شنیدن جمله «مشترک مورد نظر در دسترس نمی باشد» مخصوصا در مواقع اضطراری، به شدت نگران کننده است؛ اما همه ما حداقل یک بار در عمرمان آن را شنیده ایم! بعضی اوقات برایتان قابل درک نیست که چرا شبکه قادر نیست به شما خدمات ارائه دهد و دقیقا علت در دسترس نبودن موبایل چیست؟ آنتن دهی نامناسب، مهم ترین علت در دسترس نبودن گوشی است. اما این مشکل می تواند از اپراتور، مخابرات، مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری تلفن همراه نیز باشد. اگر در بسیاری از مواقع، با پیام در دسترس نبودن مخاطب تان رو به رو می شوید، حتما این مقاله را بخوانید تا علت در دسترس نبودن موبایل را بدانید.

 

مشاوران آنلابن زودکمک

 

دلایل در دسترس نبودن موبایل

وقتی مخاطب تان از منطقه اولیه اش جابجا شود و به مکانی برود که آنتن دهی خوبی ندارد یا در منطقه ای قرار بگیرد که بدون پوشش شبکه است، شما نمی توانید به او دسترسی پیدا کنید. همچنین اگر یافتن اطلاعات مخاطب مورد نظر در شبکه تلفن همراه، به مشکل بر بخورد یا  بدهی زیادی به مخابرات داشته باشد، برقراری تماس با او امکان پذیر نیست. بنابر این علت در دسترس نبودن موبایل مشخص می شود. اگر مخاطب مورد نظرتان سیستم انسداد گوشی خود را به هر دلیلی فعال کرده باشد، علت در دسترس نبودن مشترک مورد نظر مربوط به این مسئله است.

 

در دسترس نبودن موبایل

آنتن دهی نامناسب، مهم ترین علت در دسترس نبودن موبایل است.

 راهکارهایی برای رفع مشکل در دسترس نبودن گوشی

اگر مشکل عدم دسترسی به مخاطبان، مدام برای شما اتفاق می افتد و گوشی تان عملا فقط به درد بازی کردن می خورد، ممکن است ایراد از عملکرد گوشی خودتان باشد. برای حل کردن مشکلات عدم دسترسی به مخاطب، می توانید روش های زیر را امتحان کنید.

انتخاب دستی شبکه سلولی

این روش برای همه ی ورژن های اندروید قابل استفاده است و برای انجام آن باید ابتدا به بخش Settings بروید. گزینه Network & Internet را انتخاب کنید. به بخش Mobile Network  رفته و گزینه Network Operator را بزنید. وضعیت این گزینه را روی Manual قرار دهید. سپس شبکه تلفن همراه مخصوص اپراتورتان را انتخاب کنید. این روش برای حل علت در دسترس نبودن موبایل، بسیار کارآمد است.

 

 

اصلاح سیگنال رادیویی

گاهی اوقات ممکن است اشکال در پخش سیگنال رادیویی گوشی، علت در دسترس نبودن موبایل و شبکه باشد. برای حل این مشکل، ابتدا کد *#*#۴۶۳۶#*#* را شماره گیری کنید. یک منوی جدید باز می شود. گزینه Run Ping Test را بزنید و به بخش GSM Auto (PRL) بروید. گزینه Turn Radio Off را انتخاب کنید و دوباره گوشی را  روشن کنید.

جا به جا کردن سیم کارت و باتری

گاهی اوقات خارج کردن سیم کارت و باتری، مشکل در دسترس نبودن گوشی را حل می کند. اول گوشی خود را خاموش کرده و باتری و سیم کارت آن را بیرون بیاورید. سپس بعد از مدتی، آنها را سر جایشان قرار دهید و گوشی موبایل را روشن کنید. شاید علت در دسترس نبودن موبایل، مربوط به این بخش باشد.

آپدیت سیستم عامل گوشی

علت در دسترس نبودن موبایل، گاهی به دلیل به روز نبودن سیستم عامل است که باید برای حل آن، به Settings و سپس به قسمت درباره دستگاه  About device بروید. بعد از آن گزینه Software update  را انتخاب کنید و روی Check for update بزنید.

 

 

بازگشت به کارخانه برای رفع خطا

اگر ایراد در دسترس نبودن موبایل با روش های قبلی حل نشد، می توانید با بک آپ گرفتن از اطلاعات گوشی، آن را بازنشانی کنید. برای انجام این کار، ابتدا به منوی تنظیمات یا Settings بروید و گزینه پشتیبان گیری و راه اندازی مجدد Backup and Reset را انتخاب کنید و بعد از آن، قسمت تنظیم مجدد کارخانه Factory Data Reset را بزنید.

همچنین روش دوم باز نشانی برای حل علت در دسترس نبودن گوشی و مخاطب، به این صورت است که می توانید موبایل را خاموش کنید و سپس دکمه های Home، power‌ و ولوم بالا را همزمان برای چند ثانیه نگه دارید تا لوگوی اندروید ظاهر شود. سپس دکمه ها را رها کنید؛ دکمه ولوم کم را برای انتخاب گزینه ها نگه دارید و برای تایید آنها، از دکمه پاور استفاده کنید. گزینه تنظیم مجدد کارخانه را انتخاب و آن را با استفاده از دکمه power تایید نمایید.

از بین گزینه ها، تنظیم مجدد کارخانه را انتخاب کنید و سپس برای حذف تمام داده های کاربر، delete all user data را انتخاب و تایید کنید. پس از آن، چند لحظه صبر کنید تا گزینه Reboot  system now نمایش داده شود؛ سپس آن را انتخاب و تایید کنید. به این صورت تلفن همراه شما دوباره راه اندازی می شود و شما باید تنظیمات آن را دوباره انجام دهید.

 

خدمتی ویژه از زودکمک

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

داریوش فولادی
1401/05/11-20:09

داخل gpsخودرو است وزنگ که به ان میزنی میگه دردسترس نیست

زودکمک
1401/05/12-11:15

سلام دوست عزیز. متاسفانه gps خودرو خدمات نداریم.