شاید در نگاه اول تعویض کیبورد لپ تاپ کار ساده ای به نظر برسد اما در عمل ممکن است دارای پیچیدگی ها و نکات خاصی باشد لذا لازم است قبل از اقدام به تعویض کیبورد لپ تاپ خود نکاتی را بدانید ، در این مطلب نکات و استراتژی های تعویض کیبورد لپ تاپ را بیان خواهیم کرد. درصورتی که نیاز به تعمیر یا تعویض کیبورد لپ تاپ خود دارید می توانید از طریق لینک ذیل درخواست تعمیر لپ تاپ در محل را ثبت نمایید.

ثبت سفارش آنلاین تعمیر کیبورد لپ تاپ

برای تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر کیبورد لپ تاپ را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، کیبورد لپ تاپ خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات لپ تاپ، تعمیر و یا تعویض کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

 

عوامل موثر در تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ

ریختن مایعات روی کیبورد لپ تاپ

کیبورد لپ تاپ شما ممکن است بر اثر دلایل مختلفی دچار آسیب شده و باعث شود که شما نیاز به تعویض کیبورد لپ تاپ خود را احساس کنید. شاید بتوان عمده ترین عامل خرابی کیبورد لپ تاپ را ریختن مایعات روی کیبورد لپ تاپ دانست، زیر این دکمه های کیبورد یک مدار چاپی الکترونیکی به همراه آی سی کنترلر قرار گرفته که آسیب به این قطعات در صورت ریختن مایعات می تواند عملکرد کیبورد لپ تاپ شما را دچار اختلال کند.

تعویض کیبرد لپ تاپ

مستهلک شدن یا کثیف شدن گرافیت های دکمه های کیبورد

همانطور که شاید مطلع باشید، اکثر دکمه های الکترونیکی با استفاده از ماده ای به نام گرافیت جریان را در مدار کیبورد برقرار می کنند. همین مسئله در کیبورد لپ تاپ نیز وجود دارد. بعد از مدت ها کارکرد و استهلاک دکمه های لپ تاپ این مواد گرافیکی خاصیت خود را از دست می دهند که باعث عدم عملکرد صحیح دکمه ها خواهد شد و که درنهایت منجر به تعویض کیبورد لپ تاپ می شود.

بیشتر بخوانیم : تعویض ال سی دی لپ تاپ

گیر کردن خورده های غذا زیر دکمه های کیبورد

بسیار شایع است که کاربران هنگان استفاده از لپ تاپ یا کامپیوتر مشغول به خوردن خوراکی باشند، خرده های ریخته شده از غذاها می تواند وارد شکاف بین دکمه های کیبورد شده و به مرور زمان عملکرد آنها را دچار اخلال کند که در این حالت تعمیر کیبورد لپ تاپ ضروری خواهد بود. اما غذاهای اسیدی می توانند باعث خوردگی و پوسیدگی مدار چاپی شوند که در این حالت راهی جز تعویض کیبورد لپ تاپ باقی نخواهد ماند.

کیبورد لپ تاپ را تعمیر کنیم یا تعویض ؟

همچنین دلایل دیگری از جمله ضربه و آسیب فیزیکی می تواند باعث خرابی کیبورد لپ تاپ و در نتیجه تعویض کیبورد لپ تاپ شما شود. بنا به دلایلی که در بالا ذکر شد تعویض کیبورد لپ تاپ همیشه میتواند راه حل مطمئنی برای رفع مشکل کیبورد لپ تاپ باشد اگر چه در بسیاری موارد تعمیر کیبورد لپ تاپ کاملا امکانپذیر بوده و نیازی به تعویض کامل آن نیست.

آموزش تعویض کیبورد لپ تاپ

باز کردن پیچ ها و جدا کردن زائده ها : قبل از پروسه تعویض کیبورد لپ تاپ جهت جلوگیری از آسیب ناشی از اتصال کوتاه ابتدا شارژر و باتری لپ تاپ را جدا کنید. در نظر داشته باشید که کیبورد به وسیله چند پیچ و زائده پلاستیکی یا فلزی (خار) به لپ تاپ بسته شده است. بعضی مدل های لپ تاپ پیچ ها را روی کیبورد بسته و مدل های دیگری نیز کیبورد را از پشت دستگاه به لپ تاپ پیچ می کنند که در کنار این پیچ ها معمولا علامت کیبورد هک شده. برای باز کردن کیبورد لپ تاپ ابتدا پیچ ها را باز کنید و جهت جلوگیری از گم شدن در جای مطمئنی قرار دهید.

حالا زائده های نگهدارنده کیبورد را با استفاده از یک شیء پهن و ترجیحا پلاستیکی به آرامی و با حوصله آزاد کنید. مراقب باشید حین انجام اینکار باعث شکستگی زائده ها نشوید. بعضی از کیبورد ها بدون زائده و با پیچ به دستگاه متصل شده اند. اما روی پیچ ها یک گارد محافظ قرار داده شده که توسط زائده ها روی دستگاه قرار گرفته برای باز کردن این گارد باید زائده های آن را آزاد کنید. نکته بعدی اینکه پروسه ی جدا کردن خارها را از بالا شروع کنید چون معمولا خارهای بالایی کوتاهتر طراحی شده اند تا بتوان آنها را راحت تر باز کرد و بعد ا ان به ترتیب خارهای پایینتر را آزاد کنید.

جدا کردن فلت کیبورد لپ تاپ

در این مرحله از تعویض کیبورد لپ تاپ و پس از آنکه پیچ و زائده ها(خار ها) باز و آزاد شدند از کشیدن ناگهانی کیبورد به سمت بیرون خودداری کنید زیرا به یاد داشته باشید که کیبورد توسط یک کابل فلت یه مادربرد دستگاه متصل شده, برای جدا کردن این کابل با دقت به سوکت آن روی مادربرد نگاه کنید, بسته به مدل آن دو ضامن اهرمی در دو طرف آن و یا یک ضامن کشویی پشت آن خواهید دید , با دقت و ظرافت این ضامن را آزاد کنید. هنگام جدا کردن کابل فلت طرفی را که ابتدا متصل بود به خاطر بسپارید زیرا در موقع اتصال مجدد اگر فلت را پشت و رو داخل سوکت قرار دهید یا کیبورد آسیب میبیند و یا کار نخواهد کرد.

بیشتر بخوانیم : تعمیر تخصصی فلت لپ تاپ

جایگزین کردن کیبورد لپ تاپ

حالا که کیبورد قبلی به همراه کابل آن را با موفقیت جدا کردید نوبت به جایگزین کردن کیبورد جدید می رسد , ابتدا کابل فلت را در سوکت جایگذاری کنید, یه یاد داشته باشید کابل فلت به درستی داخل سوکت قرار بگیرد و سپس ضامن را قفل کنید و مطمئن شوید کابل کاملا داخل سوکت ثابت شده است, قبل از بستن پیچ ها و زائده ها دستگاه را روشن کرده و از عملکرد صحیح کیبورد مطمئن شوید. اگر نتیجه مطلوب حاصل شد زائده ها را جا بیاندازید و پیچ ها را ببندید , تعویض کیبورد لپ تاپ شما با موفقیت انجام شد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران