در برخی از مدل های دستگاه کپی و انواع پرینتر ها این امکان وجود دارد تا کپی پشت و رو گرفته شود. این قابلیت مزیت های بسیار زیادی دارد و مهم ترین آن صرفه جویی در مصرف کاغذ است که به دنبال آن هزینه متریال مصرفی دستگاه کپی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. با وجودی که معمولا همه دستگاه های کپی موجود و خصوصا انواع قدیمی تر آن ها مجهز به قابلیت کپی دو رو نیست، اما در بسیاری از مدل های جدید و پیشرفته تر این ویژگی وجود دارد. بسیاری از کاربران اما نحوه کپی گرفتن دو رو را بلد نیستند و نمی توانند از این قابلیت دستگاه کپی خود استفاده کنند. اگر مجهز بودن دستگاه به این قابلیت برای کاربران اهمیت زیادی داشته باشد، بهتر است حتما در زمان انتخاب و خرید دستگاه کپی به مجهز بودن آن به این قابلیت توجه داشته باشند. در ادامه این مطلب می خواهیم نحوه کپی پشت و رو را آموزش دهیم تا کاربران دستگاه های کپی مجهز به کپی دو طرفه بتوانند از این ویژگی دستگاه شان در صورت نیاز استفاده کنند.

مشاوره آنلاین زودکمک

حالت های مختلف کپی پشت و رو

کپی های دو طرفه در دستگاه های مختلف به صورت متفاوتی تنظیم شده و مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از این دستگاه های کپی این قابلیت به صورت خودکار تنظیم شده و انجام می شود. کار با این دستگاه ها قطعا راحت تر است. با این حال در بسیاری از دستگاه ها، خصوصا انواع قدیمی تر آن ها نیاز است تنظیمات کپی پشت و رو به صورت دستی انجام شود. بنابراین بنا به مدل دستگاه نحوه تنظیم کردن آن برای گرفتن کپی دو رو متفاوت است. در دستگاه های جدید تر با قابلیت کپی گرفتن پشت و رو به صورت خودکار، تنها با یک سری تنظیمات ساده این کار در هر سری کپی که نیاز به دو طرفه کپی گرفتن باشد انجام می شود. اما در غیر این صورت باید به صورت دستی تنظیمات کپی گرفتن پشت و رو انجام شود و این کار را باید در هر بار کپی گرفتن با دستگاه انجام داد. بنابراین آموزش نحوه گرفتن کپی های پشت و رو را به دو دسته دستگاه های قدیمی و جدید دسته بندی می کنیم.

کپی پشت و رو

کپی پشت و رو در دستگاه های جدید

این روش مخصوص دستگاه های معمولا جدید تری است که به صورت خودکار مجهز به قابلیت کپی دو طرفه هستند. از این رو برای تنظیم دستگاه و استفاده از قابلیت کپی پشت و رو باید مسیر زیر را دنبال کرد:

1- بعد از آماده کردن سندی که می خواهید کپی بگیرید و آماده بودن دستگاه ( روشن بودن آن، داشتن تونر کافی در دستگاه کپی و ... ) باید درب ADF را باز کنید

2- مرحله بعدی تنظیم درست سند روی شیشه دستگاه کپی است. سند باید به سمت پایین و هم سو با علامت های فلش بر تنظیم شود

3- بعد از آن باید درب ADF را حتما ببندید، در صورت باز بودن آن ممکن است روی برگه های کپی شده سایه های سیاه ایجاد شود و مصرف تونر دستگاه نیز افزایش یابد

4- روی نمایشگر گزینه چاپ دو رو را انتخاب کرده و دکمه OK را بزنید

5- در ادامه می توان تعداد کپی ها را انتخاب کرد و سپس با زدن دکمه استارت، دستگاه کار خود را شروع می کند و پروسه کپی پشت و رو انجام خواهد شد. دستگاه بعد از اسکن اسناد، کپی های دو رو را خارج کرده و ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید: آموزش ریست دستگاه کپی

تنظیم دستی کپی پشت و رو در دستگاه های قدیمی

در صورتی که دستگاه به صورت اتوماتیک به قابلیت کپی دو رو مجهز نباشد، باید برای دسترسی به این قابلیت به صورت دستی اسناد را به صورت دو طرفه کپی گرفت. برای این منظور ابتدا یک بار کاغذ را در سینی قرار داده و یک روی سند مورد نظر را کپی می گیرند. در ادامه بعد از خارج شدن سند کپی شده، مجددا باید آن را برعکس در دستگاه قرار داد و دوباره کپی گرفت. برای این کار کمی دقت و تنظیم دستی دقیق سند و برگه کپی مورد نیاز است. اگر اسناد و برگه درست در دستگاه قرار داده نشوند، ممکن است کپی صفحه دوم به صورت بر عکس و وارونه روی برگه اسکن شود. در نتیجه نه تنها این کپی پشت و رو موجب صرفه جویی در مصرف کاغذ نمی شود، بلکه مصرف آن را به مراتب بیشتر هم می کند. اما با این حال با کمی دقت می توان حتی در دستگاه هایی که به صورت خودکار به قابلیت کپی پشت و رو مجهز نیستند نیز، از این ویژگی استفاده کرد.

رفع مشکلات گرفتن کپی پشت و رو 

در مواردی اگر مشکلی در پروسه کپی ایجاد شود و تنظیمات کپی پشت و رو در دستگاه مورد نظر به هم بریزد، ممکن است کاربران برای اعمال تنظیمات کپی دو رو و بهره مند شدن از قابلیت کپی دو طرفه دستگاه خود با مشکل مواجه شوند. در این صورت بهتر است حتما برای تعمیر دستگاه کپی خود از یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر کمک بگیرند. زود کمک یک مرکز تخصصی بسیار معتبر است که به صورت آنلاین می توان سفارش تعمیرات دستگاه کپی را در آن ثبت کرد و از خدمات کارشناسان مجرب این مرکز در محل بهره مند شد. علاوه بر این برای انجام هر گونه تنظیمات، راهنمایی خرید دستگاه کپی و مواردی از این دست هم می توان از این مرکز تعمیرات تخصصی معتبر مشاوره و کمک گرفت.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

نیما کریمی
1402/05/04-11:45

سوال منم بود مرسی