در این مقاله سعی داریم پروسه تعمیر پنل تلویزیون های LCD و LED را مورد بررسی قرار دهیم. پنل شکسته در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی قابل تعمیر نیست اما دیگر مشکلات پنل قابل تعمیر بوده و تعمیرکار تلویزیون در زودکمک پس از عیب یابی و تشخیص مشکلات تلویزیون، تعمیرات تخصصی را انجام می دهد. لازم به ذکر است پنل در صورت شکستگی باید تعویض شود. اما از آن جا که تعویض پنل تلویزیون قیمت بالاتی داشته و به صرفه نیست معمولا خرید تلویزیون جدید پیشنهاد می شود. در این مقاله به بررسی مشکلات رایج پنل و چگونگی تعمیر تلویزیون در صورت بروز این مشکلات می پردازیم.

تعمیر پنل تلویزیون

ثبت سفارش آنلاین تعمیر پنل تلویزیون

برای تعمیر پنل تلویزیون به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر پنل تلویزیون را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، تلویزیون خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات تلویزیون، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

علائم سوختن پنل تلویزیون چیست؟

آشنایی با علائم سوختن پنل LED به شما کمک می کند تا به سرعت متوجه این ایراد شوید و از تشدید خرابی ‌ها پیشگیری کنید. در چنین شرایطی خرابی ها جزئی خواهند بود، لذا می‌ توانید با هزینه ای کم تعمیر پنل تلویزیون را انجام دهید. از جمله علائم سوختن پنل موارد زیر هستند:

1- شفاف نبودن تصویر

2- ظاهر شدن یک سری نقطه های سفید رنگ روی تصویر تلویزیون

3- مات و کدر شدن بخشی از تصویر یا کل تصویر

4- هم ریختن رنگ ‌ها

5- اضافه شدن یک رنگ خاص به تمام نقاط صفحه نمایش

6- عدم نمایش تصویر با وجود برخورداری از نور بک لایت

7- دوتایی شدن تصویر

8- ظاهر شدن خطوط عمودی روی نمایشگر

روش های تعمیر و تعویض پنل تلویزیون

به طور کلی دو حالت در مشکلات پنل تلویزیون وجود دارد : اول مشکلات فیزیکی ، در این حالت (ترک خوردگی ، شکستگی و...) پنل دستگاه قابل تعمیر نخواهد بود و تعویض پنل تلویزیون تنها راه حل است. حالت دوم , مشکل تکنیکال یا یک قطعه مشکل دار یا یک نقطه و قسمت بدون تصویر یا خط و خطوطی بدون تصویر یا با رنگ های غیر طبیعی و... که در این حالت پنل دستگاه قابل تعمیر خواهد بود.

تعویض پنل تلویزیون

آیا امکان تعمیر پنل تلویزیون وجود دارد؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید پنل را عیب یابی کرد. امکان تعمیر پنل تلویزیون در شرایطی وجود دارد که این قطعه نشکسته باشد و ایرادات آن بسیار جزئی باشند. به عنوان مثال اگر فلت های تصویر مشکل داشته باشند یا بک لایت آسیب دیده باشد، می توان پنل را تعمیر کرد. اما در صورت شکستگی یا آبخوردگی این قطعه، راهی جز تعویض پنل تلویزیون وجود ندارد.

تعویض پنل تلویزیون

تعویض پنل تلویزیون زمانی انجان می شود که این قطعه بر اثر ضربه شکسته باشد. همچنین هنگام آبخوردگی تلویزیون، مدارهای پنل می سوزند و احتمال سولفاته شدن این قطعه وجود دارد. در این شرایط هم امکان تعمیر پنل تلویزیون وجود نداشته و باید به فکر تعویض این قطعه باشید. نکته مهم در خصوص تعویض پنل تلویزیون این است که این کار، هزینه بسیار بالایی دارد. قیمت پنل، تقریبا معادل قیمت یک تلویزیون جدید است و به همین دلیل بیشتر مراکز تعمیراتی، تعویض پنل را انجام نمی دهند.

انواع مشکلات پنل تلویزیون

شکستگی پنل تلویزیون و آسیب فیزیکی آن

 در این حالت در همین ابتدای امر بدانید که در صورت شکستگی پنل تلویزیون ، خراشیدگی و ترک خوردگی تعمیر پنل تلویزیون ممکن نخواهد بود و تنها راه تعویض پنل تلویزیون می باشد.

عدم نمایش تصویر تلویزیون بعد از نصب بورد جدید

اگر به تازگی بورد جدید روی تلویزیون نصب شده و تصویری رویت نمی شود ابتدا تمام ولتاژها اعم از ولتاژ پنل، ولتاژ استندبای، ولتاژ بک لایت و ولتاژهای دیگر را بررسی کنید، در گام بعدی اگر مشکل از ولتاژ ها نبود سازگاری و سلامت کابل LVDS را بررسی کنید ، اگر مشکل برطرف نشد خود پنل را بررسی کنید زیرا بسیاری از افراد در اثر بی دقتی در هنگام نصب پنل مادربرد جدید در اثر نصب اشتباه ولتاژ باعث سوختگی پنل می شوند.

سفیدی صفحه تلویزیون

هنگامی که ولتاژی به پنل نرسد باعث بروز مشکل سفید شدن صفحه نمایش می شود, در این برای تعمیر پنل تلویزیون خود برقراری ولتاژها را چک کنید.

مشکلات رنگ تلویزیون

 در صورتی که تلویزیون رنگها را به درستی نمایش نمی دهد مشکل می تواند در کابل LVDS و سیگنال آن باشد ، اگر تمامی سیگنالهای LVDS به درستی به پنل نرسند رنگ ها به درستی نمایش داده نخواهند شد. همچنین این سیگنال وظیفه حمل و نقل اطلاعات و ترسیم گرافیک را برعهده دارد، بنابراین در صورت دریافت رنگ های اشتباه و گرافیک معیوب برای تعمیر پنل ال سی دی به دنبال بررسی LVDS باشید.

بیشتر بخوانیم : وصل شدن وای فای به تلویزیون

تاریک و یا سیاه شدن تصویر تلویزیون

بک لایت به کار رفته در تلویزیون بعد از مدتی شروع به ضعیف شدن و خاموش شدن می کند در این حالت برای تعمیر پنل تلویزیون تنها تعویض بک لایت می تواند مشکلات را برطرف کند.

قطع شدن تصویر تلویزیون

این حالت بیشتر در پنل های LCD و در زمانی اتفاق می افتد که برد Tcon دستگاه دچار نقص شده باشد. توجه داشته باشید که در این حالت نور بک لایت وجود دارد. در این حالت تعمیر پنل تلویزیون با تعویض و یا عیب یابی برد Tcon محقق خواهد شد.

توقف تصویر تلویزیون پس از روشن شدن

در این حالت معمولا مشکل از بک لایت دستگاه است و برای تعمیر پنل تلویزیون باید مشکلات بک لایت را برطرف کرد.

روشن و خاموش شدن تلویزیون

در صورت بروز چنین حالتی احتمال می رود مشکل در مادربرد دستگاه باشد . در این حالت برای تعمیر پنل تلویزیون چهار رویکرد پیشنهاد می شود , تعویض نرم افزار دستگاه , تعویض IC  حاوی نرم افزار , تعویض قطعات حافظه دستگاه و در نهایت تعویض کامل مادربرد.

بیشتر بخوانیم : تعویض کابل فلت تلویزیون

تاخیر روشن شدن تلویزیون

تاخیر در روشن شدن تلویزیون که معمولا در نمایشگرهای LCD دیده می شود معمولا در اثر خرابی در قسمت پاور دستگاه ایجاد می شود. در این حالت تلویزیون پس از دقایقی بعد از روشن شدن به حالت استندبای می رود و در صورت عدم رسیدگی بعد رسیدن خرابی به مادربرد دستگاه پس مدتی به طور کامل خاموش خواهد شد. تعمیر پنل تلویزیون در این حالت مستلزم تعمیر و تعویض منبع تغذیه دستگاه می باشد.

رفع مشکل جدا شدن پنل تلویزیون

در بحث تعمیرات زمانی که صحبت از پنل تلویزیون می ‌شود، منظور همان صفحه نمایش دستگاه است. برخی از تولید کنندگان مانند کمپانی ال جی نمایشگر دستگاه را از طریق چسب‌ های دو طرفه به بدنه آن می‌ چسبانند. این چسب به مرور زمان در اثر حرارت ناشی از بک لایت کیفیت خود را از دست می ‌دهد. لذا پنل تلویزیون از بدنه آن فاصله پیدا می‌ کند یا اصطلاحا جدا می شود.

در چنین شرایطی تکنسین ‌ها برای تعمیر پنل تلویزیون چسب‌ های مخصوصی را مورد استفاده قرار می ‌دهند. این چسب ها می توانند صفحه نمایش را به بدنه دستگاه اتصال دهند. البته کیفیت این چسب‌ ها هرگز به پای نمونه ‌های فابریک نمی ‌رسد و تنها چند ماه عمر می ‌کند.

مراحل تعمیر پنل تلویزیون

  • مرحله اول :

اگر تصویر در پنل نمایش داده نمی شود باید برای تعمیر پنل تلویزیون این پروسه را طی کنید. ابتدا ولتاژ پنل را چک کنید. اگر منبع تامین برق در پنل مشکلی نداشت باید به سراغ فیوز پنل رفته و آن را چک کنید. اگر فیوز در حالت باز قرار گرفته نشانگر این است که در پنل اتصال کوتاه وجود دارد ، بعد از پیدا کردن و رفع آن مشکل پنل تلویزیون حل خواهد شد.

  • مرحله دوم :

اگر تمام ولتاژها در پنل برقرار هستند و تصویری وجود ندارد باید ولتاژهای مختلف و داخلی پنل مورد بررسی قرار بگیرند ، پس از بررسی اگر مشکل ولتاژهای داخلی را رفع کنید خرابی پنل تلویزیون برطرف خواهد شد در غیر این صورت باید به سراغ COF IC بروید.

  • مرحله سوم :

در صورتی که پس از طی مراحل بالا مشکل پنل رفع نشد مرحله سوم Bypass کردن بعضی از قطعات مشکوک به خرابی می باشد ، این مرحله مطمئنا فقط توسط افرادی که تجربه فراوانی در زمینه الکترونیک و تعمیر تلویزیون دارند قابل انجام است . بعد از انجام مراحل گذشته در صورت عدم دستیابی به نتیجه دلخواه باید ولتاژهای مختلف COF IC مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوان مشکل را پیدا و رفع کرد.

سوالات متداول

تعمیر پنل تلویزیون سوالات متداول

1- علت سوختگی پنل تلویزیون چیست؟

سوختگی پنل تلویزیون معمولاً در اثر وارد شدن فشار بیش از حد به این بخش رخ می‌ دهد. البته عوامل دیگری نظیر پیکسل سوختگی، آب خوردگی، ثابت ماندن تصویر و قدیمی بودن دستگاه نیز در بروز مسئله دخیل هستند.

2- پنل تلویزیون کجاست؟

پنل تلویزیون در واقع همان بیرونی ‌ترین قسمت دستگاه می باشد. پنل از جنس کریستال یا شیشه ساخته می‌ شود و اغلب کاربران آن را تحت عنوان صفحه نمایش می ‌شناسند.

3- آیا پنل تلویزیون قابل تعمیر است؟

در صورتی که ضربات مکانیکی باعث شکستن پنل تلویزیون شده باشند، تعمیر آن امکان‌ پذیر نیست. در این حالت کارشناسان اقدام به تعویض قطعه می کنند. اما اگر تنها بخش ماژول صدمه دیده باشد، می توان به راحتی پنل را ترمیم کرد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران