ریست کردن کولر گازی یکی از مراحل مهم در مراقبت و نگهداری این تجهیزات خانگی است که برای بهینه‌ سازی عملکرد و افزایش عمر مفید آن اساسی است. با گذشت زمان و استفاده مداوم، کولر گازی ممکن است با مشکلاتی مواجه شود که دستورها را نتواند اجرا کند و نیازمند ریست کردن و تنظیم مجدد آن باشد. این مقاله به بررسی مراحل و نکات مهمی که برای انجام ریست کردن کولر گازی باید رعایت شود، می‌پردازد.

در این مقاله، ابتدا به بررسی عللی که ممکن است باعث نیاز به ریست کردن کولر گازی شوند، پرداخته می‌شود. سپس به معرفی مراحل گام به گام برای انجام ریست کردن و تنظیم مجدد کولر گازی می‌پردازیم. با دنبال کردن مراحل این مقاله و اعمال نکات توصیه شده، می‌توانید به ‌طور موثری عملکرد کولر گازی خود را بهبود بخشیده و از آن بهره بیشتری ببرید. همچنین اگر اختلالات در سیستم پیش آمده رفع نشد می توانید از خدمات تعمیر تخصصی کولر گازی زودکمک استفاده نمایید.

ریست کردن کولر گازی

علت های شایع نیاز به انجام ریست کولر گازی

علت‌های شایعی که ممکن است باعث نیاز به ریست کردن در کولر گازی شوند عبارتند از:

 • انباشت گرد و غبار در فیلترها و بخش ‌های داخلی کولر گازی که باعث کاهش عملکرد و تهویه مناسب آن می‌شود.

 • بارگذاری زیاد سیستم به دلیل استفاده مداوم و نقص در تنظیمات یا نصب نامناسب.

 • اختلال در سیستم یا سنسورهای داخلی کولر گازی که باعث افزایش دمای محیطی یا کاهش توانایی خنک کردن می‌شود.

 • تغییرات ناگهانی در برقراری ارتباط بین کولر گازی و کنترل‌ های خارجی مانند ریموت کنترل.

 • بروز خطاهای سیستمی یا نقص‌های فنی که توسط ریست کردن کولر گازی قابل رفع هستند.

 • تنظیمات نادرست یا تغییرات ناخواسته در پارامترهای سیستمی که باعث ناهماهنگی در عملکرد دستگاه می‌شود.

مشاوره آنلاین زودکمکبیشتر بخوانید: نحوه خارج کردن و نظافت فیلتر هوای کولر گازی

مشاوره آنلاین زودکمک

نحوه ریست کردن کولر گازی

برای ریست کولر گازی، برای رفع مشکلات به وجود آمده در دستگاه می توانید مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • مطمئن شوید که جریان برق به دستگاه قطع نشده است و دستگاه خاموش نیست.

 • با دقت و با استفاده از دفترچه راهنمای کولر گازی، دکمه ریست را روی بدنه یا زیر پنل جلویی کولر گازی پیدا کنید. این دکمه معمولاً یک دکمه کوچک و قرمز است.

 • دکمه ریست را سه ثانیه مداوم فشار دهید. این کار باعث فعال شدن حالت ریست کولر گازی می‌شود.

 • چند لحظه صبر کنید تا کولر گازی به فرآیند ریست کامل بپردازد.

 • سپس دوباره دکمه ریست را فشار دهید و سه ثانیه نگه دارید. این کار به تکمیل فرآیند ریست کولر گازی کمک می‌کند.

 • بعد از این مراحل، کولر گازی معمولاً با سه بوق یا نویز خاص، پاسخ می‌دهد تا نشان دهد که فرآیند ریست با موفقیت انجام شده است.

اگر این مراحل را به درستی دنبال کرده باشید، کولر گازی شما باید به حالت اولیه خود بازگردد و مشکلاتی که ممکن است به دلیل تنظیمات اشتباه یا اختلالات در سیستم به وجود آمده بود، برطرف شود. در صورتی که مشکل بازهم ادامه داشت، بهتر است به یک تکنسین متخصص مراجعه کنید.

ریست کردن کنترل کولر گازی در برندهای مختلف

برای Reset کنترل کولر گازی در برندهای مختلف، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • استفاده از دکه

 • از طریق فرو رفتگی

 • روش دستی

استفاده از دکمه

 در برخی از ریموت کنتر ل‌ها، دکمه ‌ای به نام "Reset" وجود دارد. با نگه‌ داشتن این دکمه به مدت سه ثانیه، می ‌توانید ریموت کنترل را ریست کنید. این روش برای برندهایی مانند سامسونگ، ال ‌جی، گری، جنرال، تراست، تی ‌سی‌ ال و وست پوینت مناسب است.

مشاوره آنلاین زودکمکآیا کولر گازی نیاز به محافظ برق دارد؟

از طریق فرو رفتگی

 برخی از ریموت کنترل‌ ها دارای یک سوراخ هستند که کلمه "Reset" زیر آن نوشته شده است. با وارد کردن یک شی تیز یا سوزن به این سوراخ و نگه ‌داشتن آن به مدت چند ثانیه، می‌ توانید ریموت کنترل را ریست نمایید. این روش برای برند هایی مانند تی ‌سی ‌ال، میتسوبیشی، تراست، گری و ال ‌جی مناسب است.

روش دستی

 در این روش، ابتدا باتری‌ های ریموت کنترل را خارج کرده و سپس بعد از چند دقیقه، آن‌ ها را دوباره درون ریموت قرار دهید. سپس از ریموت کنترل استفاده کنید. این روش برای برند هایی مانند ال ‌جی، جنرال، وست پوینت و هایسنس مناسب است. در برخی از مدل ‌های هایسنس، فاصله زمانی بین خارج کردن و جای ‌گذاری باتری 15 دقیقه است و هنگام خارج کردن باتری ‌ها، کولر باید خاموش باشد.

نکته مهم در ریست کردن کولر گازی

یک نکته مهم در ریست کردن اسپیلت و ریموت آن، احتمال جرم‌ گیری و کثیف شدن برد و دکمه‌ های ریموت کنترل است که ممکن است باعث عدم عملکرد صحیح آن شود. پس از ریست کردن ریموت، ممکن است برای ایجاد تغییرات مجبور باشید هر دکمه را چند بار فشار دهید یا فشار زیادی به هر دکمه وارد کنید.

به منظور حل این مشکل، پیشنهاد می‌شود که پس از ریست کردن کنترل، برد و دکمه‌ های ریموت کنترل را تمیز نمایید. برای این کار می‌ توانید از اسپری ‌های مخصوص و فرچه ‌های لطیف یا دستمال پارچه ‌ای استفاده کنید.

توجه داشته باشید که حین تمیز کردن کنترل، برد آن را به هیچ عنوان با آب خیس یا مرطوب نکنید. بعد از تمیز کردن، برد و دکمه‌ های کنترل را به دقت خشک کنید تا هیچ گونه رطوبتی باقی نماند.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران