میکروفن به کار رفته در گوشی های هوشمند وسیله ای است که امواج صدا را به سیگنال های الکتریکی قابل تفسیر و انتقال برای گوشی های موبایل تبدیل می کند. عملکرد این قطعه مهم ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار اختلال شود و ما را نیازمند تعمیر میکروفن موبایل ایسوس کند، قبل از هر چیز در نظر داشته باشید که ممکن است تعمیر میکروفن موبایل ایسوس به علت ظرافت و فشردگی ساختار این قطعه ممکن نباشد و در بسیاری از موارد مشکل فقط با تعویض میکروفن موبایل برطرف شود ، اما خبر خوب اینکه اقداماتی وجود دارد که با انجام آنها توسط کاربر ممکن است مشکل میکروفن گوشی asus حل شود.

ثبت سفارش آنلاین تعمیر میکروفن موبایل ایسوس

برای تعمیر میکروفن موبایل ایسوس به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر میکروفن موبایل ایسوس را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، میکروفن موبایل ایسوس خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات موبایل، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

نشانه های خرابی میکروفن موبایل ایسوس

اگه نشانه های خرابی میکروفن را بشناسیم خواهیم توانست به طور موثرتری به تعمیر میکروفن موبایل ایسوس بپردازیم ، این نشانه ها عبارتند از :

  • خش دار بودن صدای دریافت شده توسط میکروفن :  در این حالت صدای ضبط شده توسط میکروفن یا صدای شنیده شده توسط مخاطب همراه با خش خش دریافت خواهد شد.
  • عدم توانایی دریافت صدا توسط میکروفن : در این حالت به طور کلی هیچ صدایی توسط میکروفن دریافت نمی شود.
  • دریافت صدای ضعیف از میکروفن : در این حالت صدای ضبط شده توسط میکروفن یا صدای شنیده شده در سمت مخاطب ضعیف و نامفهوم خواهد بود.
  • تغییر تن صدای دریافت شده ، درصد احتمال وقوع این حالت بسیار پایین است اما این وضعیت بیشتر در اثر نفوذ بخار و رطوبت به داخل میکروفن اتفاق می افتد و در چنین حالتی صدا با تن متفاوت از طریق میکروفن دریافت و ضبط می شود.

تعمیر میکروفن موبایل ایسوس

دلایل خرابی میکروفن موبایل ایسوس و راه کار ها

شاید قدری عجیب به نظر برسد اما در بسیاری از موارد مشکل ضعف پوشش شبکه مخابراتی و در نتیجه قطع  وصل شدن صدا و خش خش آن با مشکل میکروفن اشتباه گرفته می شود ، پس قبل از هر اقدامی به منظور تعمیر میکروفن گوشی ایسوس میزان کیفیت پوشش شبکه مخابراتی خود را بررسی کنید . پس از بررسی این موضوع می توانید به راه حل های عنوان شده برای تعمیر میکروفن موبایل ایسوس اقدام کنید.

انسداد حفره میکروفن عامل خرابی میکروفن موبایل ایسوس

 تمام دستگاههای ارتباطی مجهز به میکروفن نیازمند یک ورودی برای دریافت امواج صوتی به داخل مدخل میکروفن می باشد ، این ورودی معمولا به صورت یک یا چند سوراخ در بدنه دستگاه می باشد ، اکثر گوشی های متوسط و بالاتر امروزی حداقل دو سوراخ میکروفن دارند ، یکی برای میکروفن بالای گوشی و دیگری برای میکروفن پایین گوشی. ممکن است این سوراخ ها در اثر وارد شدن گرد و غبار و کثیفی های مختلف مثل مواد خوراکی و آرایشی بهداشتی به داخل سوراخ محفظه میکروفن مسدود شده و مانع رسیدن امواج صدا به ورودی میکروفن شوند ، در این حالت برای تعمیر میکروفن موبایل ایسوس توصیه می شود تا با استفاده از ابزار مناسب(سنجاق یا سوزن) این ورودی ها را از هرگونه جسم خارجی و کثیفی پاکسازی کرده تا میکروفن عملکرد عادی خود را بازیابد. مراقب باشید زیرا نوک سوزن یا هر جسم دیگری می تواند به پرده میکروفن آسیب جدی برساند و شما را مجبور به تعویض میکروفن موبایل ایسوس کند. در تعمیرگاه ها معمولا این کار با فشار باد از سمت داخل به خارج دستگاه انجام می شود.

 
بیشتر بخوانیم : تعمیر برد موبایل ایسوس

اپلیکیشن های ثالث و خرابی میکروفن موبایل asus

بعضی از اپلیکیشن های صدا و سرگرمی می توانند تنظیمات میکروفن دستگاه را تغییر داده و در عملکرد آن اخلال ایجاد کنند ، خوشبختانه اپلیکیشن ها نمی توانند هیچگونه آسیب سخت افزاری به میکروفن وارد کنند. گاهی برای تعمیر میکروفن موبایل ایسوس خود تنها کاری که باید بکنید پیدا کردن این اپلیکیشن ها و حذف آن ها از دستگاه است ! 

تعمیر نرم افزاری میکروفن موبایل ایسوس

تنظیمات و عملکرد میکروفن گوشی های اندرویدی می تواند توسط تنظیمات نرم افزاری و اپلیکیشن های مختلف دستخوش تغییر شود ، خوشبختانه در بسیاری از مواقع خود کاربر با انجام روش های زیر می تواند تعمیر میکروفن موبایل ایسوس خود را به راحتی انجام دهد :

تعمیر میکروفن گوشی ایسوس با ریبوت گوشی

شاید عجیب به نظر برسد اما در بسیاری از مواقع یک بار ریستارت کردن گوشی می تواند بسیاری از مشکلات گوشی از جمله ایرادات نرم افزاری میکروفن آن را برطرف کند ، به هر حال امتحان این راه حل ضرر و هزینه ای در بر ندارد.

تعمیر میکروفن گوشی با بررسی هندزفری

بررسی کنید و ببینید در زمانی که هندزفری به گوشی متصل نیست آیا آیکون هندزفری هنوز نمایش داده می شود ؟ اگر چنین است یکبار جک هندزفری را داخل سوکت صدا وارد کرده و مجددا خارج کنید تا باگ نرم افزاری آن برطرف شود ، همچنین با استفاده از یک منبع نور (چراغ قوه) اتصال کانکتور های داخل سوکت هندزفری را بررسی کنید زیرا احتمال دارد در اثر آسیب دیدگی این کانکتورها و ایجاد اتصال کاذب ، سیستم عامل گوشی به اشتباه تصور کند که هندزفری به دستگاه متصل است و کانال میکروفن روی دستگاه را قطع کند . در صورت بروز چنین اتفاقی باید برای تعمیر سوکت هندزفری اقدام کنید.

 

آخرین راه تعمیر میکروفن گوشی ایسوس

در صورتی که هیچ یک از راهکارهایی که عنوان شد موثر واقع نشدند گوشی خود را به عنوان آخرین راه برای تعمیر میکروفن موبایل ایسوس ریست فکتوری کنید ، توصیه می شود قبل از انجام اینکار از اطلاعات گوشی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید . بعضی از برنامه های اندروید طوری عملکرد میکروفن گوشی را تغییر می دهند که حتی پس از پاک کردن آنها از گوشی تغییرات اعمال شده توسط آنها همچنان بر روی تنظیمات و عملکرد میکروفن باقی می ماند ، به خصوص برنامه هایی که نیاز به دسترسی روت(Root) دارند. برای اینکار از طریق مسیر زیر می توانید گوشی خود را ریست فکتوری کنید. در صورت نیاز باید کلمه عبور گوشی خود را نیز وارد کنید.

device settings >> System >> Reset options >> Erase all data (factory reset)

تعمیر میکروفن گوشی ایسوس

تعویض میکروفن موبایل ایسوس

در صورتی که هیچکدام از روش های بالا برای تعمیر میکروفن موبایل ایسوس نتوانستند مشکل را برطرف کنند پیشنهاد می شود برای انجام بررسی های تخصصی و یا در صورت نیاز، انجام تعمیرات و تعویض میکروفن دستگاه خود با کارشناسان مجموعه زود کمک تماس حاصل فرمایید ، در واحد تخصصی تعمیرات موبایل نیز در صورت تشخیص اختلال در رام گوشی ممکن است با تعویض رام و فلش کردن گوشی مشکل برطرف شود ، اما اگر چنین نشد تعمیرات سخت افزاری روی میکروفن گوشی انجام خواهد شد ، اما آسیب هایی نظیر وارد شدن ضربه سنگین و آب زدگی معمولا منجر به تعویض میکروفن موبایل asus خواهد شد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران