R _

آب خوردگی کنسول بازی

بسیاری این اشتباه را مرتکب می‌شوند و مایعاتی مثل آب و شیشه پاک کن را برای تمیز کردن کنسول خود مستقیم روی آن می‌ریزند. غافل از اینکه با این کار ممکن است باعث آب خوردگی کنسول بازی خود شوند. اما حالا که کار از کار گذشته، بعد از آب خوردگی کنسول بازی چه باید کرد؟ آیا آب خوردگی باعث خرابی کنسول بازی ما می‌شود؟

روی کاغذ کنسول‌های بازی ایکس باکس و پلی استیشن در برابر آب مقاوم هستند؛ البته اگر خیلی سریع دست به کار شوید. در واقع مشکل از خود آب نیست، بلکه مشکل تداخل آب با الکتریسیته در بخش‌هایی است که به روشن ماندن کنسول مرتبط است. مواد شیمیایی در آب وجود دارد که برای وسایل الکترونیکی مضر هستند. بنابراین این خود آب نیست که باعث آسیب رساندن به دستگاه می‌شود، بلکه مواد شیمیایی درون آن است که باعث تشدید الکتریسیته می‌شود. آب خوردگی کنسول بازی می‌تواند باعث آتش‌سوزی اجزا شده یا اتصال آن‌ها را کوتاه کند. این قطعات پردازنده مرکزی یا مادربرد هستند.

جهت رفع مشکل آب خوردگی کنسول بازی با زود کمک تماس بگیرید.

 

آب خوردگی کنسول بازی

 

بعد از آب خوردگی کنسول بازی چه باید کرد؟

وقتی با آب خوردگی کنسول بازی مواجه می‌شوید، اولین کاری که باید انجام دهید جدا کردن پریز برق آن است. جلوگیری از ورود مایعات به قطعاتی که برق از طریق آن‌ها رد و بدل می‌شود، باعث جلوگیری از خرابی کنسول بازی به طور کامل خواهد شد. زمانی که دستگاه را از پریز برق جدا می‌کنید، سپس باید کنسول بازی را به صورت وارونه یا به پهلو برگردانید تا به خارج شدن مایعات از همان نقاطی که وارد شده، کمک کنید. وقتی مطمئن شوید که تمام مایعات از دستگاه خارج شده، در صورت امکان کنسول را باز کنید و به مدت چند روز منتظر خشک شدن دستگاه بمانید. تمام این مراحل را باید در صورتی انجام دهید که کنسول بازی را از پریز برق کشیده‌اید و تا زمانی که کاملاً خشک نشود، نباید آن را مجدداً به پریز برق بزنید.

 

 

  1. فوراً کنسول بازی را از برق بکشید.
  2. قاب بیرونی آن را با یک حوله یا پارچه خشک کنید.
  3. تمام وسایل جانبی متصل به کنسول را خشک کنید.
  4. قاب کنسول بازی را دربیاورید.
  5. قطعات داخل کنسول را با یک حوله خشک کنید.
  6. چند روز زمان بدهید تا کنسول به خوبی خشک شود.
  7. وقتی مطمئن شدید کنسول خشک شده، آن را به برق بزنید.
  8. اگر متوجه هیچ صدا یا بوی عجیبی نشدید، دستگاه شما سالم است.

از کجا بفهمم دستگاه من سالم است؟

علت باز کردن کنسول هم سریع‌تر خشک شدن آن است. شما همچنین می‌توانید با کمک یک حوله یا پارچه فرآیند خشک کردن کنسول را سرعت ببخشید. بعد  از خشک شدن کامل کنسول، شما باید آن را مجدداً به برق وصل کنید. در صورتی که هر صدای غیرمعمولی شنیدید یا بوی سوختگی به مشام شما رسید، دیگر آن را وصل نکنید و فوراً به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید. اما اگر هیچ صدا یا بوی عجیب و غریبی وجود نداشت و وقتی دستگاه را به تلویزیون خود وصل کردید تصویر به درستی پخش می‌شد، به نظر می‌رسد سیستم شما سالم است. بررسی کنید و مطمئن شوید که بازی‌ها اجرا می‌شوند و دسته‌ها نیز هیچ اشکالی ندارند.

 

 


آیا پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس ضد آب هستند؟

خیر، هیچ یک از کنسول‌های بازی ضد آب طراحی نشده‌اند. شیارهایی که روی تمام بخش‌های بدنه آن‌ها تعبیه شده نیز برای مقابله با گرما و خارج کردن حرارت از داخل دستگاه است و فقط به همین منظور طراحی شده‌اند. به همین خاطر است که سازندگان کنسول‌ها نهایت دقت را در محافظت هر چه بیشتر دستگاه خود به عمل می‌آورند، اما هرگز نمی‌توانند عایق‌بندی کاملاً ضد آبی را برای آن‌ها در نظر بگیرند. آب به راحتی می‌تواند از داخل شیارهای روی کنسول به داخل آن نفوذ کند و همانطور که در بالاتر توضیح دادیم، مواد شیمیایی داخل آب باعث تشدید الکتریسیته می‌شود که همین امر منجر به افزایش ولتاژ بیش از حد شده و قطعات کنسول را از بین می‌برد یا اتصال کوتاه ایجاد می‌کند.

 

نظرات و پرسش های خود را در مورد این مطلب برای ما بنویسید. کارشناسان تعمیر کنسول بازی در زودکمک پاسخ شما را خواهند داد!!

مطلب خود را وارد کنید