انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون، یکی از فاکتورهای مهمی است که به جز برند و ویژگی های دیگر تلویزیون، در هنگام خرید باید به آن توجه کنید. متراژ و اندازه خانه، در نحوه انتخاب سایز مناسب نمایشگر تلویزیون، بسیار اهمیت دارند و علاوه بر کاربرد تلویزیون، باید بزرگی و کوچکی این دستگاه را نیز در نظر بگیرید. با اینکه این روزها، بسیاری از مردم به خرید تلویزیون های بزرگ روی آورده اند، اما همیشه خرید یک تلویزیون بزرگتر، به معنای بهتر بودن نیست. چون تلویزیون هایی با صفحه نمایش بزرگ، در خانه هایی با مساحت کوچک، عوارض زیادی برای سلامتی و مخصوصا بینایی افراد به همراه دارند. بنابراین انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون یکی از مهم ترین فاکتورها در استفاده از این دستگاه است.

مشاوره آنلاین زودکمک

📺 علت تار شدن صفحه تلویزیون و نحوه رفع این مشکل

فاکتورهای تاثیرگذار بر انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون

نحوه انتخاب سایز مناسب نمایشگر تلویزیون، با اندازه اتاق و بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته اید، نسبت مستقیم دارد. همچنین، خرید اندازه مناسب صفحه نمایش تلویزیون، علاوه بر تاثیر بر زیبایی دکوراسیون فضای داخلی، به میزان تماشای تلویزیون توسط اعضای خانواده و افراد دیگر نیز، بستگی دارد.

هر چه از تلویزیون بیشتر استفاده کنید، باید در انتخاب اندازه مناسب نمایشگر تلویزیون بیشتر دقت کنید. چون تماشای صفحه نمایش با ابعاد نامناسب، در مدت طولانی، منجر به آسیب های چشمی و بینایی می شود.

به همین دلیل، ما در این مقاله، به نحوه محاسبه فاصله فرد و اندازه صفحه نمایش تلویزیون، انتخاب اندازه صفحه نمایش در اتاق‌ های شلوغ، توجه به اندازه مناسب تلویزیون بر حسب زاویه ‌ها در هنگام خرید و نکاتی برای انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون، می پردازیم تا اگر قصد خرید دارید، به این نکات توجه کنید.

انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون

انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون، یکی از فاکتورهای مهمی است که به جز برند و ویژگی های دیگر تلویزیون، در هنگام خرید باید به آن توجه کنید.


نحوه محاسبه فاصله فرد و اندازه صفحه نمایش تلویزیون

به دلیل پیشرفت تکنولوژی در این سال ها، دیدن تلویزیون از فاصله‌ نزدیک، دیگر مانند گذشته، چندان برای چشم آزار دهنده نیست، گرچه این عامل ممکن است در دراز مدت، تاثیراتی داشته باشد.

در سال های گذشته، به بچه ها توصیه می شد که خیلی نزدیک تلویزیون‌ها ننشینند و فاصله را رعایت کنند و بیشتر بچه ‌های کم سن و سال، درگیر این موضوع بودند.اما در این سال های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی و در نظر گرفتن فاکتور سلامتی، فرمولی برای تشخیص اندازه صفحه نمایش تلویزیون، بر اساس فاصله‌ای که کاربر در هنگام تماشای تلویزیون دارد، ارائه شده است.

این فرمول به این صورت است که فاصله از صفحه تلویزیون باید به اندازه صفحه نمایش تلویزیون باشد. مثلا اگر شما در فاصله 3 متری از تلویزیون بنشینید، اندازه مناسب تلویزیون شما، می تواند 60 اینچ باشد.

مشاوره تعمیرات در محل زودکمکتکنسین های تعمیر تلویزیون زودکمک، در کوتاه ترین زمان به محل شما میان و تلویزیون شمارو به صورت تخصصی عیب یابی و بررسی می کنن.

نحوه محاسبه فاصله فرد و اندازه صفحه نمایش تلویزیون

انتخاب اندازه صفحه نمایش در اتاق‌ های شلوغ

اگر قرار است تلویزیون شما در یک اتاق شلوغ قرار گیرد و افراد زیادی هم تلویزیون تماشا می‌کنند، انتخاب اندازه مناسب تلویزیون تفاوت خواهد کرد. در اینجا با چند مثال نحوه این انتخاب را توضیح می‌دهیم.

 • اگر فاصله شما با تلویزیون 180 سانتی‌متر است، اندازه مناسب تلویزیون شما 40 اینچ است.

 • اگر فاصله 2.5 متری یا کمی بیشتر با تلویزیون دارید، اندازه مناسب صفحه نمایش شما می تواند 50 اینچ یا 60 اینچ باشد.

 • همچنین، اگر تلویزیون را در روی دیوار نصب کنید چون زاویه دید بیشتری دارید، می‌توانید تلویزیونی با صفحه نمایش کوچک‌ تر خریداری کنید.

انتخاب اندازه صفحه نمایش در اتاق‌ های شلوغ

توجه به اندازه مناسب تلویزیون بر حسب زاویه ‌ها در هنگام خرید

اگرچه حالت ایده‌ال برای همه ما نشستن رو به روی تلویزیون است، اما شما ممکن است همیشه به صورت مستقیم و رو به روی تلویزیون ننشینید. اگر بیشتر اوقات، با زاویه، نسبت به تلویزیون می‌نشینید، اندازه صفحه نمایش تلویزیون را باید طوری انتخاب کنید که بیشتر از 15 درجه زاویه از جهت بالا و پایین و بیشتر از 40 درجه زاویه از جهت چپ و راست نداشته باشید.

چون هر چه زاویه بیشتری با تلویزیون داشته باشید، تصاویر را به صورت ناواضح می بینید. البته این مشکل تا حد زیادی در تلویزیون‌ هایی که رزولوشن 4k دارند، حل شده است.

مشاوره آنلاین زودکمک علت سیاه شدن رنگ تلویزیون چیست؟ دوست من خوندن این مطلب و از دست نده

توجه به اندازه مناسب تلویزیون بر حسب زاویه ‌ها در هنگام خرید

نکاتی برای انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون

 • بسته به برندی که برای خرید تلویزیون انتخاب می‌کنید، تلویزیون‌های 32 اینچ و بالاتر در بازار وجود دارند. اما این روزها، تلویزیون های 49، 50، 55 و 65 اینچ بیشترین تقاضا را برای خرید دارند.

 • اگر قصد خرید تلویزیون برای فضایی کوچک را دارید، در هنگام انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون، دستگاهی را خریداری کنید که قابلیت نصب روی دیوار را داشته باشد. چون در این حالت، زاویه دید بیشتری نسبت به تلویزیون خواهید داشت. اگر هوشمند نبودن تلویزیون های کوچک ‌تر، شما را در خرید آنها مردد می کند، می‌توانید این مشکل را با خرید یک مدل اندروید باکس خانگی برطرف کنید.

 • محاسباتی که در این مقاله، به آنها اشاره کردیم، برای تلویزیون ‌هایی با صفحه تخت است. مسلما اگر قصد دارید تلویزیون ‌های نسل جدید با صفحه خمیده را خریداری کنید، این محاسبات تغییر می کنند.

 • سعی کنید هنگام خرید، زوایه دید تلویزیون را امتحان کنید. میزان دید خود را از زوایای مختلف و در برابر اندازه‌ های مختلف تلویزیون بررسی کنید.

 • در انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون، دستگاهی که برای اتاق ‌ها انتخاب می کنید، باید اندازه کوچک ‌تری داشته باشند. بنابراین در ابتدا مشخص کنید برای کدام بخش از خانه قصد خرید تلویزیون را دارید.

 • قدرت رزولوشن تصویری که تلویزیون به شما می‌دهد، به اندازه انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون مهم است. مثلا اگر تلویزیون سامسونگ 49 اینچی با کیفیت تصویر 4k را از بین تلویزیون های این برند انتخاب کنید، ممکن است خرید بهتری نسبت به تلویزیون مدل 55 اینچی با کیفیت تصویر فول اچ دی، داشته باشید. با اینکه این دو مدل از جهت قیمت تفاوت چندانی ندارند و حتی ممکن است تلویزیون 55 اینچی سامسونگ گران تر هم باشد.

نکاتی برای انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون

پرسش های متداول متداول

سایز مناسب تلویزیون برای خانه چقدر است؟

انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون باید با توجه به متراژ منزل شما انجام شود. بعضی از افراد حتی برای خانه ‌های کوچک نیز تلویزیون بزرگ خریداری می ‌کنند. این امر علاوه بر این که محیط را کوچک و فشرده نشان می ‌دهد، سبب می گردد هنگام تماشای برنامه‌ ها دچار سردرد شوید.

به همین دلیل اگر در خانه ای بزرگ زندگی می‌ کنید، بهتر است پنل‌ های بالای 50 اینچ را برگزینید. در صورتی که برای منازل متوسط و کوچک تلویزیون‌ های زیر 50 اینچ گزینه مناسبی به شمار می‌ روند. این نکته را در نظر بگیرید که دستگاه ‌هایی با ابعاد 24 تا 36 اینچ معمولاً دارای قابلیت ‌های HDR و 4K نیستند. لذا برای این که فضای بزرگتری در اختیار داشته باشید، می‌ توانید پنل را روی دیوار نصب کنید. 

مشاوره آنلاین زودکمکبیشتر بخوانید: تعمیرات ال سی دی تلویزیون        

فاصله مناسب از تلویزیون 4K چه اندازه باید باشد؟

کارشناسان توصیه می‌ کنند حداقل فاصله برای تلویزیون‌ های 4K حدود 1.4 برابر اندازه صفحه عمودی دستگاه باشد. چنانچه در این فاصله قرار بگیرید، نمی ‌توانید پیکسل‌ های مجزا را با چشم تشخیص دهید. بنابراین بدون اعمال فشار بیش از حد بر چشم، از بهترین کیفیت تصویر بهره می برید. پس از انتخاب اندازه صفحه نمایش تلویزیون می‌ توانید مبلمان منزل را در یکی از فواصل زیر قرار دهید:

 • اندازه تلویزیون 43 اینچ: فاصله 90 سانتی متر

 • اندازه تلویزیون 49 اینچ: فاصله 1 متر

 • اندازه تلویزیون 55 اینچ: فاصله 1 متر

 • اندازه تلویزیون 65 اینچ: فاصله 1.2 متر

 • اندازه تلویزیون 75 اینچ: فاصله 1.4 متر

 • اندازه تلویزیون 85 اینچ: فاصله 1.6 متر

فاصله استاندارد از تلویزیون 65 اینچ چقدر است؟

فاصله استاندارد از تلویزیون 65 اینچ به فاکتورهای مختلفی از قبیل مساحت اتاق، رزولوشن تصویر، نوع پنل و… بستگی دارد. هنگامی که روی مبل قرار می ‌گیرید، باید بدون فشار زیاد بر چشم‌ ها بتوانید تمام جزئیات تصویر را مشاهده نمایید. به طور کلی برخی از کارشناسان توصیه می ‌کنند تلویزیون‌ 65 اینچ را حداقل در فاصله 580 سانتی ‌متر و حداکثر 650 سانتی‌ متر بگذارید. البته برخی دیگر از متخصصین هم فاصله 3 تا 4 متر را پیشنهاد می‌ دهند.

یک راه عالی برای تعیین فاصله مناسب تلویزیون 65 اینچ تا مبلمان این است که از روش آزمون و خطا استفاده کنید. به این صورت که دستگاه مورد نظر را در نقاط مختلف اتاق قرار دهید. سپس بررسی کنید که از چه فاصله ‌ای می‌ توانید بدون فشار بر چشم تصاویر را به راحتی مشاهده نمایید.  

رایج ترین سایز تلویزیون در بازار چند اینچ است؟

ابعاد ۴۳، ۵۰ و ۵۵ اینچ

تلویزیون ۵۰ اینچ بهتر است یا ۵۵ اینچ؟

بستگی به محل نصب و بودجه و ابعاد فضایی شما دارد.

منظور از تلویزیون ۵۵ اینچ چیست؟

یعنی قطر نمایشگر این تلویزیون (خط مورب) ۵۵ اینچ مساوی با ۱۳۹.۷ سانتی‌متر است.

ارتفاع نصب تلویزیون در اتاق خواب چقدر باید باشد؟

بهتر است که ۵۰ سانتی متر از لبه تخت بالاتر باشد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران