شارژ نشدن باتری دوربین، یکی از آزار دهنده ترین اتفاقاتی است که می تواند قبل از عکاسی رخ دهد، مخصوصا اگر عازم سفر باشید و بخواهید لحظات خوش خود را با آن ثبت کنید. شارژ نشدن باتری دوربین ممکن است به دلیل ایراد باتری یا آسیب اتصالات داخلی دوربین باشد. اما این اتفاق به هر دلیلی که رخ بدهد، حل مشکل شارژ نشدن باتری دوربین باید فورا انجام شود. چون هر گونه بروز مشکل برای باتری یا شارژ، به طور مستقیم روی عمر و کارکرد دوربین تاثیر می گذارد. به طور کلی نمی توان معجزه کرد و ظرفیت باتری را افزایش داد اما می توان با چند ترفند ساده، زمان شارژدهی باتری دوربین را افزایش داد.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

بررسی دلایل شارژ نشدن باتری دوربین

اگر باتری دوربین شما شارژ نمی ‌شود، آن را از برق جدا کنید و دوباره به برق وصل کنید. وجود کثیفی یا گرد و غبار بین باتری و شارژر را بررسی کنید و سپس آن را با یک پارچه خشک تمیز کنید. اگر باتری شما همچنان شارژ نمی شود، ممکن است آسیب دیده یا معیوب باشد. در این شرایط باید باتری دوربین خود را تعویض کنید. چک کردن اتصال به برق شارژر دوربین، بررسی سالم بودن پریز برق و تامین برق شارژر، بررسی چراغ های روی شارژر، تمیز کردن باتری، بررسی آسیب دیدگی باتری و شارژر و نگهداری از باتری در دمای مناسب، از جمله راهکارهایی برای حل مشکل شارژ نشدن باتری دوربین هستند که در این مقاله، آنها را بررسی می کنیم.

 

 شارژ نشدن باتری دوربین

شارژ نشدن باتری دوربین، یکی از آزار دهنده ترین اتفاقاتی است که می تواند قبل از عکاسی رخ دهد.

چک کردن اتصال به برق شارژر دوربین

برای بررسی شارژ نشدن باتری دوربین، ابتدا اتصال به برق شارژر دوربین را بررسی کنید. همه چیز را از برق بکشید و دوباره وصل کنید. چون اولین مشکلی که می تواند باعث شارژ نشدن دوربین شما شود، عدم اتصال شارژر به برق است. مطمئن شوید که شارژر دوربین کاملاً درست به درگاه شارژ دوربین و پریز، وصل شده باشد. اگر همه قسمت‌ های شارژر خود را بررسی کرده‌ اید و مطمئن هستید که همه چیز درست وصل شده است، باید همه چیز را از برق بکشید و دوباره وصل کنید. شاید مقداری کثیفی و گرد و غبار بین باتری و شارژر وجود داشته باشد. بیرون آوردن باتری می تواند این موضوع را آشکار کند. خاموش کردن و دوباره روشن کردن دستگاه، همیشه بیشتر مشکلات را حل می کند.

 

چک کردن اتصال به برق شارژر دوربین

 

بررسی سالم بودن پریز برق و تامین برق شارژر

کار بعدی که برای بررسی مشکل شارژ نشدن باید انجام دهید، این است که مطمئن شوید پریز برق شما، سالم باشد و واقعا برق را برای شارژر تامین کند. برای امتحان کردن سالم بودن پریز، گوشی دیگری به جز گوشی خود را به آن وصل کنید، سپس شارژر دوربین خود را به همان پریز وصل کنید و با همان پریز، گوشی خود را شارژ کنید. اگر پریز، گوشی شما را شارژ نکرد، به این معنی است که پریز شما برق را تامین نمی کند و مشکل از شارژر دوربین شما نیست. البته احتمال کمی هم وجود دارد که هم دوربین و هم شارژر تلفن شما خراب شده باشند و پریز شما خوب باشد. اگر پریز برق دیگری را امتحان کردید و دوربین شما شارژ شد، پس دوربین شما، دچار مشکل شارژر یا خرابی درگاه شارژر نیست. در غیر این صورت، باید برای حل مشکل شارژ نشدن باتری دوربین خود، به یک مرکز معتبر مراجعه کنید.

 

بررسی سالم بودن پریز برق و تامین برق شارژر

 

بررسی چراغ های روی شارژر

گام بعدی برای حل مشکل شارژ نشدن باتری دوربین، بررسی چراغ های شارژر است. در دوربین نیکون، اگر چراغ شارژر دوربین مدام روشن باشد و هواره شارژ باتری کم باشد، به این معنی است که عمر باتری دوربین به پایان رسیده است. باتری دوربین با گذشت زمان تخریب می شود و حداکثر توان باتری که می تواند نگه دارد، بسیار کم است. همچنین، امکان دارد به دلیل قدیمی بودن یا معیوب بودن باتری دوربین، شارژ آن فقط چند دقیقه دوام بیاورد. از طرف دیگر، چراغ روی دوربین، ممکن است به دلیل قطع اتصال شارژر، جا به جا شدن شارژر یا افزایش ولتاژ برق نیز روشن شود. در دوربین های نیکون و کانن، اگر چراغ شارژر دوربین، به سرعت چشمک بزند، به این معنی است که مشکل سخت افزاری وجود دارد. البته برند نیکون، این حالت را مشکل باتری دانسته است، مگر اینکه چندین باتری مختلف، با شارژر دوربین شما شارژ نشوند. در این شرایط، برای حل مشکل شارژ نشدن باتری دوربین، باید آن را به یک متخصص یا مرکز معتبر تعمیر دوربین بسپارید.

 

 

بررسی چراغ های روی شارژر

 

تمیز کردن باتری و شارژر

اگر باتری شما به هیچ وجه شارژ نمی شود، نشان دهنده این است که چیزی مانع از شارژ باتری شما می شود. در این حالت، ممکن است باتری دوربین یا شارژر دوربین شما کثیف باشد و گرد و غبار، پورت های آن را مسدود کرده باشد. برای حل این مورد از مشکل شارژ نشدن باتری دوربین، قسمت فلزی باتری و قسمت فلزی شارژر خود را تمیز کنید. سعی کنید این قسمت ها را با دستان خالی تمیز نکنید زیرا حساس هستند و ممکن است به آنها آسیب برسد. برای تمیز کردن این قسمت ها، می توانید از پارچه میکروفیبر استفاده کنید. پس از اینکه باتری و شارژر باتری خود را به طور کامل تمیز کردید، آنها را دوباره به پریز وصل کنید. اگر با انجام این کار و روش های قبلی، چراغ روی دوربین، همچنان روشن نشد، به این معنی است که باتری دوربین شما معیوب شده است یا آسیب دیده است.

 

تمیز کردن باتری و شارژر

 

بررسی آسیب دیدگی باتری و شارژر

اگر برای حل مشکل شارژ نشدن باتری دوربین همه روش های قبلی را انجام داده اید و به نتیجه نرسیده اید، به احتمال زیاد، یکی از قطعات داخلی دوربین خراب شده است. بنابراین، آسیب های قابل مشاهده مانند خراش، فرورفتگی یا خم شدن بدنه را بررسی کنید. اگر موردی را پیدا کردید، احتمالاً آن قسمت شکسته است. در این شرایط، شما یا به تعویض یا تعمیر قطعه دوربین نیاز دارید. در بعضی مواقع، واردشدن آسیب به حدی است که خرید شارژر و باتری دوربین جدید، آسان‌تر از تعمیر آن است.

 

بررسی آسیب دیدگی باتری و شارژر

 

نگهداری از باتری در دمای مناسب

نگهداری باتری در دمای خیلی گرم یا خیلی سرد، یکی از دلایل شارژ نشدن باتری دوربین است. این کار، طول عمر باتری دوربین را کاهش می دهد و حتی در بعضی موارد، خطرناک است و شاید منجر به آتش گرفتن دوربین شود. برای همین پیشنهاد می کنیم باتری خود را در دمای 15 تا 25 درجه سانتی گراد و در مکانی خشک نگهداری کنید.

 

نگهداری از باتری در دمای مناسب

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1403/02/05-17:39

درود بر شما زهرازنگنه عزیز

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 1662 تماس بگیرید.

 

زهرازنگنه
1403/02/04-07:59

باتری دوربین نیکونم رو‌میزارم شارژ، تند تند چراغ شارژر میزنه و شارژ انجام نمیشه مشکل چیه؟لطفا راهنمایی کنید ممنونم

زودکمک
1403/01/09-12:31

درود بر شما صدیقه جعفری عزیز

باید از نزدیک بررسی شود.

صدیقه جعفری
1403/01/09-03:20

چراغ شارژر دوربین نیکونم روشن نمیشه

چرا؟