پورت HDMI یکی از مهم ترین ورودی های تلویزیون است که اکثر وسایل جانبی مثل گیرنده، پخش کننده DVD و حتی ساندبار به آن وصل می شود. بنابراین خرابی پورت HDMI تلویزیون می تواند دردسر بزرگی را برای شما به همراه داشته باشد. تعمیر پورت HDMI در تلویزیون به خاطر قطعات بسیار ریزی که در آن وجود دارد تقریباً غیرممکن است. به همین خاطر است که تعویض پورت HDMI تلویزیون تنها کاری است که بعد از خرابی این پورت باید انجام شود. اما پیش از آنکه به مبحث تعویض پورت HDMI تلویزیون بپردازیم، باید علت خرابی این پورت بررسی شود. سپس می توانید اقدام به تعمیر تلویزیون یا در صورت امکان پذیر نبودن، اقدام به تعویض پورت HDMI  کنید.

تعویض پورت HDMI تلویزیون

ثبت سفارش آنلاین تعویض پورت HDMI

برای تعویض پورت HDMI به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعویض پورت HDMI را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، تلویزیون خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات تلویزیون، تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

دلایل خرابی پورت HDMI تلویزیون

پیش از تعویض پورت HDMI تلویزیون باید علت خرابی آن را بدانید. نوسانات برق یکی از رایج ترین دلایل خراب شدن پورت HDMI تلویزیون هستند. اگر هم از کابل های HDMI نامرغوب برای اتصال به تلویزیون خود استفاده کنید هم نه تنها باعث خرابی پورت شده، بلکه به مرور زمان می تواند باعث آسیب رساندن به برد اصلی تلویزیون نیز شود. توصیه می کنیم حتماً از یک محافظ ولتاژ باکیفیت سر راه تلویزیون و پریز برق منزل خود استفاده کنید. علاوه بر این همیشه از کابل های HDMI مرغوب و اورجینال برای اتصال دستگاه های جانبی به تلویزیون خود استفاده کنید.

  1. سازگار نبودن دستگاه جانبی با تلویزیون شما

  2. استفاده از کابل HDMI نامرغوب

  3. اتصال دستگاه های غیر استاندارد توسط پورت HDMI

  4. آبخوردگی پورت HDMI تلویزیون

  5. ورود گرد و غبار به داخل پورت HDMI

تعمیر پورت HDMI تلویزیون

اگر گیرنده یا کنسول بازی خود را به پورت HDMI تلویزیون وصل کرده اید اما کار نمی کند، اولین کاری که باید انجام دهید اتصال کابل به یک پورت دیگر تلویزیون است. در صورتی که پورت های دیگر تلویزیون کار می کند، یعنی پورت مورد نظر خراب است.

در این صورت می توانید یک هاب HDMI را به یکی از پورت های HDMI سال تلویزیون بزنید و آن را تبدیل به دو پورت کنید. اما اگر به این راضی نیستید، می توانید اقدام به تعویض پورت HDMI تلویزیون کنید. اگرچه تعمیر خرابی پورت HDMI تلویزیون امکان پذیر است، اما این کار بسیار دشوار است و احتمال تعمیر شدن آن خیلی کم است.

پیشنهاد زودکمک برای مطالعه بیشتر: تعویض کابل فلت تلویزیون 

نحوه تعویض پورت HDMI تلویزیون

برای تعویض پورت HDMI تلویزیون شما باید مهارت کافی و ابزارآلات مناسبی را داشته باشید. در غیر این صورت حتماً به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید. اول از هر چیزی تلویزیون خود را روی یک سطح صاف بخوابانید تا به پورت های HDMI دسترسی پیدا کنید. سپس مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول:

تمام پیچ های روی قاب پشتی تلویزیون را باز کنید. به آرامی پیچ ها را باز کنید تا پیچ ها هرز نشوند. سپس پیچ ها را در جای امنی نگهداری کنید تا گم نشوند.

گام اول تعویض پورت HDMI تلویزیون

گام دوم:

به دنبال قطعی در مسیر اتصال پورت HDMI و برد اصلی بگردید. اگر هیچ قطعی وجود نداشت، از یک ولت سنج برای بررسی مدار استفاده کنید. سپس باید پایه های لحیم داده شده به پورت را به آرامی جدا کنید.

گام دوم تعویض پورت HDMI تلویزیون

گام سوم:

اگر خرابی نقاط لحیم باعث کار نکردن پورت HDMI شده باشد، با لحیم کردن مجدد آن نقاط می توانید پورت را تعمیر کنید. اما اگر به طور کلی پورت شکسته و باید آن را تعویض کنید، پورت HDMI جدید را جایگزین پورت معیوب کرده و مجدداً آن را به برد اصلی لحیم کنید. مطمئن شوید که پایه ای ورودی از پورت به درستی به برد مدار متصل شده اند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر تعمیر مین برد تلویزیون  را مطالعه نمایید.

گام سوم تعویض پورت HDMI تلویزیون

حل مشکل خرابی پورت HDMI تلویزیون بدون تعویض آن

گاهی اوقات خرابی پورت به گونه ای است که نیازی به تعویض پورت HDMI تلویزیون نیست. اولین کاری که باید انجام دهید کشیدن تمام کابل های HDMI از تلویزیون، خاموش کردن دستگاه و سپس از برق کشیدن آن به مدت یک ساعت است. بعد از یک ساعت تلویزیون را روشن کنید و کابل ها را وصل کرده و مشکل را مجدداً بررسی کنید.

روش دوم برطرف کردن مشکل، بازگرداندن تنظیمات تلویزیون به تنظیمات کارخانه یا همان Factory Reset است. گاهی اوقات یک تنظیم نادرست و اشتباه باعث کار نکردن پورت HDMI می شود که با ریست کردن تنظیمات، آن تنظیمات را لغو خواهید کرد. همچنین اگر تلویزیون شما هوشمند است، از آپدیت بودن سیستم عامل آن به آخرین نسخه مطمئن شوید. شما می توانید در صورت نیاز با شماره 1662 تماس گرفته و از مشاورین ارشد زودکمک راهنمایی دریافت کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران