علت روشن نشدن لپ تاپ هم می تواند منشاء نرم افزاری داشته باشد و هم سخت افزاری . علت روشن نشدن لپ تاپ هرچه که باشد قابل رفع می باشد فقط مهم این است که ابتدا منشاء آن را پیدا کنید و سپس برای رفع آن اقدام کنید. در ادامه این مطلب به بیان موارد مربوط به دلیل روشن نشدن لپ تاپ و راه های حل مشکل خواهیم پرداخت.

علت روشن نشدن لپ تاپ

چه دلایلی موجب روشن نشدن لپ تاپ می شود؟

مشکلات فریمور (بایوس)، علت روشن نشدن لپ تاپ

شاید کمتر با این موضوع آشنا باشید اما مشکلات بایوس یا فریمور می تواند علت روشن نشدن لپ تاپ شما باشد. در مواردی اگر بایوس یا فریمور دستگاه شما در هنگام پروسه آپدیت دچار مشکل شود لپ تاپ شما روشن نخواهد شد ، در این حالت واقعاً کاری از شما ساخته نیست و تنها راه حل رفع این مشکل مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی زود کمک جهت فلش کردن بایوس لپ تاپ می باشد.

مشاوره آنلاین زودکمک

خرابی نرم افزاری، علت روشن نشدن لپ تاپ

نصب بعضی از نرم افزار ها ، درایورهای ناسازگار و یا آلوده شدن به بعضی بد افزار ها می تواند علت روشن نشدن لپ تاپ شما باشد، به منظور رفع مشکل می توانید هنگام روشن کردن دستگاه و قبل از رویت لوگوی ویندوز کلید F8 را بفشارید تا وارد Safe Mode شوید ، در این حالت می توانید نرم افزار ، ویروس و یا درایور ناسازگار را از حافظه دستگاه پاک کنید و مشکل لپ تاپ خود را برطرف کنید.

در سناریوی بدتر اگر خرابی نرم افزار به حدی باشد که امکان ورود به Safe Mode را نیز ندارید می توانید از فلش های نجات برای رفع مشکل استفاده کرده و یا برای نصب مجدد سیستم عامل اقدام کنید.

مشکلات سخت افزاری، علت روشن نشدن لپ تاپ

خرابی مین برد دلیل روشن نشدن لپ تاپ

مین برد یا مادربرد یکی از مهمترین و حیاتی ترین قطعات موجود در لپ تاپ است و خرابی آن می تواند علت روشن نشدن لپ تاپ شما باشد. مهمترین قطعات لپ تاپ و همچنین کدهای اولیه برای راه اندازی آن روی این برد قرار دارند و هرگونه خرابی در این قطعه به منزله از کار افتادن دستگاه خواهد بود.

در صورتی که بعد از فشردن کلید پاور هیچ عکس العملی در لپ تاپ مشاهده نمی کنید، منشاء مشکل می تواند مین برد دستگاه باشد. در این وضعیت باید جهت عیب یابی و تعمیر مادربرد لپ تاپ با مرکز زود کمک تماس بگیرید.

مشکلات رم و روشن نشدن لپ تاپ

رم یک حافظه موقت اما مهم روی هر سیستم کامپیوتری می باشد ، رم محل ذخیره فایل های مهم برای بارگذاری و بالا آمدن سیستم عامل لپ تاپ است. اگر هنگام روشن کردن لپ تاپ صدای بوق هشدار به گوشتان می رسد می توان گفت: علت روشن نشدن لپ تاپ شما رم دستگاه است که در صورت صحت این موضوع ماژول رم باید تعویض شود.

خرابی برد پاور دلیل روشن نشدن لپ تاپ

برد پاور وظیفه تامین برق مورد نیاز دستگاه و توزیع آن بین قطعات لپ تاپ را بر عهده دارد ، در صورت خرابی این قطعه برق مورد نیاز برای راه اندازی سیستم تامین نخواهد شد ، به همین دلیل خرابی برد پاور یا همان منبع تغذیه می تواند اصلی ترین علت روشن نشدن لپ تاپ شما باشد.

اگر هنگام زدن کلید پاور دستگاه هیچ واکنشی از آن نمی بینید خرابی برد پاور می تواند منشاء مشکل باشد. برای رفع این مشکل و تعمیرات این قطعه به مراکز تعمیرات تخصصی مراجعه کنید.

مشکل خراب شدن باتری

یکی از اولین دلایل روشن نشدن لپ تاپ ، خراب شدن باتری این دستگاه است. البته خرابی باتری لپ تاپ موضوعی بدیهی است چراکه باتری های لیتیومی بعد از گذشت زمانی خاصیت خود را از دست داده و دیگر توانایی نگهداری شارژ را نخواهند داشت .

برای بررسی این موضوع که آیا علت روشن نشدن لپ تاپ خرابی باتری دستگاه است یا خیر باید باتری دستگاه را از آن جدا کنید و سعی کنید لپ تاپ را با شارژر آن روشن کنید. اگر دستگاه با شارژر روشن شد یعنی مشکل از باتری دستگاه است و باید برای تعویض آن اقدام کنید.

خراب شدن باتری و روشن نشدن لپ تاپ

خرابی شارژر و روشن نشدن لپ تاپ

خرابی و معیوب بودن شارژر نیز می تواند علت روشن نشدن لپ تاپ باشد ، در صورتی که باتری به دستگاه متصل نباشد و دستگاه توسط شارژر روشن نشود می توان نتیجه گرفت شارژر دستگاه علت خرابی است . از طرفی در صورت معیوب بودن شارژر، باتری لپ تاپ به درستی شارژ نمی شود و مشکلاتی را در زمینه روشن شدن لپ تاپ برای کاربر به وجود می آورد . در صورت بروز مشکل شارژر هرچه سریعتر برای تعمیر و یا جایگزینی آن اقدام کنید.

خرابی در هارد لپ تاپ

هارد دیسک یکی از قطعات اصلی و حیاتی لپ‌تاپ است و ممکن است هرگونه خرابی یا مشکل در آن باعث عدم روشن شدن لپ‌تاپ شود. خرابی هارد به دلایلی مختلفی روی می دهد که در پی خرابی هارد دیسک لپ تاپ روشن نخواهد شد. خرابی هارد ممکن است باعث شود سیستم عامل به درستی بارگذاری نشود یا در مرحله بارگذاری متوقف شود که باعث عدم روشن شدن لپ ‌تاپ یا روشن شدن آن به صورت ناقص می‌شود.

همچنین بعضی از لپ‌تاپ‌ها دارای بخش‌هایی از هارد دیسک هستند که برای ذخیره سازی اطلاعات مربوط به تنظیمات روشنایی صفحه نمایش استفاده می‌شوند. هر گونه آسیب در این بخش‌ها می‌تواند منجر به مشکلات در روشن شدن صفحه نمایش یا روشن نشدن لپ‌ تاپ شود.

خرابی هارد و روشن نشدن لپ تاپ

تعمیر تخصصی هارد لپ تاپبیشتر بخوانید: تعمیر هارد لپ تاپ 

مشکلات نمایشگر یا مانیتور لپ تاپ

یکی دیگر از علت های روشن نشدن لپ تاپ خرابی و مشکلات لپ تاپ است. اگر هنگام روشن کردن لپ‌تاپ، چراغ‌های LED یا نشانگرها روشن می‌شوند اما نمایشگر روشن نمی‌شود، احتمالاً مشکل در نمایشگر یا در کابل اتصال به آن است. برای بررسی اینکه آیا مشکل از نمایشگر لپ‌ تاپ یا از سایر مواردی مثل کارت گرافیکی یا درایورهاست، می‌توانید لپ ‌تاپ خود را به یک مانیتور خارجی متصل کرده و تلاش کنیدتا  آن را روشن نمایید.

اگر تصویر در مانیتور خارجی نمایش داده شد، احتمالاً مشکل در نمایشگر لپ ‌تاپ یا کابل اتصال به آن است. همچنین برخی اوقات مشکل می تواند از کابل اتصال نمایشگر به مادربورد یا از قسمتهای دیگر نمایشگر باشد. اطمینان حاصل کنید که همه کابل‌ها به درستی متصل شده‌اند و هیچ خرابی یا پارگی در آنها وجود ندارد.

برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای دکمه‌های مخصوصی هستند که نور پس ‌زمینه نمایشگر را تنظیم می‌کنند. مطمئن شوید که برخوردی با این دکمه ها نداشته اید و تنظیمات نور پس‌زمینه نمایشگر روشن باشد.

راه حل نهایی و رفع مشکل روشن نشدن لپ تاپ

در صورتی که لپ تاپ شما به هر علتی روشن نمی شود از انجام تعمیرات خودسرانه پرهیز کنید چرا که ممکن است با این کار خسارات سنگین تری به دستگاه وارد کنید. بهتر است جهت دریافت مشاوره به منظور تشخیص دقیق علت روشن نشدن لپ تاپ ، همچنین خدمات تخصصی تعمیر لپ تاپ با مشاوران مرکز تعمیرات زود کمک تماس حاصل فرمایید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1401/06/15-16:53

سلام دوست عزیز، دستگاه شما نیاز به عیب یابی و تعمیر تخصصی دارد؛ جهت دریافت خدمات با شماره 1662 تماس گرفته و یا درخواست خود را به صورت آنلاین در سامانه زودکمک ثبت کنید. همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

سمیرا
1401/06/09-10:25

سلام.ببخشید لپتاپ من موقع خاموش کردن چندتا برنامه بازبود خاموش کردن رو کنسل کردم ازاونموقع دیگ روشن نمیشه ینی کلا سیستم خاموش نمیشه فقط با دکمه پاور میشه ک اونم وقتی روشنش میکنم فقط یه صفحه سیاه میاد بالا و هیچی دیگ.لطفا راهنمایی کنید چکار کنم