خرابی و بروز مشکل در ال سی دی گجت های هوشمند، از رایج ترین مواردی است که کاربران را برای تعمیر موبایل  به مراکز تعمیراتی می کشاند. مشکلات متعددی ممکن است در نمایشگر گوشی های همراه ایجاد شود که بر اساس علائم خرابی و نوع مشکل، تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل مورد نظر انجام می شود. در این جا می خواهیم طیف گسترده مشکلات ایجاد شده در ال سی دی را بررسی کرده و با توجه به علائم خرابی در نمایشگر، پروسه تعمیر ال سی دی گوشی را توضیح دهیم. در مواردی نیز ممکن است امکان تعمیر ال سی دی موبایل وجود نداشته باشد و در نتیجه تعمیرکار دستگاه مجبور به تعویض ال سی دی گوشی مورد نظر شود. ابتدا عوامل آسیب رسان به ال سی دی را بررسی می کنیم و در ادامه نیز تمام علائم خرابی ال سی دی گوشی و نحوه تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل را مرور خواهیم کرد.

در بخش ذیل می توانید جهت تقاضای خود را مبنی بر تعویض ال سی دی موبایل در محل ثبت نمایید.

ثبت سفارش آنلاین تعویض ال سی دی موبایل

برای تعمیر ال سی دی موبایل به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعویض ال سی دی موبایل را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، موبایل خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات موبایل، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

ثبت درخواست تعمیر ال سی دی موبایل

 

عوامل آسیب رسان به ال سی دی موبایل

از مهم ترین عوامل آسیب رسان به ال سی دی گوشی های هوشمند، ضربه و آسیب به نمایشگر آن ها است. زمین خوردن، وارد شدن فشار و آسیب فیزیکی به نمایشگر و مواردی از این دست به همراه آب خوردگی و نفوذ رطوبت به صفحه نمایش گوشی از مهم ترین عوامل خرابی ال سی دی دستگاه است که به تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل ختم می شود. از طرفی ایراد های نرم افزاری نیز می تواند در عملکرد ال سی دی و تاچ گوشی اختلال ایجاد کند. ویروسی شدن، پر شدن حافظه رم و به هم خوردن تنظیمات تصویر می تواند روی عملکرد ال سی دی اثر بگذارد. در آسیب های وارد شده به نمایشگر، بخش های مختلف ال سی دی ممکن است آسیب ببیند. در ادامه قطعات مختلف ال سی دی را بررسی می کنیم.

تعمیر و ئعویض ال سی دی موبایل


قطعات تشکیل دهنده ال سی دی موبایل

تاچ و ال سی دی گوشی در کل شامل پنج قطعه مختلف است. لایه بیرونی گلس است که از جنس شیشه مقاوم به ضربه و آسیب است و وظیفه محافظت از ال سی دی را به عهده دارد. زیر این لایه پنل تاچ یا دیجیتایزر قرار گرفته که دستورات و فرمان های لمسی را دریافت کرده و آن ها را اجرا می کند. این لایه نیز از طریق کابل های فلت و یک سری سیم ها به مادربرد متصل است. زیر پنل تاچ ال سی دی قرار گرفته است که محتوای تصویری را روی نمایشگر نمایش می دهد. در زیر ال سی دی بک لایت قرار دارد. در آخر نیز قطعه پنجم فریم ال سی دی است که کل این بخش ها را در قالب یک مجموعه در کنار هم قرار می دهد. در پروسه تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل هر یک از این بخش ها ممکن است دچار مشکل شود و نیاز به تعمیر ال سی دی گوشی یا تعویض آن وجود داشته باشد.


نشانه های خرابی ال سی دی گوشی

همان طور که گفته شد تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل باید بر اساس نوع مشکل نمایشگر انجام شود. انواع ایراد های مشاهده شده در ال سی دی شامل موارد زیر است:

  • شکستگی و ترک روی صفحه نمایش گوشی
  • از کار افتادن پنل تاچ، ضعیف شدن تاچ و کند شدن آن
  • سیاه شدن تصویر
  • ظهور خطوط افقی و عمودی و خطوط رنگی عجیب و غریب روی نمایشگر
  • خاموش شدن صفحه نمایش و روشن نشدن آن
  • تاریک شدن بخشی از نمایشگر
  • بی کیفیت شدن و کم نور شدن تصویر
  • بنفش شدن رنگ نمایشگر
  • ظهور لکه های جوهر مانند روی صفحه نمایش و ...

انواع حالت های تعمیر ال سی دی گوشی

برای تعمیر ال سی دی گوشی باید ابتدا سطح آسیب وارد شده به ال سی دی بررسی شود. در صورت شکستگی صفحه نمایش اگر تاچ به خوبی کار کند و نمایش تصویر نیز مشکلی نداشته باشد، تعمیر ال سی دی گوشی تنها با تعویض گلس ال سی دی انجام می شود. مشکل دیگری که ممکن است در تاچ ال سی دی موبایل ایجاد شود، از کار افتادن یا کند شدن تاچ ال سی دی است. در این حالت نمایش تصویر بدون هیچ مشکلی انجام می شود. اگر تاچ ضعیف شده باشد، ابتدا باید باگ های نرم افزاری گوشی بررسی شود، چرا که مشکلات نرم افزاری نیز می تواند در عملکرد تاچ اختلال ایجاد کند. کار هایی نظیر کالیبره کردن صفحه نمایش، انجام تست مولتی تاچ و انجام یک سری تنظیمات می تواند به عنوان تعمیر ال سی دی گوشی انجام شود. یک پروسه تعمیراتی دیگر نیز در زمانی است که نمایشگر روشن نمی شود. این مشکل می تواند در برخی مواقع به دلیل خرابی باتری یا خرابی مادربرد ایجاد شود. از این رو با تعمیر این قطعات، مشکل ال سی دی موبایل نیز برطرف می شود.

تعویض ال سی دی موبایل

بیشتر بخوانیم : تعمیر موبایل سامسونگ

آموزش تعویض ال سی دی موبایل

 معمولا زمانی اقدام به تعویض ال سی دی موبایل می شود، که این قطعه شکسته باشد و یا به دلیل آبخوردگی و دلایلی از این دست، قابل تعمیر نباشد. البته اولویت کارشناسان تعمیر موبایل در زودکمک، تعمیر نمایشگر گوشی است. با این حال گاهی تنها با تعویض ال سی دی موبایل می توان امکان استفاده مجدد از این دستگاه را فراهم کرد. برای تعویض ال سی دی موبایل از هر برندی، اول باید بخش پشتی و جلویی گوشی را با ابزار مخصوص باز کرد. سپس صفحه برداشته می شود (این مرحله نیاز به دقت بالایی دارد تا نمایشگر و دیگر اجزای متصل به آن آسیب نبینند) سپس صفحه نمایش جدید نصب شده و تمامی کانکتورها و اتصالات، مطابق قبل بسته می شوند. در نهایت پوشش ها نیز با چسب مخصوص چسبانده شده و گوشی روشن و تست می شود.


چه زمانی به تعویض ال سی دی موبایل نیاز است؟

متاسفانه ال سی دی دستگاه های الکترونیکی نظیر تبلت و موبایل از جمله قطعاتی هستند که در صورت آسیب های جدی کم تر امکان تعمیر آن ها وجود دارد. از این رو در بیشتر مواقع تنها راه حل تعویض ال سی دی دستگاه مورد نظر است. به صورت کلی با دنبال کردن برخی نشانه های خرابی ال سی دی، تعمیرکار روند معمول تعمیر و تعویض ال سی دی را دنبال می کند. اگر شکستگی و آسیب به ال سی دی وارد شده باشد یا پنل تاچ از کار افتاده باشد، باید برای تعمیر ال سی دی گوشی، کل آن را تعویض کرد. در مواردی مانند سیاه شدن تصویر، عدم نمایش محتوا، از کار افتادن کامل تاچ دستگاه، تغییر رنگ نمایشگر و ... معمولا راه حل موجود تعویض ال سی دی موبایل مورد نظر است.


هزینه تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل چقدر است؟

در کل هزینه تعمیر و تعویض ال سی دی گوشی بر اساس نوع پروسه تعمیر ال سی دی گوشی یا تعویض آن تعیین می شود. برای مثال اگر تنها گلس آسیب دیده باشد، هزینه تعمیر ال سی دی دستگاه به مراتب کم تر از زمانی است که ال سی دی دچار شکستگی و آسیب شده است. از طرفی نوع گوشی و مدل آن نیز در برآورد هزینه تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل بی تاثیر نیست. استفاده از ال سی دی های اصلی و سازگار با دستگاه نسبت به ال سی دی های فیک هزینه بیشتری در بر خواهد داشت. در نهایت مرکز تخصصی که کار تعمیرات و تعویض ال سی دی دستگاه مورد نظر را انجام می دهد، می تواند در تعیین هزینه های نهایی تاثیر گذار باشد.


نکات مهم تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل

دو نکته بسیار مهم در خصوص تعمیر یا تعویض ال سی دی گوشی باید در نظر گرفته شود. اول از همه مرکز تعمیراتی است که برای تعمیر و تعویض ال سی دی موبایل به آن مراجعه می کنید. در کل به دلیل حساسیت بالای ال سی دی و اهمیت پروسه تعمیر و حتی تعویض آن، این کار باید حتما در یک مرکز تعمیرات تخصصی موبایل انجام شود. دومین مورد مهم استفاده از ال سی دی های اورجینال در صورت نیاز به تعمیر است. چرا که انواع تقلبی شاید هزینه کم تری داشته باشند، اما کیفیت تصویر در آن ها پایین تر خواهد بود و زودتر دچار مشکل می شوند. تسریع در رفع مشکل ال سی دی و تعمیر به موقع نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. سامانه جامع آنلاین زود کمک یک مرکز تخصصی و آنلاین است که شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن درخواست تعمیرات موبایل را ثبت کرده و از خدمات در محل این مرکز معتبر در کم ترین زمان ممکن بهره مند شوید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران