تاخیر در تغییر کانال تلویزیون یکی از مشکلاتی است که ممکن است تجربه تماشای تلویزیون را برای شما دچار مشکل کند. علت های مختلف و بسیار زیادی در رابطه با تاخیر در تعویض کانال تلویزیون وجود دارند. از جمله این دلایل می توان به وجود مشکل در دریافت سیگنال، مشکل در بخش نرم ‌افزاری و تاخیر در پردازش، استفاده از سیستم‌ های پخش مختلف، مشکلات نرم افزاری، استفاده از تجهیزات قدیمی، استفاده از کانال های  HD، خرابی سخت افزاری قطعات گیرنده سیگنال اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی علل اصلی تاخیر در تغییر کانال ‌های تلویزیون می‌ پردازیم و روش های رفع این مشکل را به صورت تخصصی و دقیق مورد بررسی قرار می دهیم.

تاخیر در عوض کردن شبکه تلویزیون

کاربر گرامی در صورت نیاز به تعمیر تلویزیون با گارانتی و خدمات پذیرش در محل با زود کمک تماس بگیرید.

تاخیر در تعویض شبکه تلویزیون

منظور از تاخیر در تغییر کانال تلویزیون به معنی وقفه زمانی بین فرستادن تصویر و پخش روی صفحه نمایش تلویزیون است. در تلویزیون های قدیمی که از گیرنده های آنالوگ استفاده می شد، این وقفه کمتر بود و به طور کلی در حالت استاندارد باید بیشتر از ۲ ثانیه وقفه نباشد. البته در تلویزیون های دیجیتال معمولا این زمان بیشتر و متغیر است.

مشاوره آنلاین زود کمک

وجود مشکل در دریافت سیگنال

در برخی مواقع، تاخیر در تغییر کانال تلویزیون در دریافت سیگنال آنتن یا کابل ممکن است رخ دهد. اطمینان حاصل کنید که دستگاه دریافت سیگنال (آنتن، دستگاه کابل و یا گیرنده تلویزیون) به درستی قرار گرفته و سیگنال به صورت مطلوب دریافت می ‌شود. در صورتی که ایراد از دریافت کننده های سیگنال باشد، می توانید با تعویض تجهیزات مربوط به آنتن این مورد را رفع نمایید.

مشکل در بخش نرم ‌افزاری و تاخیر در پردازش

یکی از دلایل تاخیر در تعویض کانال تلویزیون، مربوط به مشکلات نرم افزاری و تاخیر در پردازش دقیق است. همچنین نرم ‌افزار های تلویزیون و سیستم‌ های پردازش تصویر ممکن است به تاخیر در تغییر کانال تلویزیون منجر شوند. جهت رفع این مشکل، نسخه بروزرسانی نرم ‌افزار تلویزیون خود را چک کنید و در صورت امکان، از نسخه ‌های جدید استفاده کنید.

همچنین توجه داشته باشید که جهت انجام بروزرسانی سیستم عامل دستگاه خود نیاز به اتصال به اینترنت پر سرعت خواهید داشت. در صورتی که ایراد دستگاه شما توسط اقدام به روزرسانی رفع نگشت، از طریق تنظیمات به بخش تنظیمات نرم افزاری وارد شوید و یکبار تنظیمات دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازنشانی نمایید تا ایراد نرم افزاری پیش آمده به طور کامل رفع گردد.

بیشتر بخوانید: علت آپدیت نشدن تلویزیون

استفاده از سیستم‌ های پخش مختلف

بسیاری از تلویزیون ‌ها از سیستم‌ های بافر جهت پخش تصاویر تلویزیونی استفاده می‌ کنند که اطلاعات تصویر را ذخیره می ‌کنند و این باعث تاخیر در تغییر کانال تلویزیون می ‌شود. برای رفع مشکل تاخیر در تعویض کانال تلویزیون ، ابتدا وارد تنظیمات تلویزیون شوید و اگر امکان غیر فعال کردن قابلیت پخش بافر وجود داشته باشد، این اقدام را امتحان کنید و سپس مجددا ایراد را مورد بررسی قرار دهید.

تاخیر در تعویض شبکه تلویزیونی

مشکلات نرم افزاری

از مهم ترین دلایل تاخیر در تعویض کانال تلویزیون می توان به مشکلات نرم افزاری اشاره کرد. به طور کلی یکی از قطعات مهم در تلویزیون های مدرن و جدید تر، قطعه تیونر است. خرابی یا مشکل در این قطعه می تواند باعث اتفاقات مختلفی شود که یکی از آنها تاخیر در هنگام تعویض کانال است.

در صورتی که مراحل نامبرده را طی نموده اید، اما ایراد پیش آمده رفع نشده است. ایراد سخت افزاری بوده و نیاز به تعویض یا تعمیرات خواهید داشت.

استفاده از تجهیزات قدیمی

از دیگر دلایل تاخیر در تعویض کانال تلویزیون می توان به استفاده از تجهیزات قدیمی اشاره کرد. استفاده از تلویزیون ‌ها و تجهیزات قدیمی ممکن است به علت عدم پشتیبانی از فناوری ‌های جدید، منجر به تاخیر در هنگام تعویض کانال شود. برای بررسی این موضوع، در نظر داشته باشید تلویزیون خود را به مدلی جدیدتر و سازگاری بیشتر با تکنولوژی ‌های مدرن تعویض کنید.

استفاده از کانال های  HD

یکی دیگر از دلایل تاخیر در تعویض کانال تلویزیون مربوط به استفاده از کانال های HD می شود. شاید برای شما این سوال ایجاد شود که دلیل این تاخیر برای نمایش چه چیزی می تواند باشد. با توجه به اینکه هر کانال یک فرکانس جداگانه دارد، می توان گفت، هنگامی که شما اقدام به تعویض کانال میکنید در واقع اقدام به تغییر فرکانس می نمایید. بنابراین این تاخیر بابت تعویض فرکانس کانال بعدی خواهد بود.

فرکانس هر کانال حجم اطلاعات خاصی را دربردارد. حجم این اطلاعات می تواند نسبت به حجم اطلاعات موجود در فرکانس قبلی، بیشتر و یا کمتر باشد. در نتیجه زمانی که برای تعویض هر کانال سپری می شود نیز به حجم اطلاعات هر سیگنال بستگی دارد. به طور کلی در تعویض کانال های SDنسبت به کانال های HD زمان بیشتری سپری می شود که در این رابطه اتفاقی طبیعی به شمار می آید.

تعویض کانال های تلویزیونن

مشکلات در بخش فرستنده سیگنال

گاهی اوقات نیز ممکن است ایراد مربوط به مشکل در بخش فرستنده سیگنال که همان صدا و سیما است باشد. در این صورت اتفاقی برای دستگاه تلویزیون هوشمند شما نیفتاده است و می توانید اطلاعات کامل تر را به تماس به روابط عمومی صدا و سیما دریافت نمایید.

تاثیر نوع سیگنال های دریافتی در تلویزیون های قدیمی و جدید

برای درک بهتر علت تاخیر در تعویض کانال ها، بهتر است کمی در مورد تفاوت نحوه انتشار سیگنال در تلویزیون های دیجیتال و آنالوگ بررسی نماییم. انتشار سیگنال در تلویزیون های دیجیتال امروزی در مقایسه با تلویزیون های قدیمی آنالوگ بسیار متفاوت است. سیگنال هایی که صدا و سیما ارسال میکند، آنالوگ هستند و به شکل موج دریافت می شوند. در این روش قطع شدن صدا و تصویر به راحتی انجام می شود. ولی در تلویزیون های دیجیتالی سیگنال ها به صورت کد های صفر و یکی ذخیره می شوند. هر گونه تبدیل در سیگنال ها دلیل بر وقفه بیشتر خواهد بود.

پیشنهاد سایت: خاموش نشدن تلویزیون با کنترل

سیگنال ارسالی که در ابتدا به شکل آنالوگ فرستاده می شود، برای اینکه به سیگنال مورد نیاز تلویزیون دیجیتال تبدیل شود به تنهایی زمانی وقفه ایجاد می نماید. گاهی اوقات هم ممکن است سیگنال ها ضعیف باشند. برای اینکه وقفه ای در نمایش ایجاد نشود، در تلویزیون ها  فاصله ی زمانی در نظر می گیرند. تلویزیون در این فاصله از رنگ فریم های قبل و بعد جهت ترمیم سیگنال دیجیتال استفاده می کند. بعضی گیرنده ها که شامل این ویژگی هستند از کیفیت نمایش بیشتری برخوردار هستند. در گیرنده های فاقد این ویژگی هنگام ضعیف شدن سیگنال ها در صفحه نمایش خط و خش زیادی به وجود می آید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران