تعمیر پرینتر سه بعدی، در شرایطی که این دستگاه دچار مشکل شده است، گاهی بسیار ضروری است چون طراحان، هنرمندان، صنعتگران و به طور کلی کاربران بسیاری با استفاده از این دستگاه، به راحتی تصاویر دیجیتالی و دو بعدی مورد نظر خود را در سیستم، به وسایلی سه بعدی و کارآمد تبدیل می کنند. به همین دلیل، زمانی که این دستگاه های پیچیده با مشکل مواجه می شوند، کاربران باید فورا برای تعمیر پرینتر سه بعدی اقدام کنند. به همین دلیل ما در این مطلب رایج ترین دلایل بروز اشکالات و رفع مشکلات پرینتر سه بعدی را شرح می دهیم.

ثبت درخواست تعمیر پرینتر سه بعدی

برای تعمیر پرینتر سه بعدی به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر پرینتر سه بعدی را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل ماشین های اداری هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، پرینتر سه بعدی خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات ماشین های اداری، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

ثبت درخواست تعمير پرینتر سه بعدی

مشکلات و تعمیر پرینتر سه بعدی

نحوه کار پرینتر‌های سه بعدی به این صورت است که پرینتر زیر نظر سیستم، ابتدا پلاستیک را ذوب می‌کند و سپس مواد ذوب شده را برای خروج از نازل، به صورت رشته ای در کنار یکدیگر قرار می ‌دهد. نازل نیز به صورت افقی حرکت می کند و هر بار یک لایه بسیار نازک از قطعات را چاپ می کند. بعد از این مرحله، پرینتر زمانی کوتاه را برای خنک شدن لایه می‌گذارد و سپس لایه بعدی را چاپ می کند. این چاپگر در معماری، پزشکی، ماشین سازی، میراث فرهنگی، آشپزی و ساخت انواع وسیله های مختلف کاربرد دارد. اما این پرینترها نیز دچار مشکلاتی می شوند و به تعمیر پرینتر سه بعدی نیاز پیدا می کنند. عدم چسبیدن ماده به صفحه ساخت، سریع چاپ شدن لایه اول، خروج مواد بیش از حد استاندارد، پیچش لایه ‌ها در هم، قطعه قطعه شدن فیلامنت و وجود شکاف و فاصله در پرینت، از رایج ترین مشکلات این چاپگرها هستند.

 

تعمیر پرینتر سه بعدی

زمانی که این دستگاه های پیچیده با مشکل مواجه می شوند، کاربران باید فورا برای تعمیر پرینتر سه بعدی اقدام کنند.

عدم چسبیدن ماده به صفحه ساخت

نچسبیدن ماده ذوب شده روی صفحه ساخت، یکی از رایج ترین مشکلاتی است که اغلب کاربران پرینتر لیزری، با آن مواجه می‌شوند. در فرایند پرینت از چاپگر سه بعدی، بسیار مهم است که اولین لایه چاپ، به درستی روی صفحه ساخت قرار بگیرد، چون قرار است بقیه قسمت ‌ها روی این پایه ساخته شوند. عوامل مختلفی باعث بروز این مشکل و در نهایت تعمیر پرینتر سه بعدی می ‌شوند.

تراز نبودن و مسطح نبودن صفحه ساخت، یکی از دلایل بروز این مشکل است. بسیاری از این دستگاه ها، یک صفحه ساخت قابل تنظیم دارند که با چند پیچ و دستگیره تراز می شوند. تراز کردن صفحه ساخت به این دلیل اهمیت دارد که اگر صفحه تراز نباشد، قسمتی از آن، بیش از حد به نازل نزدیک می شود و مواد زودتر به این سطح می ‌رسند. اما در قسمتی دیگر، مواد در فضا معلق می مانند.


سریع چاپ شدن لایه اول

پرینت لایه اول و نحوه قرار گرفتن آن روی صفحه ساخت، بسیار مهم است. اگر لایه اول خیلی سریع روی صفحه ساخت چاپ شود، فرصت کافی برای خشک شدن و قرار گرفتن روی صفحه تخت را به دست نمی آورد. به همین دلیل بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند چاپ لایه اول با سرعتی آهسته انجام شود تا پلاستیک، زمان کافی برای خشک شدن و قرار گرفتن روی صفحه ساخت را داشته باشد. اگر پرینتر شما در تنظیمات خود دچار اشکال باشد یا مشکلات سخت افزاری داشته باشد، باید برای تعمیر پرینتر سه بعدی خود اقدام کنید.

اگر قطعه ‌ای که دستگاه در حال پرینت آن است، به قدری کوچک است که قادر به چسبیدن و قرار گرفتن روی صفحه ساخت نیست، آشفته نشوید. برای رفع مشکلات پرینتر سه بعدی و این مورد، می توانید از برنامه Simplify3D استفاده کنید. به این صورت که پس از فعال کردن برنامه، وارد آن شوید و به بخش Additions بروید. سپس گزینه Use Skirt یا Brim را فعال کنید.

 

سریع چاپ شدن لایه اول

 


خروج مواد بیش از حد استاندارد

نرم افزار کامپیوتر به همراه پرینتر، همیشه مقدار مناسب پلاستیک ذوب شده را هنگام خروج از نازل کنترل می‌کنند. با این حال در بیشتر پرینتر‌های سه بعدی، برنامه دقیقی برای تعیین مقدار فیلامنت خروجی، وجود ندارد. به همین دلیل، گاهی این ماده کمتر یا بیشتر از حد استاندارد، از نازل خارج می شود. اگر پرینتر سه بعدی به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است پلاستیک، بیش از حد ذوب شود. این مورد باعث خرابی و بد شکل شدن قطعه می شود. برای تعمیر پرینتر سه بعدی در این شرایط، باید نرم افزار پرینتر سه بعدی را باز کنید و روی edit process settings کلیک کنید. سپس به تب extruder بروید و مقدار the extrusion multiplier را کم کنید تا این مشکل رفع شود.

 

 


پیچش لایه ‌ها در هم

پیچش لایه ها زمانی مشاهده می شود که قطعات پرینت شده، به هم پیچیده هستند یا خمیدگی دارند. این مشکل ناشی از گرم شدن بیش از حد پلاستیک است. اگر پلاستیک در دمای بسیار بالایی ذوب شود و به موقع خنک نشود، با گذشت زمان تغییر شکل می دهد و بد شکل می ‌شود. برای حل این مشکل و تعمیر پرینت سه بعدی، کاربران می توانند از فن پرینتر استفاده کنند یا درجه ذوب مواد را کاهش دهند.

 

پیچش لایه ‌ها در هم

 


قطعه قطعه شدن فیلامنت

بسیاری از پرینترهای سه بعدی، دارای چرخ دنده ‌های کوچکی هستند که برای حرکت دادن فیلامنت استفاده می شوند. این چرخ دنده‌ها دندانه‌های تیزی دارند و می‌توانند فیلامنت را، بسته به جهت چرخش، به عقب یا جلو بکشند. اما اگر فیلامنت در بین چرخ دنده‌ ها گیر کند و دیگر قادر به حرکت نباشد، قسمتی از آن توسط چرخ دنده کنده می شود. چون چرخ دنده همچنان به چرخش خود ادامه می ‌دهد. در چنین حالتی مقداری تراشه پلاستیکی روی زمین مشاهده می کنید که باید برای رفع مشکلات پرینتر سه بعدی در این شرایط، دست به کار شوید.

برای تعمیر پرینتر سه بعدی، دمای ذوب کننده باید کمی افزایش پیدا کند تا پلاستیک داغ شود و بهتر حرکت کند. اگر بعد از این کار، همچنان با قطعه قطعه شدن فیلامنت مواجه می ‌شوید، باید سرعت چاپ را کاهش دهید. با انجام این کار، موتور ذوب کننده یا اکسترودر، نیازی به چرخش و کار سریع ندارد. بنابراین، فیلامنت در یک دوره طولانی ذوب می شود.


وجود شکاف و فاصله در پرینت

هنگام ساخت یک محصول توسط چاپگر سه بعدی، لایه‌های نازکی روی لایه‌ های زیرین قرار می گیرند. بنابراین، در این فرایند، میزان پلاستیک استفاده شده برای چاپ بسیار مهم است، چون مقدار این مواد، استحکام و تعادل محصول پرینت شده را برقرار می کند. در صورت نبود پلاستیک کافی، در وسیله پرینت شده شکاف و فاصله مشاهده می کنید. وجود نداشتن لایه ‌های جامد و محکم کافی برای سطوح و لایه‌ های بالایی، یکی از دلایل ایجاد شکاف در پرینت سه بعدی است. یک لایه نازک، نمی تواند از لایه ‌های سنگین بالایی پشتیبانی کند. برای تعمیر پرینتر سه بعدی برقراری تعادل بین لایه ها، باید وارد بخش edit process settings شوید و به منوی layer بروید. سپس مقدار solid layers را افزایش دهید.

 

وجود شکاف و فاصله در پرینت

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران