نکشیدن کاغذ توسط چاپگر، شاید مشکل ساده و بسیار پیش پا افتاده ای به نظر برسد؛ اما وقتی باعث ایجاد وقفه در کارها می شود، تازه به اهمیت این مشکل پی می بریم. چون وقتی می خواهیم کاغذها را در دستگاه چاپ قرار دهیم، به داخل کشیده نمی شوند یا در همان ابتدا، گیر می کنند. مشکل کاغذ نکشیدن پرینتر ممکن است راحت برطرف شود یا گاهی خبر از وجود یک ایراد جدی تر، مانند خراب شدن قطعات چاپگر بدهد. اما خوشبختانه در بسیاری از موارد، نکشیدن کاغذ توسط چاپگر، با انجام روش هایی نه چندان پیچیده، حل می شود. بنابراین، ما علت های نکشیدن کاغذ در چاپگر را بررسی کرده و روش های برطرف کردن این ایراد را نیز به شما معرفی می کنیم.

مشاوران آنلاین زودکمک

علت نکشیدن کاغذ توسط چاپگر

مشکل کاغذ نکشیدن پرینتر، ممکن است در هریک از مدل های این دستگاه ایجاد شود. با بروز این مشکل، ارور Out of Paper در دستگاه متصل به پرینتر ظاهر می شود. در این مواقع، دستگاه به دلیل خرابی قطعه مخصوص مکش برگه یا انتخاب اشتباه سینی کاغذ، نمی تواند کاغذ را به داخل بکشد. گاهی هم ممکن است مشکل از خرابی کاغذکش، استفاده از کاغذ بی کیفیت، خرابی مین برد و وضعیت درب دستگاه باشد.

نکشیدن کاغذ توسط چاپگر

نکشیدن کاغذ توسط چاپگر، شاید مشکل ساده و بسیار پیش پا افتاده ای به نظر برسد؛ اما وقتی باعث ایجاد وقفه در کارها می شود، تازه به اهمیت این مشکل پی می بریم.


راهکارهایی برای حل مشکل کاغذ نکشیدن پرینتر

استفاده از کاغذ با کیفیت و مناسب

در هنگام پرینت گرفتن، حتما باید سایز کاغذ انتخابی شما با کاغذی که در جایگاه ورودی کاغذ قرار گرفته است، یکی باشد. وگرنه با مشکل نکشیدن کاغذ توسط چاپگر مواجه می شوید. کاغذ را طوری در جایگاه ورودی قرار بدید که کج نباشد و مکش کاغذ توسط پیکاپ دستگاه، به درستی انجام شود. کاغذ مورد استفاده در کار چاپ هم باید از نظر فیزیکی، سالم باشد و مچاله شده یا دارای ضخامت بسیار کم نباشد.

همچنین هیچ گونه جسم خارجی مانند منگنه، گیره یا پنس، نباید به کاغذ متصل باشد. شاید وجود وسیله های کوچک متصل به برگه، مشکلی در مکش به داخل به وجود نیاورد؛ اما باعث می شود دستگاه دچار آسیب جدی شود. کاغذ مورد استفاده نباید پاره، سوراخ، کثیف و مرطوب باشد. دسته کاغذهای آماده پرینت هم باید از یک سایز و ترجیحا از یک نوع باشند. بر اساس حداقل گنجایش سینی ورودی کاغذ، می توانید دسته کاغذ را در آن قرار دهید.

بیشتر بخوانید: تعمیر پرینتر

بررسی وضعیت کاغذکش پرینتر

وظیفه اصلی پیکاپ یا کاغذکش پرینتر، مکش کاغذ به داخل دستگاه است. بنابراین، باید کارکرد صحیح این قطعه و سالم بودن آن را بررسی کنید. این قطعه بیضی شکل که شبیه به غلتک است، در بیشتر پرینترها، در زیر کارتریج قرار دارد. سطح پیکاپ پرزهایی دارد که برای کشیدن کاغذ به داخل دستگاه کاربرد دارند. این پرزها در اثر سایش مداوم و به مرور زمان صاف می شوند و نیاز به تعویض پیدا می کنند. در بعضی موارد، پیکاپ به علت کثیف بودن، کارکرد خود را از دست می دهد و نیاز به پاکسازی دارد. در همین مواقع است که به احتمال زیاد، مشکل نکشیدن کاغذ توسط چاپگر اتفاق می افتد. حتما کاغذکش پرینتر را بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را ترمیم یا تعویض نمایید.

اصلاح وضعیت درب پرینتر

یکی از عواملی که در نکشیدن کاغذ توسط چاپگر موثر است، خراب شدن سوییچ درب است که باعث تشخیص اشتباه در وضعیت باز یا بسته بودن درب دستگاه می شود. البته بهتر است تشخیص سلامتی این قطعه و ارتباط آن با عدم مکش کاغذ به داخل پرینتر، توسط یک فرد متخصص انجام شود.

بیشتر بخوانید: تعمیر کاغذ کش پرینتر

ترمیم یا تعویض مین برد پرینتر

مین برد پرینتر یکی از قطعات بسیار مهم ایین دستگاه است که هرگونه خرابی آن، در عملکرد درست پرینتر تاثیر می گذارد. پردازش اطلاعات وظیفه اصلی مین برد است و با پردازش داده های ورودی، تصمیم می گیرد که کدام را ارسال کند. بنابراین، اگر هرگونه آسیبی به مین برد وارد شود، به احتمال زیاد دستگاه روشن نمی شود. معمولا نوسان شدید برق، آسیب های فیزیکی وارد شده به قطعه یا اتصال کابل های غیر استاندارد، باعث خرابی مین برد می شوند. گاهی تنها با ترمیم یا تعویض مین برد می توان مشکل نکشیدن کاغذ توسط پرینتر را حل کرد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

زودکمک
1402/11/17-15:34

درود بر شما محمد فلاح عزیز

بررسی نمایید کاغذ را به درستی در جایگاه قرار دهید و همچنین کیفیت کاغذ خریداری شده هم تاثیر گذار است.

محمد فلاح
1402/10/28-15:40

سلام من بسته جدید کاغذ کپی مکس خریده ام که برعکس کاغذ های قبلی توسط کاغذ کش بالا نمیاد و چاپ نمیکنه؟ دلیش چیه ؟ سپاس

تقی خدادوست
1401/12/17-14:51

سلام ممنون از مطلب خوب شما

حسن پور
1401/12/08-18:49

نحوه ی مونتازکشوی ورودی پرینتر،که کاغذقرارمیگیرداموزش داده شود.باسپاس