کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی باعث می شود که لباس ها خشک نشوند و خیس باقی بمانند چون برای خشک شدن لباس ها، از دور تند ماشین لباسشویی استفاده می شود. در مرحله دور تند، موتور لباسشویی با حداکثر توان خود مخزن لباس را می چرخاند و همین سرعت دستگاه باعث می شود تا آب لباس ها خارج شود و آنها به خوبی خشک شوند. اما در صورت کار نکردن دور تند لباسشویی، آبکشی لباس ها کامل انجام نمی شود و لباس ها خیس باقی می مانند. علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی مربوط به عوامل متعددی است که در این مطلب آنها را بررسی می کنیم.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی از طریق چرخش سریع باعث خشک کردن لباس ‌ها و گرفتن رطوبت آنها می ‌شود. بنابراین در صورتی که این بخش دچار مشکل شود، عملکرد لباسشویی نیمه تمام می ماند و لباس ‌ها خشک نمی شوند. نوسان برق، تنظیم نادرست خشک کن ماشین لباسشویی، بی توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی، انسداد و گرفتگی شیلنگ تخلیه آب لباسشویی، انسداد و گرفتگی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، خرابی موتور ماشین لباسشویی و اشکال در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی، از جمله مشکلاتی هستند که منجر به بروز کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی می شوند و ما در این مطلب، آنها را شرح می دهیم.

 

کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی باعث می شود که لباس ها خشک نشوند و خیس باقی بمانند.

نوسان برق

نوسانات برقی از مهم ‌ترین عواملی هستند که روی عملکرد موتور تأثیر می گذارند و باعث کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی و عدم چرخش مخزن با سرعت بالا می شوند. چون برق، گشتاور لازم برای چرخش مخزن با سرعت بالا را در موتور ماشین لباسشویی تأمین می‌ کند. گاهی اوقات در جریان این نوسانات برقی، حتی ممکن است پریزها هم خراب شوند که این اتفاق منجر به کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی می شود. در این مواقع لباسشویی شما باید توسط یک تعمیرکار متخصص یا یک مرکز معتبر، بررسی و تعمیر شود.

 

بی توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی

 


تنظیم نادرست خشک کن ماشین لباسشویی

انواع ماشین ‌های لباسشویی برنامه‌ های شستشوی مختلفی دارند که باید بر اساس نوع لباس و نوع شستشوی مورد نظر تنظیم شوند. برای آشنا شدن با این برنامه ها، باید به دفترچه راهنمای آنها مراجعه کنید. بی توجهی به برنامه ‌های لباسشویی و تنظیم اشتباه حالت شستشو، باعث مواجه شدن با مشکل می شود. بنابراین، قبل از شستشوی لباس ها، حتما باید جنس لباس ‌ها را در نظر بگیرید و با توجه به آنها برنامه شستشوی خود را انتخاب کنید. در غیر این صورت ممکن است دچار مشکل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی شوید.

 

 


بی توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی

 

بی توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی

 

بی توجهی به ظرفیت دستگاه، از دیگر دلایلی است که باعث کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی می شود. ماشین های لباسشویی، ظرفیت‌ های مختلفی دارند که بر حسب کیلوگرم هستند. این ظرفیت ها برابر وزن لباس ‌هایی هستند که برای شستشو در داخل لباسشویی قرار می‌ گیرند. به همین دلیل شما باید همیشه مقداری کمتر از حداکثر ظرفیت دستگاه، داخل آن لباس قرار دهید. در صورت نادیده گرفتن و بی توجهی به این موضوع ساده، به قطعات دیگر لباسشویی و مخصوصا به موتور آن فشار وارد می شود و حتی ممکن است دچار مشکل شود. نچرخیدن مخزن ماشین لباسشویی نیز از نتایج دیگر این بی ‌توجهی است. چون وزن لباس ‌های خیس زیاد است و موتور نمی ‌تواند آنها را با دور تند بچرخاند. بنابراین برای جلوگیری از همه این اتفاقات، باید به ظرفیت دستگاه و مقدار لباسی که در آن قرار می ‌دهید دقت کنید.


انسداد و گرفتگی شیلنگ تخلیه آب لباسشویی

مرحله‌ خشک کردن، آب خارج شده از لباس ‌ها از طریق شلنگ تخلیه دستگاه، خارج می ‌شود. اگر این شلنگ مسدود شود، آب خارج نمی شود و دوباره به لباس ‌ها بر می گردد و جذب آنها می شود. به دنبال این ایراد، دستگاه با مشکل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی مواجه می شود عمل نمی کند. رفع این مشکل بسیار ساده است و تنها با رفع انسداد شلنگ، راه تخلیه آب باز می شود. در نتیجه فعالیت و چرخش مخزن ماشین لباسشویی، به حالت اول باز می گردد و از سر گرفته می شود.

 

 


انسداد و گرفتگی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 

انسداد و گرفتگی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

 

پمپ تخلیه ماشین‌ لباسشویی وظیفه دارد قبل از خشک کردن لباس‌ ها، آب کثیف داخل مخزن را تخلیه کند. این پمپ آب های کثیف را با پمپاژ کردن و از طریق شلنگ تخلیه بیرون می ریزد. بعضی اوقات نیز بر اثر قرار گرفتن اشیا ریز و درشت و یا جمع شدن پرز لباس ‌ها در اطراف پمپ، این قطعه نمی‌تواند وظیفه خود را به خوبی انجام‌ دهد و در نتیجه دستگاه با کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی مواجه می شود. البته در صورتی که خود پمپ آسیب نبیند و تنها مشکل آن فقط پرز و اشیا خارجی باشند، می‌توانید با خارج کردن و پاک کردن آن، مشکل را برطرف کنید. در غیر این صورت باید برای این مشکل، از یک تعمیرکار متخصص تعمیر لباسشویی کمک بگیرید.


خرابی موتور ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که منجر به کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی می شود، خرابی موتور آن است. موتور لباسشویی، یکی از قطعات بسیار مهم و حساس این دستگاه است و مهم ‌ترین وظیفه‌ آن، چرخاندن مخزن لباسشویی است. موتور ماشین لباسشویی با توجه به مراحل مختلف شستشو یا آبکشی، از ظرفیت‌ های مختلفی استفاده می کنند و مخزن را با سرعت‌ های متفاوتی می‌ چرخانند. در فرآیند خشک‌ کردن لباس‌ ها، موتور از نهایت ظرفیت خود استفاده می کند تا مخزن را با بیشترین سرعت بچرخاند. در صورتی که بنا به دلایل مختلفی مانند داغ کردن موتور، فشار بیش از حد بر موتور، وجود نقص در سیم‌کشی و موارد دیگر، مشکلی برای موتور پیش بیاید، این قطعه با مشکل جدی مواجه می شود. البته حساسیت و اهمیت بالای موتور‌های لباسشویی باعث می شود تا هزینه تعمیر یا تعویض آنها، بسیار بالا باشد.

 

 


اشکال در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

 

اشکال در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

 

برد ماشین لباسشویی و هر دستگاهی، فعالیت‌ های آن را کنترل می کنند. در صورت بروز مشکل در این قطعه از دستگاه، یکی از مراحلی که با مشکل مواجه می شود، کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی و عدم خشک کردن لباس‌ ها است. چون اشکال در برد دستگاه نیز مانند موتور، جزو قطعات حساس و پر اهمیت ماشین لباسشویی است و تعمیر یا تعویض آن علاوه بر هزینه زیاد، باید حتما به دست به یک تعمیرکار ماهر و‌ متخصص انجام شود.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران