فلت تلویزیون در واقع یک کابل انعطاف پذیر است که وظیفه انتقال تصویر را از برد آدرس به پنل تلویزیون برعهده دارد. بر روی هر یک از فلت های به کار رفته در تلویزیون یک IC برای پردازش تصویر و انتقال آن به پنل تلویزیون وجود دارد. مشکلی که معمولا برای فلت پیش می آید این است که ممکن است خطوط ارتباطی موجود بر روی این فلت ها در اثر عبور جریان زیاد از بین برود. همچنین نفوذ مایعات می تواند محل اتصال فلت با برد را دچار خرابی و در نتیجه در روند کار تلویزیون اخلال ایجاد کرده و نیاز به تعمیرات تلویزیون خواهید داشت.  

تعویض کابل فلت تلویزیون

ثبت سفارش آنلاین تعویض کابل فلت تلویزیون

برای تعویض کابل فلت تلویزیون به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعویض فلت تلویزیون را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، تعویض فلت تلویزیون خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات تعویض، تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

نشانه های خرابی کابل فلت تلویزیون

نشانه های خرابی کابل فلت تلویزیون به دلیل اثر گذاری مستقیم در پردازش و نمایش تصویر، خیلی سریع نمایان می شود. خرابی های کابل فلت تلویزیون در اغلب مواقع علائم زیر را از خود نشان می دهد :

 • نوارهای عمودی باریک روشن و تیره روی سطح تصویر تلویزیون ایجاد می گردد، ولی تصویر در زیر این نوارها دیده می شود.

 • نوارهای عمودی باریک روشن و تیره روی سطح تصویر تلویزیون ایجاد می گردد، اما تصویر در زیر این نوارها قابل رویت نیست.

 • تصویر به حالت نگاتیوی (مانند فیلم نگاتیو) درمی آید.

 • تصویر تلویزیون به دو قسمت تقسیم می شود و ممکن است این دو قسمت شدن به صورت کاملا مساوی باشند.

 • خطوط باریک عمودی و افقی به صورت رنگی و یا سیاه و سفید در تصویر تلویزیون ایجاد می ;گردد.

 • یک قسمت از تصویر نشان داده نمی شود .

بیشتر بخوانیم : تعمیر پنل تلویزیون

تعویض کابل فلت تلویزیون

هزینه تعمیر فلت تلویزیون

هزینه تعمیر فلت تلویزیون بر اساس میزان خسارات وارد شده به آن تخمین زده می‌ شود. به این صورت که تکنسین قطعه را به دقت مورد بررسی قرار می ‌دهد تا بتواند شدت آسیب دیدگی را ارزیابی کند. البته بد نیست بدانید که تعمیر فلت در مقایسه با تعویض آن هزینه زیادی ندارد.

مثلا گاهی تنها پین ‌ها صدمه می ‌بینند که در این حالت می ‌توان فلت را با هزینه ای جزئی ترمیم کرد. اما اگر قطعه پاره شود، به گونه ‌ای که ترمیم آن امکان ‌پذیر نباشد، چاره‌ ای جز تعویض کابل فلت تلویزیون باقی نمی ‌ماند.   

روش تشخیص خرابی کابل فلت تلویزیون

در برخی مواقع خرابی فلت پنل با خرابی بک لایت اشتباه گرفته می شود و باعث تحمیل هزینه دو چندان به مشتری خواهد شد. روش تشخیص خرابی کابل فلت تلویزیون در صورتی که خرابی جزئی باشد کار بسیار دشواری است و فقط از عهده متخصصین حرفه ای بر می آید.

ولی در صورت خرابی گسترده با نگاه کردن از نزدیک به صفحه نمایشگر و گرفتن یک منبع نوری قوی مانند چراغ قوه به محل هایی که تصویر نمایش داده نمی شود می توان متوجه خرابی شد. در صورتی که در زیر نور هیچ گونه تصویری را مشاهده نشود این موضوع می تواند حاکی از خرابی کابل فلت تلویزیون و یا خرابی پردازنده تصویر و یا اتصالات دیگر باشد. روش دیگر تست خرابی ضربه زدن و یا فشار بر محل اتصالات فلت می باشد که این کار این توسط متخصص تعمیرات صورت می پذیرد.

تعویض کابل فلت تلویزیون ، حرفه ای و تخصصی

پروسه تعمیر و تعویض کابل فلت تلویزیون یک فرآیند حساس است که نیاز به مهارت و تخصص بالای تعمیرکار دارد ، همچنین در انجام این پروسه از ابزار آلات پیشرفته ای همچون بندینگ ماشین استفاده می شود .  مراحل تعویض کابل فلت تلویزیون به صورت زیر انجام می شود.

1- در مرحله نخست با استفاده از حرارت دهی چسب پلمپ کابل فلت از هر دو سر آن جدا می شود

2- با استفاده از حلال ACF چسب زرینی که برای ثابت کردن کابل فلت به برد استفاده می شود را حل کرده و کابل فلت از بردها جدا می شود.

3- در این مرحله بقایای چسب ACF از روی برد های ITO و PCB توسط حلال و الکل و استون پاک می شود.

4- کابل فلت جدید در اندازه مناسب برش داده می شود سپس چسب ACF  روی لبه های کابل فلت قرار داده شده و آماده جایگذاری در دستگاه بندینگ می شود.

5- در این مرحله ITO و PCB به نوبت در دستگاه بندینگ قرار گرفته و پس از تنظیم دقیق توسط دوربین همچنین تنظیم میزان حرارت مورد نیاز عملیات بندینگ انجام شده و کابل فلت به محل های مورد نظر متصل می شود.

تست تعمیر کابل فلت تلویزیون

بعد از انجام پروسه تعویض کابل فلت تلویزیون نوبت به تست آن می رسد ، بدین منظور دستگاه روشن می شود و تصویر مورد بررسی قرار می گیرد ، در حین مراحل تست معمولا خطوط روشن نشان دهنده اتصال کوتاه در مدار و خطوط تاریک نشان دهنده قطعی مدار می باشند. در صورت وجود مشکل علت ریشه یابی شده و پروسه مجددا تکرار می شود.

در صورت مشاهده خرابی تلویزیون و همچنین دیدن هر یک از علائمی که ذکر شد نگران نباشید ، برای دریافت مشاوره همچنین رفع هرگونه مشکل و تعویض کابل فلت تلویزیون خود می توانید با کارشناسان مجموعه زود کمک تماس حاصل فرمایید.

تعمیر کابل فلت تلویزیون

دلایل خرابی کابل فلت تلویزیون      

امکان دارد کابل فلت تلویزیون در اثر عدم اتصال صحیح دچار خرابی ‌شود. بعضی افراد در چنین شرایطی با لحیم کردن یا تراشیدن سعی می‌ کنند ایراد اتصالات را به طور موقت برطرف نمایند. در صورتی که این کار به هیچ وجه توصیه نمی ‌شود؛ چون اتصالات شل و نوسانات جریان می‌ توانند شدت صدمات را بیشتر کنند.

لازم است بدانید سوکت‌ های کابل فلت به علت رسانا بودن، حتی با مقادیر کم رطوبت نیز سرعت آسیب می‌ بینند. بنابراین از جمله دلایل دیگری که منجر به صدمه دیدن کابل فلت می ‌شوند، تماس با آب و اتصالی در قطعه هستند.

دستگاه تعویض فلت تلویزیون

کارشناسان زود کمک برای تعویض فلت تلویزیون از دستگاه مخصوصی به نام Bonding Machine استفاده می کنند. دستگاه بندینگ جزء ماشین آلات صنعتی پیشرفته محسوب می‌ شود و برای ترمیم انواع پنل های LCD و LED کاربرد دارد. این ابزار صنعتی از طریق پمپ فشار هوا، هوای خشک و تمیز را وارد تلویزیون می ‌کند. سپس به کمک حسگرهای دما و نوارهای کوارتز امکان اتصال بین COF، LCD و همچنین PCB برد را فراهم می‌ آورد.

نحوه تعویض کابل فلت تلویزیون

چرا فلت تلویزیون خراب می شود؟

ممکن است مشکلات مختلفی باعث تعویض فلت تلویزیون شوند. بعضی از این عوامل عبارتند از:

 1. نفوذ آب

 2. استفاده طولانی مدت

 3. ضربه خوردگی

 4. نصب نادرست

 5. خرابی سیستم تغذیه

 6. نامرغوب بودن قطعات

 7. عدم توجه به نکات پیشگیری

آبخوردگی

آبخوردگی یکی از دلایل اصلی خرابی فلت تلویزیون است. در صورتی که تلویزیون شما با آب تماس پیدا کرده باشد، ممکن است باعث آسیب به فلت تلویزیون شود.

خرابی ناشی از استفاده طولانی مدت

 یکی دیگر از دلایل خرابی فلت تلویزیون استفاده طولانی مدت از تلویزیون است. به مرور زمان، فلت تلویزیون کمی از کیفیت خود از دست می دهد و برای بهبود عملکرد تلویزیون باید تعویض شود.

خرابی ناشی از ضربه:

ضربه به تلویزیون می‌تواند باعث خرابی فلت شود. در صورتی که تلویزیون شما به هر دلیلی مورد ضربه قرار گرفته باشد، فلت تلویزیون ممکن است خراب شود و نیاز به تعویض داشته باشد.

خرابی ناشی از نصب غیرصحیح

 نصب غیرصحیح فلت تلویزیون می‌تواند باعث خرابی آن شود. اگرفلت تلویزیون شما با نصب غیرصحیح مواجه شود، ممکن است به طور ناگهانی خراب شود.

خرابی سیستم تغذیه

خرابی سیستم تغذیه نیز می‌تواند باعث خرابی فلت شود. در این صورت، بهتر است توسط تکنسین های مجرب سیستم تغذیه تعمیر شود.

تعویض فلت تلویزیون و اختلال در سیستم تغذیه

کیفیت پایین قطعات

 یکی دیگر از علت‌های خرابی فلت تلویزیون، کیفیت پایین قطعات مورد استفاده در تعمیر است. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، بهتر است از قطعات با کیفیت و اصلی استفاده شود.

عدم توجه به مسائل پیشگیری

 برای جلوگیری از خرابی فلت تلویزیون، بهتر است از مسائل پیشگیری، مانند جلوگیری از آب‌خوردگی و نگهداری صحیح تلویزیون، برای حفظ سلامت دستگاه تلویزیون اقدام شود.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران