باطری، یکی از مهم ترین قطعات سخت افزاری لپ تاپ است که برخلاف کامپیوترهای رومیزی به شما اجازه می دهد هنگام قطعی برق یا وقتی در سفر هستید نیز بتوانید از یک کامپیوتر استفاده کنید. از این رو همیشه باید مراقب سلامت باتری لپ تاپ خود باشید و با تست باطری لپ تاپ، از سطح سلامت آن مطلع باشید. در صورتی که به درستی از لپ تاپ خود استفاده نکنید، باطری آن به مرور زمان دچار افول شده و نمی تواند شارژدهی اولیه را داشته باشد. البته کاهش شارژدهی طی چند سال استفاده طبیعی است؛ اما اگر فقط چند ماه از خرید لپ تاپ شما می گذرد، در صورت استفاده درست نباید تغییری در شارژدهی آن صورت گرفته باشد. توصیه می کنیم همیشه روی سلامت باتری لپ تاپ خود نظارت کنید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

اهمیت سلامت باتری لپ تاپ

اگر دائم در حال رفت و آمد هستید و لپ تاپ، دستگاه مهمی برای کسب و کار شما در این مسیر است؛ سلامت باتری لپ تاپ اهمیت زیادی پیدا می کند. بنابراین همانطور که همیشه روغن موتور اتومبیل خود را بررسی می کنید و در صورت نیاز روغن آن را عوض می کنید، باید به باطری لپ تاپ خود نیز اهمیت بدهید و اجازه خراب شدن به آن را ندهید. تصور کنید در یک سفر مهم هستید و قصد دارید با لپ تاپ خود یک موضوع مهمی مرتبط با کار خود بررسی کنید؛ اما به یک باره متوجه خاموش شدن و شارژ خالی کردن لپ تاپ می شوید. چقدر دردناک است! پس همیشه باید به سلامت باطری لپ تاپ اهمیت بدهید.

 

سلامت باتری لپ تاپ


چرا باید سلامت باتری لپ تاپ را چک کنیم؟

یک باتری معیوب علاوه بر این که مدت زمان کمتری لپ تاپ شما را روشن نگه می دارد، بلکه روی عملکرد سیستم نیز تأثیر گذار است. اما چرا باید سلامت باتری لپ تاپ را بررسی کرد؟ زیرا شما متوجه خواهید شد که چند ساعت و دقیقه می توانید روی شارژدهی آن حساب کنید. ظرفیت باتری نیز با گذر زمان تغییر می کند و میزان شارژی که روی صفحه به نمایش درمی آید ممکن است درست نباشد. شما با تست سلامت باطری لپ تاپ خود متوجه کالیبره نبودن آن خواهید شد و اقدام به کالیبره کردن باطری لپ تاپ خود می کنید. شما همچنین وقتی روی سلامت باطری لپ تاپ خود نظارت می کنید، ناخودآگاه اقدامات مؤثرتری را برای حفظ سلامت آن انجام می دهید.

 

 


روش های تست سلامت باتری لپ تاپ

۱- استفاده از Powercfg Battery Report خود ویندوز

فرمان powercfg یکی از ابزارهای پنهانی خود ویندوز است که از آن می توانید برای ایجاد گزارش دقیقی از عملکرد باتری لپ تاپ خود استفاده کنید. این ابزار اطلاعاتی مربوط به عملکرد باتری لپ تاپ شما را ارائه می کند و به شما امکان می دهد سلامت باتری لپ تاپ خود را با بررسی ظرفیت کلی آن، چک کنید. برای استفاده از این ابزار کلیدهای Win + X را روی کیبورد خود بفشارید و Command Prompt را انتخاب کنید. سپس عبارت powercfg /batteryreport را وارد کنید و کلید اینتر را بفشارید. اکنون گزارش مربوط به تست سلامت باتری لپ تاپ شما در یک فایل در آدرس C:\Users\Your_Username\battery-report.html ذخیره شده است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۲- نرم افزار BatteryInfoView

BatteryInfoView ابزاری است که می تواند اطلاعات مفیدی از سلامت باتری لپ تاپ شما را ارائه کند. کافیست از منوی بالا به گزینه View رفته و روی Show Battery Information کلیک کنید تا اطلاعاتی مثل ظرفیت طراحی شده باتری، ظرفیت شارژ کامل، سلامت و تعداد چرخه شارژ/دشارژ باطری لپ تاپ شما به نمایش درآید. از منوی بالا مجدداً روی View کلیک کنید و این بار گزینه Show Battery Log را انتخاب کنید تا تجزیه و تحلیل دقیقی از وضعیت توان، درصد ظرفیت شارژ، مقدار ظرفیت، نرخ، ولتاژ و حتی نوع باتری لپ تاپ شما ارائه شود. بعد از اینکه از وضعیت باتری لپ تاپ خود مطلع شدید، می دانید  که چه زمانی شارژ آن خالی خواهد شد و چقدر می توانید روی شارژدهی آن حساب کنید.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۳- نرم افزار PassMark BatteryMon

نرم افزار BatteryMon به شما اجازه می دهد سطح شارژ باطری لپ تاپ خود را به صورت خطوط گرافیکی زنده ای مشاهده کنید. خط محور عمودی سطح شارژ درصدی (۰ تا ۱۰۰ درصد) و محور افقی نیز زمان را نشان می دهد. خط مشکی که روی این محورها مشاهده می شود، سطح شارژ فعلی دستگاه شما را به نمایش می گذارد. خط آبی نیز فرآیند مصرف شارژ را بر اساس نمونه داده های موجود به نمایش می گذارد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۴- نرم افزار Save Battery

نرم افزار Save Battery یک ابزار ساده برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ ها و تبلت های Surface مایکروسافت است که وضعیت شارژ/دشارژ باتری را با یک انیمیشن زیبا روی صفحه به نمایش درمی آورد. این ابزار همچنین می تواند اطلاعات مفیدی مثل ظرفیت طراحی شده باتری، ظرفیت شارژ کامل، آخرین ورودی/خروجی باتری و مدت زمان باقی مانده از شارژ را به نمایش بگذارد. این نرم افزار همچنین می تواند به صورت یک کاشی (Tile) نیز در منوی استارت ویندوز شما نمایش داده شود.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

۵- نرم افزار Pure Battery Analytics

نرم افزار Pure Battery Analytics یک نرم افزار عالی ساخته شده برای بررسی سلامت باتری لپ تاپ شما است. این نرم افزار در یک نگاه ساده وضعیت کنونی باتری، ظرفیت شارژ کامل و ظرفیت طراحی باتری لپ تاپ شما را به تصویر می کشد و تنظیماتی را در اختیار شما می گذارد که می توانند روی عمر باتری لپ تاپ شما تأثیرگذار باشند. بخش ویژه ای نیز در این لپ تاپ وجود دارد که مثل دزدگیر عمل می کند و اگر شخصی بدون اجازه شما قصد برداشتن لپ تاپ از روی میز را داشته باشد، آژیر خواهد کشید.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟ نظرات و پرسش های خود را در بخش ذیل مطرح کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران