علت کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی در چیست؟


پاسخ ها

برای اینکه متوجه شویم چه چیزی می تواند باعث خشک نکردن لباس ها شود، ابتدا باید بفهمیم که چگونه ماشین لباسشویی لباس ها را خشک می کند. مشابه خشک کن های معمولی، خشک کن های لباسشویی از بخاری برای تبدیل آب به بخار استفاده می کنند که سپس متراکم می شود (به مایع تبدیل می شود) و مانند آبی که برای تمیز کردن استفاده می شود، پمپ می شود. یک عنصر گرم کننده در دستگاه هوا را گرم می کند و از رطوبت لباس شما بخار ایجاد می کند. سپس این بخار از طریق یک فن و دریچه به داخل واحد چگالش رانده می شود. برای تبدیل مجدد آن به مایع، کندانسور باید سرد باشد.

برای خنک کردن کندانسور، ماشین لباسشویی از ورودی آب سرد استفاده می کند و آن را از طریق کندانسور به پایین می ریزد. سپس این آب به پایین ماشین لباسشویی می رود و در آنجا پمپ می شود. علت کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی، به موارد زیادی ارتباط دارد در بسیاری از موارد، شما می‌توانید ماشین لباسشویی خود را دوباره به درستی راه‌اندازی کنید اگر چه گزینه‌های زیر را اجرا کرده‌اید و ماشین لباسشویی شما هنوز کار نمی‌کند، شما به یک کارشناس تعمیر لباسشویی نیاز دارید تا دستگاه شما را بررسی کند.

مشاوره آنلاین زود کمک

دلایل اصلی کار نکردن خشک کن ماشین لباسشویی 

ایراد در خازن برق موتور

اگر خازن لباسشویی، دچار ایرادی شود، در عملکرد لباسشویی مشکل ایجاد می کند و منجر به کار نکردن خشک کن لباسشویی نیز می شود. عیب یابی و تعمیر این قطعه بسیار تخصصی است و باید حتما توسط تعمیرکار حرفه ای انجام شود.

کار نکردن خشک کن لباسشویی

عدم تخلیه آب و خشک نشدن لباس ها

پمپ تخلیه وظیفه تخلیه ی آب کثیف لباسشویی را بر عهده دارد. چون در صورت تخلیه نشدن این آب، لباس ها خیس باقی می مانند. در اغلب موارد، گیر کردن آشغال یا پرزهای لباس در پمپ تخلیه، باعث مسدود شدن آن و اختلال در تخلیه آب می شوند. در این مواقع، بر اثر گرمای بیش از حد خشک کن، عمل خشک کردن انجام نمی شود. همچنین ممکن است کار نکردن خشک کن لباسشویی، به دلیل مسدود شدن شلنگ تخلیه آب و فیلتر تخلیه نیز باشد که در همه این موارد باید برای تعمیر دستگاه اقدام کنید. با انجام سرویس های دوره ای و تمیز کردن پمپ تخلیه و دریچه خروجی آن، می توانید از این مشکل جلوگیری کنید.

پر کردن ماشین لباسشویی بیش از ظرفیت آن

پر کردن بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی، بر روی عملکرد آن تاثیر منفی می گذارد. این کار علاوه بر پایین آوردن کیفیت شستشو و تحمیل فشار زیاد بر بلبرینگ ها و موتور دستگاه، باعث کار نکردن خشک کن لباسشویی  می شود. شما می توانید با مراجعه به دفترچه راهنمای لباسشویی خود، از ظرفیت آن مطلع شوید. حتما هنگام گذاشتن لباس ها در لباسشویی یک چهارم از فضای محفظه را خالی بگذارید.

پیشنهاد سایت: کار نکردن خشک کن لباسشویی ال جی

 سیم پیچ دور تند موتور از بین رفته است

خشک کن لباس ها با استفاده از دور تند و سرعت بالای ماشین لباسشویی انجام می شود. در صورت بروز هر اختلالی در فرایند دور تند ماشین لباسشویی، دستگاه شما با مشکل کار نکردن خشک کن لباسشویی  مواجه می شود. از دلایل بروز مشکل دور تند لباسشویی، می تواند مربوط به تسمه، موتور و اجزای محفظه آبکش باشد. زمانی که محفظه به کندی می چرخد، باید تسمه را بررسی کنید، تا در صورت نیاز تعویض شود. همچنین در صورتی که مشاهده کردید محفظه ماشین لباسشویی نمی چرخد، به احتمال زیاد به دلیل خرابی موتور باشد. به هر حال در همه این موارد، باید برای برطرف کردن مشکل دستگاه خود، به یک تعمیرکار متخصص یا یک مرکز معتبر مراجعه کنید.

 خرابی تایمر یا برد الکترونیک لباسشویی

در ماشین لباسشویی های قدیمی، دستور باز و بسته کردن سوئیچ، رساندن آن به موتور و شروع کار با تایمر انجام می شود، اما لباسشویی های نسل جدید، دارای یک برد هستند که تمام دستورها به قطعات مختلف، از طریق آن ارسال می شود. به همین دلیل، بروز هر ایرادی در برد دستگاه، باعث اختلال در عملکرد لباسشویی از جمله مشکل کار نکردن خشک کن لباسشویی می شود. تعمیرکاران با سنجش شدت آسیب تایمر یا برد الکترونیک، به تعمیر یا تعویض این قطعه می پردازند.

 تنظیمات نادرست برنامه خشک کن لباس در لباسشویی

همه ماشین های لباسشویی، برنامه های متفاوتی برای شستشوی انواع مختلف لباس ها دارند. بنابراین، شما باید با توجه به جنس و نوع لباس ها برنامه شستشو مناسب را انتخاب کنید. چون ممکن است برخی از برنامه ها به طور پیش فرض، قابلیت خشک کردن را نداشته باشند. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع درباره این مورد، به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود مراجعه کنید تا شناخت بهتری از نوع عملکرد برنامه ها به دست آورید. همچنین هنگام انتخاب برنامه باید به جنس پارچه، میزان کثیفی لباس ها، دمای آب و میزان دور چرخش ماشین لباسشویی توجه کنید. زیرا تنظیم برنامه نامناسب می تواند منجر به کار نکردن خشک کن لباسشویی شود.

خراب شدن موتور لباسشویی

خرابی موتور یکی از اصلی ترین دلایل کار نکردن دستگاه و خشک کن لباسشویی است. موتور از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که شامل اجزای روی موتور و اجزای داخل موتور می شوند. اجزای روی موتور معمولا قابل تعمیر هستند، اما اگر قطعات داخلی آن خراب شوند، موتور لباسشویی باید به طور کامل تعویض شود. دمای بالا و داغی زیاد موتور، دلایل متوقف شدن ماشین لباسشویی هنگام کار هستند. به همین دلیل موتور پس از خنک شدن دوباره شروع به کار می کند. در شرایطی که موتور لباسشویی شما دچار مشکل شده است، باید فورا برای تعمیرات لباسشویی خود اقدام کنید.

قطعی برق خشک کن دستگاه

علت کار نکردن خشک کن لباسشویی ممکن است عامل ساده و کم هزینه ای مانند قطعی برق خشک کن دستگاه باشد. هنگامی که با خیس بودن لباس ها در ماشین لباسشویی مواجه شدید، بهتر است قبل از هر کاری برق دستگاه را چک کنید. چون گاهی این مشکلات ناشی از نوسانات برق، خرابی پریز یا دوشاخه، قطعی جریان برق خشک کن و موارد این چنینی هستند. در این موارد، برای عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی، باید از یک تکنسین و تعمیرکار  لباسشویی کمک بگیرید.

نرسیدن جریان هوای مناسب به خشک کن لباسشویی

یکی دیگر از عواملی که منجر به کار نکردن خشک کن لباسشویی  می شود، نرسیدن جریان هوای مناسب به خشک کن است. چون در این صورت، گرمای لازم برای خشک کردن لباس ها فراهم نمی شود و شما با لباس هایی خیس یا نیمه خیس مواجه می شوید. نصب ماشین لباسشویی در مکان نامناسب یا مسدود شدن و گرفتگی دریچه های خشک کن، می توانند دلایل بروز این مشکل باشند.

بیشتر بخوانید: رفع مشکل کار نکردن خشک کن لباسشویی دوو

خرابی فیوز حرارتی لباسشویی

فیوز حرارتی نقش محافظ ایمنی از خشک کن ماشین لباسشویی را برعهده دارد. معمولا روی سیستم فن تعبیه می شود. زمانی که این فیوز دچار خرابی یا سوختگی شود، لباس ها خشک نخواهند شد. در صورت سوختگی این قطعه باید به طور کامل تعویض شود.

خرابی المنت خشک کن لباسشویی

خرابی المنت خشک کن، از دلایل دیگر کار نکردن خشک کن لباسشویی است. خرابی سیستم گرمایشی لباسشویی یا المنت خشک کن، علت بروز این مشکل است. با استفاده از یک اهم متر، می توانید جریان المنت را اندازه بگیرید و با توجه به مقدار آن، به وجود مشکل پی ببرید. مقدار جریان موجود برای عملکرد درست ۱۵ اهم است. در صورت مشکل این قطعه، یک تکنسین متخصص باید این قطعه را تعویض کند.

 

زود کمک

1400-11-20 17:33:18

پاسخ خود را بنویسید