کارشناسی خودرو در محل یکی از خدماتی است که توسط زودکمک ارائه می شود. با استفاده از کارشناسی خودرو در محل، افراد می توانند پیش از خرید هرگونه خودرو صفر یا کارکرده از نقص ها و عیوب آن مطلع شده و با دانش کامل اقدام به خرید خودرو کنند. علاوه بر این کارشناسی خودرو به خریدار کمک می کند متوجه شود که با توجه به وضعیت خودرو آیا قیمت گذاری آن منطقی بوده است یا خیر. همان طور که متوجه شدید کارشناسی ماشین در محل و پیش از خرید آن می تواند از ضررهای مالی سنگین جلوگیری کرده و هزینه های تعمیرات آتی را کاهش دهد. بنابراین در صورتی که نیاز به کارشناسی ماشین داشتید می توانید با تماس با زودکمک درخواست خود را ثبت نمایید. کارشناسان قیمت گذاری زودکمک پس از ثبت درخواست جهت تعیین روز، ساعت و محل خودرو با شما تماس گرفته و در موعد مقرر در محل جهت کارشناسی وضعیت و قیمت خودرو حاضر می شوند.

ثبت سفارش کارشناسی خودرو در محل

برای کارشناسی خودرو در محل به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست کارشناسی خودرو در محل را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید.

با شماره 1662 تماس بگیرید

کارشناسی خودرو در محل شامل چه مواردی می شود؟

کارشناسی خودرو در محل در حضور شخص درخواست کننده انجام می شود، بنابراین می توانید با خیال راحت جهت استفاده از این خدمات اقدام نمایید. در هنگام کارشناسی ماشین در محل بیش از 200 بخش خودرو مورد بررسی قرار می گیرند. در این بررسی ها کارشناسان زودکمک اقدام به کارشناسی بخش های فنی، موتور، گیربکس، بدنه، رنگ، جلوبندی، زیربندی، آپشن های خودرو، لاستیک ها، سیستم تعلیق، فرمان، سیستم های انتقال قدرت، فضای داخلی خودرو، ترمز، سیستم های برقی و اصالت خودرو می کنند. کارشناسان زودکمک همچنین اسناد و مدارک ماشین را نیز بررسی کرده و آنها را از لحاظ اصالت مورد تحقیق قرار می دهند.

کارشناسی خودرو در محل

هزینه کارشناسی خودرو

هزینه کارشناسی خودرو با توجه به فاکتورهای مختلفی تعیین می شود. به طور کلی کارشناسی ماشین، تعرفه مشخصی دارد که با توجه به فاکتورهای مختلف، تغییراتی در آن ایجاد می شود. به عنوان مثال، مدل خودرو یکی ازمهم ترین فاکتورهایی است که بر هزینه کارشناسی آن تاثیر می گذارد. هزینه رفت و آمد کارشناس، مدت زمانی که برای این کار صرف می شود و موارد دیگر هم در هزینه نهایی کارشناسی خودرو تاثیرگذار هستند.

مراحل کارشناسی خودرو

1-  کارشناسی بدنه خودرو

2-  کارشناسی فنی خودرو

3-   کارشناسی تجهیزات جانبی خودرو

4-  تست رانندگی (درایو)

از آنجا که کارشناسی خودرو به بخش های مختلفی تقسیم می شود، لذا بهتر است که با جزئیات هر کدام از این موارد بیشتر آشنا شوید.

کارشناسی بدنه خودرو

کارشناسی بدنه خودرو یکی از مهم ترین مواردی است که در کارشناسی خودرو مورد توجه قرار می‌گیرد. اهمیت کارشناسی بدنه خودرو بررسی استحکام اولیه خودرو است که تاثیر بسیار زیادی در ارزش گذاری خودرو خواهد داشت. در کارشناسی بدنه به بررسی شاسی و ستون های خودرو، رنگ شدگی بدنه خودرو و بررسی تعویض قطعات بدنه آن پرداخته می شود. برای آشنایی بیشتر در خصوص قسمت های مختلف کارشناسی بدنه در ادامه به صورت مفصل در مورد کارشناسی بخش های مختلف بدنه صحبت می کنیم.

  • کارشناسی شاسی و ستون های خودرو

شاسی یکی از سه قسمت اصلی خودرو است و منظور از شاسی (فریم) چهارچوب و ساختاری است که از جنس فولاد بوده و قسمت‌های مختلف خودرو هم چون سیستم انتقال قدرت، سیستم فنر بندی، سیستم ترمز و سیستم فرمان بر روی آن نصب است. اگر خودرو تصادف شدیدی داشته باشد ضربه شدید به شاسی وارد می شود و در فرآیند تعمیر با عمل شاسی کشی برای ترمیم شاسی اقدام می‌کنند. لازم به ذکر است، بعد از تعمیر شاسی از استحکام اولیه برخوردار نخواهد بود.

در صورتی که بنا به نظر کارشناس شاسی خودرو معیوب و یا آسیب دیده باشد، کارشناس خودرو خرید آن را پیشنهاد نمی کند..  زیرا وقتی شاسی خودرو آسیب دیده باشد، نمی توان به استفاده مطلوب از آن امید داشت. در اینگونه موارد بهتر است دنبال خودرو دیگری باشید. ستون های خود رو از دیگر بخش های مهم در کارشناسی خودرو هستند. ستون‌ها پشتیبانهای عمودی محدود به پنجره خودرو هستند که وظیفه‌ی اتصال سقف به بدنه خودرو را دارند. علت مهم بودن بررسی ستون‌ها در کارشناسی خودرو به دلیل تخمین میزان امنیت سرنشین خودرو است زیرا جایگاه قرارگیری سر سرنشین‌ها و ستون‌ها در یک راستا است.

  • کارشناسی رنگ خودرو

گاهی صافکاری و نقاشی به نحوه ای روی بدنه ی ماشین انجام می شود که تشخیص تغییرات صورت گرفته فقط توسط کارشناس امکان پذیر است. لذا از قسمت های ضروری در کارشناسی خودرو بررسی وضعیت بدنه ماشین می باشد. اگرچه همچنان می توان روی برخی از روش های سنتی همچون چک کردن محل پیچ ها، قرار دادن خودرو در زیر نور مهتابی و ... حساب باز کرد. اما روش  پیشرفته که برای تشخیص رنگ خوردگی خودرو از آن استفاده می شود کمک گرفتن از دستگاه مخصوص تست رنگ است. نحوه عملکرد این دستگاه‌ها به این صورت است که ضخامت رنگ روی قطعه را روی صفحه‌ی دیجیتال نشان می‌دهد و به این صورت کارشناس می تواند تشخیص دهد که ضخامت رنگ در حالت عادی است یا خیر.

  • کارشناسی قطعات تعویض شده خودرو

 کارشناسی بدنه خودرو شامل بررسی قطعات بدنه آن نیز می شود. این مسئله همانند سایر موارد گفته شده در قیمت گذاری خودرو موثر است. در زمان فروش خودرو دست دوم در صورتی که خودرو بیش از حد آسیب دیده باشد، معمولا قطعات را تعویض می کنند.

این مورد بسیار حساس است و باید توسط کارشناس ماشین بررسی شود. برخی از افراد قطعات مشابه را که از ماشین های دیگر باز کرده و در خود رو به کار می برند. گلگیر و کاپوت ماشین در این بخش مورد بررسی قرار می گیرند. خودرویی که تصادف شدید کرده باشد با بررسی کاپوت مشخص می شود. همچنین تعویض اتاق اولی خودرو دلیلی جز تصادف ندارد.

کارشناسی فنی خودرو

کارشناسی این قسمت نیازمند داشتن تخصص در حوزه مکانیکی خودرو و آشنایی کامل با قطعات بکار رفته در ماشین است. لازم به ذکر است کارشناسی فنی به مراتب از دیگر موارد کارشناسی خود رو از کارشناسی بدنه هم مهم تر است. برخی کارشناسان خودرو معتقدند : با اتصال پردازنده مرکزی به دستگاه دیاگ می توان بسیار از مشکلات فنی خود رو را تشخیص داد اما این مورد صحیح نیست و باید به تک تک موارد گفته شده به صورت دقیق و مجزا پرداخته شود. کارشناسی فنی خود رو شامل موارد ذیل است.

  • کارشناسی موتور خودرو

موتور نبض خود رو است و باید به صورت دقیق کارشناسی شود.  بررسی موتور خودرو به داشتن سر و صدای غیرمعمول برنمیگردد. حتی اگر خودرو مورد نظر هیچ گونه صدا و لرزش غیرطبیعی هم ندارد، باید به بررسی موتور آن پرداخت . خرید خودرویی که موتور آن کارشناسی نشده، می تواند ضرر زیادی را به خریدار وارد کند. در کارشناسی موتور خودرو لازم است به این موارد توجه کنید: لرزش موتور، نحوه کار آن پس از روشن شدن، نحوه ی استارت خوردن خودرو، سر و صدای غیر معمول خودرو، دمای موتور، نشت روغن، دود اگزوز، واشر درب سوپاپ، واشر سرسیلندر، بررسی عملکرد باتری و ...

متاسفانه برخی افراد در زمان فروش خودرو بسیاری از مشکلات آن ، مانند روغن سوزی و... تعمیر آن ها نیاز به هزینه دارد به صورت موقت برطرف می کنند. برای این که فریب این موارد را نخورید باید موتور خودرو توسط کارشناس مورد بررسی قرار بگیرد.

  • کارشناسی گیربکس خودرو

بسته به نوع خودرو گیربکس به صورت دستی و یا اتوماتیک دنده‌ها را جابجا می کند. برای بررسی گیربکس دستی و اتوماتیک راهکارهای مختلفی وجود دارد که بررسی هر کدام این موارد نیز نیازمند تخصص است. وظیفه اصلی گیربکس انتقال قدرت تولید شده توسط موتور به چرخ‌ها است. اگر گیربکس خودرو مشکل داشته باشد منجر به بالا رفتن میزان سوخت و دیگر هزینه‌ها برای خودرو است. پس غفلت از کارشناسی گیربکس هم چیزی جز پشیمانی را به همراه نخواهد داشت.

  • کارشناسی جلوبندی خودرو

منظور از جلوبندی مجموعه‌ای از قطعات است که وظیفه تعلیق و هندلینگ خودرو را به عهده دارند. قطعات جلوبندی شامل رام، فنر، کمک فنر و سیبک ها، طبق، میله موج گیر و سیستم فرمان است. جلو بندی خودرو در قسمت کارشناسی خودرو مورد توجه قرار می گیرد.

  • تست دیاگ

تست دیاگ یک نوع عملیات خطا یابی بدون جدا کردن اجزای مختلف ماشین از هم است. در واقع منظور از تست دیاگ پی بردن به ایرادات خودرو توسط اطلاعاتی است که از کامپیوتر خودرو (ECU) به دست می آید. کارشناس دستگاه دیاگ را به خودرو وصل می کند و تمام آیتم های مهم همچون میزان مسافت طی شده، باز شدن کیسه‌های هوا، عملکرد سنسور ضربه، میزان مصرف سوخت، دور موتور، ولتاژ باطری، زاویه دریچه گاز، ادونس جرقه سیلندر، ولتاژ سنسور اکسیژن، دمای موتور آب، فشار و دمای هوای ورودی به مانیفولد و چندین مورد دیگر را بررسی می‌کند. نهایتا تمام آنها را با تنظیمات اولیه کارخانه تطبیق می‌دهد. با تست دیاگ نه تنها می توان به عیوب خودرو پی برد، بلکه می‌توان از سلامت خودرو نیز اطلاعات کاملی به دست آورد.

کارشناسی تجهیزات جانبی خودرو

کارشناسی تجهیزات جانبی خودرو با توجه به نوع خودروها متفاوت است. با تغییرات حاصل شده در تکنولوژی روز شاهد تجهیزات خاص و گاها منحصر به فرد در صنعت خودرو هستیم. تجهیزات خودرو به خصوص در خودروهای مدل بالا در قیمت گذاری آن ها نقش تعیین کننده‌ای دارد.

از جمله تجهیزات جانبی که در بعضی خودرو ها وجود دارد شامل دوربین دنده عقب، آینه بغل برقی، سنسور باران، قفل مرکزی، سردکن و گرم کن صندلی، چراغ مه شکن، سانروف، سیستم سرمایشی و گرمایشی، سنسور پارک، سنسور کنترل باد چرخ‌ها، صندلی‌های اسپرت مخصوص، حافظه صندلی، قابلیت تعویض دنده از روی فرمان، سیستم ایمنی ترمز خودرو، کروز کنترل، قابلیت تنظیم ارتفاع و ...است. با استفاده از کارشناسی تجهیزات خودرو می‌توانید خیال خودتان را از خرید خودروی مجهز راحت کنید و از تمام آپشن‌های بی نظیر موجود در خودرو نهایت لذت را ببرید.

تست رانندگی خودرو

تست رانندگی یا همان Drive Test گرچه این مرحله جزء آخرین مراحل کارشناسی خودرو به شمار می رود لیکن به اندازه ی قسمت‌های قبل و یا حتی بیشتر از آنها دارای اهمیت است. زمانی می‌توان از سلامت خودرو مطمئن شد که عملکرد آن را در موقع رانندگی سنجید. با تست رانندگی می‌توان میزان شتاب خودرو، سالم بودن چرخ‌ها، نحوه‌ی عملکرد ترمز، سیستم هیدرولیک فرمان، سیستم تعلیق و جلوبندی، تعویض صحیح دنده و ... را بررسی نمود.

قیمت گذاری خودرو

بعد از طی مراحل کارشناسی خودرو ، نوبت به قیمت گذاری خودرو می رسد. قطعا فروشنده و خریدار دوست دارند که معامله با قیمت مناسب انجام شود، و تشخیص قیمت درست توسط کارشناس خودرو انجام می شود.

مهارت افراد شاغل در بخش کارشناسی ماشین در محل

اگرچه شاید هر فرد عادی با کمی دانش در مورد خودرو بتواند تا حدودی سالم بودن برخی بخش های خودرو را متوجه شود، اما فراموش نکنید که خودرو وسیله ای کاملا تخصصی بوده و بررسی عیوب آن نیاز به داشتن تخصص ویژه دارد. به عنوان مثال ممکن است که شما تا حدودی از مکانیک ماشین اطلاعات داشته باشید اما اطلاعات شما در مورد برق خودرو یا رنگ بدنه آن لزوما کامل نیست. از همین رو توصیه می شود که کارشناسی خودرو در محل را به افراد متخصصی بپردازید که برای این کار آموزش دیده اند. کارشناسان زودکمک همگی افرادی با تجربه چندین ساله در حوزه کارشناسی خودرو بوده و پشتوانه علمی و تجربی کافی برای این کار را دارند. علاوه بر آن، افرادی مشغول در بخش کارشناسی ماشین در محل توسط زودکمک به دوره های تخصصی فرستاده می شوند تا دانش آنها در این زمینه به طور مستمر افزایش یابد.

شیوه انجام کارشناسی خودرو

یکی از روش هایی که کارشناسان برای بررسی خودرو انجام می دهند متصل کردن دیاگ به خودرو جهت پی بردن به خطاها و ایرادهای ماشین است. در مورد ایرادهای فنی، موتوری، گیربکس و جلوبندی اما شیوه عمل متفاوت بوده و کارشناس شخصا این موارد را بررسی می کند. پس از بررسی خودرو در حالت درجا، کارشناس مسافتی را با ماشین رانندگی می کند تا بتواند ایرادات و صداهای نامعمول ماشین را نیز متوجه شود. برای بررسی رنگ و بدنه از دستگاهی به نام ضخامت سنج دیجیتال استفاده می شود که ضخامت همه قسمت های خودرو را اندازه گیری می کند. در مواردی نیز متخصص با تجربه و دانش خود در کارشناسی خودرو در محل لکه های رنگی محو را تشخیص داده و قطعات تعویض شده را شناسایی می کند.

سوالات متداول کارشناسی خودرو

معاینه فنی و کارشناسی خودرو چه تفاوتی دارند؟

هدف اصلی معاینه فنی خودرو به لحاظ دارا بودن استانداردهای مورد نظر دستگاه های اجرایی می باشد، در صورتی که خودرو شما استاندارد های لازم را نداشته باشد شامل جریمه میشود. اما در کارشناسی خودرو، تمامی قسمت های خودرو اعم از رنگ، بدنه ، داخل کابین ، فنی ، گیربکس و... به وسیله کارشناس بررسی می شود. کارشناسی خودرو امری اختیاری است و اغلب در هنگام خرید و فروش خودرو انجام می شود.

در زمان کارشناسی خودرو چه مواردی بررسی می شود؟

در زمان کارشناسی خودرو بیش از ۲۰۰ نقطه خودرو در حضور خود شما مورد بررسی قرار می گیرد. کارشناسی خودرو شامل بررسی دقیق و تخصصی بخش های فنی، موتور، گیربکس ، بدنه ، جلوبندی ، زیربندی ، آپشن های خودرو، لاستیک ها، سیستم تعلیق، فرمان ، ترمز ، سیستم های برقی و اصالت خودرو می شود.

برای کارشناسی بدنه خود رو از چه دستگاهی استفاده می شود؟

کارشناسان زودکمک جدیدترین دستگاه های تست رنگ دیجیتال را برای بررسی رنگ خودرو استفاده می کنند.

حضور خریدار در زمان کارشناسی خودرو الزامی است ؟

اگر حضور در محل مورد نظر برای شما امکان پذیر نیست، کارشناس خودرو مورد نظر را مورد بررسی قرار می دهد و پس از کارشناسی خودرو ، اطلاعات مورد نظر را برای شما ارسال می نمایند.

آیا خودرو صفر هم نیاز به کارشناسی خودرو دارد ؟

شاید تعجب کنید اما گاهی اوقات خودرو صفرهم نیاز به کارشناسی دارد. گاهی خودروهای صفر دچار مشکلاتی در بدنه می شوند که به کمک کارشناس خودرو می توان این موارد را بررسی و از سلامت خودرو مطمئن شد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1403/01/06-12:06

درود بر شما بهرام ایران زاده عزیز

ممنون از شما که با ما همراه بودید.

بهرام ایران زاده
1403/01/05-21:49

عالی

زودکمک
1402/09/07-09:45

درود بر شما قادری عزیز

زودکمک از همراهی شما سپاسگزار است.

رضا دباغچی
1402/09/01-11:17

سلام

قادری
1402/07/25-15:05

واقعا مجموعه شما بهترین مجموعه کارشناسی خودرو در کرج است.واقعا کارتون عالیه.