جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش، یکی از اتفاقاتی است که ممکن است در پایان فرایند شستشوی لباس ها، با آن مواجه شوید یا تا شستشوی بعدی لباس ها، متوجه آن نشوید! این مشکل، قطعا یکی از مواردی است که با دیدن آن، تعجب خواهید کرد و ممکن است شما را حسابی نگران کند. اما خوشبختانه، جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش، با عیب یابی و بررسی دقیق، قابل حل است و مشکل حادی نیست. دلایل بروز این مشکل، هر چه که باشند، بر اساس شدت آسیب دیدگی، تعمیر یا تعویض قطعات معیوب توسط متخصصین و تکنسین های تعمیرات لباسشویی ، برطرف می شوند. به همین دلیل، ما در این مقاله، به دلایل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش و نحوه حل کردن آنها پرداخته ایم تا با آنها آشنا شوید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

اگر در پایان فرایند شستشوی لباس ها، آب ماشین لباسشویی تخلیه نشده است، باید بررسی کنید که آیا آب باقی مانده درون مخزن، تمیز است یا کثیف. چون در صورت تمیز بودن آب، منشا بروز مشکل، خراب شدن شیر برق ماشین لباسشویی است. اما در صورت کثیف بودن آب داخل محفظه، احتمالا لوله فاضلاب، دچار گرفتگی شده است. جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش، به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که خراب بودن شیر برقی ماشین لباسشویی، گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی، مسدود شدن خرطومی زیر مخزن ماشین لباسشویی، گیر کردن اشیاء در قطعات ماشین لباسشویی، خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی، خرابی هیدرو سنسور ماشین لباسشویی و خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی، از آن جمله هستند. در این مطلب، ما این مشکلات را بررسی می کنیم تا با آنها آشنا شوید و در هنگام مواجه شدن با این ایرادها، اقدامات لازم را انجام دهید.

 

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش، یکی از اتفاقاتی است که ممکن است در پایان فرایند شستشوی لباس ها، با آن مواجه شوید


خراب بودن شیر برقی ماشین لباسشویی

در هنگام نصب ماشین لباسشویی، شیر آب ورودی به لباسشویی متصل می ‌شود، اما تا زمان انتخاب برنامه شستشو و فشار دادن دکمه استارت، آب وارد محفظه نمی شود. پس از این مرحله،  لباسشویی شروع به آبگیری و شستشو می‌ کند. بعد از شروع کار ماشین لباسشویی، برد یا تایمر دستگاه، با فرمان به شیر الکتریکی، دریچه ورودی را برای وارد شدن آب به داخل محفظه باز می‌ کند. در اغلب موارد، با گذشت چند سال از کارکرد ماشین لباسشویی، ممکن است شیر الکتریکی دستگاه، دچار ایراد شود و به دنبال آن، مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش اتفاق بیفتد. در این شرایط، حتما باید شیر برقی را به طور کامل تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: بوی سوختگی ماشین لباسشویی

گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی

گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی، یکی از عوامل مهم جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش است. بنابراین، پس از مواجه شدن با این مشکل، فیلتر را چک کنید تا آشغال و کثیفی، مانع عملکرد درست آن نشده باشند. در صورت گرفتگی و مسدود شدن فیلتر، با تمیز کردن یا تعویض آن می توانید این مشکل را برطرف کنید.

مسدود شدن خرطومی زیر مخزن ماشین لباسشویی

مسدود شدن قطعه ای به نام خرطومی که در زیر مخزن ماشین لباسشویی قرار دارد، ممکن است باعث بروز مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش شود. در اغلب موارد، راه لوله خرطومی ماشین لباسشویی، بر اثر مواد زائد و کثیف لباس ها، مسدود می شود. در اثر این گرفتگی، آب از داخل ماشین لباسشویی تخلیه نمی شود و برای حل کردن این مشکل، باید تمامی نقاط لوله را با دست فشار دهید و مطمئن شوید که هیچ نقطه ای از لوله دچار رسوب نشده باشد. در غیر این صورت، باید برای تعمیر یا تعویض آن، به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

گیر کردن اشیاء در قطعات ماشین لباسشویی

در بعضی موارد، به جا ماندن وسایل و اشیائی مانند دکمه، سکه و موارد مشابه در لباس ها و جدا شدن آن ها می تواند به دردسر بزرگی منجر شود. چون این اشیاء می توانند به قطعاتی مانند پروانه پمپ ماشین گیر کنند و باعث مسدود شدن آن شوند. در نتیجه، عملکرد این قطعه دچار اختلال می شود و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش اتفاق می افتد.

بیشتر بخوانید: تعمیر لباسشویی در تهران

خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی یکی دیگر از عوامل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش است که در صورت تشخیص خراب بودن آن، این قطعه باید تعویض شود. پمپ تخلیه وظیفه‌ی خارج ‌کردن آب داخل دیگ ماشین لباسشویی را بر‌عهده دارد؛ بنابراین، اگر در زمان استفاده‌ نشدن از ماشین لباسشویی آب داخل لباسشویی جمع می‌شود و شیر ورودی آب نیز مشکلی ندارد، پمپ تخلیه به‌ درستی کار نمی‌کند.

معمولاً به‌ دلیل آشغال و کثیفی هنگام کار با ماشین لباسشویی پمپ تخلیه خراب می‌شود و بسیاری از این انسدادها ممکن است به سایش و پارگی در قطعه منجر شوند. از نشانه‌های دیگر خرابی پمپ می‌توان به بوی نامطبوع و صدای بیش ‌از ‌حد حین کار اشاره کرد.

برای رفع آشغال و کثیفی باید پمپ تخلیه را با دقت از ماشین لباسشویی جدا کنید. هنگام انجام این کار، توجه کنید که حتماً تمام شیرها و شلنگ‌های ورودی آب را قطع کنید.

پس از تمیزکردن پمپ تخلیه، آن را دوباره داخل ماشین لباسشویی قرار دهید و بگذارید کار کند تا متوجه شوید که آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا خیر. اگر مشکل حل نشد، باید پمپ جدیدی بخرید. نکته‌ی مهم اینکه اگر تخصص کافی ندارید، از تکنسین ماهر کمک بگیرید تا این کار را برای شما انجام دهد.

خرابی هیدرو سنسور ماشین لباسشویی

میزان سطح آب درون محفظه ماشین لباسشویی، با استفاده از یک سنسور بنام هیدروسنسور مشخص می شود. خراب شدن این قطعه باعث تشخیص نادرست و ارسال اطلاعات اشتباه از سطح آب موجود در لباسشویی می شود. در پی بروز این مشکل، شما با مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش مواجه می شوید.

خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی، وظیفه کنترل قطعات لباسشویی و ایجاد برنامه مشخص برای شستن لباس های مختلف را بر عهده دارد. این قطعه با فرستادن جریان الکتریکی به قطعات مختلف، باعث ایجاد یک چرخه شستشو در لباسشویی می شود. قطع و وصل کردن آب در هنگام شستن لباس ها، یکی از فرمان های مهم برد الکترونیکی است. اگر این برد الکترونیکی به درستی فرمان را صادر نکند یا در زمان های نامناسب فرمان های اشتباهی بدهد، شیر برقی باز می شود و باعث جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش می شود. در این وضعیت، بسته به شدت خرابی برد الکترونیک ، می توان این قطعه را تعمیر یا تعویض کرد. در اینجا جهت افزایش معلومات خود در این زمینه می توانید مقاله تعمیر برد لباسشویی را مطالعه نمایید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1403/02/23-17:48

درود بر شما کیوان استوار عزیز

کاربر گرامی با توجه به موارد ذکر شده، دستگاه شما نیاز به عیب یابی و تعمیر تخصصی دارد؛ جهت دریافت خدمات با شماره 1662 تماس گرفته و یا درخواست خود را به صورت آنلاین در سامانه زودکمک ثبت کنید. همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

 

کیوان استوار
1403/02/21-22:56

لباسشویی ما مدل اکتا پلاس 9کیلیویی درحال خاموش پرآب شده لطفاً اقدام کنید

زودکمک
1403/02/03-11:50

درود بر شما احمد صالح عزیز

دلایل متعددی می تواند داشته باشد که باید بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره 1662 تماس بگیرید.

 

احمد صالح
1403/02/03-06:19

با سلام

تازگی ماشین لباسشویی ما وقتی خاموشه آب میاد داخلش جمع میشه و اگه تخلیه نزنی بمحض باز کردن درب یه دفعه همش میریزه بیرون از چی میتونه باشه

زودکمک
1402/12/26-09:52

درود بر شما رضا حسینی عزیز

جهت دریافت خدمات و تعمیر دستگاه خود با 1662 در تماس باشید.

رضا حسینی
1402/12/25-15:30

سلام خسته نباشین.اب کثیف کف ماشین جمع شده

زودکمک
1402/11/29-11:34

درود بر شما معصومه رضایی عزیز

ایراد میتواند از شیر برقی دستگاه شما باشد. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 1662 تماس بگیرید کارشناسان ما آماده ارائه خدمات به شما میباشند.

معصومه رضایی
1402/02/25-20:41

آب تمیز در زمان خاموشی درماشین لباسشویی جمع میشود