حالت تعمیرگاهی موبایل یا حالت Maintenance Mode در گوشی‌ های هوشمند، یک سرویس جدید است که در کنار Android 13 و One UI 5.0 معرفی شده است و به کاربران اجازه می ‌دهد تا دستگاه خود را برای تعمیرات یا بررسی‌ های فنی آماده کنند. این حالت برای حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌ ها هنگام سپردن گوشی به تعمیرگاه طراحی شده است. بیشتر کاربران هنگام تحویل گوشی خود به خدمات پس از فروش، برای نگهداری از اطلاعات شخصی، گوشی خود را ریست می کنند. بک آپ گیری، بازیابی اطلاعات و اکانت های پاک شده نیز زمان گیر بوده و علاوه بر آن خیلی ها نگران از دست دادن عکس ها، اکانت ها، مسیج ها و دیگر اطلاعات شخصی خود در هنگام تعمیر گوشی هستند. بنابراین با فعال سازی قابلیت حالت تعمیر موبایل خیال شما هنگام واگذاری گوشی به تعمیرکار گوشی راحت خواهد بود.

در حالت تعمیرگاهی، دسترسی به اطلاعات شخصی محدود شده و تنها امکانات و تنظیمات مرتبط با سخت‌ افزار و نرم‌ افزار گوشی قابلیت دسترسی را دارند. برای فعال کردن حالت تعمیر گوشی ، ابتدا باید به تنظیمات گوشی مراجعه کنید. بسته به مدل و سیستم عامل گوشی، ممکن است این گزینه در بخش‌ های مختلفی قرار داشته باشد.  اغلب، این حالت در بخش تنظیمات باتری، حفظ حریم خصوصی یا گزینه‌ های توسعه‌ دهندگان قرار دارد. پس از فعال‌ سازی، گوشی راه ‌اندازی مجدد شده و وارد حالت تعمیرگاهی می‌ شود. در این حالت، تعمیرکار می ‌تواند به بررسی مشکلات سخت ‌افزاری و نرم‌ افزاری بپردازد بدون آنکه به تصاویر، پیام ‌ها یا سایر داده ‌های شخصی دسترسی داشته باشد. این امر به حفظ حریم خصوصی کمک کرده و اطمینان می ‌دهد که اطلاعات شخصی در امان باقی می ‌مانند. در ادامه مقاله به بررسی اهمیت این قابلیت و روش های فعال سازی حالت تعمیرگاهی گوشی می پردازیم.

کاربر گرامی در صورت نیاز به تعمیر تخصصی موبایل با گارانتی و خدمات پذیرش در محل با زود کمک تماس بگیرید.

حالت تعمیرگاهی در موبایل

زمان استفاده از حالت تعمیرگاهی موبایل

اگر دستگاه خود را به شخص دیگری تحویل می دهید، باید از حالت تعمیرگاهی موبایل استفاده کنید. این در صورتی است که دستگاه خود را برای تعمیر گوشی به تکنسین بدهید. قرار دادن دستگاه در حالت Maintenance Mode به تکنسین این امکان را می دهد تا به اطلاعات شخصی شما دسترسی خاصی نداشته باشد و این موضوع باعث افزایش امنیت گوشی تلفن همراه شما می‌شود.

مشاوره آنلاین زودکمک

استفاده از حالت تعمیرگاهی گوشی یا حالت امن موبایل

حالت تعمیرگاهی موبایل به چندین علت انجام می شود که با یکدیگر به بررسی هر یک می پردازیم.

سهولت در انجام تعمیرات

این حالت اجازه می ‌دهد تا تعمیرکاران به طور مستقیم و بدون مانع به بخش‌ هایی از سیستم که نیاز به تعمیر یا بررسی دارند دسترسی پیدا کنند. به طور خلاصه، استفاده از حالت تعمیرگاهی یک اقدام پیشگیرانه برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران هنگام تعمیر یا بررسی فنی گوشی‌ های هوشمند است. این ویژگی مهم، اطمینان خاطر کاربران را در زمان تعمیرات افزایش داده و به تعمیرکاران اجازه می ‌دهد تا به صورت موثرتری به رفع مشکلات بپردازند.

تشخیص دقیق ‌تر مشکلات

با فعال‌ سازی این حالت، تعمیر کار می ‌تواند تمرکز خود را روی تشخیص و رفع مشکلات سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری معطوف دارد، بدون آنکه توسط برنامه‌ های نصب شده یا تنظیمات شخصی کاربر حواسش پرت شود.

حفظ حریم خصوصی

در دنیایی که اطلاعات شخصی به سرعت قابل دسترسی و قابل سوء استفاده هستند، حالت تعمیرگاهی یک سپر دفاعی به حساب می آید این حالت با محدود کردن دسترسی به اطلاعات حساس، از قبیل عکس ‌ها، پیام ‌ها، اطلاعات بانکی و سایر داده‌ های شخصی، اطمینان می‌ دهد که حریم خصوصی کاربران حتی در زمان تعمیرات نیز حفظ می‌ شود.

پیشنهاد سایت: هنگ کردن گوشی

جلوگیری از تغییرات ناخواسته

در حالت تعمیرگاهی، احتمال تغییر داده ‌ها یا تنظیمات توسط تعمیرکاران به حداقل می ‌رسد. این امر می ‌تواند از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کند.

کاربرد های حالت تعمیرگاهی گوشی

حالت تعمیرگاهی موبایل (Maintenance Mode) ابزاری مفید برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران هنگام ارسال دستگاه برای تعمیرات یا بررسی ‌های فنی است. این حالت، که برخی از آن به عنوان “Safe Mode” یا “Diagnostic Mode” یاد می ‌کنند، از دسترسی به اطلاعات شخصی کاربر در حین تعمیر جلوگیری می‌کند. از جمله ویژگی‌های حالت تعمیرگاهی گوشی عبارت اند از:

نصب نرم‌ افزار و بروزرسانی‌ ها

در برخی موارد، ممکن است نیاز به نصب مجدد سیستم عامل یا بروزرسانی ‌های نرم‌ افزاری در حالت تعمیرگاهی باشد تا از هر گونه تداخل نرم ‌افزاری جلوگیری شود و نصب به درستی انجام گیرد.

تشخیص مشکلات نرم ‌افزاری

فرض کنید گوشی شما به دلیل نرم ‌افزاری خاص، خاموش و روشن می شود یا اختلال دارد. با ورود به حالت تعمیرگاهی، می‌ توانید تعیین کنید که آیا مشکل از نرم ‌افزارهای نصب شده است یا ایراد از دلایل دیگری است، زیرا در این حالت، تنها نرم‌ افزارهای اصلی سیستم فعال هستند.

جلوگیری از دسترسی به اطلاعات شخصی

قبل از ارسال گوشی به تعمیرگاه، حالت تعمیرگاهی را فعال کنید تا از دسترسی تعمیرکار به عکس‌ ها، پیام ‌ها و سایر داده ‌های شخصی جلوگیری شود. این امر امنیت داده ‌های شما را تضمین می‌کند.

بررسی مشکلات سخت‌ افزاری

اگر مشکلی در قطعات سخت ‌افزاری گوشی مانند دوربین، بلندگو یا میکروفون وجود داشته باشد، فعال ‌سازی حالت تعمیرگاهی می‌ تواند به تعمیرکاران اجازه دهد تا قطعات را بدون هیچ گونه مداخله نرم‌ افزاری غیر ضروری آزمایش کنند.

حالت امن موبایل

مزایای استفاده از حالت تعمیرگاهی موبایل

فعال ‌سازی این حالت قبل از ارسال گوشی برای تعمیرات می ‌تواند مزایای متعددی داشته باشد، از جمله مزایای حالت تعمیرگاهی گوشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حفظ امنیت داده‌ های شخصی و جلوگیری از دسترسی غیرمجاز

 • امکان تشخیص دقیق ‌تر مشکلات سخت ‌افزاری و نرم ‌افزاری توسط تکنسین‌ ها

 • کاهش خطر انتقال ویروس‌ ها یا بدافزارها به دستگاه در طول فرآیند تعمیر

حالت تعمیرگاهی نه تنها یک گام مهم در حفظ حریم خصوصی است، بلکه به عنوان یک استاندارد امنیتی در دنیای فناوری امروزی شناخته می ‌شود. با فعال‌ سازی این ویژگی قبل از ارسال گوشی برای تعمیر، کاربران می ‌توانند با خیال راحت‌ تری به استقبال روند تعمیرات بروند، ضمن آنکه از حفاظت داده‌ های شخصی خود اطمینان حاصل کنند.

روش فعال‌سازی حالت تعمیر گاهی موبایل

برای فعال کردن حالت تعمیرگاهی، معمولاً باید به بخش تنظیمات گوشی بروید و گزینه مربوطه را در بخش امنیت یا حساب‌ های کاربری پیدا کنید. فعال ‌سازی این حالت ممکن است بر اساس مدل و سیستم عامل گوشی متفاوت باشد. استفاده از حالت تعمیرگاهی به شما امکان می‌ دهد تا با خیال راحت‌ تری گوشی خود را برای تعمیرات ارسال کنید، ضمن اینکه اطمینان حاصل می‌ کنید که حریم خصوصی و امنیت شما حفظ می ‌شود. استفاده از حالت تعمیرگاهی (Maintenance Mode) در گوشی‌ های هوشمند یک روش موثر برای حفظ حریم خصوصی و اطمینان از امنیت داده‌ های شخصی در زمان ارسال دستگاه به تعمیرگاه یا انجام بررسی‌ های فنی است. این حالت، دسترسی به اطلاعات کاربران را محدود می ‌کند و تنها امکان دسترسی به بخش‌ های ضروری سیستم را برای تعمیرکاران فراهم می ‌آورد.

فعال سازی حالت تعمیرگاهی در موبایل ساموسنگ

حالت Maintenance در دستگاه‌ های Samsung Galaxy، قبل از اینکه گوشی خود را برای تعمیر به تکنسین بسپارید، باید به صورت دستی فعال شود. برای انجام این اقدام طبق مراحل زیر پیش بروید:

 • به صفحه تنظیمات بروید و برای پیدا کردن محل نگهداری باتری و دستگاه به پایین بروید. آن را انتخاب کنید و دوباره به پایین بروید تا حالت Maintenance را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.

 • در صفحه تأیید حالت تعمیر و نگهداری، دکمه روشن کردن را انتخاب کنید.

 • اکنون اعلانی خواهید دید که از شما میخواهد قبل از فعال کردن حالت، یک گزارش سیستم ایجاد کنید. این گزارش اساساً تمام اطلاعات لازم را در اختیار تکنسین قرار می دهد که ممکن است برای عیب یابی مشکلی که می خواهید برطرف کنید بسیار مهم باشد.

 • گزارش سیستم حاوی هیچ داده شخصی نیست، بنابراین توصیه می شود قبل از فعال کردن حالت نگهداری، آن را ایجاد کنید.

 • سپس گوشی شما به حالت تعمیر و نگهداری راه اندازی می شود و پس از آن می توانید دستگاه Galaxy خود را برای تعمیر به مرکز خدمات تحویل دهید.

بیشتر بخوانید: حالت ایمن گوشی سامسونگ

نحوه غیر فعال سازی حالت تعمیرگاهی موبایل

هنگامی که گوشی همراه خود را از تکنسین پس گرفتید و برای خروج از حالت تعمیر و نگهداری آماده شدید، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا گوشی خود را به حالت اولیه بازگردانید:

 • برای مشاهده بنر حالت تعمیر و نگهداری، سایه اعلان را باز کنید. برای خروج از حالت آن را انتخاب کنید. انتخاب خود را با ضربه زدن روی دکمه خروج و تأیید هویت خود با احراز هویت بیومتریک تأیید کنید.

 • دستگاه شما اکنون به حالت عادی راه اندازی مجدد می شود و اساساً آن را به حالتی که آن را ترک کرده اید باز می گرداند.

 • حالت Maintenance سامسونگ یکی از آن ویژگی های خوب است که باعث افزایش امنیت گوشی های تلفن همراه اندرویدی می شود.

 • از این رو استفاده از حالت برای کاربران گوشی های تلفن همراه اندروید کاملا توصیه می شود.

 • در صورتی که امکان استفاده از حالت تعمیرگاهی گوشی را گوشی تلفن همراه هوشمند خود ندارید، می توانید از طریق دفترچه راهنمای دستگاه یا مراجعه به مراکز تعمیرات نرم افزاری از نحوه فعال سازی این قابلیت در موبایل هوشمند خود مطلع شوید.

حالت تعمیرگاهی گوشی موبایل

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران