منوی مخفی تلویزیون در مدل های مختلف، امکان دسترسی به قابلیت های مختلف تلویزیون را فراهم می کند. این منو در واقع جدای از منوی اصلی دستگاه است و در تلویزیون های هوشمند در دسترس است. در منوی مخفی قابلیت های ارائه شده کمی تخصصی تر و پیشرفته از گزینه هایی هستند که در منوی اصلی تلویزیون ها وجود دارند و از این رو دسترسی به آن می تواند برای کاربران مزیت های زیادی داشته باشد. در این مقاله با منوی مخفی تلویزیون بیشتر آشنا می شویم و نحوه دسترسی به این منو در تلویزیون های مختلف را بررسی می کنیم.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

گزینه های موجود در منوی مخفی تلویزیون

همانطور که گفته شد، گزینه ها و قابلیت های در دسترس در منوی مخفی کمی پیشرفته تر و کاربردی تر از گزینه ها و قابلیت هایی هستند که در منوی اصلی وجود دارند. گزینه های موجود در منوی مخفی مرتبط با کیفیت تصویر و صدا هستند و می توان در آنجا کیفیت صدا و تصویر را تغییر داد. به این ترتیب در این بخش می توان ویژگی های صدا و تصویر تلویزیون را شخصی سازی کرد و کیفیت آنها را مطابق نیاز و سلیقه شخصی تغییر داد. برای مثال می توان در این منو ابعاد تصاویر را کم و زیاد کرد یا اینکه شدت و کنتراست نور را تغییر داد. همچنین کاربران می توانند میزان روشنایی تصویر زمینه را تغییر دهند. امکان تنظیم تعادل رنگ سفید در نمایشگر یا تنظیم عمق سیاهی تصویر نیز در این منو در دسترس است. در خصوص صدا نیز می توان میزان بم بودن یا قدرت صدای پایه را تنظیم کرد. از تمام این موارد مهم تر، در منوی مخفی تلویزیون کاربران می توانند سیستم عامل تلویزیون های هوشمند را نیز به روز رسانی کنند.

 

منوی مخفی تلویزیون

 


چگونه می توان به منوی مخفی تلویزیون دسترسی پیدا کرد؟

برای دسترسی به منوی مخفی باید دید مدل تلویزیون چیست و بر این اساس نحوه دسترسی به این منو را انتخاب کرد. در ادامه نحوه دسترسی منوی مخفی تلویزیون در برندهای پر استفاده سونی، سامسونگ و ال جی را بررسی می کنیم.

منوی مخفی در تلویزیون سامسونگ

برای استفاده از منوی مخفی تلویزیون سامسونگ به ریموت کنترل نیاز است. بدین منظور، مراحل زیر را طی کنید:

 • power off >>  display >>  pstd >>  mute >>  power on
 • info >>  menu >>  mute >>  power
 • mute >> 1 >> 8 >> 2 >>  power
 • sleep >>  p.std >>  mute >>  power
 • std >> help >> sleep >> power
 • display >>  menu >>  mute >> power

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

دسترسی به منوی مخفی در تلویزیون سونی

در تلویویون های سونی روش دسترسی به منوی مخفی از طریق ریموت کنترل شامل مراحل زیر می شود:

 • Display (or i+) > 5 > Volume Up > Power
 • Left > Right > Mute > Center button > Mute > Menu
 • DISPLAY > 5 > VOL+ > POWER
 • DISPLAY > 5 > POWER
 • Service Mode> Display > 5> Volume Up > Power

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

دسترسی به منوی مخفی در تلویزیون های ال جی

در تلویزیون های ال جی نیز می توان از چند روش برای دسترسی به منوی مخفی تلویزیون استفاده کرد. ریموت کنترل را برداشته و از یکی از روش های زیر برای دسترسی به این منو کمک بگیرید:

 • دکمه ok را با دکمه پنل تلویزیون به مدت 5 تا 7 ثانیه فشار دهید تا منوی مخفی ظاهر شود.

 • دکمه ok را به همراه دکمه ولوم کاهش صدا با هم به مدت 15 ثانیه فشار دهید تا به منوی مخفی دسترسی پیدا کنید.

 • دکمه منو را در ریموت و پنل تلویزیون با هم فشار دهید تا به منوی مخفی در تلویزیون ال جی دسترسی یابید.

 

 


آیا باید از منوی مخفی استفاده کرد؟

با توجه به تمام کارایی ها و مزیت هایی که منوی مخفی تلویزیون دارد، سوال مهم اینجاست که آیا تمام کاربران باید حتما با دسترسی به این بخش از آن استفاده کنند یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که بر خلاف تمام قابلیت ها و مزیت هایی که این منو دارد، در صورت دستکاری کردن این منو بدون داشتن اطلاعات کافی ممکن است تنظیمات دستگاه بهم ریخته و کیفیت صدا و تصویر به هم بریزد. از این رو حتما قبل از دستکاری یا استفاده از منوی مخفی باید به خوبی با نحوه کار با این منو و انجام تنظیمات آشنا بود. حتی در برخی موارد ممکن است تنظیماتی که شما از طریق این منو اعمال می کنید نیز برای تلویزیون مورد نظر مناسب نباشد و به دستگاه فشار وارد کند. به همین دلیل به هیچ عنوان بدون آگاهی کافی تنظیمات را تغییر نکنید و قبل از ذخیره سازی تنظیمات تاثیر اعمال آنها در تلویزیون را بررسی کنید. در کل بهتر است این منو بیشتر توسط تعمیرکاران و تکنسین های تلویزیون مورد استفاده قرار بگیرد.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

صابر
1401/08/21-13:43

لطفا اموزش ریست کردن تلویزیون جنرال رو هم بزارین

حسن زحمتکش
1401/06/29-10:29

عالی بود کاش تلویزیونهای دیگر هم گذاشته بودید