رویکرد اپل در قبال ارتقاء حافظه مک بوک در سری جدید نسبت به سری قبل تغییر چشمگیری داشته است. در این مقاله به بررسی امکان ارتقاء حافظه MacBook، در لپ تاپ های قدیمی اپل و سری M1 می پردازیم. در ادامه روش های بهینه سازی فضای حافظه برای آزاد سازی فضای بیشتر را بیان می کنیم. البته در نظر داشته باشید که در اینجا منظور از ارتقاء حافظه مک بوک، ارتقاء رم و حافظه HDD یا SSD در لپ تاپ های Apple است.

آیا ارتقاء سخت افزاری حافظه مک بوک امکان دارد؟

ارتقاء حافظه مک بوک برای مک بوک های قدیمی تا حدی ممکن است. اما در رابطه با مک بوک های مجهز به تراشه های M1، که از سال 2020 به بازار عرضه شده اند، محدودیت های ارتقاء حافظه MacBook تا حدی زیادی (در عمل تا 100 درصد) افزایش پیدا کرده است. در کل لپ تاپ ها (به غیر از یک یا دو محصول استارت آپی ماژولی) با محدودیت های زیادی در ارتقاء پردازنده، کارت گرافیک و تجهیزات شبکه مواجه هستند. اما در بیشتر این لپ تاپ ها امکان ارتقاء رم و حافظه وجود دارد. این در حالی است که اپل در تراشه M1 خود، محدودیت ها را افزایش داده تا بتوان گفت در عمل تعویض یا ارتقاء سخت افزاری حافظه و رم لپ تاپ اپل با تراشه M1 امکان پذیر نیست (مگر اینکه قصد نابودی گارانتی خود را داشته باشید). در مدل های قدیمی تر مک بوک که با پردازنده های مرکزی اینتل به بازار عرضه شده بودند، امکان ارتقاء حافظه مک بوک و رم وجود داشت. برای این کار کافی بود تا رم مناسب لپ تاپ اپل خود را سفارش داده و با باز کردن قاب پشتی آن را جا بزنید. در لپ تاپ های جدید این امکان وجود ندارد. زیرا حافظه SSD، رم، پردازنده و پردازنده گرافیکی در تراشه یکپارچه به مادربرد لحیم شده اند. البته یک فرد چینی موفق به ارتقاء این قطعات شده است، اما ریسک بالا و از بین رفتن گارانتی، این اقدام را به تصمیمی غیر عادلانه تبدیل میکند. البته این سیاست اپل منتقدان زیادی داشته است، اما باید دید در سری جدید مک بوک راه حلی برای افزایش حافظه مک بوک ارائه خواهد شد یا نه.

 

ارتقاء حافظه مک بوک

در مدل های قدیمی تر مک بوک که با پردازنده های مرکزی اینتل به بازار عرضه شده بودند، امکان ارتقاء حافظه مک بوک و رم وجود داشت.


بهینه سازی حافظه لپ تاپ اپل

اگر با مشکل حافظه در لپ تاپ اپل یا مک بوک M1 خود مواجه شده اید. می توانید از یکی از روش های زیر استفاده کنید. اگر مک بوک شما قدیمی تر از سری M1 است، می توانید حافظه ای SSD با ظرفیت بالاتر را تهیه کنید و حافظه لپ تاپ خود را ارتقاء دهید. بنابراین به لحاظ سخت افزاری، ارتقاء حافظه مک بوک، تنها در مدل های غیر M1 ممکن است.

بیشتر بخوانیم : تعمیر مک بوک

پاک کردن فایل های سطل زباله (Trash)

گردش در وب، دانلود، نرم افزارها و بسیاری از بازی ها ، دائماً در حال پر کردن حافظه لپ تاپ شما هستند. یک راه برای ارتقاء حافظه مک بوک و بهینه سازی حافظه، پاک کردن، فایل های trash است. کافی است بر روی لوگوی اپل در گوشه سمت چپ و بالای تصویر کلیک کنید و در بخش Storage وارد Manage شوید.

 

پاک کردن فایل های سطل زباله (Trash)

 

در این بخش با توجه به یکی از پیشنهادهای داده شده نسبت به آزادسازی فضای حافظه مک بوک خود اقدام کنید.

 

پاک کردن فایل های سطل زباله (Trash)

----------------------------------------------------------------------------

فشرده کردن برنامه های غیر کاربردی

در بسیاری از موارد، نرم افزارهای زیادی در لپ تاپ اپل شما وجود دارند که برای مدتهاست از آنها استفاده نکرده اید. اما علاقه ای هم به پاک کردن آنها با هدف ارتقاء حافظه مک بوک خود ندارید. در این مواقع کافیست با استفاده از اپلیکیشن خود مک بوک می توانید فایل های موجود در حافظه خود را فشرده کنید تا حجم کمتری را در لپ تاپ Apple اشغال کند.

بیشتر بخوانیم : تعمیر لپ تاپ اپل

----------------------------------------------------------------------------

استفاده از حافظه Cloud

یک راه حل ساده و بسیار کاربردی برای ارتقاء حافظه مک بوک که امکان دسترسی به  فایل ها را در هر مکانی را به شما میدهد، استفاده از حافظه فضای ابری مانند iCloud است. ذخیره عکسها، فیلم و پیامها در این فضای حجم زیادی از فضای کاربردی لپ تاپ اپل را آزاد میکند. علاوه بر این شما می توانید از سرویس های Google Drive  یا OneDrive مایکروسافت نماز برای افزایش حافظه ذخیره خود استفاده کنید.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران