بوی سوختگی ماشین لباسشویی یکی از آزاردهنده ترین مشکلات این دستگاه و یکی از ترسناک ترین اتفاق ها است. چون بوی سوختگی باعث می شود بسیاری از مصرف کنندگان تصور کنند که ماشین لباسشویی در حال آتش گرفتن یا انفجار است. بوی سوختگی ماشین لباسشویی، خبر از مشکلی جدی در این دستگاه می دهد و حتی می تواند باعث خطر آتش سوزی و خراب شدن لباس ها شود. علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی هر چه که باشد باید فورا برای تعمیر یا تعویض قطعات آن اقدام شود. در غیر این صورت، آسیب های جبران ناپذیری به دستگاه وارد می شود.

مشاوره آنلاین زودکمک

دلایل ایجاد بوی سوختگی ماشین لباسشویی

هنگامی که ماشین لباسشویی در وضعیت خوبی قرار دارد، تنها بویی که باید از آن به مشام برسد، بوی خوب مواد شوینده است. با این حال، اگر لباسشویی شما بوی لاستیک سوخته می دهد، نشانه این است که دستگاه شما با مشکلی جدی مواجه شده است.

یکی از دلایل اصلی بوی سوختگی ماشین لباسشویی، گرم شدن بیش از حد پمپ تخلیه است. همچنین، فرسوده شدن قسمت های متحرک ماشین لباسشویی فرسوده می شوند یا رسوب کردن و شل شدن آنها ممکن است باعث اصطکاک ناخواسته شود که همین موارد، منجر به ایجاد بوی سوختن پلاستیک در حین کار می شود.

همچنین، علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی ناشی از موارد مختلفی است که شامل حجم زیاد لباس ها در ماشین لباسشویی، پارگی تسمه، خراب شدن تسمه پمپ، فرسودگی پولی موتور، خراب شدن پمپ تخلیه، اختلال در پولی تسمه، ساییدگی کوپلینگ موتور دایرکت درایو، فرسودگی کلاچ، لغزش نادرست گلاید و کمک فنر، داغ شدن موتور، سوختن برد و سوختن سیم کشی ها، می شوند که ما در این مطلب آنها را توضیح می دهیم.

بررسی دلایل اصلی بوی سوختگی ماشین لباسشویی

بوی سوختگی ماشین لباسشویی یکی از آزاردهنده ترین مشکلات این دستگاه و یکی از ترسناک ترین اتفاق ها است.


حجم زیاد لباس ها در ماشین لباسشویی

یکی از ساده ترین مواردی که باعث ایجاد بوی سوختگی ماشین لباسشویی می شود، قرار دادن حجم زیادی از لباس ها در محفظه دستگاه است. چون حجم زیاد لباس ها، باعث فشار آمدن به موتور دستگاه و در نهایت بوی سوختگی ماشین لباسشویی می شود. به همین دلیل باید به ظرفیت ماشین لباسشویی توجه کنید و بیش از اندازه، داخل آن لباس نگذارید. چون، این کار باعث ساییدگی و پاره شدن یاتاقان های ماشین لباسشویی می شود و ی بار اضافی بر موتور تحمیل می کند.

حجم زیاد لباس ها در ماشین لباسشویی

پارگی تسمه

ماشین های لباسشویی، دو قطعه به نام پولی موتور و دیگ دارند که این دو به یکدیگر متصل هستند. در صورتی که این تسمه به مرور زمان پاره یا ساییده شود، علاوه بر عملکرد نامناسب، بوی سوختگی ماشین لباسشویی نیز به مشام می رسد.

بیشتر بخوانید: نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

خراب شدن تسمه پمپ

تسمه پمپ قطعه ای در ماشین لباسشویی است که شکلی شبیه V دارد و از موتور درایور به یک قرقره در پمپ تخلیه متصل می شود. اگر این موتور از کار بیفتد و خراب شود، باعث بلند شدن بوی سوختگی ماشین لباسشویی می شود. در اثر این مشکل، ماشین لباسشویی، لباس ها را تخلیه نمی کند یا تخیله پر سر و صدایی را به دنبال دارد.

خراب شدن تسمه پمپ

فرسودگی پولی موتور

موتور ماشین لباسشویی، با استفاده از پولی موتور، تسمه پمپ یا تسمه درایو را به حرکت در می آورد. پولی موتور هم می تواند از جنس فلزی باشد و هم از مواد مصنوعی تشکیل شده باشد. همچنین، این قطعه، بیشترین تماس را با تسمه های ماشین لباسشویی دارد. به همین دلیل، زنگ زدگی یا فرسودگی پولی، باعث اصطکاک و داغ شدن بیش از حد آن می شود. به دنبال این اتفاق، به تسمه ها آسیب می رسد و بوی سوختگی ماشین لباسشویی به مشام می رسد.

خراب شدن پمپ تخلیه

تخلیه آب، قبل از شروع فرایند شستشو و در جریان این عمل، بر عهده پمپ تخلیه است. این موتور بنابر مدل لباسشویی، ممکن است دارای موتور الکتریکی، موتور محور و تسمه محور باشد. بنابراین، اگر دستگاه شما در هنگام شستشو یا بعد از آن، دچار بوی سوختگی ماشین لباسشویی است، به احتمال زیاد قسمت پمپ تخلیه شده است. به همین دلیل، باید برای سرویس و تعمیر لباسشویی خود به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

 خراب شدن پمپ تخلیه

اختلال در پولی تسمه

اصطکاک تسمه در برخی از موارد، دلیل اصلی بوی سوختگی ماشین لباسشویی است. چون این اتفاق، به دلیل متوقف شدن پولی تسمه یا اختلال در حرکت آزادانه آن رخ می دهد. در این شرایط، برای برطرف کردن این مشکل، حتما باید از یک کارشناس کاربلد کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: تعمیر لباسشویی آبسال

ساییدگی کوپلینگ موتور دایرکت درایو

ماشین های لباسشویی که به جای تسمه، دارای کوپلینگ موتور دایرکت درایو هستند، معمولا پس از استفاده طولانی مدت و مداوم از لباسشویی، به این مشکل دچار می شوند. چون استفاده بیش از حد از این دستگاه، باعث خراب شدن و ساییدگی تسمه ها می شود و بوی سوختگی ماشین لباسشویی را به دنبال خواهد داشت.

ساییدگی کوپلینگ موتور دایرکت درایو

داغ شدن موتور

موتور، یکی از قطعات اصلی و مهم ماشین لباسشویی و هر دستگاه دیگری است. موتور لباسشویی، کارهای مکانیکی مانند چرخش دیگ را بر عهده دارد. در صورت ایجاد کوچک ترین مشکلی در هر یک از اجزای موتور، علاوه بر مختل شدن عملکرد این قطعه، ممکن است به ایجاد بوی سوختگی ماشین لباسشویی نیز منجر شود. به همین دلیل، برای جلوگیری از آسیب های بیشتر به دستگاه، به محض استشمام بوی سوختن، باید برای تعمیر ماشین لباسشویی خود اقدام کنید.

سوختن برد

برد، یکی از مهم ترین قطعات در ماشین های لباسشویی جدید است که هماهنگی و کارکرد قطعات، بر اساس فرمان آن انجام می شود. به همین دلیل، سوختن یا اتصالی برد یا تایمر در برخی مواقع، باعث ایجاد بوی سوختگی ماشین لباسشویی می شود. در این وضعیت شما تنها باید از یک تعمیرکار متخصص برای تعمیر یا تعویض برد کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: کار نکردن خشک کن لباسشویی ال جی

سوختن برد

سوختن سیم کشی های لباسشویی

اگر سیم کشی های دستگاه دچار اتصالی شوند، جریان و روند الکتریکی قطعات و ابزارهای ماشین لباسشویی نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. این اتفاق ممکن است منجر به سوختن روکش و عایق سیم ها شود که بسیار خطرناک است. یکی از نشانه های این اتفاق، بوی سوختگی ماشین لباسشویی است.

بوی سوختگی لباسشویی در حین کار کردن

اگر بوی سوختگی ماشین لباسشویی حین کار کردن یا در انتهای مراحل شستشو به مشام برسد، نشان می دهد که پمپ تخلیه خراب شده است. پمپ تخلیه از موتور و تسمه تشکیل شده، بنابراین آسیب دیدن آن فشار زیادی را به بخش تسمه وارد می ‌کند. در چنین شرایطی علاوه بر بوی ناخوشایند سوختگی، آب نیز از دستگاه تخلیه نخواهد شد.

عامل دیگری که باعث بوی سوختگی لباسشویی هنگام کار کردن می ‌شود، خرابی کلاچ است. لباسشویی‌ های درب بالا مجهز به کلاچی هستند که وظیفه دارد سبد شستشو را هنگام چرخش حرکت دهد. اگر بوی سوختگی همراه با شنیده شدن صداهای خراش بلند باشد، به احتمال زیاد مشکل از جانب کلاچ است. در این مواقع برای تعمیر ماشین لباسشویی و برطرف کردن عیوب آن حتماً باید از یک کارشناس زبده کمک بگیرید.

بوی سوختگی لباسشویی در حین کار کردن

چرا از لباسشویی دود خارج می شود؟

بعضی مواقع هنگام شستشوی لباس‌ ها شاهد بلند شدن دود از ماشین لباسشویی هستید. این مشکل می ‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

خرابی المنت

المنت یکی از قطعات مهم ماشین است که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد. در صورتی که این بخش صدمه ببیند، آب بیش از حد داغ شده و موجب ایجاد دود می‌ شود. در چنین شرایطی دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می گردد و چرخه شستشو ادامه پیدا نمی ‌کند.

آسیب دیدن موتور

چنانچه بوی سوختگی ماشین لباسشویی همراه با بلند شدن دود از آن باشد، به احتمال زیاد موتور صدمه دیده است. هنگامی که موتور خراب می‌ شود، حرارت سیم پیچ‌ های آن افزایش پیدا کرده و دود زیادی را به وجود می ‌آورد.

پر کردن بیش از حد لباسشویی

اگر ماشین را بیشتر از ظرفیت آن پر کنید، فشار مضاعفی بر موتور و المنت وارد می آید. در این حالت قطعات داخلی دستگاه داغ شده و از لباسشویی دود بلند می ‌شود.

ایراد در سیم‌ کشی

در صورتی که سیم‌ های برق ماشین لباسشویی ایراد داشته باشند، جرقه و دود ایجاد می ‌شود. در این مواقع دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می ‌شود، لذا باید برای تعمیر آن از یک متخصص درخواست کمک کنید.

قرار دادن اجسام تیز در بین لباس‌ ها

گاهی اوقات در اثر سهل انگاری کاربر اشیاء نوک تیز مانند سنجاق، سوزن و… در بین لباس ‌ها قرار می ‌گیرند. این اجسام تیز می ‌توانند به قطعات داخلی لباسشویی صدمه برسانند و موجب ایجاد دود شوند.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران