نور آبی مرگ در پلی استیشن 4، رایج ترین اشکالی است که کاربران کنسول PS4 با آن مواجه می شوند و یک هشدار جدی به گیمرها است تا این علامت را جدی بگیرند. مشکل از جایی شروع می شود که به جای رنگ استاندارد نوار LED دستگاه، رنگ آبی مشاهده کنید که مدام چشمک می زند و در صفحه نمایش هم پیام ارور نمایش داده می شود. همه این علائم، نشان دهنده آن هستند که دستگاه شما دچار مشکل نور آبی مرگ در پلی استیشن 4 شده است. در این شرایط، هیچ سیگنالی از سوی دستگاه به تلویزیون شما فرستاده نمی شود و یک مانع اساسی برای کارکرد عادی کنسول شما به شمار می رود. بنابراین در این شرایط حتما باید برای رفع مشکل نور آبی مرگ در پلی استیشن 4 خود اقدام کنید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

دلایل بروز نور آبی مرگ در پلی استیشن 4

در حالت عادی، مشاهده نور آبی چشمک زن را روی کنترلر پلی استیشن 4 به این معنا است که دستگاه در تلاش است تا خود را به کنسول وصل کند. پس در نگاه اول تصور نکنید که دستگاه شما درگیر نور آبی مرگ در پلی استیشن 4 شده است. اما مشکل از زمانی شروع می شود که نور آبی مدام چشمک می زند و صفحه نمایش هم هیچ تصویری نشان نمی دهد. از دلایل بروز این مشکلات می توان به مشکلات مربوط به هارد دیسک، خراب شدن منبع تغذیه PS4، استفاده از تلویزیون‌های ناسازگار و مشکلات نرم افزاری اشاره کرد. برای رفع مشکل نور آبی مرگ در پلی استیشن 4 می توانید راهکارهای ریستارت کردن دستگاه پلی استیشن 4، بررسی درست قرار گرفتن هارد دیسک، بررسی منبع تغذیه و شناسایی مشکلات نرم افزاری را امتحان کنید. اما در صورتی که این روش ها موثر واقع نشدند، باید برای تعمیر پلی استیشن خود، به یک مرکز تعمیر معتبر مراجعه کنید.

 

نور آبی مرگ در پلی استیشن 4

نور آبی مرگ در پلی استیشن 4، رایج ترین اشکالی است که کاربران کنسول PS4 با آن مواجه می شوند و یک هشدار جدی به گیمرها است.

ریستارت کردن ps4

در صورت مواجه شدن با مشکل نور آبی مرگ در پلی استیشن 4 یا هر دستگاه الکترونیکی دیگری، اولین کاری که باید انجام دهید ریستارت آن است. ریستارت کردن، برق را از منبع تغذیه داخلی پلی استیشن ۴ تخلیه می‌کند. همین کار، بعضی اوقات می‌ تواند مشکل صفحه آبی مرگ را حل کند. برای ریستارت کردن پلی استیشن، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 

ریستارت کردن ps4

 

  • دکمه پاور پلی استیشن را به مدت ۷ ثانیه نگه دارید تا زمانی که صدای دو بوق را بشنوید.
  • تمام کابل‌ها را از کنسول بازی PS4 جدا کنید.
  • دکمه On یا Off را به مدت 7 ثانیه نگه دارید تا منبع تغذیه داخلی تخلیه شود.
  • کابل‌ های کنسول بازی را دوباره وصل کنید و دستگاه را روشن کنید. اگر بعد از انجام این کارها، به جای نور آبی رنگ، یک نور سفید را مشاهده کردید، مشکل نور آبی مرگ پلی استیشن ۴ شما برطرف شده است.

 

 


بررسی درست قرار گرفتن هارد دیسک

جا به جا شدن هارد دیسک پلی استیشن به مرور زمان، یکی از عوامل بروز مشکل نور آبی مرگ در پلی استیشن 4 است. در صورتی که مهارت و تجربه کافی را دارید، برای رفع این مشکل می توانید دکمه On یا Off را نگه دارید تا پلی استیشن 4 شما خاموش شود. سپس تمام کابل‌ها را از دستگاه جدا کنید، کاور هارد دیسک را بردارید و تراز بودن آن را بررسی کنید.

 

بررسی درست قرار گرفتن هارد دیسک

 

با دقت پیچ هارد دیسک را باز کنید و در صورت نیاز، جای آن را به خوبی در داخل اسلات تنظیم کنید. بعد از این کار، پیچ ها و سپس کاور هارد دیسک را ببندید. کابل‌ ها را وصل کنید و PS4 را روشن کنید. اگر مشکل آن برطرف نشده بود، باید برای رفع مشکل نور آبی مرگ در پلی استیشن 4، آن را به یک تعمیرکار متخصص و ماهر بسپرید.

 

 


بررسی منبع تغذیه

نور آبی مرگ یکی از نشانه های خرابی کابل منبع تغذیه پلی استیشن 4 است. به همین دلیل، برای بررسی این مورد باید ابتدا دکمه پاور دستگاه را نگه دارید تا PS4 دو بوق بزند و خاموش شود. تمام کابل ‌ها را از دستگاه جدا کنید. سپس کابل منبع تغذیه را از نظر خرابی و قطعی بررسی کنید.

 

بررسی منبع تغذیه

 

اگر کابل منبع تغذیه سالم بود، تمام کابل ‌های PS4 را دوباره وصل کنید و دستگاه را روشن کنید. اما اگر کابل دستگاه آسیب دیده بود و مشکل نور آبی مرگ دستگاه شما همچنان ادامه داشت، باید کابل را عوض کنید یا برای بررسی بیشتر، از یک متخصص کمک بگیرید.

 

 


شناسایی مشکلات نرم افزاری

مشکلات نرم افزاری، از دیگر عوامل مشکل نور آبی مرگ در پلی استیشن 4 است که برای برطرف کردن آن، باید به اندازه کافی مهارت کار با نرم افزار را داشته باشید. یکی از روش هایی که برای حل این مشکل به کار گرفته می شود، استفاده از حالت ایمن یا Safe Mode است. البته در این روش از Restore Default Settings استفاده می شود و به دنبال آن، تمام اطلاعاتی که در فضای ابری از آنها بکاپ گرفته اید پاک می ‌شوند. به همین دلیل، این گزینه به عنوان آخرین مرحله برای رفع مشکل نور آبی مرگ در پلی استیشن 4 در نظر گرفته می شود. برای استفاده از این روش، باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 

شناسایی مشکلات نرم افزاری

 

  • دکمه On یا Off را نگه دارید تا دستگاه دو بوق بزند و خاموش ‌شود.
  • بعد از خاموش شدن، دکمه On یا Off را به مدت 5 ثانیه نگه دارید تا دستگاه وارد حالت safe mode شود. اگر دو بوق را نشنیدید، به این معنی است که به اندازه کافی دکمه را نگه نداشته اید.
  • دکمه PS کنترلر را فشار دهید و گزینه Change Resolution, Rebuild Databaseیا Restore Default Settings را انتخاب کنید.
  • Restart را انتخاب کنید تا دستگاه دوباره بالا بیاید. در صورتی که دستگاه هنوز دچار مشکل بود، حتما برای رفع آن، به یک مرکز معتبر مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران