آی سی یا مدار مجتمع به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی گفته می شود که با استفاده از مواد نیمه ‌رسانا در ابعادی کوچک تر ساخته می‌شوند. مدارات الکتریکی معمولا شامل مقاومت، خازن، سلف و ترانزیستور می باشد. هر تراشه معمولا شامل تعداد بسیار زیادی ترانزیستور است که با استفاده از فناوری پیچیده‌ و پیشرفته ای در داخل لایه ای از ماده نیمه هادی تعبیه می شوند. امروزه آی سی ها در دستگاه‌های الکترونیکی مخصوصا رایانه‌ها نقش بسیار کلیدی ایفا می کنند. آی سی های موبایل نیز بسیار متنوع و مختلف هستند و هرکدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند و مانند یک دستگاه مستقل عمل می کنند، برای تشخیص آی سی های موبایل بهتر است نام و وظیفه هر کدام را بدانید . تشخیص آی سی های موبایل کار ساده ای نیست و توسط تعمیرکار موبایل انجام می شود. تعمیرکاران پیش از  تعمیرات موبایل باید با قطعات مختلف موبایل ، مشکلات و راه حل تعمیرات آن ها آشنایی کامل داشته باشند. در ادامه این مطلب  نحوه تشخیص آی سی های موبایل را در چند شیوه بیان خواهیم کرد.

مشاوره آنلاین زودکمک

تشخیص آی سی های موبایل بر اساس ظاهر

آی سی های به کار رفته در مدارات الکترونیکی معمولا دارای حداقل سه پایه و یا بیشتر هستند ، اما آی سی های پیشرفته تر  و پیچیده تر شکلی مانند یک مکعب تخت دارند و پایه های آنها در زیر قرار گرفته و از روی آی سی قابل رویت نیستند ، البته در صورتی که مدار را به پشت برگردانید محل اتصال پایه ها قابل تشخیص خواهد بود. به یاد داشته باشید که تشخیص آی سی های موبایل از روی ظاهر آنها روشی دقیق نیست ، در ادامه راههای بهتری برای این موضوع عنوان می شود.

بیشتر بخوانیم : رفع مشکل دانلود نکردن موبایل در گوشی های اندروید

تشخیص آی سی های موبایل

تشخیص آی سی های موبایل بر اساس نام

همانطور که گفته شد آی سی های متنوعی در موبایل ها به کار گرفته شده اند و هرکدام عملکرد مخصوص به خود را دارند ، برای تشخیص آی سی های موبایل بهتر است نام و وظیفه هر یک را به خاطر داشته باشید :

CPU :

در میان آی سی های موبایل اصلی ترین آی سی به کار رفته در تلفن هوشمند است و وظیفه پردازش تمام اطلاعات همچنین کنترل قسمت های دیگر دستگاه را برعهده دارد ، یک دستگاه بدون cpu مانند یک انسان بدون مغز است. از مهمترین تولید کنندگان cpu در دستگاههای موبایل می توان به  Qualcomm ، MediaTeK ، Apple ، Samsung و HiSilicone اشاره کرد که اگر هریک از این نام ها را روی یک آی سی مشاهده کردید می توانید مطمئن باشید که در حال نگاه کردن به cpu دستگاه می باشید.

RAM :

این عبارت مخفف حافظه با دستیابی تصادفی میباشد که در واقع محل ذخیره سازی موقت داده های درحال پردازش است و یا حاوی پر کاربردترین داده های مورد نیاز پردازنده می باشد. اگر نام هایی نظیر Samsung ، Hinyx ، Hisilicone ، Toshiba و sanDisk را روی آی سی مشاهده می کنید احتمالا آن آی سی رم دستگاه می باشد.

RF  :

وظیفه این آی سی انجام عمل مدولاسیون و دمودلاسیون است. مدولاسیون به سوار کردن اطلاعات روی یک موج گفته می‌شود، با توجه به این که موج می‌تواند در فضا منتشر شود اطلاعات ما نیز همراه موج جابجا می‌شود. به موجی که اطلاعات روی آن سوار می‌ شود، موج حامل می گویند. عمل مدولاسیون برای اطلاعاتی که از موبایل به BTS ارسال می‌ شود انجام می‌ گردد (ارسال). دمودولاسیون به عمل جدا سازی اطلاعات از روی فرکانس حامل می‌گویند (دریافت) . معمولا روی این آی سی عبارت  RFدرج شده است.

PA :

این آی سی وظیفه تقویت سیگنال های دریافت شده از RF را بر عهده دارد ، معمولا علامت مشخص کننده آن وجود علامت  XXX بر روی آن است. بیش از 15 نوع آی سی در یک تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرد که معرفی تمام آنها خارج از حوصله این مطلب می باشد، به همین جهت در ادامه مطلب یک روش کلی و کلیدی درباره نحوه تشخیص آی سی های موبایل معرف خواهیم کرد.

آی سی PA در گوشی موبایل

تشخیص آی سی های موبایل بر اساس کد فنی

بهترین و دقیق ترین راه تشخیص آی سی های موبایل جستجوی کد فنی آنها در موتور جستجوگر گوگل می باشد ، برای این منظور عبارت IC+ ic part number را در نظر بگیرید ، در این عبارت باید به جای قسمت  ic part number باید پارت نامبر یا اصطلاحا کد فنی درج شده روی آی سی را جایگذاری کرده و آن را در گوگل جستجو کنید.

به عنوان مثال یک آی سی را در نظر بگیرید که روی آن کد Sky77589-11 درج شده است ، برای شناسایی آن باید عبارت ic Sky77589-11 را در گوگل جستجو کنید ، معمولا لینک های نخستین بهترین اطلاعات را در باره این آی سی به شما می دهند ، در این مثال با جستجوی عبارت ذکر شده اطلاعات زیر بدست آمد. ( در این بخش از مقاله مطالعه تعمیر آی سی تغذیه گوشی سامسونگ را به شما پیشنهاد میدهیم.)

  • نام فنی : Sky77589-11

  • کارخانه سازنده :Skyworks

  • نوع آی سی : سوئیچ آنتن و پاور آمپلی فایر

معمولا تشخیص آی سی های موبایل به مرور زمان برای افرادی که روزانه با این موضوع سروکار دارند به امری ساده تبدیل خواهد شد، البته نمی توان همیشه به دانش گذشته متکی بود و یک تعمیرکار خبره موبایل باید همواره اطلاعات خود در رابطه با شناسایی آی سی های جدیدی که به بازار عرضه می شوند را به روز نگه دارد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران