صدای یخچال، یکی از صداهایی است که در هر زمان شنیده شود، ممکن است خبر از وجود یک مشکل جدی در دستگاه بدهد. البته بسیاری از سازندگان و برندهای یخچال، در دفترچه راهنمای محصول خود توضیح می دهند که برخی صداها کاملاً طبیعی هستند و تنها به دلیل تفاوت دما بین فضای سرد داخلی و محیط گرم بیرون ایجاد می شوند. اما در برخی موارد اگر صدای یخچال غیر عادی، بلند و مداوم باشد و نشانه های دیگری هم از عملکرد نادرست دستگاه مشاهده شود، آنگاه باید برای عیب یابی و برطرف کردن این مشکل دست به کار شد. دلایل ایجاد سر و صدای یخچال متعدد هستند و بسیاری از آنها با اقدامات ساده برطرف می شوند و تنها در صورت ادامه دار بودن آنها، باید به فکر تعمیر یخچال خود بیفتید.

مشاوره آنلاین زودکمک

دلایل ایجاد صدای یخچال

وقتی یخچال شما شروع به تولید صداهایی نا آشنا مانند صدا تق تق یا شکستن قولنج می کند، نیازی نیست نگران باشید، چون بیشتر آنها نشان دهنده مشکلات جدی نیستند. مثلا صدای خس خس یخچال ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما احتمالاً فقط به دلیل چکه کردن آب روی دستگاه یخ زدا ایجاد شده است. صداهای ترک خوردن نیز ممکن است به دلیل انبساط و انقباض قطعات داخلی بنا بر تغییر دما باشد. اما همیشه قبل از هر اقدامی مطمئن شوید که برق یخچال را قطع کنید. تراز نبودن یخچال، خراب شدن سیستم برفک زدایی یا نوفراست، بد فرم بودن لوله های داخلی یخچال، گردش گاز داخل یخچال، وارد شدن روغن کمپرسور به لوله های کندانسور یا اواپراتور، خرابی رله استارت، خراب شدن موتور فن کندانسور، خراب شدن پره ها یا پروانه فن، خراب شدن موتور فن اواپراتور و شل شدن اتصالات موتور یخچال از جمله دلایل ایجاد سر و صدای یخچال هستند.

صدای یخچال

صدای یخچال، یکی از صداهایی است که در هر زمان شنیده شود، ممکن است خبر از وجود یک مشکل جدی در دستگاه بدهد.

تراز نبودن یخچال

تراز نبودن یخچال، یکی از موارد مهم در ایجاد صدای یخچال است. بنابراین حتما باید هنگام نصب یخچال، جای مناسبی برای آن در نظر بگیرید. چون اگر این کار به درستی انجام نشود، در یخچال شما در مدتی کوتاه به مشکل برمی خورد. یکی از این مشکلات، شنیدن سر و صدای زیاد و ناهنجار است که به دلیل اختلال در عملکرد کمپرسور دستگاه شما اتفاق می افتد.


خراب شدن سیستم برفک زدایی یا نوفراست

یخچال‌ های بدون برفک جدید، دارای سیستمی هوشمند هستند که باعث می شود المنت در بازه های زمانی مشخص به کار بیفتد و برفک را از بدنه اواپراتور یخچال فریزر پاک کند. بنابراین ایجاد صدا به دلیل گرم شدن المنت در میان حجمی از برفک، طبیعی است. البته این صدای همیشگی، آزاردهنده و بلند نیست. اما زمانی که صدای یخچال بیش از اندازه یا غیرطبیعی باشد، قطعا به دلایلی اتفاق می افتد که باید توسط تکنسین ها یا کارشناسان کاربلد برطرف شوند.


بد فرم بودن لوله های داخلی یخچال

یکی از دلایل ایجاد صدای یخچال، بد فرم بودن لوله های داخلی این دستگاه است که در ساختار آن به کار رفته اند. چون لوله های درون بدنه یخچال، توسط نوعی فوم پوشانده می شود. بنابراین، کیفیت بد لوله ها یا کیفیت بد این فوم ها باعث می شود که لوله ها مقداری از فوم فاصله بگیرند. در ادامه، با گرم و سرد شدن و انقباض و انبساط لوله& ها، صدایی مانند قولنج از این لوله ها به گوش می رسد. به دلیل وجود این لوله ها در داخل بدنه یخچال، در بیشتر موارد نمی توان این مشکل را برطرف کرد.

بد فرم بودن لوله های داخلی یخچال


گردش گاز داخل یخچال

گاز یخچال یا مبرد، برای خنک کردن فضای داخل یخچال، در داخل لوله ها و کمپرسور گردش می کند. اما ممکن است این گاز، بر اثر فرسودگی یا جنس بد لوله ها، رسوبات و خوردگی هایی از موتور یا لوله ها را با خود به گردش درآورند. در برخی مواقع، این خوردگی ها، مانع چرخش مناسب گاز می شوند و همین مورد، باعث تولید صدای بسیار عجیبی مانند زوزه کشیدن می شود. این مشکل تنها توسط یک متخصص با تجربه تشخیص داده می شود، بنابراین در این مواقعی که صدای یخچال شما آزاردهنده است، حتما از یک کارشناس تعمیر یخچال کمک بگیرید. معمولا این مشکل، با یک بار تخلیه گاز یخچال، شستشوی لوله های گاز و شارژ مجدد گاز، برطرف می شود.


وارد شدن روغن کمپرسور به لوله های کندانسور یا اواپراتور

یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای یخچال، وارد شدن روغن کمپرسور، به داخل لوله های کندانسور و یا اواپراتور است. این اتفاق معمولا به دلیل جا به جایی اولیه و نصب یخچال یا عوامل دیگر رخ می دهد و بر اثر آن، صدایی مانند قل قل کردن یا جوشیدن از یخچال به گوش می رسد. در این شرایط، حتما یک متخصص تعمیر یخچال باید گاز یخچال را خالی کند و تمام سیستم و مدار گاز شستشو دهد. همچنین، در صورت لزوم باید روغن کمپرسور تعویض شود و شارژ گاز یخچال نیز دوباره انجام شود.

وارد شدن روغن کمپرسور به لوله ‌های کندانسور یا اواپراتور


خرابی رله استارت

اگر صدایی مانند صدای تق تق از کمپرسور یخچال شما شنیده می شود، اما موتور دستگاه روشن نمی شود و یخچال را خنک نمی کند، ممکن است به دلیل خرابی رله استارت باشد. چون در صورت خرابی رله استارت، این قطعه نمی تواند به صورت همزمان ۲ سیم پیچ کمپرسور را در مدار قرار دهد و در نتیجه، صدای یخچال عجیبی تولید می شود.


خراب شدن موتور فن کندانسور

یخچال های بدون برفک، با استفاده از کویل های کندانسور و به کمک فن خنک می شوند. در واقع این کندانسور ها از ایجاد برفک جلوگیری می کنند و همچنین، آب های ناشی از سیستم دیفراست را تبخیر می کنند. خراب شدن موتور فن کندانسور با نشانه هایی مانند خنک نشدن یا گرم شدن یخچال، روشن و خاموش شدن پی در پی یا جمع شدن آب در زیر یخچال همراه است. در نتیجه بروز این اتفاق، باید گرد و غبار جمع شده بر روی آن را تمیز کنید و سپس فن کندانسور توسط یک تعمیرکار متخصص روغن کاری شود.

خراب شدن موتور فن کندانسور


خراب شدن پره ها یا پروانه فن

فن یخچال، انتقال هوای خنک به درون یخچال را بر عهده دارد و اگر پره های آن به خاطر برفک یا هر دلیل دیگری دچار شکستگی شوند، عملکرد آن مختل می شود. در نتیجه خراب شدن پره های فن، صداهای ناخوشایندی از یخچال شما شنیده می شود و فضای یخچال شما مثل همیشه خنک نمی شود. بنابراین، با شنیدن صدای یخچال غیر عادی، باید با کمک یک تعمیرکار ماهر، فن یخچال را تعویض کنید.


خراب شدن موتور فن اواپراتور

وظیفه برقراری جریان هوا بر روی کویل های اواپراتور، بر عهده موتور فن اواپراتور است. اگر این قطعه دچار مشکل شود، صدای بدی از قسمت فریزر دستگاه شنیده می شود. بنابراین، هر چند وقت یک بار، علاوه بر سرویس یخچال خود، موتور فن آن را هم روغن کاری کنید. توجه داشته باشید در مواقعی که یخچال خنک نیست یا فرآیند تولید یخ مختل می شود، باید با در آوردن بدنه محافظ فن اواپراتور، برفک های جمع شده بر روی آن را پاک کنید و سپس پروانه را با دست به حرکت در بیاورید. در صورت ادامه دار بودن این مشکل، باید فن اواپراتور را تعویض کنید. اگر مهارت کافی برای انجام این کارها را ندارید، باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

خراب شدن موتور فن اواپراتور


شل شدن اتصالات موتور یخچال

یکی از دلایل اصلی صدای یخچال، شل شدن اتصالات موتور یخچال است. این مورد شاید کمی دور از انتظار به نظر برسد اما بسیار مهم است. موتور یخچال بر روی بدنه و پایه ی یخچال سوار می شود و معمولا یک محافظ آن را در مقابل انواع ضربه ها محافظت می کند. کمپرسور یا موتور یخچال، بر روی لرزه گیرهایی لاستیکی نصب می شود تا لرزش های موتور را بگیرند. اما در هر صورت، موتور یخچال در هنگام کار کمی لرزش دارد. بنابراین، در صورت شل شدن پیچ ها یا خراب شدن لرزه گیرها، صدا های اضافه از موتور شنیده میشود. به همین دلیل، در صورت شنیدن صدای اضافه از دستگاه خود، اتصالات و لرزه گیرها را بررسی کنید و در صورت فرسودگی، آنها را تعویض کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران