خنک نشدن قسمت بالای یخچال، شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد اما بسیاری از کاربران با این مشکل مواجه شده اند. این مشکل در یخچال فریزرهایی که یک بخش خنک کننده دارند، زیاد اتفاق می افتد و علت سرد نشدن قسمت بالای یخچال ، خراب شدن قطعه ای در این دستگاه است. در اثر این اتفاق، گاهی فریزر درست کار می کند و یخچال از کار می افتد و گاهی فریزر از کار می افتد و یخچال عملکرد خوبی دارد. اگر با مشکل خنک نشدن قسمت بالای یخچال مواجه شدید، باید حتما یخچال را به دقت بررسی کنید و از یک تعمیرکار تعمیر یخچال برای برطرف کردن این مشکل کمک بگیرید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

علت خنک نشدن قسمت بالای یخچال

در یخچال فریزرهایی كه يک يونيت خنک كننده دارند و سرماي يخچال، از فريزر تامين مي شود، عوامل زیادی باعث خنك نکردن يخچال می شوند. این عوامل شامل خراب شدن سیستم دیفراست یا برف آب کن، گرفتگی مسیر دیفراست، خرابی دریچه دمپر، خراب شدن فن اواپراتور، خراب شدن المنت اواپراتور، خراب شدن برد کنترل دما، خرابی برد الکترونیک، تنظیم نبودن دمای یخچال فریزر، پر کردن بیش از اندازه یخچال فریزر، نبود گردش هوای خوب در اطراف یخچال و خراب شدن لاستیک درب یخچال می شوند که در این مقاله آنها را شرح می دهیم.

 

خنک نشدن قسمت بالای یخچال

خنک نشدن قسمت بالای یخچال، شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد اما بسیاری از کاربران با این مشکل مواجه شده اند.

خنک نشدن قسمت بالای یخچال، شاید در نگاه اول عجیب به نظر برسد اما بسیاری از کاربران با این مشکل مواجه شده اند.


خراب شدن سیستم دیفراست یا برف آب کن

در یخچال فریزرهایی كه یک بخش خنک كننده دارند و سرماي يخچال از طریق فريزر تامين مي شود، مشكل در سيستم ديفراست، اصلي ترین دلیل خنك نكردن قسمت بالای يخچال است. در اين حالت، اواپراتور یخچال برفك می زند و سرما در بين لوله هاي گاز حبس مي شود. به دنبال این اتفاق، فن یخچال، قدرت تبادل سرما را از دست می دهد و سرماي يخچال بسیار كاهش می یابد. به همین دلیل، سرماي فريزر، در طبقاتی که دور از اواپراتور قرار دارند، كاهش پيدا مي كند.

 

 خراب شدن سیستم دیفراست یا برف آب کن

 


گرفتگی مسیر دیفراست

یکی از دلایل خنک نشدن قسمت بالای یخچال، گرفتگي مسير ديفراست یا برف آب کن است. در اين وضعیت، يخی که در مسیر دیفراست قرار دارد، جلوي كانال هاي ورودي هواي سرد به يخچال را مي گيرد و مانع ورود آن به فضای داخل يخچال مي شود.

 

 


خرابی دریچه دمپر

خرابي دريچه دمپر که ميزان سرماي ورودي به يخچال را تنظيم مي كند، یکی از دلایل دیگر خنک نشدن قسمت بالای یخچال است. اگر این دریچه به علت خراب شدن، کاملا بسته شود، فضای داخل يخچال كاملا گرم مي شود. همچنین، گاهي ممكن است كاملا باز بماند و باعث يخ زدن مواد غذايي و خوراکی ها شود.

 

خرابی دریچه دمپر

 


خراب شدن فن اواپراتور

یکی از عوامل مهمی که باعث خنک نشدن قسمت بالای یخچال می شود، خرابي فن اواپراتور است. اگر گردش فن به هر دلیلی، كاهش پیدا کند، ميزان هواي سرد ورودي به يخچال نیز كاهش می یابد.

 

خراب شدن فن اواپراتور

 


خراب شدن المنت اواپراتور

المنت اواپراتور یا هیتر، وظیفه یخ‌زدایی از اواپراتور را بر عهده دارد. به همین دلیل، اگر این المنت مشکل پیدا کند و فرایند یخ ‌زدایی را انجام ندهد، پره ‌های فن اواپراتور یخ می‌ زند. در پی بروز این مشکل، هوای سرد وارد اواپراتور نمی‌ شود و خنک نشدن قسمت بالای یخچال اتفاق می افتد.


خراب شدن برد کنترل دما

برد کنترل دما، نقش ارسال ولتاژ به موتور فن و کمپرسور یخچال را بر عهده دارد. بنابراین، در صورتی که این برد مشکل پیدا کند، ولتاژ لازم به کمپرسور یا موتور نمی رسد و خنک نشدن قسمت بالای یخچال اتفاق می افتد.

 

 


خرابی برد الکترونیک

اصلی ترین و مهم ‌ترین قطعه‌ یخچال، برد الکترونیکی آن است که تمام عملکرد یخچال را کنترل می‌کند. تنظیم تغییرات دمایی یخچال، یکی از این کارهایی است که زیر نظر این قطعه انجام می شود. به همین دلیل، اگر در عملکرد برد اصلی اختلالی به وجود بیاید، منجر به بهم خوردن تنظیمات دمایی و خنک نشدن قسمت بالای یخچال می شود.

 

خرابی برد الکترونیک

 


تنظیم نبودن دمای یخچال فریزر

شاید تنظیم بودن دمای یخچال فریزر ساده به نظر برسد اما این دستگاه باید متناسب با فصل تنظیم شود. دمای مناسب یخچال در فصل زمستان ۳ یا ۴ درجه و در فصل تابستان ۱ یا ۲ درجه سانتی گراد است. در صورت بی توجهی به همین موضوع ساده، با مشکل خنک نشدن قسمت بالای یخچال مواجه می شوید.

 

 


پر کردن بیش از اندازه یخچال فریزر

پر بودن یخچال یا فریزر نیز یکی از موارد ساده اما مهم در کارکرد درست دستگاه است. چون این مشکل، باعث می‌شود هوای سرد کمتری تولید شود و مصرف کنندگان را با ایراد خنک نشدن قسمت بالای یخچال مواجه می کند. علاوه بر این، قرار دادن بسته ‌های حجیم و بزرگ در انتهای یخچال یا فریزر ممکن است راه هواساز را مسدود کند و مانع خنک شدن فضای داخلی یخچال شود.

 

پر کردن بیش از اندازه یخچال فریزر

 


نبود گردش هوای خوب در اطراف یخچال

یکی از عواملی که باعث به وجود آمدن مشکل خنک نشدن قسمت بالای یخچال می شود، نداشتن گردش هوای کافی در اطراف یخچال و مخصوصا قسمت پشتی آن است. چون در صورت وجود این مشکل، فن موتور به خوبی نمی تواند موتور را خنک کند و موتور داغ می شود. همچنین، به دنبال این اتفاق، قدرت خنک گنندگی موتور نیز کاهش می یابد.

 

 


خراب شدن لاستیک درب یخچال

یکی از موارد ساده دیگر که منجر به مشکل خنک نشدن قسمت بالای یخچال می شود، پوسیدگی یا سایش لاستیک دور درب یخچال است. چون اگر درب یخچال به خوبی بسته نشود، سرمای یخچال یا فریزر به هدر می رود.

 

خراب شدن لاستیک درب یخچال

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1402/01/15-10:44

درود برشما احمد عابدی عزیز

یخچال شما باید توسط تکنسین متخصص مورد عیب یابی و تعمیر قرار گیرد. لطفا جهت اطلاع از نحوه دریافت خدمات تعمیرات با شماره اعلام شده در سایت تماس بگیرید.

احمد عابدی
1401/12/11-20:45

سلام یخچال ما هیمالیا است قسمت فریزر خوب کار میکنه ولی قسمت بالا یعنی یخچال گرمه لطفان راهنمایم کنید ممنونم