خرابی خازن کولر آبی و از کار افتادن کل سیستم، بدترین اتفاقی است که می تواند وسط یک روز گرم، رخ بدهد. دلایل بسیاری باعث آسیب به این قطعه از کولر می شوند و بسته به علت خرابی خازن کولر آبی و شدت آن، ممکن است تعویض قطعه باعث کارکرد دوباره دستگاه شود. بنابراین برای جلوگیری از خرابی خازن کولر آبی و کارکرد خوب دستگاه، باید آن را به موقع سرویس کنید. البته در صورت آشنا بودن با خازن و علائم خرابی آن، می توانید زودتر متوجه بروز مشکل شوید و برای جلوگیری از آسیب های بیشتر، دست به اقدام بزنید.

ثبت درخواست تعمیر خازن کولر آبی

برای تعمیر خازن کولر آبی به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر خازن کولر آبی را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، کولر آبی خود را توسط مجرب ترین تکنسین ها ، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

ثبت درخواست تعمير خازن کولر آبی

دلایل خرابی خازن کولر آبی

خرابی خازن کولر آبی، یکی از دلایلی است که کارکرد موتور کولر را دچار اختلال می کند و باعث می شود کولر مانند گذشته، باد خنک نداشته باشد. اگر خازن کولر آبی خراب شود، می تواند بر کولر و قطعات آن مانند پروانه کولر و واتر پمپ تاثیر بگذارد و باعث کند شدن سیستم اّبرسانی شود. خرابی خازن، حتی می تواند منجر به سوختن موتور کولر شود. بنابراین قبل از اینکه با این مشکلات مواجه شوید، خازن کولر آبی خود را تست کنید. علت خرابی خازن کولر آبی هرچه که باشد، بر کارکرد موتور، تاثیر مستقیم دارد. دلایل سوختن خازن کولر آبی، علائم خرابی خازن کولر آبی، تست خازن کولر آبی و تعویض خازن کولر آبی، مواردی هستند که در ادامه شرح آنها را می خوانید و می توانند برای جلوگیری از بروز مشکل خازن کولر، به شما کمک کنند.

 

خرابی خازن کولر آبی

برای جلوگیری از خرابی خازن کولر آبی و کارکرد خوب دستگاه، باید آن را به موقع سرویس کنید.

دلایل سوختن خازن کولر آبی

خازن، در عملکرد موتور نقش بسیار مهمی دارد و در صورتی که آسیب جدی به این قطعه وارد شود، تنها راه برای کارکرد دوباره کولر، تعویض این قطعه است. ضمن اینکه، اگر خرابی خازن کولر آبی یا سوختن آن، به موقع تشخیص داده نشود، ممکن است به قطعات دیگر، آسیب وارد کند.  فرسوده بودن موتور کولر آبی، کثیف بودن موتور کولر آبی، روشن بودن کولر آبی برای مدت طولانی، اتصالی در جریان برق، نبود آب داخل کولر برای مدت طولانی و تنظیم نبودن تسمه کولر آبی، از عوامل سوختن و خرابی خازن موتور کولر آبی هستند.

 

دلایل سوختن خازن کولر آبی

 


علائم خرابی خازن کولر آبی

علائم خرابی خازن کولر آبی را می توانید از شکل ظاهری خازن متوجه شوید و از خازن سنج و اُهم متر نیز برای تشخیص خرابی خازن استفاده کنید. اگر نوع خازن های شما روغنی است، خرابی آن از طریق شکل ظاهری شناسایی می شود. خازن های روغنی خراب، حالت باد کرده پیدا می کنند یا سطح خارجی آنها روغنی می شود. در صورتی مشاهده این علائم، باید بدانید که این قطعه خراب شده است. همچنین شما می توانید خرابی خازن کولر آبی را توسط خازن سنج شناسایی کنید. برای این کار، شما باید خازن را خالی و دی شارژ کنید و با استفاده از خازن سنج، مقدار میکروفاراد خازن را به دست بیاورید و آن را با مقداری که روی بدنه خازن ثبت شده است، مطابقت دهید.

استفاده از اُهم متر، سومین راه تشخیص خرابی خازن کولر آبی است. استفاده از اُهم متر به این صورت است که در لحظه اول، خازن را اتصال کوتاه می دهیم تا جریانی وارد اُهم متر نشود. سپس رنج مناسب برای اُهم متر را انتخاب می کنیم. اگر خازن نشتی داشته باشد، عقربه اُهم متر به طرف صفر می رود و به تدریج به سمت بی نهایت بر می گردد و قبل از آن می ایستد. اما اگر خازن به حالت اتصال کوتاه شده در آمده باشد، عقربه به سمت صفر می رود و روی آن می ماند.

 

علائم خرابی خازن کولر آبی

 


تست خازن کولر آبی

تست سلامت خازن، یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از خرابی خازن کولر آبی است که به مهارت و تخصص و ابزار مناسب برای این کار نیاز دارد. بنابراین، اگر شما مهارت و دانش کافی برای کارهای فنی ندارید یا از سیستم پیچیده موتور اطلاعی ندارید، بهتر است این تست را به تعمیرکار کولر آبی بسپارید. تعمیرکاران متخصص، در هنگام سرویس کولر آبی، عملکرد تمامی قطعات را با دقت تمام بررسی می کنند.


تعویض خازن کولر آبی

نصب درست خازن، یکی از ساده ترین روش های جاوگیری از خرابی خازن کولر آبی  است که بسیار آسان است، اما تنها برای افرادی که مهارت استفاده از لوازم الکتریکی و تجربه کار با آن را دارند. چون برای نصب این قطعه، شما باید موتور را به صورت کامل باز کنید تا بتوانید خازن کهنه را از جایش خارج کنید و خازن جدید را نصب کنید. بنابراین، اگر ساختار موتور را نشناسید، ممکن است بعد از باز کردن آن، دیگر نتوانید قطعات را در جای درست قرار دهید. در این صورت، موتور نمی‌تواند درست کار کند و ممکن است روشن نشود.

 

تعویض خازن کولر آبی

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران