چگونه بک لایت کیبورد لپ تاپ را روشن و خاموش کنیم؟


پاسخ ها

نورپردازی صفحه‌ کلید لپ‌ تاپ، بازی محاسباتی را تغییر داده است و فضایی را برای کاربرانی که در شب از لپ تاپ استفاده می کنند، فراهم کرده است تا در تاریکی روشن شوند و حتی در فضاهای تاریک و با نور کم نیز به راحتی با رایانه خود کار کنند. اکثریت قریب به اتفاق لپ‌ تاپ های مدرن با صفحه‌ کلیدهای دارای نور پس ‌زمینه همراه با تعدادی ویژگی فانتزی دیگر عرضه می‌شوند که ممکن است از این ویژگی نسبتاً ابتدایی، اما کاملاً ضروری منحرف شود. با یک صفحه کلید با نور پس زمینه، همیشه می توانید کلیدهای مناسب لپ تاپ خود را در یک اتاق تاریک ببندید. اگر شما هم جز افرادی هستید که می خواهید تا آخر شب با لپ تاپ خود، کار نمایید می توانید مقاله پیش رو را بررسی کنید تا با شیوه تنظیم نور صفحه کلید در لپ تاپ آشنا شوید.

توجه) ترکیب کلیدهای میانبر صفحه کلید با نور پس‌زمینه ممکن است در مدل‌های مختلف متفاوت باشد، لطفاً به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه فرمایید و برای اطلاعات بیشتر فصل مربوط به کلیدهای فوری را بیابید.

بک لایت کیبورد لپ تاپ

کاربر گرامی در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض کیبورد لپ تاپ با گارانتی و خدمات پذیرش در محل با زود کمک تماس بگیرید.

قابلیت روشن شدن نور صفحه کلید در لپ تاپ

برای این که متوجه شوید لپ تاپ شما از قابلیت روشن شدن چراغ صفحه کلید پشتیبانی می کند یا خیر نیاز است که، کیبورد لپ تاپ خود را با دقت مورد بررسی قرار دهید. اکثر تولید کنندگان برای چراغ مربوط به صفحه کلید دکمه ای را در ردیف کلیدهای F قرار می دهند.

به طور کلی با استفاده از کلیدهای میانبری همچون Fn+F4 نور بک لایت صفحه کلید فعال می شود. همچنین در Microsoft Surface  به کمک دکمه های Alt+F2 می توانید نور پس زمینه کیبورد را روشن کنید و یا شدت آن را افزایش دهید. کاهش میزان نور هم توسط دکمه های Alt+F1 انجام می گیرد.

در صورتی که نتوانستید دکمه ای را برای روشن کردن چراغ کیبورد لپ تاپ بیابید، به احتمال زیاد دستگاه شما نیاز به تنظیمات اختصاصی دارد. این تنظیمات را می‌توانید با توجه به برند رایانه خود انجام دهید.

مشاوره آنلاین زودکمک

نحوه فعال کردن نور بک لایت در کیبورد لپ تاپ های مختلف

لپ تاپ لنوو

فعال سازی بک لایت در لپ تاپ های لنوو: Fn + فاصله

 • کلیدهای ترکیبی Fn+Spacebar  را فشار دهید. کلید Fn اغلب در سمت چپ صفحه کلید، نزدیک کلید Ctrl یا Windows قرار دارد.

 • اگر این کلی ترکیبی کار نکرد، نرم افزار Lenovo Vantage را جستجو کنید. این برنامه از قبل بر روی لپ تاپ شما نصب شده است. اگر نبود، می توانید نرم افزار را از وب سایت لنوو دانلود کنید.

 • دستگاه (Device)، ورودی و لوازم جانبی (Input and accessories) را انتخاب کنید و نور را در زیر عنوان نور پس‌زمینه صفحه‌ کلید (Keyboard backlight) روشن نمایید.

 • علاوه بر آن امکان انجام تغییراتی همچون شدت نور دکمه های صفحه کلید نیز برایتان فراهم است.

نور کیبورد لپ تاپ

لپ تاپ HP

روشن کردن نور صفحه کلید در لپ تاپ HP با کلید های ترکیبی: Fn+F4

 • در لپ‌تاپ ‌های HP، نماد نور پس ‌زمینه صفحه ‌کلید اغلب روی کلید F4 است، اما در برخی مدل‌ها روی کلید F5 یا F11 قرار دارد.

 • کلید Fn + F4 را فشار دهید تا نور پس زمینه روشن شود. کلید Fn اغلب در سمت چپ دکمه ویندوز قرار دارد.

 • با لپ تاپ های HP OMEN، نرم افزار OMEN Gaming Hub را نصب نمایید.

 • نرم افزار را باز کرده و بر روی دکمه "Lighting" کلیک کنید. شما می توانید تمام گزینه های روشنایی را در اینجا پیدا کنید.

نور keyboard در لپ تاپ

لپ تاپ MSI

نحوه فعالسازی چراغ کیبورد در لپ ت های MSI با کلید های ترکیبی: Fn + F8 

 • با یک لپ تاپ  MSI، نماد نور پس زمینه صفحه کلید مانند غروب خورشید به نظر می رسد.

 • اغلب این کلید را روی کلیدهای + و - در numpad یا در کلیدهای PgUp و PgDn پیدا می کنید. در برخی مدل‌ها، نماد شبیه صفحه ‌کلید با نوارهای روشن است. اغلب روی F8 است.

 • کلید Fn را به همراه کلید با نماد روشنایی فشار دهید.

 • برای تنظیمات بیشتر می توانید از نرم افزار MSI Dragon Center یا نرم افزار Steelseries استفاده کنید. اینکه کدام نرم افزار برای شما مناسب است بستگی به مدل لپ تاپ شما دارد. این را در دفترچه راهنما یا وب سایت MSI بررسی کنید.

روشن کردن نور پی زمینه کیبورد

لپ تاپ ایسر

روشن کردن چراغ در کیبورد لپ تاهای ایسر با کلید های ترکیبی: Fn + F8

 • در  Acer، نماد نور پس‌زمینه صفحه‌ کلید شبیه مربعی با A و راه راه است. شما اغلب این نماد را در F8 یا F9 پیدا می کنید، اما مدل هایی نیز وجود دارند که از کلید F4 استفاده می کنند.

 • با فشار دادن کلید Fn همراه با کلید F8 نور پس زمینه صفحه کلید را روشن می کنید. دکمه Fn را در سمت چپ صفحه کلید، بین کلید   Ctrl  و Windows پیدا می کنید.

 • مدل هایی با نرم افزار BIOS قدیمی وجود دارد که عملکرد کلید Fn معکوس است. در این صورت، نور پس زمینه صفحه کلید را فقط با فشار دادن کلید دارای علامت A روشن می کنید.

روشن کردن نور کیبورد لپ تاپ

لپ تاپ ایسوس

فعال سازی بک لایت در لپ تاپ های ایسوس با استفاده از کلید های ترکیبی: Fn + F7

آیا لپ تاپ ایسوس شما دارای صفحه کلید با نور پس زمینه است؟ شما می توانید این را با نماد صفحه کلید با راه راه تشخیص دهید.

 • در اکثر لپ تاپ های ایسوس، می توانید این گزینه را روی کلید F7 بیابید. همچنین مدل هایی وجود دارد که از کلیدهای F3 و F4 استفاده می کند. با لپ‌ تاپ ‌های گیمینگ ایسوس، از کلیدهای فلش بالا و پایین استفاده ‌کنید.

 • کلید Fn را فشار دهید. سپس کلید روشنایی مدل لپ تاپ خود را فشار دهید. در برخی از مدل ها، می توانید با چند بار فشار دادن کلید روشنایی، روشنایی نور را تنظیم کنید.

 • اگر با کلید ترکیبی بالا نور روشن نشد می توانید از کلید Fn، کلید Esc و کلید روشنایی مدل خود را فشار دهید.

💡 فارسی کردن کیبورد را اینجا بیاموزید.

خاموش کردن نور کیبورد در لپ تاپ

لپ تاپ دل

برای روشن کردن چراغ کیبورد لپ تاپ در برند Dell باید وارد کنترل پنل رایانه شوید. سپس روی تنظیمات Keyboard کلیک کنید و بعد روی تب Backlight بزنید. در این بخش کلیه تنظیمات مربوط به بک لایت صفحه کلید وجود دارد.

لپ تاپ سونی

در برند سونی در بعضی مدل ها لازم است که برنامه VAIO Control Center را اجرا کرده و سپس به بخش Keyboard and Mouse مراجعه کنید. در مرحله بعد کافیست روی گزینه Backlit Keyboard کلیک نموده، تا بتوانید تنظیمات مربوط به نور صفحه کلید را اعمال نمایید. در برخی از مدل ها حتی این امکان برایتان فراهم شده که از سنسور نور برای روشن شدن اتوماتیک چراغ صفحه کلید بهره ببرید.

مک بوک

بسته به مدل مک ‌بوک خود، می‌توانید نور پس ‌زمینه صفحه‌ کلید را با نوار لمسی، کنترل پنل یا با یک کلید ترکیبی تنظیم کنید.

 • Touchbar :Control Strip را باز کنید. شما می توانید دکمه های صدا را به طور پیش فرض پیدا کنید. اکنون دکمه های افزایش روشنایی را مشاهده خواهید کرد. این یک خط عمودی با خطوطی در اطراف آن به صورت نیم دایره است.

 • Operating panel: روی "روشنایی صفحه کلید" کلیک نمایید. این نماد نیز مانند یک خط عمودی با خطوطی در اطراف آن به صورت نیم دایره به نظر می رسد.

 • Key combination: برای افزایش یا کاهش روشنایی نور، کلید Fn و کلید F5 یا F6 را فشار دهید. اگر این کلید ها کار نکرد به  System Preferences، Keyboardبروید و مطمئن شوید که کادر Adjust keyboard brightness in low light علامت زده شده است. علامت کادر را بردارید تا خودتان روشنایی صفحه کلید را تنظیم کنید.

فعال کردن نور کیبورد

قرار دادن نور بک لایت کیبورد در حالت همیشه روشن

در خود ویندوز قابلیتی برای این که چراغ پس زمینه کیبورد را در حالت همیشه روشن قرار دهید، وجود ندارد. اما اگر لپ تاپ شما از برند Dell یا HP باشد، با استفاده از راه کاری که در ادامه بحث گفته می شود، می توانید مانع از خاموش شدن چراغ کیبورد شوید.

روشن کردن چراغ صفحه کلید لپ تاپ HP به صورت دائمی

زمانی که کلیدهای ترکیبی را برای روشن شدن نور پس زمینه فشار می دهید، باید چند لحظه منتظر بمانید، تا ببینید که کدام یک از حالت ها فعال می شوند.در بعضی از مدل های رایانه اچ پی هم لازم است که برای روشن کردن چراغ صفحه کلید لپ تاپ به صورت همیشگی وارد تنظیمات بایوس شوید. سپس روی گزینه Built-in Device Options کلیک نمایید. در مرحله بعد Keyboard Settings را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه Backlit Keyboard بزنید، تا چراغ کیبورد به طور دائمی روشن بماند.

روشن کردن بک لایت کیبورد Dell به صورت همیشگی

در لپ تاپ های دل با استفاده از درایور Dell Feature Enhancement Pack Application امکان فعال سازی بک لایت را بدون خاموش شدن خواهید داشت. مراحل زیر را برای روشن کردن چراغ کیبورد لپ تاپ انجام دهید:

گزینه Custom install را انتخاب نموده و بعد از آن روی Keyboard and Devices کلیک کنید.

پس از این که مراحل نصب به اتمام رسید، وارد کنترل پنل کامپیوتر خود شوید و روی Hardware and Sound کلیک کنید.

سپس گزینه Dell Keyboard Backlight Settings را برگزینید.

از قسمت تب Backlight مقدار Timeout را بر روی حالت Never قرار دهید.

نحوه ی روشن و خاموش کردن چراغ کیبورد لپ تاپ با استفاده از کلیدهای ترکیبی در باقی مدل ها

1) برای اکثر مدل های لپ تاپ، کلید عملکردی با نور پس زمینه، کلید F7 است. اگر در دسترس باشد، می‌توانید با فشار دادن همزمان کلیدهای FN و F7 (کلیدهای FN+F7) نور پس‌زمینه را فعال کند. فشردن مداوم کلیدهای FN+F7 باعث افزایش روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید و در نهایت غیرفعال شدن نور پس زمینه می شود.

2) برای بعضی از مدل‌های لپ تاپ، کلید عملکردی با نور پس‌زمینه، کلید F3 و F4 است. اگر آنها در دسترس باشند، می توانند با فشار دادن همزمان کلیدهای FN و F4 (کلیدهای FN+F4) نور پس زمینه را فعال کنید. فشار دادن مداوم کلیدهای FN+F4 باعث افزایش روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید می شود. در حالی که فشار دادن مداوم کلیدهای FN+F3 باعث کاهش روشنایی و در نهایت غیرفعال شدن نور پس زمینه می شود.

بیشتر بخوانید: نحوه خاموش کردن لپ تاپ با کیبورد در ویندوز 7 و 8 و 10

3) برای مدل‌های لپ تاپ گیمینگ، کلید عملکردی با نور پس‌زمینه معمولاً روی کلیدهای بالا و پایین قرار دارد. اگر آنها در دسترس باشند، می توانند با فشار دادن همزمان کلیدهای FN و Up (کلیدهای FN+Up) نور پس زمینه را فعال کنید. فشار دادن مداوم کلیدهای FN+Up باعث افزایش روشنایی نور پس زمینه صفحه کلید می شود. در حالی که فشار دادن مداوم کلیدهای FN+Down باعث کاهش روشنایی و در نهایت غیرفعال شدن نور پس زمینه می شود.

تنظیم بک لایت کیبورد لپ تاپ در کنترل پنل ویندوز

کنترل پنل را باز کرده و وارد Windows Mobility Cneter شوید. به این منظور وارد Control Panel > Hardware and Sound > Windows Mobility Center شوید. در این بخش به دنبال گزینه Keyboard Birghtness یا Keyboard Backlighting بگردید. سپس در این بخش، اسلایدر را از سمت چپ به راست تنظیم کنید تا نور کیبورد، خاموش یا روشن شود.

بیشتر بخوانید: روش های اتصال موس و کیبورد به گوشی

سوالات متداول در زمینه بک لایت کیبورد لپ تاپ

آیا تمام لپ تاپ ها دارای چراغ صفحه کیبورد هستند؟

شما می توانید با بررسی دستگاه خود به این موضوع پی ببرید اما اکثر لپ تاپ های امروزی دارای این چراغ در صفحه کیبورد هستند. شما می توانید با بررسی کلید های F از این موضوع مطلع شوید.

چگونه چراغ کیبورد لپ تاپ گیمینگ ایسوس را روشن کنم؟

برای روشن کردن نور چراغ لپ تاپ‌های گیمینگ برند ایسوس معمولا باید از طریق دو کلید بالا (UP) و پایین (Down) بعلاوه کلید fn استفاده کنید.

نور کیبورد لپ تاپ VivoBook را چگونه روشن می‌شود؟

مدل‌های VivoBook، Zenbook و دسته‌های غیر گیمینگ اصولا با استفاده از کلید فانکشن fn+f7 یا f7 به تنهایی روشن می‌شود.

زود کمک

1401-10-21 16:24:19

پاسخ خود را بنویسید