یکی از مشکلاتی که در تصویر تلویزیون های مختلف دیده می شود، سفید شدن صفحه تلویزیون مورد نظر است. این مورد هم به دلیل بروز یک مشکل فنی در دستگاه ایجاد می شود. گاهی اوقات این هاله سفید در تلویزیون به یک دلیل ساده ایجاد شده و به راحتی برطرف می شود و در مواقعی هم سفید شدن صفحه تلویزیون به دلایل سخت افزاری یا نرم افزاری پیچیده تری ایجاد شده و نیاز به تعمیرات تخصصی خواهد داشت. در این جا می خواهیم در خصوص دلایل سفیدی نمایشگر تلویزیون و راه حل های رفع این مشکل صحبت کنیم.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

عوامل موثر در سفید شدن صفحه تلویزیون شامل چه مواردی می شود؟

همان طور که گفته شد ظهور هاله سفید در تلویزیون می تواند هم به دلایل ساده مربوط شود و هم به عوامل بسیار جدی تر. افزایش حرارت دستگاه، وارد شدن ضربه به تلویزیون، آب خوردگی تلویزیون، خرابی و بروز مشکلات در بخش های داخلی دستگاه نظیر مدار ها، خازن ها، کابل ها، برد، فلت ال سی دی و مواردی از این قبیل همگی می تواند از عوامل موثر در سفید شدن صفحه تلویزیون یا حتی کم نور شدن صفحه تلویزیون در نظر گرفته شود. هر یک از این عوامل به نوبه خود روی قطعه ای تاثیر می گذارند که هر یک به نوعی در ارائه تصویر دخیل است. ال سی دی، برد اصلی، لاجیک برد، برد تغذیه، فلت ال سی دی و مواردی از این قبیل همگی می توانند در صورت خرابی موجب سفیدی نمایشگر تلویزیون شوند.


سفید شدن صفحه تلویزیون به دلیل مشکلات Logic board

 از مهم ترین دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون می توان به افزایش درجه حرارت Logic board اشاره کرد. این مورد از اصلی ترین دلایل سفیدی نمایشگر تلویزیون است که البته به راحتی نیز می توان آن را برطرف کرد. نقش این برد هدایت پنل ال سی دی تلویزیون است. زمانی که در اثر استفاده بیش از حد از دستگاه با روشن بودن طولانی مدت تلویزیون، درجه حرارت این قطعه افزایش می یابد، ممکن است شاهد ظهور لکه های سفید رنگ در نمایشگر دستگاه باشیم. برای رفع این مشکل می توان منافذ اطراف تلویزیون را تمیز کرد و مدتی هم تلویزیون را خاموش کرد تا دمای آن کاهش یابد.

 

سفید شدن صفحه تلویزیون

 


سفیدی نمایشگر تلویزیون به دلیل آسیب قطعات حساس داخلی دستگاه

گاهی اوقات سفید شدن صفحه تلویزیون به دلیل خرابی های سخت افزاری قطعات مهمی همچون برد اصلی، برد تیکان، پنل ال سی دی و ... است. برای مثال زمانی که خازن های موجود در برد تغذیه متورم می شوند، همین موضوع می تواند موجب ظهور هاله سفید در صفحه تلویزیون شود. خرابی های پنل ال سی دی هم مهم ترین و جدی ترین دلیل ظهور لکه های سفید در نمایشگر تلویزیون است. افزایش حرارت آی سی مرتبط با ال سی دی در برد اصلی، قطع شدن سیگنال برد اصلی به ال سی دی، بروز مشکل در اتصالات بین برد تیکان با برد اصلی و مواردی از این دست از جمله مهم ترین دلایل سفیدی نمایشگر تلویزیون است.


استفاده از راه کارهای ساده یا تعمیرات تخصصی تلویزیون ؟

 برای رفع مشکل سفید شدن تصویر تلویزیون می توان برخی راه کار های ساده را دنبال کرد که ممکن است به رفع مشکل کمک کند. اما در بسیاری از موارد برای برطرف کردن مشکل سفیدی صفحه نمایش تلویزیون باید به یک مرکز تعمیرات تخصصی مراجعه کرد و قطعات مهمی همچون برد یا پنل ال سی دی را تعمیر و تعویض کرد. خصوصا زمانی که بروز این مشکل مربوط به مشکلات برق ورودی به برد اصلی است. با این حال برخی از راه حل های زیر را می توان پیش از مراجعه به مراکز تعمیرات تخصصی دنبال کرد و در صورت نتیجه نگرفتن از این روش ها، تعمیرات تخصصی را در نظر گرفت.


راه حل های ساده رفع مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون

برخی مواقع زمانی که لکه یا هاله سفید در تلویزیون مشاهده می کنید این مشکل را می توان با برخی راه حل های ساده برطرف کرد. برای این منظور توصیه می شود روش های زیر را دنبال کنید تا مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون را در صورت امکان برطرف کنید:

  • از دکمه های Exit به همراه Ok استفاده کنید و سپس با ورود به گزینه Source تلویزیون، وارد ورودی HDMI تلویزیون شوید
  • ممکن است مشکل مربوط به ورودی ها یا دستگاه های جانبی متصل به دستگاه باشد، بنابراین یک بار آن ها را جدا کرده و ریستارت کنید
  • مطمئن شوید که کابل متصل کننده برد تیکان به برد اصلی مشکلی ندارد و اتصال آن محکم و سالم است. از طرفی ولتاژ این کابل را هم چک کنید و مطمئن شوید برق ورودی آن 12 ولت است
  • تمامی اتصالات و کابل های تصویر تلویزیون مانند کابل های فلکس مرتبط با صفحه نمایش را بررسی کنید و مطمئن شوید که همگی سالم اند و درست وصل شده اند.

تعمیرات تخصصی برای رفع مشکل سفیدی نمایشگر تلویزیون

اگر با هیچ یک از راه کار های بالا مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون برطرف نشود، احتمال زیاد نیاز است تا با مراجعه به نمایندگی تعمیر تلویزیون، دستگاه را عیب یابی کرده و مشکل آن را به صورت تخصصی تر برطرف کنید. در این صورت سرویس های تعمیراتی شامل تعمیر یا تعویض برخی قطعات و اتصالات تلویزیون می شود. برای مثال ممکن است نیاز به تعویض کابل اتصال دهنده برد اصلی و برد تیکان باشد. از طرفی هم گاهی خرابی برد تیکان دلیل ظهور این لکه های سفید و هاله سفید در صفحه تلویزیون است و باید آن را تعویض کرد. تعویض کابل LVDS، تعمیر و تعویض مدار ها، آی سی ها و خازن های مرتبط با نمایشگر و برد اصلی، تعمیر و تعویض برد اصلی تلویزیون و تعمیر و تعویض پنل ال سی دی یا ال ای دی مورد نظر از جمله سایر سرویس های تعمیراتی تلویزیون است که ممکن است برای رفع مشکل سفیدی صفحه نمایش تلویزیون مورد نیاز باشد. در این شرایط مراجعه به یک مرکز تعمیرات حرفه ای و قابل اعتماد از اهمیت زیادی برخوردار است.

سامانه جامع زود کمک یک مرکز تعمیرات تخصصی آنلاین است که می توانید با ثبت درخواست خود به صورت آنلاین، از سرویس های سریع، تخصصی و قابل اعتماد کارشناسان تعمیرات تلویزیون در محل بهره مند شوید.

 

سامانه جامع زود کمک یک مرکز تعمیرات تخصصی آنلاین است که می توانید با ثبت درخواست خود به صورت آنلاین، از سرویس های سریع، تخصصی و قابل اعتماد کارشناسان تعمیرات تلویزیون در محل بهره مند شوید.

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران