گاهی پیش می‌آید که هنگام تماشای تلویزیون متوجه می شوید نور صفحه ناگهان کم شده است. حالتی که خیلی خوشایند نبوده و اجازه نمی دهد بهترین تجربه را از تماشای برنامه مورد علاقه خود داشته باشید. کم نور شدن صفحه تلویزیون می تواند به علت مشکلات سخت افزاری تلویزیون باشد ، در مواقعی هم مشکلات نرم افزاری و تنظیمات اشتباه ، به عنوان علت کم نور شدن صفحه تلویزیون معرفی می شود . اما به یاد داشته باشید که علت کم نور شدن صفحه تلویزیون هر چه باشد مطمئنا قابل رفع خواهد بود. در این مطلب به بیان علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ ، سونی ، ال جی خواهیم پرداخت.

مشاوره آنلاین زودکمک

کم نور شدن صفحه تلویزیون در اثر استهلاک بک لایت

معمولا کم نور شدن صفحه تلویزیون در اثر ضعیف شدن بک لایت و بیشتر برای کاربرانی اتفاق می‌افتد که روزانه چندین ساعت از تلویزیون استفاده می‌کنند و کاربر پرمصرف محسوب می شوند. انواع تلویزیون های نوع اِل‌سی‌دی (LCD) و اِل‌ایی‌دی (LED) یا پلاسما در اثر مرور زمان و استفاده زیاد به تدریج دچار افت توان بک لایت می شوند.

بیشتر بخوانید: تعویض بک لایت تلویزیون

هزینه تعمیر کم نور شدن تلویزیون   

هزینه تعمیرات مربوط به کم نور شدن صفحه تلویزیون به پارامترهای متعددی وابسته است. از جمله مهم‌ ترین این عوامل مدت زمان تعمیر، دستمزد تکنسین، نوع و وسعت خرابی‌ ها هستند. همچنین این موضوع که تلویزیون چقدر قدیمی یا جدید باشد، هم هزینه تعمیرات را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. به طور کلی  دستگاه ‌های جدیدتر ساختار پیشرفته‌ تری دارند که موجب می ‌شود نرخ تعمیر افزایش یابد.

روش های رفع مشکل کم‌ نور شدن صفحه تلویزیون

تنظیمات روشنایی تلویزیون

اگر با مشکل کم نور شدن صفحه تلویزیون مواجه شدید اولین کاری که بهتر است انجام دهید بررسی تنظیمات مربوط به روشنایی آن است. زیرا در اثر برهم خوردن تنظیمات این بخش مشکلاتی نظیر کم نور شدن تلویزیون پدیدار می شود . به بیان دیگر در قسمت تنظیمات روشنایی و سیاهی رنگ تلویزیون، اگر گزینه رنگ سیاه را افزایش دهید از وضوح تصویر کم می‌شود و جزئیات تصویر کاهش پیدا می‌کند و اگر گزینه روشنایی را افزایش دهید عمق رنگ سیاه کاهش یافته و به رنگ خاکستری متمایل می‌شود. بنابراین بهتر است تنظیمات روشنایی را در محدوده طبیعی قرار دهید.

کم نور شدن صفحه تلویزیون

بررسی تنظیمات بک لایت

وظیفه بک لایت یا نور پس زمینه تامین نور مورد نیاز برای مرئی شدن تصویر در پنل نمایش است . برخی از تلویزیون‌ها دارای تنظیمات بک ‌لایت هستند. اگر تصویر تلویزیون به‌ گونه‌ای باشد که رنگ ‌ها تشخیص داده نشوند، یکی از راهکارهای موجود برای رفع مشکل کم نور شدن صفحه تلویزیون بررسی تنظیمات بک ‌لایت تلویزیون است. به یاد داشته باشید که روشنایی محیط با نور بک‌ لایت رابطه‌ای مستقیم دارد. بدین ترتیب در محیط‌های روشن برای داشتن تصویر واضح و شفاف باید مقدار نور بک ‌لایت را افزایش داده و در مکان‌های تاریک می‌بایست نور بک‌لایت را کم کنید. تنظیم میزان و شدت نور بک ‌لایت سلیقه‌ای بوده و هر شخصی با توجه به محیط و نیاز خود میزان نور دهی آن را تنظیم می کند.

تنظیم کنتراست تلویزیون

کنتراست یا میزان درخشندگی تصویر پارامتری است که تفاوت میان بیشترین میزان روشنایی رنگ سفید و کمترین میزان روشنایی رنگ سیاه را مشخص می کند . به‌عبارت دیگر کنتراست تفاوت درخشندگی رنگ در اشیاست که باعث تمایز آن‌ها از یکدیگر در تصاویر می‌شود. هرچقدر کنتراست تصاویر بیشتر باشد کیفیت تصویر تلویزیون بیشتر خواهد بود. کنتراست را می‌توان معیاری برای دیدن رنگ واقعی تصاویر و جزئیات آن دانست. به یاد داشته باشید که تنظیم نادرست کنتراست یکی از علت های احتمالی کم ‌نور شدن صفحه تلویزیون است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

بیشتر بخوانیم : نحوه ی تنظیم رنگ تلویزیون

کم شدن نور صفحه تلویزیون

غیرفعال کردن صرفه جویی در انرژی

در اکثر تلویزیون‌های هوشمند امروزی تنظیمات مربوط به صرفه جویی در انرژی یا همان Energy Saving وجود دارد که از ویژگی‌های این گزینه می‌توان به تنظیم ‌شدن خودکار براساس نور محیط اشاره کرد. بنابراین گزینه صرفه جویی در انرژی یکی از مواردی است که می تواند علت کم نور شدن صفحه تلویزیون شما باشد . برای اینکه اطمینان حاصل کنید که آیا علت کم نوری صفحه این مورد هست یا خیر گزینه صرفه جویی در انرژی را غیر فعال کنید.

مشکل کابل ‌های تلویزیون

شاید این مورد کمی نادر باشد اما خرابی کابل های تصویر نظیر HDMI می تواند  علت کم نور شدن صفحه تلویزیون باشد. پس در مواقعی لازم است سلامت کابل های تصویر را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون در حین کار کردن چیست؟

میزان سطح سیاهی HDMI

در بعضی از تلویزیون ها نظیر سامسونگ در قسمت تنظیمات تصویر گزینه ای به نام سطح سیاهی HDMI وجود دارد که معمولا اگر روی حالت عادی تنظیم شده باشد باعث کم نور شدن صفحه تلویزیون می شود. برای رفع این مشکل ، این گزینه را روی حالت کم تنظیم کنید.

چگونه نور تلویزیون خود را زیاد کنیم؟

یکی از بهترین اقدامات برای زیاد کردن نور تلویزیون این است که وارد بخش تنظیمات دستگاه شده و میزان روشنایی را افزایش دهید. بالا بردن کنتراست تصویر، چک ‌کردن کابل ‌ها و بررسی دیوایس‌ های جانبی نیز در روشن شدن تصویر نقش شایانی دارند.‌ اقدام دیگر این است که پنل را به محیطی با روشنایی کمتر منتقل کنید. زیرا روشنایی زیاد باعث کم نور شدن صفحه تلویزیون می‌ شود و تصاویر کم رنگ به نظر می‌ رسند.

زیاد کردن نور تلویزیون

پیش گیری و رفع مشکل کم نور شدن صفحه تلویزیون

به منظور جلوگیری از کم نور شدن صفحه تلویزیون به یاد داشته باشید که در صورت عدم استفاده از تلویزیون آن را خاموش کنید ، دوم اینکه از نمایش یک تصویر ثابت در تلویزیون به مدت طولانی پرهیز کنید زیرا موارد یاد شده هر دو از عوامل مهم استهلاک بک لایت و کم نوری تلویزیون می باشند. در صورتی که تصور می کنید کم شدن نور تلویزیون شما دلایل فنی و سخت افزاری دارد جهت دریافت مشاوره تخصصی تعمیر تلویزیون با کارشناسان مرکز زود کمک تماس حاصل فرمایید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران