علت ارور dE در ماشین لباسشویی چیست؟


پاسخ ها

خطای dE در لباسشویی نشان می دهد که درب ماشین لباسشویی نمی تواند قفل یا بسته شود. درب لباسشویی را محکم فشار دهید و چرخه ای از شستشو را انتخاب کنید. درب ماشین لباسشویی باید قفل شود و چرخه باید بدون نمایش خطا روی نمایشگر شروع شود. اگر چرخه شروع نشد و کد dE دوباره ظاهر شد،در ادامه شما با چگونگی رفع ارور dE آشنا می شوید. جهت دریافت خدمات با شماره 1662 تماس گرفته و یا درخواست تعمیر لباسشویی خود را به صورت آنلاین در سامانه زودکمک ثبت کنید. همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

 مشاوره آنلاین

نحوه رفع ارور dE در ماشین لباسشویی

گاهی ارور dE در ماشین لباسشویی با یک سری اقدامات ساده مثل متعادل کردن حجم لباس ها برطرف می شود. در حالی که بعضی مواقع ایراد از جانب قطعات مهمی مثل برد است. در چنین شرایطی باید حتماً برای رفع مشکل از کارشناسان نمایندگی تعمیر لباسشویی کمک بگیرید. به طور کلی جهت برطرف کردن کد خطای dE می ‌توانید یکی از راه های زیر را امتحان کنید:

بیشتر بخوانید: آشنایی با ارور CL در لباسشویی ، راهکارهای رفع آن

اطمینان از بسته شدن درب لباسشویی

احتمال دارد ظاهر شدن ارور dE به بسته نشدن درب دستگاه مربوط باشد. به همین دلیل قبل از هر اقدامی درب ماشین را به دقت مورد بررسی قرار دهید. سپس مطمئن شوید که تکه های کوچک لباس مانند جوراب، بند کفش و... در این قسمت گیر نکرده است. بعد از رفع موانع لابلای درب لباسشویی، خواهید دید که پیغام خطای dE از بین می‌ رود.

قطعات مربوط به درب را چک کنید

پس از این که مطمئن شدید چیزی مابین درب و بدنه گیر نکرده، بخش‌ های مختلف آن مانند قفل، زبانه، لولا و میکروسوئیچ را بررسی نمایید. چنانچه هر یک از این قسمت ‌ها آسیب دیده باشند، باید از یک متخصص بخواهید که آن ها را تعویض کند.

در صورت معیوب بودن لولا، زبانه درب به طور کامل با میکروسوئیچ درگیر نمی‌ شود. بنابراین میکروسوئیچ از کار می ‌افتد و شاهد ارور dE در ماشین لباسشویی خواهید بود. تکنسین مربوطه در صورتی که متوجه شکستگی لولای درب شود، آن را تعویض می‌ کند. همچنین این احتمال وجود دارد پیچ ‌هایی که لولا را به درب و شاسی اتصال می ‌دهند، شل شده باشند. در چنین مواردی لازم است پیچ‌ های مورد نظر محکم شوند.

دسته ماشین هم به مرور زمان در اثر استهلاک یا فشارهای وارده صدمه می بیند. لذا این امکان وجود دارد که نمایش کد خطای DE به خرابی دسته لباسشویی ربط داشته باشد. در این مواقع تعمیرکاران دستگیره خراب را با نمونه جدید تعویض می کنند.

پایه ‌های ماشین لباسشویی را تراز کنید

چنانچه ماشین لباسشویی به درستی تراز نشده باشد، درب آن نیز بسته نخواهد شد؛ به همین دلیل پیغام خطای DE روی نمایشگر ظاهر می گردد. در این حالت مشکلات دیگری هم مانند سر و صدای غیرطبیعی و لرزش‌ های ناخواسته پیش می ‌آید. از این رو بهتر است پایه‌ های دستگاه را به دقت تراز نمایید. با توجه به این که تراز کردن پیچیدگی‌ های خاص خود را دارد، توصیه می ‌کنیم از یک متخصص کمک بگیرید.

حجم لباس‌ ها را متعادل کنید

پر کردن بیش از حد دیگ هم بروز ارور dE در ماشین لباسشویی را به دنبال دارد. با انتخاب حجم نامناسب البسه، درب دستگاه به طور کامل بسته نمی شود. بنابراین کد خطای مربوطه روی نمایشگر ظاهر می‌ گردد تا کاربر از این موضوع اطلاع یابد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه نمایید تا مطمئن شوید که ظرفیت آن چه مقدار است. سپس متناسب با ظرفیت ماشین بار مناسبی را داخل دیگ قرار دهید.

بیشتر بخوانید: آبگیری نکردن ماشین لباسشویی

از سلامت لاستیک دور درب اطمینان حاصل کنید

پس از راه‌ اندازی چرخه شستشو، لاستیک دور درب کمک می ‌کند تا آب داخل محفظه دستگاه باقی بماند. این واشرها به مرور زمان فرسوده یا پاره می‌ شوند. همچنین ممکن است آلودگی‌ ها و کثیفی‌ های فراوان در درز لاستیک تجمع پیدا کنند. در چنین شرایطی عملکرد ظرفشویی مختل می شود و کد خطای dE را خواهید دید.

به همین دلیل برای رفع این ارور، واشر را بررسی نموده و در صورت مشاهده ترک یا فرسودگی آن را تعویض کنید. ضمنا اگر لاستیک سالم بود، اما در لابلای آن آلودگی وجود داشت، لازم است تمام کثیفی‌ ها تمیز شوند.

شلنگ تخلیه را بررسی کنید

اقدام دیگری که می ‌توانید برای برطرف کردن ارور dE در ماشین لباسشویی انجام دهید، چک کردن شلنگ تخلیه است. توجه داشته باشید که بخش انتهایی شلنگ تخلیه حتماً باید در آب غوطه ور باشد. همچنین مطمئن شوید که نگهدارنده شلنگ کاملاً سالم است. چنانچه این قطعه صدمه دیده باشد، تعویض آن ضروری است.

از یک متخصص بخواهید ماشین لباسشویی را تعمیر کند

ممکن است ظاهر شدن کد خطای dE به علت خرابی بخش‌‌ های حساسی مثل اتصالات و سیم پیچ ها باشد. همچنین اگر برد ماشین آسیب ببیند، با این ارور آزاردهنده مواجه خواهید شد. برد معمولا در اثر عواملی مثل نوسانات جریان برق، استفاده نادرست از لباسشویی یا فرسودگی از کار می ‌افتد. از آنجا که این قطعه وظیفه مدیریت کلیه فعالیت ‌های دستگاه را بر عهده دارد، حتماً باید تعمیر لباسشویی به یک کارشناس حاذق سپرده شود.

گاهی پیغام خطای dE حین فرآیند شستشو ظاهر می شود. در چنین شرایطی بوی سوختگی در فضا می پیچد. این علائم حاکی از آن هستند که اتصالات و سیم پیچ‌ ها آسیب دیده اند. اگر کارشناسان مطمئن شوند ایراد از جانب اتصالات و سیم پیچ‌ است، با لحیم کاری دستگاه ارور dE در ماشین لباسشویی را برطرف می ‌کنند.

بیشتر بخوانید: آموزش ویدیویی ثبت درخواست

زود کمک

1401-04-10 00:04:15

پاسخ خود را بنویسید