تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون از جمله خدمات تخصصی ارائه شده در تیم زود کمک می باشد، برد تیکان تلویزیون یکی از مهمترین قطعات به کار رفته در تلویزیون است که وظیفه پردازش تصویر همچنین وظیفه برقراری ارتباط بین فلت پنل و مین برد تلویزیون را بر عهده دارد. به طور کلی پردازش اطلاعات در برد تیکان تلویزیون به همراه مین برد انجام می شود.

تعمیر برد تیکان تلویزیون

ثبت سفارش آنلاین تعمیر برد تیکان تلویزیون

برای تعمیر برد تیکان برد تلویزیون به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر برد تیکان تلویزیون را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، برد تیکان تلویزیون خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات تلویزیون، تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

تعمیر برد تی کان تلویزیون

تعمیر برد تی کان تلویزیون، زمانی انجام می شود که به دلیل خرابی این قطعه، تصاویر به درستی نمایش داده نشوند. اطلاعات وارد شده به مین برد پردازش شده و سپس از طریق کابل مخصوصی به برد تیکان منتقل می شوند. این برد اطلاعات تصویر مانند رنگ و روشنایی را پردازش کرده و به پنل منتقل می کند. در نهایت تصویر روی پنل تلویزیون نمایش داده می شود. با خرابی این برد، تصاویر به درستی نمایش داده نمی شوند و گاهی ممکن است به هم بریزند. این درحالی که پس از تعمیر برد Tcon تلویزیون، مشکلات تصویر هم برطرف می شوند.

مشاوره آنلاین زودکمک  تعمیر بک لایت تلویزیون توسط تکنسین های کاربلد و مجرب زودکمک. زود کمک یه سوته مشکلت و حل می کنه

تعمیر برد تی کان تلویزیون

هزینه تعمیر برد تی کان تلویزیون

قیمت تعمیر برد تی کان تلویزیون، به اقداماتی که برای تعمیر این قطعه انجام می شوند بستگی دارد. معمولا این کار جزو خدمات گران قیمت تعمیر تلویزیون نیست؛ اما تا پایان مراحل عیب یابی، نمی توان برآورد دقیقی در این مورد داشت. در بیشتر موارد امکان تعمیر برد تیکان وجود دارد و هزینه این کار در مقایسه با تعویض این قطعه، چندان بالا نیست.

هزینه تعویض برد تی کان تلویزیون

هزینه تعویض برد تی کان تلویزیون با توجه به قیمت نمونه جدید این قطعه مشخص می شود. به طور کلی برد تی کان چندان گران قیمت نیست؛ اما نمونه اورجینال این قطعه، قیمت بیشتری دارد. پیش از تعمیر برد تی کان تلویزیون یا تعویض این قطعه، با تعمیرکار مشورت کنید تا پس از پایان کار، از هزینه نهایی غافلگیر نشوید!

نحوه عملکرد برد تیکان

رویه کار به این صورت است که ابتدا سیگنال ها در مین برد تلویزیون پردازش شده سپس از طریق کابل فلت LVDS به برد تیکان تلویزیون منتقل می شوند، سپس برد تیکان تلویزیون اطلاعات مختلف سیگنال ها از جمله سیگنال های رنگ، سطح روشنایی و ... را پردازش می نماید، در طی این فرآیند اطلاعات برای نمایش در پنل آماده می شود و پس از طی مراحل نهایی در صفحه به نمایش در می آیند. برد تیکان تلویزیون به صورت آنبرد یا مجزا در داخل تلویزیون به کار می رود که باعث می شود رویه تعمیرات تلویزیون نیز تغییر کند.

دلایل خرابی برد تیکان تلویزیون

برد تیکان تلویزیون دارای ساختار بسیار حساسی است که در اثر عوامل زیر خراب شده و نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا می کند. البته راه حل هایی جهت رفع و یا پیشگیری از این مشکلات وجود دارد که در ادامه مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.عواملی که موجب اختلال در عملکرد و خرابی برد تیکان تلویزیون می شوند عبارتند از:

فرسودگی

 آب خوردگی

ضربه

نوسانات برق

نفوذ مایعات شیمیایی

بسته به میزان خرابی ممکن استبرد تیکان تلویزیون قابل تعمیر باشد، در غیر این صورت تعویض برد تیکان تلویزیون تنها راه حل خواهد بود.

علائم خرابی برد تیکان تلویزیون

خرابی برد تیکان تلویزیون می تواند خود را به صورت های زیر نشان دهد:

  • تقسیم شدن تصویر به قسمت های تاریک و روشن

  • نگاتیو مانند شدن تصویر

  • دیده شدن خطوط سیاه و سفید روی تصویر

  • دیدن الگوهای منظم بافت مانند روی تصویر

  • اعوجاج در تصویر

  • کاهش کنتراست و تغییر رنگ

آموزش تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون

باز کردن کاور پشت تلویزیون

قبل از شروع  پروسه تعمیر و تعویض  برد تیکان تلویزیون ، دستگاه را از برق جدا کنید ، در هنگام انجام پروسه تعمیر به خازن های روی برد دست نزنید زیرا می توانند به شما شوک وارد کنند ، ترجیحا از پروب تخلیه خازن استفاده کنید. صفحه تلویزیون را رو به زمین روی یک سطح صاف قرار دهید. تمام پیچ های پشت دستگاه را با دقت و حوصله کافی باز کنید و در یک محل امن جهت جلوگیری از گم شدن قرار دهید ، مراقب چهار پیچ قسمت پایینی باشید زیرا آنها نگهدارنده پایه تلویزیون هستند.کاور پشت را بدون وارد کردن فشار بیش از حد جدا کنید.

آموزش تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون

جدا کردن برد تیکان تلویزیون

بعد از باز کردن کاور پشت برای تعمیر برد تیکان تلویزیون و یا تعویض برد تیکان تلویزیون ابتدا برد منبع تغذیه دستگاه و همچنین مین برد را مشاهده خواهید کرد. معمولا برد تیکان تلویزیون به وسیله یک غلاف فلزی پوشانده شده است. برای رسیدن به برد تیکان باید پیچ های محفظه فلزی را باز کرده و آن را جدا کنید.

در بعضی مدل ها ممکن است نیاز داشته باشید که پیچ های پنل اتصال دیواری دستگاه را باز کرده و آن را نیز جدا کنید. حالا در صورت دسترسی به برد تیکان تلویزیون کابل های متصل کننده آن به مین برد را با دقت بسیار جدا کنید.

حالا پیچ های خود برد تیکان را باز کرده سپس کابل های فلت متصل شده از پنل نمایش تلویزیون به برد تیکان را با دقت جدا کنید ، توجه داشته باشید که این کابل ها بسیار ظریف و حساس هستند، به یاد داشته باشید ابتدا باید با یک اهرم پلاستیکی ظریف یا ناخن قفل سوکت نگهدارنده کابل را باز کنید.

تعمیر برد تیکان تلویزیون

در این مرحله اگر هدف شما(تعمیرکار) تعویض برد تیکان تلویزیون است از روی بدنه برد تیکان تلویزیون، شماره آن را پیدا کرده و با استفاده از آن به منظور یافتن قطعه یدکی دستگاه اقدام کنید ، اما اگر قصد تعمیر برد تیکان تلویزیون را دارید در صورت محرز شدن خرابی از سوی چیپ برد تیکان باید برای تعویض چیپ اقدام کنید مثلا چیپ AS15 (در تلویزیون های سامسونگ) همان چیپی است که برای تعویض آن باید اقدام کنید .

مشاوره آنلاین زودکمک تعمیر پنل تلویزیون در محل به صورت تخصصی، دقیق و سریع ! 

 

گام نهایی تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون

در این گام پس از تعویض چیپ و یا جایگزینی برد تیکان تلویزیون نوبت به آن رسیده که برد را در جای خود قرار داده ، تمام مراحل را برعکس آنچه که گفته شد طی کنید و در هنگام جا زدن کابل فلت بسیار محتاط باشید ، پس از بستن مجدد دستگاه آن را تست کنید ، در صورتی که خطوط افقی در تصویر مشاهده می کنید احتمالا کابل فلت را به درستی جا نزده اید.

تعویض برد تیکان تلویزیون

نکته کلیدی در مورد تعمیرات برد تیکان

در آخر توجه داشته باشید تعمیر و تعویض برد تیکان تلویزیون امری تخصصی بوده و این مطلب صرفا جهت بالا بردن سطح معلومات و آگاهی کاربر از شیوه انجام کار به صورت مختصر به اشتراک گذاشته شده است.

جهت جلوگیری از هرگونه آسیب به دستگاه تعمیر آن را به نمایندگی تعمیرات تلویزیون واگذار کنید. تیم زود کمک در کمترین زمان و با کمترین هزینه مشکل تلویزیون شما را برطرف می کنند.

*به یاد داشته باشید مراحل انجام کار و محل قرارگیری قطعات و نوع آنها در مدل ها و برند های مختلف متفاوت است و این مطلب در مورد یکی از مدل های تلویزیون سامسونگ عنوان شده است*

نحوه تست برد تیکان

در برد تیکان تلویزیون نقاطی تحت عنوان تست پوینت وجود دارند. از آنجا که مناطق مورد نظر ولتاژ برد تیکان را نشان می ‌دهند؛ تکنسین‌ ها می‌ توانند از طریق این بخش میزان ولتاژ را بسنجند. چنانچه ولتاژ نقاط تست پوینت در حد استاندارد نباشد، به این معناست که قطعه ایراد پیدا کرده و تعمیر برد تیکان تلویزیون ضروری است. پس از این که مراحل ترمیم به اتمام رسید، متخصصین دستگاه را آزمایش می ‌کنند تا مطمئن شوند تمام ایرادات آن برطرف شده است.

ولتاژهای برد تیکان تلویزیون

زمانی که تلویزیون خود را روشن می ‌کنید، بخش CPU در مادربرد دستگاه، سیگنال Panel-on را به برد TFT می‌ فرستند. در مرحله بعد ولتاژی به اندازه ۵ یا ۱۲ ولت به برد تیکان وارد می‌ شود تا این قطعه بتواند آغاز به کار نماید.

پس از این که ولتاژ به بخش کنترل زمانی فرستاده شد، این قطعه فعالیت خود را شروع می‌ کند. پس از آن آی سی موجود در این بخش سیگنال‌ های لازم را به DC-DC مخابره می ‌نماید.

در نتیجه‌ی این فعالیت ‌ها ولتاژ‌هایی تحت عنوان VGH، VGL و VDA به وجود می آیند. سپس سیگنال LVDS به طور همزمان به واحد کنترل زمانی فرستاده خواهد شد. در این بخش سیگنال مربوطه به RSDS تبدیل می گردد.

نهایتاً ولتاژ مورد نظر به مدارهای تصحیح گرما فرستاده می‌ شود تا با تولید ولتاژ VCOM به سلول های برد TFT انتقال یابد. اکنون کاربر می‌ تواند تصویر را روی نمایشگر تلویزیون ببیند.

وظیفه برد تیکان در تلویزیون چیست؟

وظیفه اصلی برد تیکان نمایش تصویر نهایی و کنترل زمان‌بندی تصویر در تلویزیون است. این قطعه که ارتباط مستقیم با‌ پنل تلویزیون دارد، وظیفه پردازش اطلاعات تصویر را نیز بر عهده دارد.  بنابراین از اهمیت بالایی در نمایش تلویزیون برخوردار است. زمانی که اطلاعات و سیگنال‌ها در مرحله اول در مین برد تلویزیون پردازش می‌شوند، در ادامه کار از طریق کابل ارتباطی LVDS FLAT) ) به برد تیکان تلویزیون انتقال پیدا می‌کنند. برد تیکان به دو‌ صورت OnBoard یا به صورت برد جداگانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران