برفک تلویزیون، وقتی در حال تماشای یک برنامه جذاب هستید یا درست هنگام اوج فیلم مورد علاقه شما، آزاردهنده ترین اتفاقِ ممکن است. تلویزیون های قدیمی بیشتر دچار برفک می شدند و این وضعیت به نوعی نوستالژی بین نسل های قبلی تبدیل شده است. اما در سال های اخیر که بیشتر دستگاه ها دیجیتالی شده اند، تلویزیون ها کمتر دچار این وضعیت می شوند. اما گاهی ممکن است شرایط آب و هوایی، اتصالات الکتریکی و موارد دیگر، از دلایل برفکی شدن تصویر تلویزیون باشند و مدتی شما را از تماشای این جعبه جادویی محروم کنند. اما اگر دستگاه شما به طور مداوم دچار برفک تلویزیون می شود، باید دلایل آن را شناسایی کنید و برای تعمیر تلویزیون از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

علت برفک تلویزیون چیست؟

برفک تلویزیون های قدیمی را شاید می شد با چرخاندن آنتن تلویزیون و ثابت کردن آن، برطرف کرد، اما دستگاه‌ های دیجیتالی امروزی به ندرت با این مورد مواجه می شوند. برخی از تلویزیون ‌های قدیمی، گیرنده دیجیتالی ندارند و برفکی شدن در آنها بیشتر مشاهده می‌شود. البته شل شدن سیم‌ ها، تغییر در ولتاژ برق شهری و کاهش یا افزایش فرکانس ‌ها نیز در برفکی شدن تصاویر دریافتی بسیار تاثیر دارند. شل بودن سیم برق گیرنده، متصل نبودن کابل کواکسیال، شل بودن کابل کواکسیال یا هم محور، وجود وسایل الکترونیکی پر قدرت در اطراف تلویزیون و لوازم جانبی پر مصرف، از جمله دلایل برفکی شدن تصویر تلویزیون هستند که در این مطلب به آنها می پردازیم تا با این مشکلات بیشتر آشنا شوید.

 

 برفک تلویزیون

برفک تلویزیون، وقتی در حال تماشای یک برنامه جذاب هستید یا درست هنگام اوج فیلم مورد علاقه شما، آزاردهنده ترین اتفاقِ ممکن است.

شل بودن سیم برق گیرنده

برای برطرف کردن برفک تلویزیون، قبل از هر چیز، سیم برق گیرنده را بررسی کنید. اطمینان پیدا کنید که این دوشاخه، در داخل پریز برق، سه راهی یا محافظ نوسانات برق، محکم قرار گرفته باشد. اگر هنگام روشن شدن تلویزیون، گیرنده روشن نشود، تلویزیون شما هم سیگنالی دریافت نمی کند و همین باعث برفکی شدن تصویر تلویزیون می شود.

 

شل بودن سیم برق گیرنده

 

---------------------------------------------------------------------------------------

متصل نبودن کابل کواکسیال

کابل کواکسیال یا هم محور را که به پشت گیرنده آنتن یا گیرنده ماهواره ای نصب شده است چک کنید. مطمئن شوید که این کابل به ورودی ANT IN وصل شده باشد. چون متصل نشدن این کابل باعث می شود تلویزیون سینال ها را دریافت نکند نقاط سیاه و سفید روی صفحه نمایش ظاهر شوند و باعث برفک تلویزیون شود.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

شل بودن کابل کواکسیال یا هم محور

در صورتی که کابل هم محور در داخل ورودی ANT IN قرار گرفته است، حتما آن را چک کنید که محکم باشد. چون اگر اتصال کابل به ورودی شل باشد، در فرایند دریافت سیگنال توسط تلویزیون مشکل ایجاد می کند، وضوح تصویر را از بین می برد و باعث ایجاد برفک تلویزیون می شود. برای حل این مشکل، حتما به یک متخصص مراجعه کنید. اما در صورتی که مهارت و تجربه کافی دارید، یک حلقه فلزی نزدیک به انتهای کابل کواکسیال یا هم محور ببندید. به این صورت محل قرار گرفتن کابل در داخل ورودی را محکم کنید. سپس این حلقه فلزی را به طرف راست بچرخانید تا به انتهای کابل نزدیک تر شود. سفت کردن اتصال و چرخاندن حلقه را آنقدر ادامه دهید تا دیگر امکان چرخاندن آن وجود نداشته باشد. این کار باعث از بین رفتن پارازیت ها در تصویر تلویزیون می شود.

 

شل بودن کابل کواکسیال یا هم محور

 

---------------------------------------------------------------------------------------

وجود وسایل الکترونیکی پر قدرت در اطراف تلویزیون

وجود وسایل الکترونیکی پر قدرت در اطراف تلویزیون از دیگر دلایل برفکی شدن تصویر تلویزیون هستند. بنابراین، باید اطراف تلویزیون خود را به دقت بررسی کنید تا اگر وسایل الکترونیکی پر قدرتی مانند مانیتور کامپیوتر یا ماکروویو که از برق زیادی استفاده می کنند در نزدیکی تلویزیون وجود دارند، آنها را از تلویزیون دور کنید. همچنین می توانید تلویزیون را در مکان دیگری به دور از این وسایل قرار دهید. چون این دستگاه ها با تلویزیون تداخل الکترونیکی ایجاد می کنند و منجر به برفک زدن تلویزیون می شوند.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

لوازم جانبی پر مصرف

برای جلوگیری یا برطرف کردن برفک تلویزیون، اطراف دستگاه خود را بررسی کنید تا ببینید وسیله الکترونیکی بزرگی با مصرف برق زیاد وجود دارد یا نه. چون دستگاه هایی مانند کامپیوترها و بلندگوها که برق زیادی مصرف می کنند باعث اختلالات الکترونیکی زیادی نیز می شوند. اگر این تداخل الکترونیکی اتفاق بیفتد، ممکن است تصویر برفک شما ثابت بماند یا شکل دیگری از نویز را روی صفحه نمایش خود ببینید. در این شرایط، کیفیت تصویر شما بسیار کاهش می یابد.

 

لوازم جانبی پر مصرف

 


ریست کردن تلویزیون، مشکل برفک را حل می کند؟

ریست کردن تلویزیون، یکی از سریع ترین راه حل های احتمالی حل مشکل برفک تلویزیون است. اما اگر این روش مشکل شما را حل نکرد نا امید نشوید. در صورت وجود مشکلات جدی در اتصالات تلویزیون، برطرف کردن آن ها به بیشتر از یک تعمیر سریع و ساده نیاز دارد. اما به دلیل ساده بود این کار، ارزش امتحان کردن را دارد. برای خاموش و روشن کردن ست آپ باکس خود، تنها باید سیم برق را پشت دستگاه بیرون بکشید تا خاموش شود. 10 ثانیه صبر کنید و دوباره کابل را به جای خود وصل کنید. سپس مطمئن شوید که تلویزیون شما روشن است و چند دقیقه به ست آپ باکس زمان بدهید تا دوباره راه اندازی شود و شروع به کار کند. در صورتی که این روش مشکل برفکی بودن تصویر را حل نکرد، حتما باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران