تصور کنید در حال تماشای فیلم مورد علاقه خود یا بازی تیم فوتبال محبوبتان هستید و به یک باره صفحه تلویزیون تماماً سیاه می‌شود یا لکه های سیاه در تلویزیون ظاهر می‌شود. معمولاً وقتی صفحه کاملاً سیاه می‌شود که تلویزیون خاموش باشد. اما اگر همچنان صدا به گوش شما می‌رسد، پس سیاه شدن رنگ تلویزیون چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ اگر به دنبال دلیلی برای سیاه شدن رنگ تلویزیون یا ظهور لکه های سیاه در تلویزیون خود هستید، در این مقاله با کارشناسان تعمیر تلویزیون در زود کمک همراه باشید.

علت سیاه شدن رنگ تلویزیون چیست؟

سیاه شدن رنگ تلویزیون می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات مشکل از برد منبع تغذیه تلویزیون شما است، گاهی اوقات بک لایت (نور پس زمینه) در تلویزیون LCD شما باعث بروز این مشکل شده، پنل تلویزیون شما ایراد پیدا کرده، اتصال بین تلویزیون و دستگاه پخش کننده شما قطع شده یا شاید هم تایمر خواب تلویزیون شما فعال شده است. در ادامه به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت تا سرانجام دلیل این اتفاق را بفهمیم.

 

سیاه شدن رنگ تلویزیون

 

خراب شدن بک لایت و سیاه شدن رنگ تلویزیون

اگر از یک تلویزیون LCD استفاده می‌کنید، شاید خراب شدن بک لایت آن باعث سیاه شدن رنگ تلویزیون شما شده باشد. تلویزیون‌های LCD معمولاً از یک نور پس زمینه یا همان بک لایت برای به نمایش درآوردن تصویر روی صفحه نمایش استفاده می‌کنند. اگر بنا به هر دلیلی بک لایت تلویزیون خراب شود، دیگر هیچ تصویری روی تلویزیون به نمایش در نمی‌آید و یا لکه‌های سیاه‌رنگی را روی آن مشاهده خواهید کرد. اگر می‌خواهید مشکل برطرف شود باید بک لایت تلویزیون خود را تعویض کنید.

----------------------------------------------------------

خرابی برد تغذیه تلویزیون

سیاه شدن رنگ تلویزیون می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و تا بررسی نشود، متوجه ایراد آن نخواهیم شد. اما یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که باعث بروز این مشکل می‌شود، خرابی در برد منبع تغذیه آن است. معمولاً تلویزیون‌ها بیش از یک برد تغذیه دارند که قطعات دیگری نیز آن‌ها را همراهی می‌کند. شاید این قطعه پیچیده به نظر برسد، اما تعمیر کردن آن برای یک تعمیرکار حرفه‌ای آسان است.

 

 

----------------------------------------------------------

مشکل پیدا کردن پنل تلویزیون

اگر صفحه نمایش تلویزیون شما سیاه شده یا لکه‌های سیاهی روی آن ظاهر شده است، احتمال آسیب دیدن پنل تلویزیون نیز وجود دارد. بنابراین در صورت سیاه شدن رنگ تلویزیون فوراً با یک تعمیرکار تماس بگیرید و از آن بخواهید مشکل را بررسی کند. هر چه زودتر پنل آسیب دیده تلویزیون خود را تعمیر یا تعویض کنید، کمتر به سایر قطعات تلویزیون شما آسیب وارد می‌شود.

----------------------------------------------------------

قطع شدن اتصال تلویزیون

وقتی صفحه نمایش تلویزیون شما دیگر هیچ چیزی را نشان نمی‌دهد، باید مطمئن باشید که اتصال بین منبع تغذیه و تلویزیون، پخش کننده و هر دستگاهی که از آن استفاده می‌کنید به درستی به تلویزیون و برق وصل شده‌اند. در بیشتر مواقع سیاه شدن رنگ تلویزیون به خاطر غیرفعال بودن برق و اتصالات ناپایدار است.

----------------------------------------------------------

فعال شدن تایمر خواب تلویزیون

اکثر تلویزیون‌ها دارای قابلیتی به نام تایمر خواب هستند که به شما اجازه می‌دهند مدت زمانی را (به طور مثال ۱۲۰ دقیقه) تعیین کنید تا پس از تمام شدن برنامه مورد نظرتان، تلویزیون به صورت خودکار خاموش شود. این کار باعث می‌شود اگر به صورت اتفاقی جلوی تلویزیون خوابتان برد، تلویزیون تا صبح روشن نماند. ممکن است دلیل سیاه شدن رنگ تلویزیون شما هم فعال شدن این تایمر باشد.


حل مشکل سیاه شدن رنگ تلویزیون سامسونگ ، سونی ، ال جی

حل مشکل سیاه شدن رنگ تلویزیون سامسونگ ، سونی ، ال جی ، پاناسونیک و... در اکثر مواقع مشکل ساده‌تر از آن چیزی است که تصورش را می‌کنید. اگر با سیاه شدن رنگ تلویزیون مواجه شدید، ابتدا تلویزیون خود را از برق بکشید و پس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مجدداً آن را به برق وصل کنید. چند ثانیه منتظر بمانید و حالا مجدداً تلویزیون خود را روشن کنید. روی کنترل، منبع متصل به تلویزیون را عوض کنید. آیا کنترل شما کار می‌کند؟ در صورتی که مشکل همچنان پابرجا بود، می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

  • کابل HDMI خود را عوض کنید و از یک کابل جدید برای اتصال به گیرنده استفاده کنید.
  • مطمئن شوید که حتماً از یک کابل HDMI و کابل پاور مرغوب استفاده می‌کنید.
  • حالت Power Saver Mode یا Energy Save Mode را بررسی کنید و اگر فعال بودند، حتماً آن‌ها را غیرفعال کنید.
  • تمام کابل‌ها را از تلویزیون بکشید و مجدداً آن را وصل کنید.

نظر خود را بنویسید