آیا شما هم با مشکل پرش تصویر لپ‌ تاپ مواجه شده‌اید و دلیل آن را نمی‌دانید؟ یا به دنبال پیدا کردن دلیل پرپر زدن یا برفک زدن مانیتور لپ‌تاپ خود هستید؟ در هر صورت جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. چرا که ما در این مبحث قصد داریم به علت‌های به وجود آمدن این مشکل و راه حل رفع آن بیشتر بپردازیم. پس ما را همراهی نمایید.

مشاوره انلاین زودکمک

علت پرش تصویر لپ‌تاپ

پرش تصویر لپ‌ تاپ مشکل چندان متداولی نیست اما برخی مواقع کاربران ممکن است با آن مواجه شوند. در این حالت تصویر مانیتور مدام قطع و وصل شده و به نوعی پرپر می‌زند. این مشکل ممکن است برای هر کاربری پیش بیاید و دلایل مختلفی نیز داشته باشد. خوشبختانه در حال حاضر با وجود تکنسین‌های مجرب در نمایندگی‌ تعمیر لپ ‌تاپ، می‌توان سریعا آن را عیب‌یابی و رفع کرد.

پرش تصویر لپ تاپ

مشکل سخت افزاری

اغلب مواقع چشمک زدن مانیتور لپ تاپ بیانگر وجود ایراد سخت‌افزاری در قطعات داخلی لپ‌تاپ است. ممکن است گاهی نیز این مشکل از نرم‌افزار دستگاه باشد که رفع آن ساده‌تر است. گاهی به علت نزدیکی وسایل الکترونیکی و مغناطیسی به لپ‌تاپ ممکن است این مشکل به وجود بیاید.

مواجهه با وسایل مغناطیسی

غالبا لپ‌تاپ‌های قدیمی در مواجهه با وسایل مغناطیسی و الکترونیکی دچار این مسئله می‌شوند و با دور کردن آن‌ها از لپ‌تاپ، مشکل برطرف می‌شود.

خرابی کارت گرافیک لپ تاپ

گاهی خرابی کارت گرافیک لپ‌تاپ باعث پرش تصویر مانیتور می‌شود که با تعویض آن این مسئله برطرف می‌شود. در برخی مواقع ممکن است کارت گرافیک سالم باشد اما به درستی نصب نشده باشد یا درایور گرافیک قدیمی باشد و مشکل پرش تصویر لپ‌ تاپ ایجاد شود.

دیگر دلایل پرش تصویر لپ تاپ

لازم است اشاره کنیم گاهی نوسانات برق، ویروسی شدن دستگاه و خرابی کابل‌های لپ‌تاپ باعث پریدن تصویر می‌شوند که باید بررسی و سپس برطرف شوند.

راهکارهایی جهت رفع چشمک زدن مانیتور لپ تاپ

به منظور رفع مشکل پرش تصویر لپ‌ تاپ توصیه می‌شود از تکنسین‌های مجرب کمک گرفت تا بتوانند آن را به دقت عیب‌یابی کنند. اما در این مبحث راهکارهایی ارائه می‌کنیم که می‌تواند در مواقعی این مسئله را برطرف کند.

از بین بردن جریان‌های مغناطیسی

در صورتی که با پرش تصویر لپ‌ تاپ مواجه شدید، در اولین اقدام همه دستگاه‌های الکترونیکی و مغناطیسی را از لپ‌تاپ دور کنید. با دور کردن گوشی‌های موبایل و تجهیزاتی که دارای نیروی مغناطیسی هستند، می‌توانید وضعیت دستگاه را بسنجید. در صورتی که مشکل حل نشد، می‌توانید به سراغ روش‌های بعدی بروید.

اصلاح کردن تنظیمات لپ ‌تاپ

در این مرحله به منظور رفع پرش تصویر لپ‌ تاپ با هر برندی می‌توان از طریق تنظیمات دستگاه اقدام کرد. بنابراین با باز کردن Control Panel و ورود به بخش Display می‌توانید گزینه Setting را انتخاب کرده و وارد قسمت Advanced شوید.

سپس در مرحله بعد وارد پنجره جدیدی می‌شوید که می‌توانید Monitor را در آن انتخاب کنید. پس اقدام به تغییر گزینه Screen Refresh Rate نمایید. در صورتی که عدد آن بالاتر باشد، پرش تصویر در دستگاه کمتر می‌شود.

اعمال تنظیمات دسکتاپ

آیا هنوز هم شاهد پرش تصویر لپ‌ تاپ هستید؟ جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. شما می‌توانید اقدامات دیگری را انجام دهید و با ورود به تنظیمات دسکتاپ، در جهت رفع مشکل قدم بردارید. پس از قسمت Control Panel بخش Services را انتخاب کنید.

پس از آن گزینه Desktop Windows Manager Session Manager را انتخاب نمایید و در بخش Startup Type گزینه Disable را کلیک کنید. بنابراین با غیرفعال کردن فایل مدیریت دسکتاپ ویندوز و جلوه‌های بصری ممکن است مسئله پریدن تصویر در لپ‌تاپ شما رفع شود.

تعمیر یا تعویض کارت گرافیک

در صورتی که تمام روش‌های بالا را انجام دادید و پرش تصویر لپ‌ تاپ همچنان باقی بود، نیاز است با یک تکنسین مجرب مشورت کنید تا برای رفع مشکل دستگاه شما به بررسی بپردازد. تکنسین‌هایی که در نمایندگی‌های تخصصی فعالیت می‌کنند، قادر هستند دستگاه را به سرعت عیب‌یابی کنند و با اطمینان مشکل آن را اعلام نمایند.

به این ترتیب در این مرحله تکنسین باید تشخیص دهد که کارت گرافیک آسیب دیده است یا خیر. چنانچه کارت گرافیک با تعمیر قابل استفاده باشد، آن را تعمیر کرده و در غیر این صورت نسبت به تعویض آن اقدام نماید.

آپدیت و نصب مجدد درایور گرافیک در لپ‌تاپ

گاهی مواقع ممکن است قدیمی بودن نسخه کارت گرافیک یا نصب نادرست آن، باعث ایجاد پرش تصویر لپ‌ تاپ شود. بنابراین می‌توانید با آپدیت و یا نصب مجدد درایور گرافیک، به راحتی این مسئله را برطرف کنید. برای آپدیت درایور کارت گرافیک لپ‌تاپ لازم است به سایت لپ‌تاپ خود وارد شوید.

در آن سایت با جستجوی مدل لپ‌تاپ خود، می‌توانید کلیه درایورهای به‌روزرسانی شده را با توجه به ویندوز نصب شده، انتخاب کرده و دانلود نمایید.

بیشتر بخوانید: علت هنگ کردن کارت گرافیک و از کار افتادن آن

تست کردن کابل مانیتور

در صورتی که با امتحان کردن روش‌های ذکرشده مشکل پرپر زدن مانیتور لپ تاپ حل نشد، لازم است پنل صفحه نمایش، کابل رابط یا فلت لپ‌تاپ را تست کنید. در صورتی که مشکل از این قسمت بود، باید سریعا در جهت رفع آن اقدام کنید تا مشکل گسترش بیشتری پیدا نکند و به بخش‌های دیگر آسیب نرساند.

نظر خود را بنویسید

نظرات کاربران

مهدی
1401/12/28-16:51

با سپاس از راهنمایی تون واقعا کمکم کرد.مرسی