شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بخواهید برگه ای را چاپ کنید، اما دستگاه چاپگر، هیچ واکنشی به دستور پرینت شما نشان ندهد. پرینت نگرفتن پرینتر، یکی از مشکلاتی است که با وجود فناوری های پیشرفته، هنوز هم در چاپگرها اتفاق می افتد. دلایل سخت افزاری و نرم افزاری می توانند علت چاپ نکردن چاپگر باشند و باید مورد بررسی قرار بگیرند. بعضی اوقات، رفع خطاهای چاپگر بسیار ساده است و با انجام روش های ساده، مشکل دستگاه برطرف می شود. اما در بسیاری از موارد، مشکل چاپگر تنها به دست تعمیرکاران متخصص یا مراکز معتبر تعمیر پرینتر انجام می شود. ما در این مقاله، انواع مشکلات پرینت نگرفتن پرینتر را بررسی کرده ایم تا با آنها بیشتر آشنا شوید.

 

مشاوران آنلاین زودکمک

 

بررسی مشکل پرینت نگرفتن پرینتر

اگر چاپگر دچار هر مشکلی شود، به جز چاپ نکردن، کد یا پیام خطا نشان می دهد. بنابراین، قبل از هر چیز، باید آن پیام خطا را بررسی کنید و در صورت امکان، منشا آن را بیابید. ما در این مطلب تلاش کرده ایم انواع مشکلات پرینت نگرفتن پرینتر را بررسی کنیم. کابل پرینتر، درایور پرینتر، پر شدن صف پرینتر، پر شدن حافظه پرینتر، کارتریج و کاغذهای درون پرینتر، از رایج ترین دلایل چاپ نکردن چاپگر هستند که در این مطلب، به آنها پرداخته ایم.

 

پرینت نگرفتن پرینتر

دلایل سخت افزاری و نرم افزاری می توانند علت چاپ نکردن چاپگر باشند و باید مورد بررسی قرار بگیرند.

 

 بررسی چراغ های پرینتر

گاهی اوقات مشکل پرینت نگرفتن پرینتر، تنها با چک کردن چراغ های دستگاه، برطرف می شود. بنابراین با بررسی آن ها، می توانید مشکل پرینتر را عیب یابی کنید. بیشتر چاپگرها چراغ هایی رنگی دارند که در شرایط مختلف، روشن می شوند. بنابراین، چراغ ها را دست کم نگیرید.

 

 

کابل پرینتر

گاهی، کابل رابطی که پرینتر از طریق آن به کامپیوتر متصل است ممکن است دچار ایراد، قطعی و پارگی شود. این مشکلات، باعث متصل نشدن پرینتر به کامپیوتر می شوند. بنابراین، بهتر است شما ابتدا کابل پرینتر را بررسی کنید و اگر کابل دیگری دارید از آن کابل استفاده کنید. مشکل شما ممکن است برطرف شود.

بررسی درایور پرینتر

بررسی درایور پرینتر، یکی دیگر از منشا مشکلات پرینت نگرفتن پرینتر است. ممکن است درایور پرینتر نصب نباشد یا این که برخی از فایل های آن پاک شده باشند. برای رفع این مشکل، از داخل کنترل پنل ویندوز خود، گزینه device and printers را انتخاب کنید. اگر درایور پرینتر شما  در سیستم کامپیوتر نصب شده باشد، نام و مشخصات آن را در این قسمت می توانید ببینید. کابل usb که به پرینتر متصل است را از کامپیوتر در آورید. اگر آیکون پرینتر شما کم رنگ شد، یعنی درایور آن نصب است و دوباره باید کابل usb را وصل کنید. برای نصب درایور پرینتر، از سی دی درایوری که به همراه پرینتر، در جعبه وجود دارد، استفاده کنید. همچنین، می توانید از طریق اینترنت، درایور پرینتر خود را دانلود و نصب کنید.

 پر شدن صف پرینتر

وقتی شما چندین دستور را همزمان به چاپگر صادر کرده اید و فرایند چاپ با مشکل مواجه می شود، ممکن است علت آن، پر شدن صف پرینتر باشد. به همین دلیل، وقتی پرینت جدیدی انجام می دهید، در صف پرینت گیر می کند و سند شما هم چاپ نمی شود. برای پاک کردن صف پرینتر، باید در قسمت اعلانات کامپیوتر، بر روی چاپگر خود، راست کلیک کنید و گزینه open all printers را بزنید. لیستی از چاپ هایی که در انتظار و در صف چاپ قرار دارند برای شما نمایش داده می شوند. همچنین می توانید از طریق System Preferences، به بخش Printers & Scanners بروید و گزینه Open Print Queue را انتخاب کنید.

 

 

پر شدن حافظه پرینتر

پر بودن حافظه پرینتر، یکی دیگر از عوامل بروز مشکل پرینت نگرفتن پرینتر است. زمانی که شما فایل هایی با حجم و صفحات مختلف را برای چاپ به پرینتر ارسال می کنید، این مشکل به وجود می آید. بنابراین، حجم کار، سبب می شود که حافظه موقت پرینتر که فایل ها قبل از چاپ در آن نگهداری می شوند پر شود. برای پاک کردن حافظه پرینتر، ابتدا به قسمت device and printers در کنترل پنل بروید و راست کلیک کنید. بعد از آن، گزینه cancel all document را انتخاب کنید.

مشکل کارتریج

تمام شدن کارتریج یا یا خشک شدن جوهر در پرینترهای جوهر افشان هم می‌تواند دلیل مهمی برای پرینت نگرفتن پرینتر، از  فایل تصویری یا متنی شما باشد. بنابراین باید وضعیت کارتریج را بررسی کنید و از عملکرد آن مطمئن شوید.

بررسی وضعیت کاغذهای درون پرینتر

در مواقعی که پرینتر ارور می دهد و پرینتر کار نمی‌کند، ابتدا وجود کاغذ و وضعیت آنها را در پرینتر بررسی کنید. دقت کنید کاغذها منگنه یا سوزن یا گیره ‌ای نداشته باشند و در جای خشک و بدون رطوبت نگهداری شوند. چون نم و رطوبت، باعث چسبیدن برگه‌ ها به همدیگر، کشیده شدن دسته جمعی آنها به داخل پرینتر و از کار افتادن آن  شود. البته خوب است بدانید که چاپگرهای قدیمی، خودشان باعث ایجاد کمی رطوبت در محفظه کاغذ می‌شوند. بنابراین، مقدار زیاد کاغذ را در جایگاه کاغذ قرار ندهید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران