گرم شدن یخچال، بدترین مشکلی است که می تواند برای این دستگاه پر مصرف خانه، اتفاق بیفتد. مخصوصا اگر وسط فصل تابستان باشیم و شرایط هم برای سالم ماندن مواد غذایی، یاری نکند. این طبیعی است که یخچال ها هر از گاهی کمی گرم شوند. اما زمانی که یخچال شما به طور غیرعادی گرم شود به طوری که حتی با لمس آن نیز، گرم شدن یخچال را احساس کنید، نشان دهنده وجود مشکلی جدی است. حتی اگر بعضی نقاط یخچال، سرد و بعضی نقاط دیگر گرم باشند نیز، خبر از وجود ایرادی جدی می دهند. دلایل گرم شدن یخچال، هرچه که باشند، باید آنها را بررسی کنید و برای برطرف کردن آنها دست به کار شوید.

 

مشاوره آنلاین زودکمک

 

علت گرم شدن یخچال

یکی از دلایل اصلی گرم شدن یخچال که بسیار ساده به نظر می رسد، باز و بسته کردن زیاد درب آن است. چون در این صورت، یخچال باید برای خنک نگه داشتن غذا، طولانی تر کار کند. پر کردن یخچال با مواد غذایی نزدیک به دمای اتاق نیز باعث می شود که یخچال مدت زمان بیشتری برای خنک کردن آنها کار کند. همین باعث می شود بدنه یخچال، کمی گرم شود. اما عوامل دیگری مانند خرابی موتور فن یخچال، تمیز نبودن کندانسور یخچال، خرابی موتور یا کمپرسور، وجود مشکل در برد الکترونیکی اصلی، نشت گاز در یخچال، خرابی ترموستات، ایراد در سیستم دیفراست و خرابی دمپر نیز از دلایل گرم شدن یخچال به شمار می آیند که در این مطلب، آنها را شرح می دهیم.

 

گرم شدن یخچال

گرم شدن یخچال، بدترین مشکلی است که می تواند برای این دستگاه پر مصرف خانه، اتفاق بیفتد.

خرابی موتور فن یخچال

وظیفه موتور فن یخچال، گردش هوای خنک در داخل یخچال است. زمانی که این قطعه خراب می شود، فرایند سرماسازی متوقف می شود و گرم شدن داخل یخچال اتفاق می افتد. یخچال فریزرها، دارای ۳ فن جداگانه شامل فن اواپراتور، فن داخلی و فن کمپرسور هستند. در صورت خراب شدن هر یک از این فن ها، قسمتی از یخچال گرم می شود.

 

 


تمیز نبودن کندانسور یخچال

فرایند سردسازی و انتقال گرمای گاز یخچال، توسط کندانسور یخچال یا همان رادیاتور خنک کننده انجام می شود. طبیعی است که با گذشت زمان، گرد و غبار هوا روی کندانسور یخچال می نشیند و انباشته می شود. از طرفی، اگر کندانسور هر ۶ ماه یک بار تمیز نشود، گرد و غبار موجود بر روی آن، بر عملکرد این قطعه تاثیر می گذارد. کثیف بودن کندانسور، یکی از دلایل اصلی گرم شدن یخچال است که اگر به آن رسیدگی نشود، منجر به سوختن کمپرسور یخچال می شود.

برای تمیز کردن کندانسور و جلوگیری از بروز مشکل گرم شدن یخچال، ابتدا باید دستگاه را از برق بکشید و پنل پشت یخچال را جدا کنید. یک شبکه توری مانند مشکی رنگ و مشاهده می کنید که همان کندانسور است. با استفاده ازجاروبرقی و یک پارچه نخی، می توانید کندانسور را به طور کامل تمیز کنید. دقت کنید که در زمان استفاده از جاروبرقی، لوله را خیلی به کندانسور نزدیک نکنید و مراقب باشید.

 

تمیز نبودن کندانسور یخچال

 


خرابی موتور یا کمپرسور

یکی از مهم ترین عواملی که باعث گرم شدن یخچال می شود، خرابی موتور یا کمپرسور است که قطعه ای حیاتی در یخچال به شمار می رود. این قطعه، گاز مبرد را به فضای داخلی یخچال پمپاژ می کند و به این صورت دما را پایین نگه میدارد. به همین دلیل، خرابی موتور یا کمپرسور، باعث بالا رفتن دمای یخچال و فاسد شدن مواد غذایی می شود. در این شرایط، فورا باید برای تعمیر یا تعویض این قطعه اقدام کنید. مواردی مانند تمیز کردن فیلترها، سرویسمنظم یخچال، جلوگیری از نوسانات برق، قرار گرفتن یخچال در محیطی با دمای معمولی، تمیز کردنکندانسور و قرار نگرفتن یخچال در نور مستقیم خورشید، عمر موتور یا کمپرسور یخچال شما را تا حد زیادی افزایش می دهد.


وجود مشکل در برد الکترونیکی اصلی

تمام فعالیت های قطعات یخچال، تحت نظارت برد اصلی یخچال، انجام می شود. این قطعه از طریق اتصالات الکترونیکی به تمام قطعات یخچال، می تواند دستور شروع به کار و پایان آنها را صادر کند. بنابراین، خرابی برد، عملا باعث از کار افتادن آن می شود. حتی در صورتی که تمامی قطعات سالم باشند، اگر برد مشکل داشته باشد، هیچ کدام از آنها نمی توانند کار کنند. در این وضعیت، خرابی برد، باعث گرم شدن یخچال می شود. چون دمای فعلی یخچال، بالاتر از دمایی است که توسط شما تنظیم شده است، اما هیچ دستوری برای روشن شدن موتور یا کمپرسور داده نمی شود.

 

وجود مشکل در برد الکترونیکی اصلی

 


نشت گاز در یخچال

نشت گاز، یکی از اصلی ترین دلایل گرم شدن یخچال است. چون، محل عبور گاز در یخچال، شبکه فلزی لوله ها در پشت یخچال است. اگر در بخشی از یخچال، برفک مشاهده کردید، آن را به عنوان نشانه نشت گاز در نظر بگیرید. البته برای این کار، می توانید از نشت یاب الکترونیکی نیز استفاده کنید. برای برطرف کردن این مشکل، یخچال را از برق جدا کنید و اجازه دهید برفک آن کاملا آب شود. سپس یخچال را دوباره به برق وصل کنید و سرمادهی و خنک کنندگی آن را چک کنید. اگر داخل یخچال بعد از چند ساعت همچنان گرم بود، باید برای برطرف کردن مشکل گرم شدن یخچال و تعمیر آن، به سراغ یک تعمیرکار متخصص تعمیر یخچال بروید.

 

 


خرابی ترموستات

ترموستات، یکی دیگر از قطعاتی است که خراب شدن آن باعث گرم شدن یخچال می شود. این قطعه، وظیفه دارد دمای محیط داخلی یخچال را اندازه گیری کند و بر اساس دمای مورد نظر کاربر، آن را کنترل کند. به همین دلیل، خرابی ترموستات باعث تشخیص اشتباه دمای محیط می شود و به دنبال آن، فرآیند خنک سازی هوا در یخچال، شروع به کار نمی کند. از طرف دیگر، با خراب شدن ترموستات، موتور یخچال روشن نمی شود و دمای یخچال به سرعت افزایش پیدا می کند. برای همین، تعمیر فوری و به موقع این قطعه اهمیت زیادی دارد.

 

خرابی ترموستات

 


ایراد در سیستم دیفراست

یکی از مواردی که در اغلب موارد باعث نگرانی می شود، وجود برفک در یخچال است. چون این اتفاق می تواند دمای داخلی یخچال را تا حد زیادی کاهش دهد و باعث هدر رفتن انرژی شود. سیستم دیفراست از وجود برفک در محیط داخلی یخچال جلوگیری می کند. اما در برخی مواقع، ممکن است در انتهای کابین و پشت کاور یخچال، برفک های کوچکی تولید شوند که فرایند خنک سازی را مختل کنند. به طور کلی، خرابی هریک از قطعات سیستم دیفراست مانند سنسور، المنت، برد و ترموفیوز، می تواند منجر به تولید برفک و گرم شدن یخچال شوند و افزایش دمای داخلی یخچال را به دنبال داشته باشند.


خرابی دمپر

در یخچال و فریزرهایی که به یکدیگر متصل هستند، معمولا دلیل گرم بودن داخل یخچال، مربوط به خرابی دمپر است. دمپر، قطعه ای دارای موتور و چند پره است که تنها در مواقع اضطراری کار می کند. این قطعه، در مواقع بالا رفتن ناگهانی دمای یخچال، هوای سرد فریزر را به یخچال منتقل می کند. دمپر به صورت یکسره فعالیت نمی کند و تنها هنگامی که دمای داخلی یخچال را به میزان تنظیم شده می رساند، متوقف می شود. در صورت خرابی این قطعه، برای تعمیر یا تعویض آن، باید از یک کارشناس متخصص کمک بگیرید.

 

خرابی دمپر

 

نظر خود را بنویسید