در این مقاله می خواهیم در مورد علت روشن شدن چراغ فیلتر یخچال صحبت کنیم. امروزه یخچال های ساید بای ساید به دلیل دارا بودن سیستم تصفیه آب طرفداران بسیاری دارند. پس از مدتی استفاده از دستگاه، چراغ فیلتر تصفیه آب به رنگ قرمز در می آید.

تعویض به موقع این قطعه باعث می شود که همواره آب تازه و تمیز در اختیار داشته باشید. بنابراین تلاش کنید که هر ۶ ماه تا ۱۲ ماه یک بار فیلتر را عوض کنید. دلیل قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال و همچنین زمان تعویض این قطعه در ادامه بحث بیان می شود.

مشاوره آنلاین زودکمک

دلایل روشن شدن چراغ فیلتر یخچال چیست؟

می‌توان گفت که علت روشن شدن چراغ فیلتر یخچال برای از یاد نبردن تاریخ تعویض این قطعات است. این چراغ به رنگ های مختلف در انواع برندهای ساید بای ‌ساید طراحی شده و معمولاً در زیر دکمه چراغ نیز کلمه Filter درج شده است.

وظیفه فیلتر یخچال این است که آب را تصفیه کند. پس از مدت زمانی که معمولا ۵ یا ۶ ماه طول می کشد، این قطعه نیاز به تعویض پیدا می کند. به دلیل این که افراد معمولا فراموش می کنند، فیلتر را عوض کنند، چراغی در آن تعبیه شده است که موقع فرا رسیدن زمان تعویض به رنگ قرمز در می آید. بنابراین علت روشن شدن چراغ فیلتر یخچال این است که به کاربر اعلام کند، باید از یک فیلتر جدید برای تصفیه آب استفاده شود.

علت روشن شدن چراغ فیلتر یخچال

انواع فیلتر یخچال

فیلترهایی که در برندهای معروف یخچال ساید بای ساید همچون ال جی و سامسونگ به کار برده می شوند، در دو نوع هستند. گروهی فیلتر‌های داخلی می باشند و طراحی آن ها به گونه ایست که در داخل دستگاه تعبیه می شوند. فیلتر‌های خارجی نیز همان طور که از اسمشان پیداست، در بیرون خچال ساید بای ساید قرار می گیرند. کارخانه سامسونگ معمولا از فیلتر‌های داخلی برای دستگاه های تولیدی خود استفاده می کند.

بیشتر بخوانیم : رفع مشکل صدای موتور یخچال

آیا می توانم خودم فیلتر یخچال را عوض کنم؟

علت روشن شدن چراغ فیلتر یخچال این است که زمان تعویض آن فرا رسیده است. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا خودتان می توانید به تنهایی نسبت به عوض کردن فیلتر اقدام کنید؟

تمامی کارهای تخصصی بهتر است توسط تکنسین تعمیر یخچال انجام شود، حتی یک تعویض ساده اگر به درستی انجام نشود ممکن است به سایر قطعات آسیب بزند.

برای تعویض فیلتر یخچال نخست باید با توجه به مدل دستگاه، فیلتر مناسب آن را خریداری نمایید. سپس قبل از شروع به کار شیر آب ورودی را ببندید.‌ اکنون می توانید از دفترچه راهنمای یخچال ساید بای ساید کمک بگیرید و جای فیلتر را پیدا کنید. فیلتر قدیمی را اندکی در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید، تا از جایگاه خود جدا شود. حال آن را از محفظه بیرون بیاورید و فیلتر جدید را در جایگاه قرار دهید. این بار فیلتر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، تا محکم در محفظه قرار گیرد.


آیا می توان قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال ساید بای ساید را نادیده گرفت؟

چنانچه مشاهده کنید که فیلتر یخچال به رنگ قرمز درآمده است و به راحتی از کنار این مسئله بگذرید، در واقع سلامتی خود و خانواده تان را به خطر انداخته اید. این کار علاوه بر آن که باعث می شود، مواد آلاینده موجود در فیلتر وارد آب آشامیدنی شود، به دستگاه شما نیز آسیب می رساند. توجه داشته باشید که اگر از فیلتر کربن فعال و همچنین فیلتر رسوب گیر الیافی به‌طور همزمان استفاده می کنید، باید در زمان قرمز شدن چراغ حتماً هر دوی آن ها را تعویض نمایید.

بیشتر بخوانیم : علت جمع شدن آب در کف یخچال

هنگام قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال، آن را چگونه خاموش کنیم؟

همان طور که گفته شد علت روشن شدن چراغ فیلتر یخچال این است که زمان تعویض آن رسیده است. بنابراین پس از این که فیلتر مورد نظر تعویض شد، باید چراغ آن را خاموش کنید، چون این کار به طور خود به خود انجام نمی شود.

در مارک های مختلف یخچال ساید بای ساید برای خاموش شدن چراغ فیلتر، دکمه هایی با اسامی متفاوت  وجود دارد. برای این کار باید به دنبال کلیدهای Alarm،Crushed Ice ،Ice/Water، Water،Ice Type/Water و غیره بگردید. این که کدام دکمه بر روی دستگاه تعبیه شده باشد، به مدل یخچال بستگی دارد. پس از این که دکمه مورد نظر را پیدا کردید، باید آن را فشرده و به مدت ۳ ثانیه نگه دارید، تا چراغ ریست شود.

در بعضی از برندهای یخچال ساید بای ساید پس از قرمز شدن چراغ فیلتر یخچال، برای خاموش کردن آن لازم است که دکمه Filter Reset را به مدت ۳ تا ۸ ثانیه بفشارید، تا چراغ فیلتر موقتا خاموش گردد. در برندهایی نظیر اسنوا و دوو برای خاموش کردن چراغ فیلتر حتماً باید دو کلید Filter Reset و lock/unlock را به طور همزمان فشرده و نگهدارید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1403/01/05-16:26

درود بر شما طیبه محمدابادی عزیز

ممنون از شما که با ما در ارتباط بودید.

طیبه محمدابادی
1403/01/04-19:53

مطالب ارزشمند ی گذاشتین فیلتر آب عوض کردم چراغ فیلتر روشن مونده بود با کمک شما انجام دادم خاموش شد با تشکر از شما

سوخته سرایی
1402/06/14-21:03

مممنون از مطالب ارزشمند شما مشکل ما برطرف شد

سسپاس فراوان🌹

زودکمک
1402/05/09-13:08

درود بر شما عادل ابراهیمی عزیز

زودکمک از همراهی شما سپاسگزار است.

اگر شما از آبسرد کن استفاده نکرده اید ولی فیلتر روشن شده است، احتمالاً مشکلی نیست. ممکن است برای یادآوری تعویض فیلتر آب، نمایشگر یخچال شما روشن شده باشد. در صورت نیاز به راهنمای بیشتر با شماره های اعلام شده در سایت تماس بگیرید تا از مشاوران زودکمک راهنمایی های بیشتری دریافت نمایید.

عادلابراهیمی
1402/04/22-10:18

سلام یخچال ما از نوع دوقلو اسنوا هستش قسمت فیلتر روی نمایشگر روشن شده اما ما از اب سرد کن استفاده نکردم اصلا نصب نکردیم ایا مشکلی پیش میاد ممنونم.

زودکمک
1402/01/15-11:47

درود بر شما مریم بی مثل عزیز

روشن شدن چراغ فیلتر یخچال نشان می‌دهد که زمان تعویض فیلتر آب فرا رسیده است. فیلترهای یخچال باید هر 6 ماه یکبار تعویض شوند تا از اثربخشی آنها اطمینان حاصل شود و رسوبات و سایر ناخالصی ها را از آب خارج کند.

دستگاه شما نیاز به عیب یابی و تعمیر تخصصی دارد؛ جهت دریافت خدمات با شماره های اعلام شده در سایت تماس گرفته و یا درخواست خود را به صورت آنلاین در سایت ثبت کنید. همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

مریم بی مثل
1402/01/11-21:36

چراغ قرمز فیلتر را چگونه خاموش کنیم