تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی، آن هم زمانی که حجم زیادی لباس برای شستن دارید، بسیار آزاردهنده است. پس از صرف زمان زیاد و فرایند شستشوی نسبتا طولانی، همه ما انتظار داریم که ماشین لباسشویی، بتواند اکثر لکه های ناشی از مواد غذایی، عرق و بوی بد لباس ها را از بین ببرد. اما اگر به تازگی با مشکل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی مواجه شده اید و لباس های شما حتی پس از چندین بار شستشو، بدبو و کثیف هستند، باید برای رفع این مشکل دست به کار شوید. اگرچه ماشین لباسشویی لباس ها را به درستی تمیز نمی کند، اما جای نگرانی نیست و شما با اقدام به موقع، می توانید مشکل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی خود را برطرف کنید.

مشاوره آنلاین زودکمک

دلایل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی

تا زمانی که ماشین لباسشویی در حال تخلیه، چرخش و پر شدن از آب است، باید بتواند لباس های شما را تمیز کند. اما حتی اگر با انجام این مراحل، به جای لباس های تمیز و خوشبو، لباس های کثیف و بدبو تحویل گرفتید، باید به فکر برطرف کردن این ایراد باشید. دلایل تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی، در همه برندهای این دستگاه تا حد زیادی مشترک هستند. استفاده نادرست از مواد شوینده، حجم بالای لباس ها و زمان کم برای فرایند شستشو، انتخاب اشتباه برنامه شستشو، بهم خوردن تنظیمات، کثیف بودن محفظه جاپودری، کثیف بودن درام ماشین لباسشویی، گرفتگی فیلتر، خراب بودن پمپ تخلیه و  انسداد راه تخلیه، از عواملی هستند که باعث تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی می شوند.

تمیز نشدن لباس ‌ها در ماشین لباسشویی

تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی، آن هم زمانی که حجم زیادی لباس برای شستن دارید، بسیار آزاردهنده است.

استفاده نادرست از مواد شوینده

اگر تصور می کنید که استفاده بیشتر از موادی مانند تاید و نرم کننده های لباس که برای تمیزی و خوشبو شدن لباس ها به کار می روند بهتر است، سخت در اشتباه هستید! البته با این کار لباس ها تمیزتر می شوند، اما استفاده بیش از حد از مواد شوینده در فرایند شستشوی لباس ;ها اختلال ایجاد می کند و باعث لکه دار شدن و کثیف ماندن آنها می شود. همچنین این کار، تخریب دستگاه و تمیز نشستن لباس در ماشین لباسشویی را در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانیم : سر و صدای ماشین لباسشویی

حجم بالای لباس ها و زمان کم برای فرایند شستشو

قرار دادن حجم زیاد لباس ها در محفظه، علاوه بر تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی، لکه دار شدن لباس های روشن یا رنگی شدن آنها را به دنبال دارد. همچنین خوب است بدانید که حجم بالای لباس ها و تنظیم زمان کم برای فرایند شستشو، باعث از بین رفتن لکه ها نمی شود؛ بلکه باعث فشار آمدن به موتور لباسشویی می شود. تقسیم بندی لباس ;ها به بخش های کوچک تر و شستشوی جداگانه آنها، در جلوگیری از بروز مشکل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی تاثیر زیادی دارد.

انتخاب اشتباه برنامه شستشو

حالت لکه، نوع پارچه، میزان کثیفی لباس ها و حجم آنها تعیین کننده انتخاب برنامه شستشو و زمان مناسب برای اجرای آن است. تنظیمات اشتباه این دستگاه و هر کدام از این عوامل، می توانند علت تمیز نشستن لباس ها در ماشین لباسشویی باشند.

بهم خوردن تنظیمات ماشین لباسشویی

بهم خوردن تنظیمات دستگاه، از جمله بهم خوردن زمان، سرعت و همینطور دیگر برنامه های پیش فرض ماشین لباسشویی برای لباس های مختلف، یکی از دلایل اصلی تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی است. برنامه اجرای ماشین لباسشویی برای لباس های مختلف، نوع لکه ها و رنگ لباس های متنوع، باید به درستی تنظیم شود.

کثیف بودن محفظه جاپودری ماشین لباسشویی

کثیف بودن جاپودری و گرفتگی مسیر اضافه شدن مواد شوینده به لباس ها در هنگام شستشو یکی از دلایل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی است. چون در این صورت، تنها مقدار کمی از مواد شوینده به درام می رسد و بقیه آن در پشت محفظه گیر می کند. تمیز کردن جاپودری پس از تمام شدن فرایند شستشو، در جلوگیری از بروز این مشکل بسیار موثر است.

بیشتر بخوانیم : روشن نشدن تلویزیون

کثیف بودن درام لباسشویی

اگر تا به حال برای تمیز کردن درام و مخزن ماشین لباسشویی پس از شستشوی لباس ها کاری انجام نداده اید، باید از حالا به بعد آن را جدی بگیرید! چون لباسشویی به علت کار کردن با آب، مواد شوینده و وجود کثیفی، هر 6 تا 12 ماه یک بار باید سرویس و جرم گیری شود. در غیر این صورت ممکن است با مشکل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی مواجه شوید. سرویس و جرم گیری ماشین لباسشویی بسیار آسان است و تنها کافی است که از فروشگاه های نزدیک خانه خود، پودر جرمگیر خریداری کنید و برای تمیز کردن درام و مخزن لباسشویی اقدام کنید.

گرفتگی فیلتر ماشین لباسشویی

فیلتر تخلیه لباسشویی، نقش مهمی در تمیز شدن لباس ها دارد و اگر دچار گرفتگی شود، شستشوی لباس ها به درستی انجام نمی شود. بنابراین اگر با مشکل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی رو به رو شدید، پس از بررسی شیلنگ تخلیه، وضعیت فیلتر را بررسی کنید. در صورت تجمع رسوب در این قطعه، شما باید برای تمیز کردن آن اقدام کنید.

تمیز نشستن لباس ها در لباسشویی گرفتگی فیلتر

خراب بودن پمپ تخلیه لباسشویی

یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی پمپ تخلیه لباسشویی، تخلیه نشدن کامل آب از مخزن است. در این حالت، آب از ماشین لباسشویی خارج می شود اما به طور کامل تخلیه نمی شود. ماندن این مقدار آب در دستگاه، علاوه بر تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی، باعث بوی بد آنها می شود. برای رفع این مورد، باید پمپ تخلیه تعویض شود و فیلتر، پمپ و شیلنگ خروجی نیز به خوبی تمیز و تعمیر شوند.

گرفتگی راه تخلیه در ماشین لباسشویی

مسدود بودن شیلنگ تخلیه یا پیچ خوردگی آن، در تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی نقش دارد. در این شرایط، با بررسی وضعیت شیلنگ تخلیه و نحوه اتصال آن، می توانید مسیر خروج آب را پاکسازی کرده و مشکل را برطرف نمایید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران