روشن نشدن پرینتر و یا حتی دستگاه کپی در دفاتر کاری پر مشغله و سند محور بدترین اتفاق ممکن است. این مشکل روشن نشدن چاپگر به دلایل مختلفی رخ می دهد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. اما باید در نظر داشته باشید که در مدل های مختلف از برند های مختلف، متناسب با نوع ساخت و طراحی ممکن است یک یا چند دلیل برای روشن نشدن پرینتر وجود داشته باشد. پس تا امتحان همه موارد زیر از روشن شدن پرینتر خود ناامید نشوید. در این مقاله به بررسی علل و روش های روشن نشدن پرینتر می پردازیم.

مشاوران آنلاین زودکمک

دلایل روشن نشدن پرینتر

روشن نشدن پرینتر در مواردی به دلایل ساده ای اتفاق می افتد که نسبت به آنها بی تفاوتیم. ممکن است در برخی از مدل ها به دلیل باز بودن یکی از درب های پوششی پرینتر، دستگاه روشن نشود. و کابل برق، پریز برقی که پرینتر به آن متصل است و یا حتی مشکلات نرم افزاری در پرینتر دلیل روشن نشدن پرینتر باشد. در بسیاری از مدل ها دکمه پاور پرینتر یک دکمه کاملاٌ سخت افزاری نیست که مسئولیت روشن و یا خاموش کردن پرینتر را به عهده داشته باشد.

بلکه دکمه پاور یک دکمه نیمه سخت افزاری و نیمه نرم افزاری است که بنا به نوع فشردن آن کاربری های متفاوتی دارد. برای مثال فشردن و نگه داشتن دکمه پاور، برگه تست را چاپ می کند. در این مواقع یک باپ نرم افزاری ساده می تواند موجب عدم ارسال فرمان صحیح برای روشن شدن پرینتر شود.

این مشکل به راحتی و با یک ریست ساده برطرف می شود. البته احتمال بروز مشکلات جدی تر و روشن نشدن چاپگر نیز وجود دارد. برای مثال بروز ایراد در مین برد پرینتر و یا برد تغذیه یکی از اصلی ترین دلایل روشن نشدن چاپگر و دستگاه کپی شماست. با توجه به این نکات در صورت بروز این مشکل بهتر است مراحل زیر را برای رفع مشکل دنبال کنید.

روشن نشدن پرینتر

روشن نشدن پرینتر و یا حتی دستگاه کپی در دفاتر کاری پر مشغله و سند محور بدترین اتفاق ممکن است.


راه حل رفع مشکل روشن نشدن چاپگر

در صورت بروز مشکل روشن نشدن پرینتر، این مراحل را به ترتیب دنبال کنید تا ایراد پرینتر برطرف شود. در نظر داشته باشید که ممکن است بیش از یک دلیل از موارد بالا موجب بروز مشکل شده باشد. پس تا زمان رفع مشکل مراحل را دنبال کنید. اما پیش از هر کاری از بسته بودن درب پرینتر در تمامی وجه های دستگاه مطمئن شوید.

بیشتر بخوانید: تعمیر پرینتر

راه حل رفع مشکل روشن نشدن چاپگر

بررسی برق متصل به دستگاه

پیش از هر کاری پریزی که پرینتر به آن متصل است را بررسی کنید. بهترین روش آزمایش، استفاده از یک وسیله برقی مطمئن دیگر است. در صورتی که پریز سالم است و از محافظ برق استفاده می کنید، این احتمال وجود دارد که محافظ به علت استهلاک، میزان برق مورد نیاز را به دستگاه پرینتر نرساند، پس پرینتر را مستقیماً به پریز برق وصل کنید و مشکل روشن نشدن پرینتر را بررسی کنید.

بررسی کابل و آداپتور خارجی پرینتر

ابتدا کابل پرینتر را مورد بررسی قرار دهید تا دچار قطعی، تا خوردگی و یا آسیب ظاهری نباشد. اگر به کابل دیگری دسترسی دارید، پرینتر را با کابل جدید و سالم تست کنید. اگر پرینتر روشن شد، مشکل از کابل است. در برخی از مدل ها، پرینتر مجهز به یک آداپتور خارجی است که بخشی از برد پاور یا تغذیه را در خود جای داده است.

در این صورت کابل پرینتر را از برق و پرینتر جدا کنید. سپس کابل را از آداپتور نیز (در صورت امکان) جدا کنید. به مدت 30 ثانیه صبر کنید و کابل ها را دوباره به پرینتر وصل کنید. پرینتر را روشن کنید. در صورتی که مشکل روشن نشدن پرینتر برطرف شده است، مشکل در میان افزار برد پاور بوده است که با ریست پرینتر برطرف شده است.

بررسی کابل و آداپتور خارجی پرینتر

خرابی برد پاور

در همه پرینترها برد منبع تغذیه و یا در اصطلاح تخصص برد پاور وظیفه تامین و کنترل جریان برق ورودی دستگاه در بخش های مختلف مدار دستگاه به عهده دارد. در صورت خرابی برد پاور، این امکان وجود دارد که با مشکل روشن نشدن پرینتر روبرو شوید. در صورتی که هیچ یک از روش های بالا کارساز نباشند، این احتمال وجود دارد که خرابی در برد پاور رخ داده باشد. بررسی و عیب یابی برد پاور پرینتر نیاز به دانش و تجهیزات تخصصی دارد. به همین دلیل توصیه می کنیم که در صورت نداشتن این امکانات به تعمیرکار مجرب رجوع کنید. همکاران ما در زودکمک با ارائه خدمات دریافت و تحویل دستگاه در محل، و ارائه ضمانت نامه تعمیر و متخصصین با تجربه در این زمینه، آماده خدمت رسانی و رفع مشکل روشن نشدن پرینتر شما هستند. در نظر داشته باشید که تعمیر نامناسب برد پاور می تواند به مین برد و دیگر قطعات دستگاه آسیب جدی وارد کند.

بیشتر بخوانید: آموزش نحوه اتصال پرینتر به لپ تاپ

خرابی برد پاور

خرابی مین برد

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن پرینتر خرابی مین برد، یا برد منطقی دستگاه است که وظیفه کنترل فرایند چاپ . کارکرد دستگاه را به عهده دارد. در صورت بروز خرابی در این برد، ممکن است دستگاه روشن نشود و یا به درستی کار نکند. همانند مورد بالا، تعمیر این برد نیز به دانش و تجهیزات تخصصی نیاز دارد. توصیه ما به شما، مراجعه به یک کارشناس تعمیر مجرب است.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران