وقتی برگه ای را برای چاپ در پرینتر اچ پی می گذارید و بر خلاف انتظار تان، برگه ی چاپ شده را سفید، محو شده یا با خط های سفید می بینید، نشانه این است که وقت تمیز کردن هد چاپگر اچ پی فرا رسیده است. بنابر این پاک کردن هد پرینتر HP، نشانه هایی دارد که بر روی برگه چاپ شده خود را نشان می دهند. بیشتر ارزش پرینتر بسته به هد آن است و تمیز کردن هد چاپگر اچ پی، به شدت بر کیفیت چاپ تاثیر می گذارد. برای همین ما در این مقاله، نحوه تمیز کردن هد چاپگر اچ پی را برای تان گفته ایم تا در صورت ممکن بتوانید آن را تمیز کنید.

مشاوران آنلاین زودکمک

تمیز کردن هد چاپگر اچ پی چه زمانی ضروری است؟

هد، یکی از قطعات اصلی پرینتر است که به انتقال جوهر روی صفحه کمک می‌کند. نازل‌های نازک هد پرینتر، با شلیک قطره‌های ریز جوهر، فرایند چاپ روی صفحه را انجام می دهند. بنابر این هنگامی که جوهر روی سر نازل‌ها خشک می‌شود، باید برای تمیز کردن هد چاپگر اچ پی اقدام کنید.

همچنین اگر برگه های چاپ شده به تازگی، محو و یا کمرنگ و یا با خطوط افقی سفید رنگی روی متن ها چاپ می شوند، وقت تمیز کردن هد چاپگر اچ پی شده است. اما ممکن است مشکل فراتر از این باشد و یکی از رنگ های کارتریج کار خود را به درستی انجام ندهد. چون هر کدام از چهار رنگ کارتریج، سری نازل مخصوص به خود را دارند و اگر سری یکی از آنها از کار بیفتد، در عملیات چاپ و کیفیت آن بسیار تاثیر می گذارد.

البته گرفتگی نازل‌ها و کثیف بودن هد پرینتر، با تمیز کردن خودکار و یا دستی این قطعه برطرف می شود. اما خوب است بدانید که تمیز کردن هد پرینتر می‌تواند عمر کارتریج شما را افزایش دهد و خرید کارتریج جدید را عقب بیندازد.

 

تمیز کردن هد چاپگر اچ پی

بیشتر ارزش پرینتر بسته به هد آن است و تمیز کردن هد چاپگر اچ پی، به شدت بر کیفیت چاپ تاثیر می گذارد.

 


تمیز کردن هد چاپگر اچ پی به صورت خودکار

تمیز کردن هد چاپگر اچ پی به صورت خودکار، در بیشتر مدل‌های چاپگر اچ پی وجود دارد. برای این کار باید از منوی start وارد پنجره control panel شوید و دکمه devices  and printers   را بزنید که با آیکونی شبیه پرینتر نشان داده شده است. با زدن این گزینه، فهرستی از پرینتر‌های متصل به سیستم به شما نشان داده می شود که از روی آن می توانید نام پرینتر مورد نظر تان را پیدا و آن را انتخاب کنید. سپس روی آن راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: تعمیر پرینتر

در پنجره جدید باز شده، تب hardware را انتخاب کنید و روی نام پرینتر بزنید تا پنجره toolbox برای شما باز شود. اکنون از روی منوی باز شده، گزینه clean یا clean  cartridges را انتخاب کنید تا تمیز کردن هد پرینتر به صورت خودکار شروع شود. این فرایند ممکن است یک تا دو دقیقه طول بکشد. بعد از اتمام این فرایند، برگه ای را به صورت آزمایشی چاپ کنید و اگر از نتیجه راضی بودید، دیگر لازم نیست آن را تکرار کنید. اما اگر به نظرتان هنوز کیفیت چاپ پایین است، می‌توانید آن را یک یا دو بار دیگر هم تکرار کنید.

 تمیز کردن هد چاپگر اچ پی به صورت دستی

اگر مراحل گفته شده در بخش تمیز کردن خودکار را در بین پنجره های باز شده مشاهده نکردید، سری به دفترچه راهنمای پرینتر تان بزنید. چون ممکن است پرینتر شما، قابلیت تمیز کردن هد پرینتر را نداشته باشد. در این شرایط بهتر است، تمیز کردن پاک کردن هد پرینتر HP را به صورت دستی انجام دهید.

برای تمیز کردن هد چاپگر اچ پی به چند وسیله نیاز دارید که شامل الکل، آب، یک ظرف گود و دستمال حوله ای می شود. ابتدا پرینتر را خاموش کنید و دوشاخه را از برق بکشید. سپس درپوش اصلی قسمت کارتریج‌ها را باز کرده و تمام کارتریج‌ها را یکی یکی از محفظه خارج کنید (برای این کار باید راهنمای استفاده از پرینتر را بخوانید). دقت کنید که در صورت خارج کردن نادرست کارتریج‌ها، ممکن است به قطعات دستگاه آسیب وارد شود. سپس هد پرینت را خارج کنید. هد پرینت شبیه به یک سینی کوچک است که کارتریج‌ها داخل آن جا می‌گیرند.

بیشتر بخوانید: تعمیر هد پرینتر

حالا برای شستن و تمیز کردن هد چاپگر اچ پی دست به کار شوید و به نسبت مساوی آب و الکل را با هم مخلوط کنید و داخل ظرف گود بریزید. هد پرینت را به مدت ۲ دقیقه داخل مخلوط آب و الکل قرار دهید تا تمام جوهر خشک شده‌ای که روی هد چسبیده تمیز شود. بعد از این مدت، هد را از محلول خارج کنید و روی دستمال حوله‌ای قرار دهید تا خشک شود و مطمئن شوید که کاملا تمیز شده است.

سپس هد پرینت را در جای خود قرار دهید و به ترتیب تمام کارتریج‌ها را روی آن بچینید. درپوش اصلی را ببندید و پرینتر را روشن کنید. بعد از این مرحله، دستگاه شما باید به‌ درستی کار کند و از صفحات پرینت بگیرد. دستگاه شما باید به‌درستی شروع به‌کار کند و کاملا تمیز از صفحات پرینت بگیرید. اما اگر با انجام مراحل تمیز کردن هد چاپگر اچ پی، هنوز کارکرد دستگاه تان درست نشده بود یا قادر به انجام مواردی که گفتیم نبودید، باید کار را به یک تکنسین بسپارید.

زودکمک سامانه ی جامع تعمیرات در ایران ، در صورت بروز هر گونه ایراد در چاپگرهای اچ پی آماده ی خدمات رسانی به هم وطنان عزیز می باشد. برای بهره مندی از مشاوره ی رایگان با کارشناسان ما در سایت ثبت نام کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران