هد، جزو قطعات داخلی یک چاپگر است که به آن امکان می دهد بنویسد، اسپری کند یا جوهر را روی کاغذ بیاورد. این قطعه یکی از اصلی ترین بخش هایی است که شامل مدارها و نازل های الکتریکی و به طور مستقیم به جوهر پرینتر دسترسی دارد. هد مخصوص پرینترهای جوهر افشان است. این قطعه کارتریج های جوهر را درون خودش قرار می دهد و دستورالعمل چاپ را از پردازنده اصلی پرینتر یا کامپیوتر دریافت می کند. اما چه می شود که هد خراب می شود، نیاز به تعمیر هد پرینتر یا تعویض هد پرینتر پیدا می کنیم و تعمیر هد پرینتر چگونه انجام می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

ثبت درخواست تعمير تخصصی هد پرینتر

برای تعمیرات تخصصی هد پرینتر به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر تخصصی هد پرینتر را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، هد پرینتر خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

صفر تا صد تعمیر هد پرینتر

وقتی به تعمیر هد پرینتر اشاره می شود، بسیار تصور می کنند که قطعات آن باید جدا شده و یک به یک تعمیر شود. اما در واقع منظور همان باز کردن هد، تمیز کردن آن و باز کردن شیارها و حفره های مسدود شده آن با جوهر است. نحوه خارج کردن صحیح کارتریج ها از روی هد و سپس خود هد از داخل پرینتر اهمیت زیادی دارد. گاهی این کار به آسانی انجام می شود، گاهی به راحتی نمی توان این کار را انجام داد و ابتدا باید قفل وضعیت (Status) آن را باز کرد.

 

سامانه جامع زود کمک یک مرکز تعمیرات تخصصی آنلاینه، اگه هد پرینترت خراب شده، کافیه در سایت زودکمک ثبت نام کنی و تقاضای تعمیر در محل بدی. کارشناسان زودکمک خیلی سریع به محل مورد نظر اعزام میشن و تعمیرات را همراه با گارانتی انجام می دن.

 

تعمیر هد پرینتر

 


خارج کردن هد از چاپگر برای تعمیر هد پرینتر

در صورتی که قفل وضعیت دستگاه چاپ شما باز باشد، برای خارج کردن هد کافیست کارتریج های روی آن را یک به یک برداشته و سپس خود هد را به آرامی خارج کنید. اما اگر قفل وضعیت آن فعال بود، ابتدا باید چاپگر را روشن کنید و درست زمانی که هد در حال حرکت است، دستگاه را از برق بکشید. توجه داشته باشید که خارج کردن هد از داخل دستگاه پروسه بسیار پر اهمیتی است و کوچک ترین اشتباه شما می تواند منجر به خراب شدن هد باشد. بنابراین اگر از دانش کافی برخوردار نیستید، توصیه می کنیم خودتان اقدام به تعمیر هد پرینتر خود نکنید.


نحوه تعمیر هد پرینتر

بعد از خارج کردن هد، اکنون نوبت به تعمیر هد پرینتر می رسد. شما باید به خوبی آن را بررسی کنید و به دنبال گرفتگی داخل حفره ها و شیارهای آن بگردید. باید این حفره ها را از هرگونه جوهر اضافی پاک کنید. برای این کار می توانید از محلول آب و الکل و یک تکه دستمال مناسب یا حوله استفاده کنید. بعد از تمیز کردن شیارها، بعد از چند دقیقه متوجه باز شدن آن ها خواهید شد. سپس هد را خارج از دستگاه در هوای آزاد قرار دهید و منتظر بمانید که به خوبی آن خشک شود. سپس می توانید هد را به آرامی در جای خودش قرار دهید.

 

 

اما در صورتی که هد از داخل پرینتر شما بیرون نمی آید و دارای قفل وضعیت فعال است، تعمیر هد پرینتر پر دردسر و خطرناک تر خواهد بود. همانطور که در بالاتر توضیح دادیم، دستگاه را روشن کنید و زمانی که هد آن در حال حرکت است دستگاه را خاموش کنید. اکنون می توانید با استفاده از یک دستمال مربوط با محلول آب و الکل، هد چاپگر را به آرامی تمیز کنید.


تعویض هد پرینتر

ساختار داخلی هد چاپگرها بسیار پیچیده و حساس است. به گونه ای که تغییر ناگهانی دمای محیط مستقیماً روی عملکرد آن ها تأثیر می گذارد. در صورتی که هنگام تعمیر هد پرینتر متوجه شدید که قادر به باز کردن حفره ها و شیارها نیستید و فرآیند پاکسازی به درستی انجام نمی شود، وقت تعویض هد پرینتر شما رسیده است. البته باز هم توصیه می کنیم پیش از آنکه بخواهید اقدام به تعویض هد چاپگر خود کنید، آن را نزد یک متخصص ببرید و بگذارید او عملیات پاکسازی را به صورت اصولی انجام دهد. برای این کار می توانید به تعمیرگاه های مجاز در سطح کشور از جمله زود کمک مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران