دولوپر یکی از مواد مصرفی بسیار مهم دستگاه کپی است که به پخش شدن هرچه بیشتر تونر روی کاغذ کمک می کند و نقش موثری در کیفیت چاپ دستگاه دارد. بنابراین با بروز هر مشکلی در این قطعه، باید فورا تعمیر دولوپر دستگاه کپی انجام شود چون کیفیت چاپ به شدت بستگی به آن دارد. اما در صورت خراب شدن این قطعه، تعمیر دولوپر دستگاه کپی باید با دقت زیاد و نکات ایمنی انجام شود. البته در بیشتر موارد، به جای تعمیر، تعویض دولوپر دستگاه کپی انجام می شود که در این مقاله به آن اشاره کرده ایم و درباره نقش دولوپر در دستگاه چاپ هم برایتان گفته ایم.

تعمیر دولوپر دستگاه کپی

در صورت بروز هر مشکلی در این قطعه، باید فورا تعمیر دولوپر دستگاه کپی انجام شود چون کیفیت چاپ به شدت بستگی به آن دارد.


ثبت سفارش آنلاین تعمیر دولوپر دستگاه کپی

برای تعمیر دولوپر دستگاه کپی به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر دولوپر دستگاه کپی را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، دولوپر دستگاه کپی خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات دستگاه کپی، تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

تعمیر دولوپر دستگاه کپی چرا و چگونه ؟

دولوپر یا پودر سنگین در دستگاه کپی، ماده ای است که تونر را به درام منتقل می کند. در واقع دولوپر با چرخشی که ایجاد می کند، تونر را بر سطح درام دستگاه کپی می پاشد و درام آن را روی کاغذ چاپ می کند. به این صورت عملیات چاپ انجام می شود و کاربر می تواند محتوای مورد نظرش را کپی کند.

زمانی که دولوپر بر اثر شکستن تانک دولوپر یا عوامل دیگر دچار ریزش شده باشد، تعمیر قطعه بسیار ضروری است. ضمن اینکه این ماده، حالت مغناطیسی دارد و اگر هنگام انتقال دولوپر به دستگاه، کوچک‌ ترین شی خارجی با آن مخلوط شود، کیفیت چاپ خراب شده و اختلالات اساسی در عملکرد دستگاه به وجود می آید. بنابر این، در تعمیر دولوپر دستگاه کپی، تعمیرکار با رعایت نکات ایمنی باید این کار را انجام دهد.

دیر تعویض کردن دولوپر، عواقب سنگینی به دنبال دارد. چون دولوپر یک ماده مصرفی است با عمر مشخص است و بعد از پایان تاریخ انقضا باید تعویض شود. عقب افتادن زمان تعویض این ماده، می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند تونر ریزی در دستگاه شود و کیفیت چاپ کپی به شدت کاهش دهد. بعد از تمام شدن عمر مصرفی دولوپر، دیگر امکان تعمیر وجود ندارد و باید فورا آن را با ماده جدید جایگزین کرد.

بیشتر بخوانید: تعمیر دستگاه کپی

تعویض دولوپر دستگاه کپی چگونه انجام می شود؟

همیشه امکان تعمیر دولوپر دستگاه کپی وجود ندارد و گاهی راهی به جز تعویض آن باقی نمی ماند. وقتی عمر دولوپر تمام شود، حتی اگر خود دولوپر مصرف نشده باشد باید آن را تعویض کرد. چون در صورتی که دستگاه کپی به مدت طولانی با دولوپر فاسد یا تاریخ گذشته کار کند دیگر نمی شود چاپ با کیفیت و خوبی در آن مشاهده کرد.

همچنین این مشکل روی سایر قطعات دستگاه هم تاثیر می گذارد و عملکرد شان را مختل می کند. تعویض دولوپر دستگاه کپی، نکاتی دارد که اگر به درستی رعایت نشوند، مشکلات زیادی در روند کار چاپ ایجاد می شود. مثلا پودر سنگین بی کیفیت و غیر اورجینال به عملکرد دستگاه آسیب می رساند و علاوه بر افت کیفیت کپی، مشکلات دیگری را هم به وجود می آورد.

پس حتما باید از دولوپر با کیفیت و مرغوب استفاده شود. همچنین انجام فرایند تعویض دولوپر توسط افراد متخصص که با مراحل این کار و ظرافت های آن آشنایی داشته باشند، بسیار مهم است. چون باز کردن دستگاه کپی و تعویض دولوپر توسط افراد مبتدی، زمینه را برای ایجاد مشکلات جدی تر در دستگاه فراهم می کند.

مطالعه این مقاله می تواند برای شما مفید باشد: اتصال گوشی به دستگاه کپی

از دولوپر دستگاه کپی چگونه نگهداری کنیم؟

دولوپر و تونر برای باید در شرایط خشک و کم حرارت باشند چون در گرمای زیاد و رطوبت، ذرات تونر به هم می چسبند و دولوپر را تحت تاثیر قرار می دهند. عدم توجه به این نکات کیفیت چاپ را بسیار کاهش می دهد. البته تعدادی از کمپانی های سازنده دستگاه کپی، سیستمی را در این دستگاه تعبیه کرده اند که زمان تعویض و تعمیر دولوپر دستگاه کپی را اعلام می کند. اما بی توجهی به افت کیفیت دولوپر، هم هزینه چاپ را بالا می برد و هم کیفیت چاپ را بسیار کم می کند.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران