پرینتر های اچ پی از جمله محبوب ترین پرینترها بین ماشین های اداری به شمار می روند که مانند هر دستگاه الکترونیکی ممکن است با ارورهایی مواجه شود که عملکرد پرینتر را مختل می کنند. ارورهای پرینتر hp ، زمانی ظاهر می شوند که دستگاه، در یکی از قسمت ها دچار مشکل شده باشد و فرایند چاپ آن، مختل شود. این ارورها معمولا به صورت کد و عدد روی نمایشگر دستگاه ظاهر می شوند که هرکدام مربوط به بخش خاصی از دستگاه می شود. در این مواقع، خطاهای پرینتر اچ پی ، به صورت کدهای مختلف، روی نمایشگر پرینتر ظاهر می شوند که کمک زیادی به تعمیر و سرویس پرینتر می کنند. اگر شما، معنی این کدها را بدانید، به راحتی می توانید عامل خرابی پرینتر را شناسایی کنید. در این مقاله، به تعدادی از ارورهای پرینتر hp و روش های رفع آنها می پردازیم.

مشاوران آنلاین زودکمک

بررسی ارورهای پرینتر hp

وقتی پرینتر شما در عملکرد خود دچار خطا می شود، ظاهر شدن کدهای خطا و اختلال در عملکرد دستگاه، طبیعی است. نمایش کدها، برای جلوگیری از جدی شدن مشکل پرینتر و کمک به کاربر برای یافتن منشا بروز مشکل است. ما در این مطلب، تلاش کرده ایم تا رایج ترین خطاهای چاپگر اچ پی را به شما معرفی کنیم. موجود نبودن کارتریج  EP، پر شدن حافظه، خطای گرم شدن، خطای حافظه و پیکربندی I / O و تعدادی از کدهای خطای دستگاه، از جمله ارورهای پرینتر hp هستند که در ادامه، آنها را به شما معرفی می کنیم.

ارورهای پرینتر hp

ارورهای پرینتر hp ، زمانی ظاهر می شوند که دستگاه، در یکی از قسمت ها دچار مشکل شده باشد و فرایند چاپ آن، مختل شود.

 


رایج ترین ارورهای پرینتر hp

موارد زیر، از رایج ترین ارورهای چاپگر اچ پی هستند:

موجود نبودن کارتریج EP

یکی از ارورهای پرینتر hp ، موجود نبودن کارتریج  EP است که نشان می دهد کارتریج به درستی نصب نشده است یا شناسایی نمی شود. با نصب دوباره ی کارتریج، می توانید این خطا را برطرف کنید. ممکن است گاهی برای رفع این خطا، نیاز به انجام برخی تنظیمات یا حتی تعویض کارتریج داشته باشید.

موجود نبودن کارتریج EP

پر شدن حافظه

این ارور از خطاهای چاپگر اچ پی است و زمانی به نمایش در می آید که حجم کار دستگاه، بیشتر از حد مشخص باشد. این ارور را می توانید با کاهش حجم کاری، از بین ببرید. برای این کار، DPI  را کاهش دهید یا گزینه collate را غیر فعال کنید.

بیشتر بخوانید: تعمیر پرینتر اچ پی

خطای گرم شدن

در بیشتر موارد، خطای گرم شدن، نشان دهنده آسیب دیدگی کابل یا مشکلات درایور پرینتر است. این خطا با خاموش و روشن کردن دستگاه برطرف می شود.

خطای حافظه

خطای حافظه، یکی از ارورهای پرینتر hp  است که اگر تراشه کارتریج ایراد داشته باشد، نمایش داده می شود. البته نصب نادرست پرینتر هم می تواند باعث ظاهر شدن این ارور شود. برای از بین بردن این خطا، بهتر است دستگاه را یک بار خاموش و روشن کنید. اگر مشکل دستگاه حل نشد، چاپگر را دوباره در سیستم نصب کنید. اما اگر این خطا همچنان ادامه پیدا کرد، باید پرینتر خود را، به یک مرکز  مجاز و معتبر بسپارید.

خطای حافظه

پیکربندی  I / O

خطای مربوط به پیکربندی، یکی از ارورهای رایج پرینترهای اچ پی است که معمولا با کد 22 نمایش داده می شود. این خطا، نشان دهنده وجود مشکل بین کامپیوتر و پرینتر است. برای حل این مشکل، کابل رابط بین کامپیوتر و پرینتر را تعویض کنید و اگر مشکل حل نشد، به یک مرکز معتبر تعمیر پرینتر، مراجعه کنید.

رایج ترین کدهای خطای چاپگر اچ پی

موارد زیر، برخی از کدهای ارور پرینتر hp و روش های رفع آنها هستند:

ارور 13.XX PAPER JAM [LOCATION]

گیر کردن کاغذ در پرینتر، از ارورهای پرینتر hp  است که با این کد نشان داده می شود. اگر هیچ برگه ای در دستگاه نبود، احتمالا سنسور ها خراب شده اند یا شکسته اند. به جای عبارت  LOCATION، قسمتی که دچار خرابی شده است، نشان داده می شود.

بیشتر بخوانید : چشمک زدن چراغ زرد در چاپگر hp

ارور 21 PAGE TOO COMPLEX

این کد نشان می دهد که فایل ارسال شده به دستگاه، بسیار سنگین است. اگر فایل مورد نظر شما، حاوی تعداد زیادی گرافیک، عکس، فیلم یا موارد مشابه باشد، در این صورت احتمال نمایش این ارور از خطاهای چاپگر اچ پی، بسیار زیاد است.

ارور 49XX PRINTER ERROR

یکی دیگر از ارور های پرینتر hp، ارور 49 XX PRINTER ERROR است. وقتی یک مشکل یا نقص نرم افزاری در دستگاه و یا سیستم عامل مورد استفاده وجود داشته باشد، این کد خطا، نمایش داده می شود.

ارور 40 EIO x BAD TRANSMISSION

این مورد از ارورهای پرینتر hp، زمانی در صفحه نمایش چاپگر مشاهده می شود که ارتباط بین دستگاه پرینتر و  EIO، برقرار نباشد.EIO  ماژولی است که به چاپگر اضافه شده است و اتصال آن را به شبکه، راحت تر می کند.

 

ارور 40 EIO x BAD TRANSMISSION

ارور 41.5 PRINTER ERROR

گاهی به دلایل مختلف، کاغذ به موقع به سنسورهای PS102 و PS103 نمی رسد و در عملکرد چاپ مشکل ایجاد می شود. در این صورت، کد خطای 41.5 PRINTER ERROR در پرینتر اچ پی، مشاهده می شود.

ارور 41.5 PRINTER ERROR

ارور 41x PRINTER ERROR

یکی دیگر از ارور های پرینتر hp که معمولا کاربران با آن مواجه می شوند، 41x PRINTER ERROR  است. این کد نشان دهنده خطا در روند چاپ است. این خطا، معمولا ناشی از خرابی برد کنترلر است.

ارور 20 INSUFFICIENT MEMORY

کد 20  INSUFFICIENT MEMORY، از مهم ترین ارورهای پرینتر hp است که اگر میزان داده بیشتر از حافظه باشد و دستگاه ظرفیت آن را نداشته باشد، روی نمایشگر آن، ظاهر می شود.

ارور 20 INSUFFICIENT MEMORY

ارور 13.1 PAPER JAM OPEN INPUT TRAYS

اگر ارور 13.1 PAPER JAM OPEN INPUT TRAYSرا در پرینتر hp خود مشاهده کردید، بدانید که برگه، در سینی کاغذ گیر کرده است. بنابراین، بعد از دیدن این کد در نمایشگر، سینی کاغذ دستگاه را چک کنید.

ارور 41.3 UNEXPECTED PAPER SIZE

ارور 41.3 UNEXPECTED PAPER SIZE یکی از ارورهای پرینتر hp است که در بعضی مواقع، صادر می شود. این کد بیانگر این است که دستگاه، سایز کاغذ برای پرینت گرفتن را تشخیص نمی دهد. اگر دو یا چند کاغذ به یکدیگر چسبیده باشند یا نگهدارنده کاغذ خراب باشد، باز هم این کد به نمایش در می آید.

Warming Upارور 02

علت: به طور معمول این ارور می تواند مربوط به ایراد در درایور یا کابل پرینتر باشد.

راه حل: پرینتر را خاموش و روشن کنید، پیغام خطا پاک می شود. اگر با این اقدام مشکل برطرف نشد پرینتر را خاموش و کابل برق دستگاه را به مدت 30 ثانیه جدا کنید. بعد از گذشت این مدت کابل برق را مجددا متصل و پرینتر را روشن کنید. چنانچه همچنان این ایراد باقی بود، این مشکل می تواند مربوط به سخت افزار دستگاه باشد که لازم است توسط تکنسین بررسی شود.

ارور 10: Supplies Memory Error

علت: این ارور پرینتر اچ پی مربوط به ایراد در تراشه کارتریج دستگاه باشد که سبب درست شناسایی نشدن کارتریج می شود. این مشکل می تواند به علت جابجایی، خراشیدگی یا عدم نصب صحیح کارتریج پرینتر رخ بدهد.

راه حل: برای رفع این ارور پرینتر را خاموش و کابل برق را به مدت 30 ثانیه جدا کنید و مجددا دستگاه را روشن کنید. همچنین کارتریج پرینتر را مجددا نصب کنید، اگر مشکل همچنان باقی بود این ایراد می تواند مربوط به یک نقص سخت افزاری باشد.

ارور 11: Paper Out

علت: این ارور مربوط به خالی بودن سینی کاغذ پرینتر می شود.

راه حل: برای رفع این ارور پرینتر اچ پی کاغذ را در سینی دستگاه قرار دهید. چنانچه سینی کاغذ دستگاه خالی نبود ممکن است که سنسور یا سینی کاغذ پرینتر مشکل داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که پرینتر روی سطح صافی قرار دارد و هر گونه تونر جمع شده در دستگاه را تمیز کنید. اگر همچنان این خطا نمایش داده شد از تمیز بودن و آسیب ندیدن سنسور کاغذ یا سنسور نوری پرینتر اطمینان حاصل کنید.

ارور 12: Open or no EP

علت: اگر کارتریج پرینتر را به درستی نصب کرده باشید این ارور می تواند نشان دهنده باز بودن درب دستگاه یا معیوب بودن سنسورهای PS5 یا فن های خنک کننده دستگاه باشد.

راه حل: برای رفع این ارور پرینتر اچ پی مطمئن شوید که کارتریج های تونر به درستی نصب شده باشند. اگر همچنان ایراد وجود داشت، ممکن است که پرینتر مشکل سخت افزاری داشته باشد.

ارور 13: Paper Jam

علت: این ارور پرینتر اچ پی می تواند مربوط به گیر کردن کاغذ در دستگاه باشد.

راه حل: برای رفع این ارور در مدل های جدید پرینتر اچ پی دستورالعمل های روی نمایشگر دستگاه را دنبال کنید. در مدل های قدیمی نیز باید خودتان کاغذ گیر کرده در پرینتر را خارج کنید. لازم به ذکر است که برای برداشتن کاغذ از ابزارهای سخت یا تیز استفاده نکنید زیرا می تواند به دستگاه آسیب برساند.

ارور 14: No EP Cartridge

علت: این ارور به علت نصب نشدن  یا شناسایی نشدن کارتریج پرینتر است.

راه حل: کارتریج را مجددا نصب کنید. چنانچه ایراد برطرف نشد، کارتریج را از پرینتر خارج و دستگاه را بازنشانی کنید. بعد از روشن کردن دستگاه کارتریج را مجددا نصب کنید.

ارور 16: Toner Low

علت: این ارور از رایج ترین ارورهای پرینتر اچ پی است که به علت تمام شدن یا رو به اتمام بودن تونر کارتریج رخ می دهد.

راه حل: کارتریج را شارژ یا تعویض کنید. همچنین اگر هنوز هم مقداری پودر تونر در کارتریج باقی مانده باشد می توانید کارتریج را به آرامی تکان دهید تا پودر باقی مانده در داخل کارتریج پخش شود.

ارور 20: Memory Overflow

علت: بیشتر بودن حجم فایل پرینت فعلی از حافظه پرینتر.

راه حل: برای رفع این ارور DPI را کاهش دهید یا تصویر یا سند را ساده تر کنید و حجم را کاهش دهید. همچنین می توانید حافظه پرینتر را افزایش دهید.

ارور 21: Print Overrun

علت: حجم کار چاپ بیشتر از حافظه پرینتر است.

راه حل: اندازه و حجم فایل پرینت را کاهش دهید یا حافظه پرینتر را افزایش دهید.

ارور 22:  I/O Configuration

علت: این ارور پرینتر اچ پی به علت خطای ارتباطی بین رایانه و پرینتر رخ می دهد.

راه حل: پرینتر را به رایانه دیگری متصل کنید یا کابل دیگری را امتحان کنید. اگر همچنان ایراد باقی بود ممکن است که پرینتر ایراد سخت افزاری داشته باشد.

ارور 24: Job Memory Full

علت: حجم بارگذاری فایل ها از حافظه پرینتر بیشتر است.

راه حل: اندازه و حجم فایل پرینت را کاهش دهید یا حافظه پرینتر را افزایش دهید.

ارور 25: Memory Full

علت: حجم بارگذاری فایل ها از حافظه پرینتر بیشتر است.

راه حل: اندازه و حجم فایل پرینت را کاهش دهید یا حافظه پرینتر را افزایش دهید.

ارور 30: PS Error 16

علت: این ارور پرینتر اچ پی به علت خطای پست اسکریپت است.

راه حل: یک فایل پست اسکریپت دیگر را امتحان کنید یا پست اسکریپت SIMM را بازنشانی کنید. همچنین می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای پرینتر خود اطلاعات بیشتری در رابطه با این مورد کسب کنید.

ارور 30.1.1: Disk Failure

علت: این ارور می تواند مربوط به خرابی هارد دیسک پرینتر باشد.

راه حل: برای رفع این ارور دکمه SELECT را فشار دهید. اگر همچنان ایراد باقی بود این مورد مربوط به ایراد سخت افزاری دستگاه می شود.

ارور 40: Data Transfer Error

علت: این ارور پرینتر اچ پی مربوط به قطع شدن اتصال بین پرینتر و رایانه می شود.

راه حل: کابل های پرینتر و رایانه را بررسی و در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید. همچنین از درست بودن IP مطمئن شوید و تنظیمات EIO بردها را نیز بررسی کنید که مطابقت داشته باشند. در برخی موارد با فشار دادن دکمه SELECT این ارور رفع می شود اما ممکن است که داده های پرینت از دست بروند که در این صورت می توانید صفحات از دست رفته را مجدد چاپ کنید.

ارور 41: Temporary Print Engine Error

علت: این ارور به علت خطای موتور چاپ رخ می دهد.

راه حل: با تنظیم مجدد پرینتر این ارور رفع می شود.

ارور 49: Printer Error or Communication Error

علت: علت این ارور پرینتر اچ پی می تواند مربوط به خطاهای سیستمی، مشکل در کابل یا ایراد سخت افزاری دستگاه باشد.

راه حل: پرینتر را بازنشانی کنید یا کابل های دیگری را امتحان کنید. چنانچه ایراد رفع نشد، مورد مربوط به سخت افزار دستگاه می شود.

ارور 49 پرینتر اچ پی

ارورهای مربوط به فیوزر(Fuser Error)

50.1: فیوزر همچنان در حال گرم شدن است.50.1

50.2: عدم گرم شدن فیوزر که معمولا مربوط به برق یا مشکل مدار است.

50.3: دمای فیوزر بالا است که می تواند مربوط به مشکل مدار باشد.

50.4: مشکل فیوزر مربوط به منبع تغذیه معیوب است.

50.5: نوع فیوزر متناسب با دستگاه نیست و اشتباه است.

50.6: قطع فیوزر به علت گرمای بیش از حد.

50.7: خرابی در مکانیزم آزادسازی فشار فیوزر.

50.8: دمای فیوزر پایین است.

50.9: دمای فیوزر بالا است.

راه حل: این ارورهای پرینتر اچ پی معمولا لازم است که توسط تکنسین بررسی شوند.

ارور 51: Beam Detect Error

علت: این ارور پرینتر اچ پی در مدل های قدیمی دستگاه به علت وجود نداشتن زبانه ای که شاتر لیزری را باز می کند باشد. در مدل های جدید هم این ارور می تواند مربوط به ایراد در کل واحد اسکنر لیزری دستگاه باشد.

ارور 52: Incorrect Scanner Speed Error

علت: این ارور مربوط به مشکل در آیینه چند ضلعی پرینتر می شود.

راه حل: بررسی توسط تکنسین.

ارور 54: Printer Error Cycle Power

علت: علت این ارور پرینتر اچ پی در برخی از مدل ها مربوط به جدا نشدن نوار آب بندی کارتریج می شود.

راه حل: نوار آب بندی کارتریج را بررسی کنید. در غیر این صورت لازم است که پرینتر توسط تکنسین بررسی شود.

ارور 55: Internal Communication Problem / Controller Error

علت: این ارور معمولا مربوط به اتصال ضعیف بین DC controller و formatter پرینتر می شود.

راه حل: اگر با بازنشانی پرینتر ایراد برطرف نشد، لازم است که دستگاه توسط تکنسین بررسی و عیب یابی شود.

ارور 56: Printer Device Error

علت: این ارور پرینتر اچ پی در مدل های مختلف می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد.

راه حل ها:

1- مطمئن شوید که سینی کاغذ به درستی نصب شده است.

2- منگنه استکر را دوباره نصب کنید.

3- ممکن است در حالی که حالت پشت و رو  فعال است سعی در چاپ پاکت نامه داشته باشید.

4- از درست بودن تنظیمات پیکربندی پرینتر مطمئن شوید.

5- در نهایت دستگاه را ریست کنید.

ارور 56 پرینتر اچ پی

ارور 57.XX: Fan Failure / Gears Seized / Memory Card Error

علت: در مدل های جدید پرینتر اچ پی، این ارور نشان دهنده ایراد در فن دستگاه است. در مدل های قدیمی تر هم این ارور نشان دهنده مشکل در حافظه یا مسدود شدن چرخ دنده ها است.

راه حل: در این رابطه لازم است که پرینتر توسط تکنسین بررسی شود.

ارور 58.XX

علت: این سری ارورهای پرینتر اچ پی از ارورهای رایج است که می تواند مربوط به معیوب بودن سنسورها، مشکل در برق دستگاه یا مشکل در فن یا حافظه دستگاه باشد.

راه حل: در این رابطه به بررسی و کمک یک تکنسین نیاز دارید.

ارور 59: Motor Error

علت: این ارور پرینتر اچ پی مربوط به ایراد و اختلال در موتورهای دستگاه می شود.

راه حل: در این رابطه هم نیاز به بررسی و عیب یابی تکنسین وجود دارد.

ارور 60.XX

علت: این سری ارورهای پرینتر اچ پی در مدل های جدید پرینتر اچ پی مربوط به ایراد در سینی بالابر دستگاه می شود. در مدل های قدیمی نیز این ارور به وجود ایراد در حافظه پرینتر اشاره دارد.

راه حل: در مدل های جدید سینی پرینتر را بررسی کنید و مطمئن شوید که مسدود نشده باشد. در مدل های قدیمی هم حافظه دستگاه را مجددا نصب یا تغییر دهید.

ارور 61: Formatter, Memory Error

علت اول: حافظه دستگاه به درستی نصب نشده یا سیمکارت های حافظه معیوب هستند.

راه حل: تراشه های حافظه را مجددا نصب یا جایگزین کنید.

علت دوم: ایراد در برد فرمتر پرینتر.

راه حل: برد فرمتر را تعویض کنید.

ارور 62: Memory Error, Defective Formatter Board

علت و راه حل این ارور مشابه ارور 61 است.

ارور 63: Defective Formatter Board

علت و راه حل این ارور مشابه ارور 61 است.

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1402/12/17-13:06

درود بر شما محمدصادق لطفی عزیز

شما می توانید تاریخچه پرینتر خود را از مقاله پاک کردن حافظه پرینتر پاک نمایید.

 

محمدصادق لطفی
1402/12/10-23:04

با سلام

حافظه پرینتر فایل را گرفته استت ولی آن را پرینت نمی گیرد و کنسل هم نمی کند. به همبن دلیل سایر دستور پرینت ها را هم اجرا نمی کند

باتشکر