در این چند سال اخیر که هوا در فصل های گرم به شدت گرم شده است، نصب کولر گازی طرفدار بیشتری پیدا کرده و دیگر جایی برای کولر های آبی نیست. بیشتر ساختمان ها و برج های تازه ساز هم، جایی برای کولر آبی ندارند و در عوض، بسیاری از آن ها قابلیت نصب کولر گازی دارند. از آن گذشته، بسیاری از مردم تصور می کنند نحوه نصب کولر گازی کاری ساده و آسان است و خودشان می توانند آن را انجام دهند، اما این تصور غلطی است چون در صورت بروز هر اشتباهی در مراحل نصب کولر گازی و راه اندازی آن، ممکن است آسیب هایی جدی به دستگاه وارد شود که عملا هزینه و کارایی آن را از بین ببرند. در این مقاله نیز، روش درست نصب کولر را برای تان گفته ایم تا با مراحل آن آشنا شوید و در نهایت از یک تکنسین تعمیر کولر گازی برای انجام این کار کمک بگیرید.

ثبت سفارش آنلاین تعمیر کولر گازی

برای تعمیر کولر گازی به شکل تخصصی، زودکمک کنار شماست. با کلیک بر لینک و یا از طریق اپلیکیشن زودکمک، می توانید درخواست تعمیر کولر گازی را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل دستگاه در شهرستان های تهران و کرج (رایگان) هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، کولر گازی خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات کولر گازی، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

ثبت درخواست تعمیر کولر گازی

آیا نصب کولر گازی مراحل متفاوتی دارد؟

نحوه نصب کولر گازی مانند هر کار فنی و تخصصی دیگری، قواعد و اصولی دارد و مراحل نصب آن با کولر آبی کاملا متفاوت است. بنابر این، برای نصب کولر گازی یا اسپلیت، باید سراغ افراد متخصص و نمایندگی ها و مراکز معتبر بروید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید و از کارکرد خوب آن مطمئن شوید.

نصب کولر گازی

موارد مهم هنگام نصب کولر گازی

هنگام نصب کولر گازی و یونیت داخلی، باید محل عبور لوله های گاز مشخص شود و نصاب کولر گازی، اتصالات الکتریکی موجود در دیوارها را با دقت بررسی کند. پنل کولر گازی در هنگام نصب باید به صورت افقی قرار گیرد.

در زمان نصب کولر گازی، اتصال بین یونیت داخلی و بیرونی باید به راحتی انجام شود، فاصله این دو قسمت زیاد نباشد و در ارتفاع مناسب و استانداردی نصب شوند. همچنین برای جلوگیری از کثیف شدن محیط کار، پیشنهاد می کنیم از دریل های کیسه دار استفاده کنید. استفاده از مته راهنما قبل از سوراخ کردن دیوار، به تمیز ماندن اطراف تان کمک می کند.

برای زهکشی درست برای نصب کولر گازی، لازم است سوراخی به قطر ۷/۵ سانتیمتر در داخل دیوار ایجاد شود. بنابر این اگر مجبور هستید کولر گازی را روی سطح شیب دار نصب کنید، باید با دقت بالایی تراز شود تا مشکلی برای دستگاه پیش نیاید. اگر چاره ای جز سوراخ کردن سقف نداشتید، بعد از سوراخکاری و عبور لوله ها باید حتما سوراخ را با خمیر مخصوص پر کنید.

مکان مناسب نصب کولر گازی

متخصصان نصب کولر گازی، با توجه به متراژ بنا و نوع قرار گرفتن اتاق ها، نصب کولر گازی انجام می دهند و یونیت های آن را در مکان های مناسب قرار می دهند. برای نصب کولر گازی و یونیت داخلی آن باید دیوار محکمی انتخاب شود که تحمل وزن  پنل را داشته باشد و دور از نور مستقیم خورشید باشد. دیواری که انتخاب می شود باید امکان ساختن فرم های چوبی را داشته باشد و علاوه بر آن، هوا باید در محل نصب کولر گازی جریان داشته باشد وگرنه به دستگاه کولر گازی فشار وارد می شود.


بهترین مکان مناسب تصب کولر گازی

در صورت بروز هر اشتباهی در مراحل نصب کولر گازی و راه اندازی آن، ممکن است آسیب هایی جدی به دستگاه وارد شود که عملا هزینه و کارایی آن را از بین ببرند.


اهمیت محل نصب لوله تخلیه آب کولر گازی

هنگام نصب کولر گازی و یونیت داخلی، لوله تخلیه آب باید در سطح پایین تری نسبت کولرگازی قرار داشته باشد. لوله تخلیه آب کولر گازی نیز باید بررسی شود تا سوراخی  و نشتی در آن وجود نداشته باشد. در غیر این صورت، آب کولر گازی به دیواره ها برخورد می کند و باعث ایجاد رطوبت داخلی در داخل خانه یا ساختمان می شود که رطوبت گرفتن و نم زدگی دیوار را در پی خواهد شد.

همچنین لوله تخلیه آب کولر گازی باید کاملا به صورت شیب دار نصب شود. در زمان نصب کولر گازی، دقت کنید که خروجی هوای کولر گرفته نشده باشد چون باعث اختلال در روند کاری دستگاه می شود.

بیشتر بخوانیم: آموزش شارژ گاز کولر گازی

اهمیت دسترسی به محل نصب کولر گازی

یکی از اشتباهات رایج در نحوه نصب کولر گازی، قرار دادن آن در جایی که است که دسترسی بدی دارد. بنابر این در هنگام نصب یونیت خارجی کولر گازی، این نکته را در نظر داشته باشید که شاید در آینده کولر تان نیاز به سرویس پیدا کند. نصب کولر گازی در جای نامناسب، تعمیر و سرویس آن را با مشکل مواجه می کند. البته در بعضی از ساختمان ها یا خانه ها، مکان خوبی برای نصب کولرهای گازی وجود ندارد و نمی توان کار خاصی انجام داد.

موارد مهم در نصب بخش خارجی کولر گازی

رعایت فاصله یونیت خارجی یا کندانسور، یکی از موارد مهم در نصب کولر گازی است که بهتر است از چهار جهت، حدود 80 سانتی متر با دستگاه های اطراف خود فاصله داشته باشد تا در تهویه هوا و کارکرد موتور جلوگیری مشکل ایجاد نشود. چون کندانسور هنگامی که به صورت موازی در کنار یک کندانسور دیگر قرار بگیرد، این دو هوای خروجی یک دیگر را تحت تاثیر قرار می دهند.

در یونیت خارجی قطعه ای به نام کویل وجود دارد که اگر آلوده شود، عملکرد و ضریب انتقال حرارت آن کم می شود. بنابراین بهتر است در هنگام نصب کولر گازی، کویل در کنار دود کش یا هواکشی که حرارت بالایی دارد، قرار نگیرد.

دقت کنید که کندانسور نباید در جایی نصب شود که نور خورشید مستقیم به آن بتابد چون نور خورشید عملکرد سرمایشی کولر را کاهش می دهد و باعث کم شدن راندمان کولر گازی و اسپلیت می شود. اگر برای نصب کولر گازی و یونیت خارجی محل مناسبی وجود نداشت، می توانید از سایبان تیره و غیر شفاف استفاده کنید.

 

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران