فلت تلویزیون در واقع یک کابل انعطاف پذیر است که وظیفه انتقال تصویر را از برد آدرس به پنل تلویزیون برعهده دارد. بر روی هر یک از فلت های به کار رفته در تلویزیون یک IC برای پردازش تصویر و انتقال آن به پنل تلویزیون وجود دارد. مشکلی که معمولا برای فلت پیش می آید این است که ممکن است خطوط ارتباطی موجود بر روی این فلت ها در اثر عبور جریان زیاد از بین برود. همچنین نفوذ مایعات می تواند محل اتصال فلت با برد را دچار خرابی و در نتیجه در روند کار تلویزیون اخلال ایجاد کرده و نیاز به تعمیرات تلویزیون خواهید داشت.  

ثبت درخواست تعویض کابل فلت تلویزیون

برای تعویض کابل فلت تلویزیون به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعویض کابل فلت تلویزیون را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، کابل فلت تلویزیون خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات تلویزیون، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

نشانه های خرابی کابل فلت تلویزیون

نشانه های خرابی کابل فلت تلویزیون به دلیل اثر گذاری مستقیم در پردازش و نمایش تصویر، خیلی سریع نمایان می شود. خرابی های کابل فلت تلویزیون در اغلب مواقع علائم زیر را از خود نشان می دهد :

  • نوارهای عمودی باریک روشن و تیره روی سطح تصویر تلویزیون ایجاد می گردد، ولی تصویر در زیر این نوارها دیده می شود.
  • نوارهای عمودی باریک روشن و تیره روی سطح تصویر تلویزیون ایجاد می گردد، اما تصویر در زیر این نوارها قابل رویت نیست.
  • تصویر به حالت نگاتیوی (مانند فیلم نگاتیو) درمی آید.
  • تصویر تلویزیون به دو قسمت تقسیم می شود و ممکن است این دو قسمت شدن به صورت کاملا مساوی باشند.
  • خطوط باریک عمودی و افقی به صورت رنگی و یا سیاه و سفید در تصویر تلویزیون ایجاد می ;گردد.
  • یک قسمت از تصویر نشان داده نمی شود .

 

کابل فلت تلویزیون

 


روش تشخیص خرابی کابل فلت تلویزیون

در برخی مواقع خرابی فلت پنل با خرابی بک لایت اشتباه گرفته می شود و باعث تحمیل هزینه دو چندان به مشتری خواهد شد. روش تشخیص خرابی کابل فلت تلویزیون در صورتی که خرابی جزئی باشد کار بسیار دشواری است و فقط از عهده متخصصین حرفه ای بر می آید. ولی در صورت خرابی گسترده با نگاه کردن از نزدیک به صفحه نمایشگر و گرفتن یک منبع نوری قوی مانند چراغ قوه به محل هایی که تصویر نمایش داده نمی شود می توان متوجه خرابی شد. در صورتی که در زیر نور هیچ گونه تصویری را مشاهده نشود این موضوع می تواند حاکی از خرابی کابل فلت تلویزیون و یا خرابی پردازنده تصویر و یا اتصالات دیگر باشد. روش دیگر تست خرابی ضربه زدن و یا فشار بر محل اتصالات فلت می باشد که این کار این توسط متخصص تعمیرات صورت می پذیرد.

 

 


پروسه تعویض کابل فلت تلویزیون

پروسه تعمیر و تعویض کابل فلت تلویزیون یک فرآیند حساس است که نیاز به مهارت و تخصص بالای تعمیرکار دارد ، همچنین در انجام این پروسه از ابزار آلات پیشرفته ای همچون بندینگ ماشین استفاده می شود . در مرحله نخست با استفاده از حرارت دهی چسب پلمپ کابل فلت از هر دو سر آن جدا می شود ، سپس با استفاده از حلال ACF چسب زرینی که برای ثابت کردن کابل فلت به برد استفاده می شود را حل کرده و کابل فلت از بردها جدا می شود .در این مرحله بقایای چسب ACF از روی برد های ITO و PCB توسط حلال و الکل و استون پاک می شود. در مرحله بعدی کابل فلت جدید در اندازه مناسب برش داده می شود سپس چسب ACF  روی لبه های کابل فلت قرار داده شده و آماده جایگذاری در دستگاه بندینگ می شود ، در این مرحله ITO و PCB به نوبت در دستگاه بندینگ قرار گرفته و پس از تنظیم دقیق توسط دوربین همچنین تنظیم میزان حرارت مورد نیاز عملیات بندینگ انجام شده و کابل فلت به محل های مورد نظر متصل می شود.


تست تعمیر کابل فلت تلویزیون

بعد از انجام پروسه تعویض کابل فلت تلویزیون نوبت به تست آن می رسد ، بدین منظور دستگاه روشن می شود و تصویر مورد بررسی قرار می گیرد ، در حین مراحل تست معمولا خطوط روشن نشان دهنده اتصال کوتاه در مدار و خطوط تاریک نشان دهنده قطعی مدار می باشند. در صورت وجود مشکل علت ریشه یابی شده و پروسه مجددا تکرار می شود.

در صورت مشاهده خرابی تلویزیون و همچنین دیدن هر یک از علائمی که ذکر شد نگران نباشید ، برای دریافت مشاوره همچنین رفع هرگونه مشکل و تعویض کابل فلت تلویزیون خود می توانید با کارشناسان مجموعه زود کمک تماس حاصل فرمایید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران