مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10 در زمانی که می خواهید درباره ارتقا ویندوز خود تصمیم بگیرید، اولین کاری است که باید انجام دهید. ویندوز 11 از نظر طراحی فاصله زیادی با ویندوز 10 دارد، اما این دو سیستم عامل بسیار شبیه به هم هستند. اگر درباره ارتقا و آپدیت ویندوز سیستم خود تردید دارید، بهترین راهکار، مقایسه عملکرد ویندوز 11 و ویندوز 10 است. چون، باید درباره تغییراتی که به وجود می آید، بدانید و این که ویندوز 11 برخی از ویژگی هایی را که در ویندوز 10 از آنها استفاده می کنید، حذف می کند. به همین دلیل است که مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10، قبل از هر اقدامی، بهترین راهکار است، چون در این صورت می توانید بهترین انتخاب را برای سیستم خود داشته باشید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

اهمیت مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10

ارتقا ویندوز 10 به ویندوز 11، فقط در صورتی امکان پذیر است که کامپیوتر شما با حداقل مشخصات مورد نیاز مایکروسافت برای ویندوز 11 مطابقت داشته باشد. همچنین، مایکروسافت تا سال 2025 به پشتیبانی از ویندوز 10، ادامه می دهد، بنابراین هیچ مشکلی در استفاده از این ویندوز به وجود نخواهد آمد. بنابراین، به روزرسانی فوری ویندوز 11 مهم نیست مگر اینکه واقعاً بخواهید این سیستم عامل را امتحان کنید. ما نیز در این مطلب تلاش کرده ایم بهترین موارد قابل مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10 را بررسی کنیم. این موارد شامل نوار منو و تسکبار، چند کاره بودن و پشتیبانی از مانیتور‌های جانبی، حالت تبلت، فروشگاه مایکروسافت، سرعت بیشتر، تغییر ظاهر آیکون ‌ها و دکمه ‌ها، تغییر رابط کاربری، پشتیبانی و آپدیت ها و ویژگی‌های حذف شده هستند که برای مقایسه عملکرد ویندوز 11 و ویندوز 10، در ادامه درباره آنها می خوانید.

 

مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10

مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10 در زمانی که می خواهید درباره ارتقا ویندوز خود تصمیم بگیرید، اولین کاری است که باید انجام دهید.

نوار منو و تسکبار در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10

در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10، اولین تفاوتی که به چشم می آید، تفاوت تسکبار و منو جستجو است. به صورتی که در ویندوز ۱۱، تسکبار به مرکز تصویر منتقل شده است که البته می‌توانید آن را به گوشه‌ی تصویر منتقل کنید تا شبیه ویندوز قبلی شود. نوار منو در ویندوز ۱۱ ساده‌ تر است و صرفا می‌توانید در آن برنامه ‌های پین شده و پیشنهادی خود را مشاهده کنید. همچنین، برخلاف تسکبار ویندوز ۱۰ ، کاشی ‌های زنده دیگر درون این نوار وجود ندارند. همچنین، آیکون جستجو در کنار نوار استارت ظاهر شده است تا بتوانید جستجو‌های خود را راحت تر و به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهید. بنابراین، این ویژگی ها را در مقایسه عملکرد ویندوز 11 و ویندوز 10، در نشر داشته باشید.

 

 

اگر تمایل به استفاده از دستیار صوتی هوشمند کورتانا دارید، باید آن را به صورت مجزا دانلود کنید. یکی از بدی های ویندوز 11 در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10، این است که دیگر نمی‌توانید تسکبار را از جای خود تکان بدهید و در سمت چپ یا بالای تصویر قرار دهید و این نوار تنها در پایین صفحه جای می گیرد. بسیاری از ویژگی‌های ویندوز ۱۱ تاثیری در کاربری نمی‌گذارند.

چند وظیفگی و پشتیبانی از مانیتور‌های جانبی

چند وظیفگی یا مولتی تسکینگ در ویندوز ۱۱ تغییرات زیادی کرده است. به طوری که می‌توانید چندین برنامه را با هم و با هر ظاهری که دوست دارید، با زدن یک دکمه باز کنید. مثلا هنگام قرار گرفتن سه برنامه روی هم به صورت عمودی یا به صورت افقی، یکی را انتخاب کنید. در صورتی که ویندوز ۱۰ از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کند و کاربران به صورت دستی پنجره‌های خود را در کنار هم قرار دهند. بنابراین، در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10 باید این مورد را در نظر داشته باشید. همچنین ویژگی پشتیبانی از مانیتور‌های جانبی نیز به ویندوز ۱۱ اضافه شده است و اکنون در حافظه می‌ماند که هر برنامه چگونه روی آنها باز شده است. به این صورت، با اتصال مجدد، برنامه‌ها مانند سابق روی آنها باز می‌شوند و نیازی به چینش دوباره برنامه ها نیست.

 

چند وظیفگی و پشتیبانی از مانیتور‌های جانبی

 

حالت تبلت

حالت تبلت یکی دیگر از ویژگی هایی است که در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10، به ویندوز ۱۱ افزوده شده است. ویندوز 10 دارای یک حالت تبلت است که باعث می‌شود کامپیوتر شما به یک تبلت تبدیل شود. در ویندوز 11، این ویژگی حذف شده است و به جای آن، ویندوز 11 بیشتر شبیه یک iPad عمل می‌کند که در طراحی آن نیز قابل مشاهده است. در این حالت، اگر ضربه ای به دستگاه شما وارد شود، افکتی جدید که در ویندوز 11 وجود دارد، به شما نشان می دهد به کجا ضربه وارد شده است. همچنین، ژست‌های حرکتی جدید نیز درون این سیستم عامل گنجانده شده اند تا کار با تبلت ‌های ویندوزی، راحت تر شود.

ویژگی فروشگاه مایکروسافت

فروشگاه مایکروسافت، روی هر دو ویندوز، شبیه هم است اما در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10، یک تفاوت عمده میان این دو سیستم عامل وجود دارد. این تفاوت، پشتیبانی فروشگاه مایکروسافت از برنامه‌های اندرویدی در ویندوز 11 است که کار با آن را بسیار جذاب می‌کند. شما می توانید ظاهر فروشگاه را نیز تغییر دهید تا راحت تر از گذشته، بتوانید برنامه‌ها را پیدا کنید. در مقایسه عملکرد ویندوز 11 و ویندوز 10، بر خلاف ویندوز 11، پشتیبانی از برنامه‌های اندرویدی روی ویندوز ۱۰ امکان پذیر نیست. بنابراین، اگر تمایل دارید سیستم شما این ویژگی را داشته باشد، باید سیستم خود را آپدیت کنید.

 

ویژگی فروشگاه مایکروسافت

 

سرعت بیشتر ویندوز 11

از مهم ترین نکاتی که در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10 به آن اشاره کرد، این است که ویندوز 11 هم در کارکرد و هم در زمینه های مختلف، به طور قابل توجهی سریعتر از ویندوز 10 است.

 

 

سرعت بیشتر ویندوز 11

 

تغییر ظاهر آیکون ‌ها و دکمه ‌ها در ویندوز 11

تغییر جدیدی که در مقایسه ویندوز 10 و ویندوز 11 می توانید به آن پی ببرید، عوض شدن ظاهر و شکل نمایش آیکن‌ها در سیستم عامل جدید است. در ویندوز 11، آیکن‌ ها به نوعی براق‌ شده‌اند و ظاهر آنها چشمگیر است. همچنین، بر خلاف ویندوز 10، گوشه‌های پنجره‌ های مختلف در ویندوز 11، گرد هستند.

 

تغییر ظاهر آیکون ‌ها و دکمه ‌ها در ویندوز 11

 

تغییر رابط کاربری در ویندوز 11

شکل و ظاهر رابط کاربری در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10، کاملاً تغییر کرده است. در رابط کاربری تازه مایکروسافت، صفحه پنل با طراحی تازه مشاهده می شود و گزینه‌های کنترل پنل بسیار ساده ‌تر و شکیل تر هستند. همچنین، این رابط کاربری، برای نمایش در زمان‌های گوناگون، حالت‌های مختلفی دارد که با هم متفاوت هستند. به این صورت که حالت تاریک یا  night mode  هنگام استفاده در شب کارایی دارد و حالت light mode می‌تواند در طول روز استفاده شود.

در ضمن، یکی از چیزهایی که در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10 می تواند نظر شما را جلب کند، استفاده از تم ‌های مختلف است. بنابراین، شما می توانید از تم های مورد نظر خود، در این ویندوز استفاده کنید. اما خود ویندوز 11 نیز دارای تم‌ های مختلفی مانند تم Windows XP و تم های کلاسیک مختلف است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. همچنین، تنظیمات ویندوز، بخش جدیدی برای مصرف باتری در اختیار شما قرار داده است. بر طبق این برنامه، شما می توانید برنامه هایی را که باتری لپ تاپ یا سیستم شما را بیش از حد مصرف می کنند پیدا کنید.

 

تغییر رابط کاربری در ویندوز 11

 

پشتیبانی و آپدیت های هر ساله برای ویندوز 11

شرکت مایکروسافت از این به بعد به صورت سالانه آپدیت‌ های بزرگ را برای ویندوز ۱۱ عرضه می‌کند که این اتفاق در ویندوز ۱۰ ، هر دو سال یکبار رخ می داد. این موضوع باعث می‌شود که در مدت زمان کوتاهی، ویندوز جدید به ویژگی ‌های زیاد و فوق العاده ای مجهز شود. بنابراین در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10، باید این نکته را در نظر داشته باشید.

 

پشتیبانی و آپدیت های هر ساله برای ویندوز 11

 

ویژگی های ویندوز 10 که در 11 حذف شده

در مقایسه ویندوز 11 و ویندوز 10، برنامه‌هایی مانند 3D viewer ، OneNote برای Windows 10 ، Paint 3D و Skype ، در اثر ارتقا ویندوز حذف شده اند. اما امکان دانلود و نصب این برنامه از فروشگاه مایکروسافت وجود دارد.

 

ویژگی های ویندوز 10 که در 11 حذف شده

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران